1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Омилени продукти на месецот

Дискусија во 'Тело' започната од frutini, 25 февруари 2011.

  1. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Која цена е и како го нанесуваш?
     
    На poker_face му/ѝ се допаѓа ова.
  2. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    315 денари.
    Навечер го нанесувам директно на исчистено лице, а наутро прво ставам хидратантна крема, а после од маслото.
    Да напоменам дека природно кожата на лицето ми е нормална до сува и ваквиот начин на нанесување кај мене функционира :)
     
  3. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Кој има дива коса,остра,бебешки влакна што штрчат на сите страни,маслово е прекрасно. Како ја омекнува косата и не ја мрси.

    3600522410799_E_1_4.jpg
     
    На OmniaVanitas, Turna, kate89 и 12 други им се допаѓа ова.
  4. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    20180826_142957.jpg 20180826_143024.jpg 20180826_142920.jpg 20180826_142950.jpg

    Само маслото и балзамот за усни се од Бугарија.
     

    Прикачени фајлови:

    На OmniaVanitas, Turna, crazylady и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
  6. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    1. Garnier Aloe air-dry cream
    [​IMG]
    Кремов за коса има прекрасен мирис, не содржи силикони и влакното го прави свиленкаво. Го нанесувам на влажна коса и не ја сушам со фен, а резултатот е мазна и сјајна коса за која постојано добивам комплименти :lol: . Алоето е на висока позиција, самата текстура е воденикава и поради големата милитража сигурно ќе ми трае година дена.

    2. Babylove крем против осип
    [​IMG]
    Скоро сите девојки се соочуваме со иритирана кожа на внатрешната страна на бутовите во лето (чест на исклучоци) поради суќни/фустани/шорцеви. Предходно користев обична цинкова паста со нафтени деривати и мала количина цинк оксид. Кремов против осип содржи цинк оксид на втора позиција и е без штетни состојки бидејќи е наменет за бебешка кожа. Текстурата му е многу густа и треба да се внимава колкава количина се зема. Вообичаено го нанесувам навечер и до сабајле кожата ми е смирена и без црвенила.

    3. Ebelin средство за чистење четки
    [​IMG]
    Кога сум во фрки да се нашминкам што побрзо, а немам чисти четки при рака ова спрејче ми е спас. Нема мирис на разредувач и работата си ја врши од-лич-но. Прснувам на четката која сакам да ја употребам, ја тапкам на чисто марамче и за 10 секунди имам чиста четка за шминкање. Од мене огромна препорака, ќе продолжам да го купувам во иднина.

    4. Balea крем за околу очи
    [​IMG]

    Кремов содржи алое вера на втора позиција и сончогледово масло на трета. Има лесна структура и е соодветен за млада кожа бидејќи не содржи анти ејџ состојки. Го употребувам навечер или кога не се шминкам бидејќи е помрсен од обичниот Аква крем и коректорот ми се собира под очите. Било да го изберете овој или Аква кремот нема да погрешите.

    5. The Ordinary Azelaic acid suspension
    [​IMG]

    Азелаичната киселина помага во избледувањето на флеките и го намалува црвенилото на акните. Препорачливо е да се користи навечер, но доколку се користи наутро задолжително да се нанесе крем со заштитен фактор. Наутро се будам без мрсна кожа за разлика од обичните креми/масла за лице. Структурата му е густа, скоро како силиконски прајмер (само што не содржи силикони) и не остава траги. Производот не може да се купи во продавница, но може да се порача од Beauty Bay, Asos или од официјалната страна на Deciem.
     
    На Pocahontas9, kala21, buba4e89 и 17 други им се допаѓа ова.
  7. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.390
    Допаѓања:
    42.635
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Ја земав пудрава во прав пред месец-два, на намалување, и морам да кажам дека ептен ми се погоди за топлите денови.
    Има некоја слаба-средна покривност, но со коректор под неа топ е. За изедначување на тенот, 10ка. Би ја опишала како бб крема во прав:D
    Мириса преубаво, и лесно се нанесува со сунѓерчето внатре.
    Речиси како да не ја осеќам на лицето.
    Би рекла дека е за нормална-комбинирана кожа (со претходно нанесена соодветна крема).
    Плус е природна козметика.
    Се на се, за малку пари, преубав производ.:inlove:
     
    На Turna, Pocahontas9, crazylady и 11 други им се допаѓа ова.
  8. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Mi se pojavuvaat vamu tamu i ova mi pomogna dosta, samo prvin za kremot od Clean&Clear prevaraj go na nivnata strana ima kako predupredyvanje i kaki da se koristi bidejki e malku zeznato
     
  9. MonikaM113

    MonikaM113 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2018
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    1. Овој шампон на Garnier. Убаво ја мие косата и ја хидрира, ја прави многу мека и ми одговара (имам мрсна коса). Исто така задоволна сум и од регенераторот од истата линија.
    [​IMG]
    2. Elseve Ectraordinary oil ова масло многу добро ги "измазнува" и ги потхранува врвовите а не ја мрси косата.
    [​IMG]
    3. Balea лосион за тело со кокос и шеа орев убаво ја хидрира кожата пишува дека е за сува кожа, но мојата кожа не е баш сува и овој лосион ми ја прави многу мека и хидрирана и брзо се впива не е толку мрсно.
    [​IMG]
     
    На Devil99, