1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Омилени места за јадење

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kate-84, 5 септември 2010.

  1. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Како така да не сте ја спомнале Кригла :o е таму ми прават даска по мерак, печурки на жар, поховано кашкавалче, сиранце, сосови мх мх мх....
    Пајтон и Папу за мезење се закон.
    Ручек... Irish Pub, Plaza de Toros, Томче Софка :inlove:
     
  2. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Во Крушево има една пицерија Скар мислам дека се вика, многу е убав амбиентот и јадењето,а и услугата.
    Ммм сакам да се вратам во Крушево.
     
  3. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Седмица forever! :inlove: :D
    Ања и Irish Pub ми се супер, како и пицеријата Балила.
    И МекДоналдс да не го заборавам.
     
  4. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Пелистер и Ирски паб, совршена храна :inlove: посебно во Пелистер (плоштад, Скопје)
     
  5. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Ја обожавам македонската кујна ама кога одам по ресторани повеке сакам да експериментирам па омилени ми се:

    1. Арапски ресторан- би им го изела цело мени освен јадењата со телешко месо
    2. Кинескиот ресторан- за малку пари можеш да ја наредиш цела маса со интересни и вкусни јадења
    3. Мексиканскиот ресторан- каде на секое одење си го изгорувам јазикот од тие сосовите ама пак убави ми се
    4. Ирски паб - ми се допаѓа атмосферата а од јадење пилешките прсти најубави ми се дргото не е нешто посебно
    5. Турски ресторан ( на кој не му го знам името)- какво Гирадико овде прават гиро прсти да излижеш
    6. Де ГИНО горе во ГТЦ за италијанска храна се махери

    А од македонска кујна да не почнувам оти треба 5 страни да испишам. ЗА ДОБРА СВИЊА НЕМА ЛОША ПОМИЈА рекле старите па тоа за мене си го уптребувам. Кај и да одам си наоѓам нешто по мој вкус
     
  6. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    дефинитивно буре ја има нај нај добрата скара :rock: :rock:
     
  7. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Биг Мак - Прилеп ,во Бизнис центарот .
     
  8. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    плаза де торос! :inlove:
     
  9. Beauty161

    Beauty161 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Пицерија Бонита..и фаст фоод место кое се вика 23
     
  10. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Тренд ;)
     
  11. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Амигос-феноменално ечиладос и бурито.
    Ла бодегита де медио-За љубителите на Кубанско рижото и Тирамису.
    За тестенини во Скопје Џино, во Охрид Белведере (мммм тоа е незаборавно мљац)
    Кога е време за нешто за на нога-Кај Вили.
     
    На LuisRoyo и hunny-bunny им се допаѓа ова.
  12. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Да додадам Барбакан-многу убав сендвич јадев, за другото не знам.
    А морам да се пожалам на Ања, пред некој ден јадев прсти и помфрит кои дотогаш ми беа незаменливи кај нив, а сега им беше доста расипан вкусот.
     
  13. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Енрико, Пелистер и Стара кука :)
     
  14. WhiteButterFly5

    WhiteButterFly5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    69
    Пицериите и сендвичарите. 8)
     
  15. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Ресторан Дада, во Дебар маало, абе најубави пастрмајлии имаат, после оние од Штип ;) .
    Како ми згмечила една сега, ко што сум гладна :( ...
    Дал-фуфо доста симпатични пици...
    Вили, 7 и Мек’Доналдс за брза храна.
     
  16. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Уууу еве си удирам една вАспитна, Кригла бе, како само ја заборавив! :x Дефинитивно ја додавам на листата!
    Него јас си удирам вАспитна и што не сум го спомнала исто така моето омилено кафанче ДМ во Дебар Маало, значи со години идеме таму, веќе во традиција ни преоѓа на мене и братучетка ми, и морам да кажам од услуга, преку храна, па се до некоја опуштена, баш маалска атмосфера која едноставно плени во еден од најстарите делови на Скопје, ДМ е вистинскиот избор и не губи на квалитет.

    По папучи или по штикли, со узото или ракијата во рака и салатичето до тебе, не можеш а да не се чуствуваш убаво и опуштено.
    Го препорачувам џигерот кој го прават едноставно феноменално! :mm:

    Ти се плукнам у ПМС-от, редовно тогаш само ја посетувам темава :D

    Него ми текна уште нешто, скопјани, бил некој во Заплет?
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Ада-во Сарај кременадли за мерак абе се им е вкусно....
    Нецко-Штип убава скара,десертот топло-ладно им е најубав и е 80ден.
    Рома-Штип пица и пастрамајлиа прсти да изедеш.
    Сан -ремо Штип пици и пастрамајлии екстра.
    Кога сум во Пехчево најомилено ми е РИСТОВО МЕАНЧЕ кебапи во уста се топат скарата му е одлична газдите имат сопствена месара и се им е свежо.
     
