1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Омилени места за јадење

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kate-84, 5 септември 2010.

  1. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Дома хаха:D:D:D
     
    На Ketchup, Summerlover, Аliсe и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Што можете да ми кажете за Дион на кеј?? Какво искуство имате со цените, услугата и храната??
     
  3. andrianam

    andrianam Активен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    1. Chillbox за сладоледи само ;)
    2. Burger King
    3. Кај Злате
    4. Амати
    сегде е убаво само да има вкусни јадења . :D
     
    На b.u.tt.e.r.F.L.Y му/ѝ се допаѓа ова.
  4. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Пица во Џовани, бифтек/тестенини Венето, палачинки во Амати, вафли во Ања, детокс сок во Џуси & ко (ова ја ко оброк си го рачунам):P. Фитнес фуд/фитнес муд во фитнес хаус. На овие места и оваа храна обично ја јадам.:sun:
     
  5. endlesslove

    endlesslove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    фурна Силбо ^^
     
    На rainbowec, Nausicaa и Ketchup им се допаѓа ова.
  6. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Исто :D
     
    На Waka-waka и angelche16 им се допаѓа ова.
  7. kajl

    kajl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    седмица.
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  8. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.244
    Пол:
    Женски
    Матиз џез арт,House of manaki, лонгуров итн......
     
  9. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Ја само да ги пофалам Twins kitchen & wine, храна + услуга + ентериер + локација = 5. Не сум сигурна дали Малиќи го држат и ресторанов, секоја чест, фалат повеќе вакви места низ градов. (y)
     
    На sofijanoka, simoncelicius и mims-89 им се допаѓа ова.
  10. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Happy bar&grill во Софија (све е убаво, а најмногу јадам суши), Костарика во парк (Костарика салата, пирошки и пица), Џино (пица-ГТЦ), ресторан Национал (пилешка чорба бр. 1), Гет кафе (цезар салата), кинеските ресторани во Скопје (Shangai & Star Ocean - пилешко во слатко-кисел сос).
     
  11. aways

    aways Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    660
    Во силбо можам да јадам и за доручек и за вечера. Тоа ми е најјаката пекара во Ск :) Среќа што живеам релативно блиску од Силбо.
    Sushico е мн добро. Пошто многу сакам да јадам суши.
    За пици и тестенини секако - Пелистер.
    :) за од татко ми роденденот бевме во Olive и е стварно прејако. Ме изненади навистина позитивно.
     
  12. miss.real

    miss.real Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Морам и тука да го пофалам Peking Garden. Убав избор на азиска храна.. :l:
     
    На Marick14 и SuperGirl24 им се допаѓа ова.
  13. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    Прво дојдов тука да искудам, а потоа и ќе пофалам :D Не знаев каде да ги сместам негативните критики, па ако има посоодветна тема, слободно преместете ги (fingers)

    Првата негативна критика оди кај Тренд. Уште како бруцош се зареков дека не седнувам во Тренд иако живеев многу блиску до него и го поминував буквално секој ден, и цврсто си стоев на тој став до пред некоја недела. Се` уште стојам на ставот дека во Тренд седат само нафурани „градски“ фаци, провинцијалци (и јас сум провинцијалка, но зборувам за оние кои седнуваат овде исклучиво за да се чекираат), и средношколци. Седнав во Трендот кај Сити Мол не по моја вина, врнеше и сакавме да седнеме каде било со дечко ми за да го избегнеме дождот. Дури откако го отворив менито сфатив каде сум и каков грев сум направила :clap: Цените ме запрепастија, Банана сплит (банана со три топчиња сладолед) беше 240 денари, специјалитет со морски плодови 600 денари, специјалитет со телешко 800 денари. Ги потенцирам цените на специјалитетите затоа што тие се вртеа на телевизорите и точно ги запамтив, и останатата храна беше доста скапа, кафето околу 100 (се наплаќа дополнителни 10 денари за шлаг), палачинките над 200, главните јадења 300-400. Порачав палачинка со Нутела и плазма, си велам океј, можеби цените се повисоки затоа што порциите се пообилни или храната е извонредно добра. Добив една палачинка со средна големина која беше ладна, сува, а се штеделе и на Нутелата. Келнерите се фини и културни, но услугата е доста спора, не знам дали тоа се должи на кујната или на нивната (не)ажурност. Имам работено во ресторани и знам дека работите можат да згуснат, но да чекаш сметка повеќе од 15 минути е недозволиво. Интересно е како сакаат да си играат светски ресторан, ставиле хост и хостеса, дигнале цени, декорираат порции, а храната е потпросечна. Свежо сум вратена од Америка и радо би оставила бакшиш, многу сакам да оставам бакшиш кога сум задоволна, но овде не ми се оставаше ништо. Работев во еден од најскапите американски градови две години, но никаде една порција храна не кошта колку две просечни дневници. Или треба да ги спуштат цените, или да го зголемат квалитетот. Можеби беше лош прв впечаток, но не планирам да им давам втора шанса.

    Втората критика оди кај новоотвореното Гнездо, уште еден фенси lounge kitchen after work незнамтикаков бар. Местото е симпатично. Ми се свиѓа името, изгледот на менијата, (делумно) ентериерот. Келнерите се брзи и услужливи, далеку подобри од Трендовци. Главниот проблем овде ми е храната. Бевме неколку другарки и сите порачавме различни порции, од мезенце до десерти. Сите порции беа океј. Само океј. Цените се слични на Тренд. За разлика од Тренд, би им дала втора шанса затоа што ми се допаѓаше целокупната услуга и атмосфера. Дали храната вредеше за парите - се` уште не.