  18. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Aбе зашо само мене даската во Кригла ми ја зезнаа? Абе даска да цедиш зејтин од неа, мрснотија невидена. Ќе ги тужам зашто мене така ми направија :lol: Лошо искуство ни мевцето не ми беше убаво, така да јас не знам дал пак би идела.
    А да го спомнувате Џино :!: јас го ставив на блек листа, а и не само јас не да слушам неубави зборови од него од многу луѓе. Ми даваат пица, лазањи и макарани стоплени кои за 2 минути беа ладни. Со кој памет таков ресторан спрема однапред јадења и после само ги топли? |(
    И во Ирскиот паб јадењето не ми е по мерак, скапо а мали порции кои не ме фасцинираат нималку.
    Фуфо веќе не постои Пелистер е она на плоштад, а Галија не знам дали работи одамна не сум поминала, Фуфо нема ниедна пицерија повеќе ги изгуби сите.

    Мене за пица Костарика е закон. Торос на кеј ми е незаменлив. Ја обожавам Фиренца на плоштад за италијанска храна. За македонска кујна скаричка на жар Тото во дебар маало ми е совршен. И Национал кај центар за странски јазици ми е одличен ресторан, ептен добра вкусна храна и најубава цезар салата без конкуренција. А фини работи има и во Амика во ГТЦ прв спрат точно над Ирски паб супер храна имаат но доста е мало е не го знаат луѓето. Убава храна има и во Смок во Автокоманда, кој го тера паттот натаму нека го посети нема да зажали. И ресторан по мој вкус во однос на амбиент е сега храната не е совршена посебно ако има многу народ, ама сепак го обожавам рибниот ресторан Гиновци накај К. Паланка.
     
  19. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Јас вака по протекција малку у Кригла секогаш го добивам најдоброто, не смеат ништо да зезнат така да - можеби затоа сум имала секогаш најпозитивно искуство :$

    Инаку да, морам да речам дека Џино не е тоа што беше, освен за сладолед, се разбира, тука се стандард добри.

    А за тестенини и особено лазањи, секогаш и засекогаш имам едно име - Балила :D
    Дури ни во Фиренца не ме воодушевија. Ниту во она италијансконо ресторанче у Палома Бјанка, заборавив како се вика - онаму кај што има домашни тестенини и слично.

    Еквестријан во аеродром е исто одличен, го фалам многу, ептен, ама тоа веќе сум спомнала.
     
  20. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    Јас тврдам дека од услуга, со исклучок на Воденица и Дуомо, во Џино се навистина фантастични. И потпишувам дека имаат најдобри тортелини со фунги ( заедно со Дал Мет Фу) и најдобра Panna Cota ВО ГРАДОВ.
    Е сеа компири воопшто не спремаат добро... ама за тестенини ми се врв.
    Маргер многу ми се допаѓа, мовото лаунџ-барче слеш ресторантче во Градски Парк. Со поглед накај најпознатиот љумфер :D
    Тука морам да го сместам и Чардак. Бев на ручек викендов. Местото е ПРЕКРАСНО. Со фонтана, под огромни дрва... Со превкусна храна....
    Кинескиот ресторан..ако може тоа да се нарече ресторан ми е дефинитивно омилено место..Ама тоа е пошто сум зависник од кинеска храна, а не пошто услугата им е нешто лудница..Пошто не им е. Катастрофа се. Чекаш саат време за порција ...и те игнорираат у меѓу време.
    Во новиот сум била 2-3 пати само, пошто другиов ми е поблиску...Ама таму услугата им е каде каде по еспедитивна. Тренд ми се врв за цезар салата, највкусно нешто што сум пробала! Рибче убаво има во фиш енд Џез во чершија...

    и како што кажа Росонерка... Костарика се за пица апсолутно несоборливи. Иако сеа слушнав се отворила некоја лудница пицерија..маестрал или нешто ..што ќе била перверзии ама да пробам па ќе зборувам.

    А да. И Белви прават...У Ж А С Н А храна. Како да џвакаш хартија...