    Е сега, кратки и слатки позитивни критики. Ла Тана е топ. Топла атмосфера, поволни цени, највкусни похованици, и појадокот е о-дли-чен. Секогаш ќе и` се враќам :inlove: Гама (во Бисер) е уште една кафана која неодамна ја открив, а ме воодушеви. Храната е многу добра, секоја порција доаѓа со печен компир (не помфрит, што е за пофалба) и салата, а пекарскиот компир е мх. Кај Злате ни е нешто како семејна традиција, секогаш јадеме таму кога моите доаѓаат во Скопје, мислам дека во последно време опаднаа со квалитетот за нијанса, но се` уште добри. Пишувајќи го ова сфаќам дека можеби не сум фенси шменси човек за фенси шменси барови, туку сум кафански човек :beer: Брза храна често јадам од Нино, многу ми се допаѓаат макробиотските сендвичи, особено шампињонката (можеби сепак не сум кафански човек :lol:). Се` уште се палам на помфритот и мајонезот во Седмица. Мислам дека јадев во Star Ocean барем трипати неделно лани, не знам дали кон крајот ми се здосади или ја расипаа храната. Burger & Burrito (во Рамстор) имаат солидни бурита, но еднаш чекав пола саат за бурито што го прави местово ресторан за небрза храна, моментално сме во некоја love-hate relationship. Специјал отсекогаш ми била омилена пекара.
     
    На Cleonika, VladeMila, Doozy и 4 други им се допаѓа ова.
  14. FoodLover

    FoodLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    469
    Пол:
    Женски
    Листата ми е прилично голема но овие ми се така нај. :)
    Euphoria у Банско Бугарија
    KFC у Космос Солун
    Дал Мет Фу (Пелистер)
    Воденица Мулино
    Венето
    Попова Кула Винаријата у Демир Капија
     
    На b.u.tt.e.r.F.L.Y му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Edie.S

    Edie.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Какви се цените?

    Јас дојдов да си кажам за TWINS. Услуга супер, али Цезар салата во мочана тегла со 3 мевциња и парче пршута внатре за 290 денари, мало морген! Ќе ме видат уште еднаш, sure.
    Не очекував многу искрено. Зошто таквите места, отворени од гуски со украдени идеи, никад не ме занимале. Али ете бев да видам што толку го исфорсираа периодов.

    Ли за кафе шема и Горки за пиво и компири ми се сосем океј места во градов.
     
    На Waka-waka и Valentina.Vaki им се допаѓа ова.
  16. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    @Oxymoron каде поточно е таа кафана Гама, дали е со резервации и дали е поинтимно или пак бучно и тесно место?
     
  17. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Јас деновиве почнав да спијам во Squeeze Me. Обично пијам кафе/ смуди, а од храната го имам пробано чизкејкот и е прекрасен! Услуга на ниво, понуда топ, цените се океј и амбиентот е прекрасен! Ни требаше нешто вакво во градов. Многу ме потсеќа на Italians Love (Будва), кафулето кое ме восхити со преубавите кафиња летово! :)

    Туку, дојдов да ве прашам за лахмаџун. Освен арапскиот во ГТЦ и Наргиле кафе во Чаршија , каде да најдам добар лахмаџун? :angel:
     
    На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.220
    Допаѓања:
    124.236
    Галерија 7 во Турска чаршија имаат најдобар лахмаџун. Многу евтино местенце.
    Ла тана имаат топ појадок.
     
    На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.630
    Пол:
    Женски
    Пекинг Гарден со цени е нешто сличен како Ѕвезден океан само амбиентот е поубав и храната поубава. Мене ми е едно од омилените места во градов и често го посетувам. Последен пат кога седев со дечкото нарачавме свинско во слатко кисел сос (предобро е и го праат на баш кинески начин различно од Ѕвезден Океан) ,ориз со морски плодови и нудлси со пилешко ,иначе ова ни е стандард коа идеме у кинески. Исто така за двајцата по 2 пијачки нарачавме се не кошташе нешто помалце од 1000 ка. Порциите се солидни и стално коа го нарачуваме ова дома прејадени се вракаме и 2 дена на вода сме после тоа.
     
    На Edie.S му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    Гама се наоѓа во ТЦ Бисер, во задниот дел кај кафаните. Кафаната е народска, јас досега сум била само преку ден и секогаш имало место, не знам каква е ситуацијата за викенд или навечер. Најголемиот дел од луѓето седат надвор, внатре е мала, има 7-8 маси. Не е многу бучна, но не би рекла дека е интимна. Главно е за лапачка, атмосферата не е ништо посебно :wasntme::rofl:

    Сакам да ја споменам и Силбо, уште кога ја отворија го пробав фамозниот ѓеврек со сланина, но ми беше многу сув, а и останатите производи ми беа онака, просечни. Претходнава недела јадев таму неколкупати, се` некако ми беше успат, и позитивно се изненадив. Го зголемиле асортиманот, имаше навистина многу избор, и се` што јадев беше топло, иако јадев во ниедно време. Омилена ми стана вртената пита која е подобра и од бурекот.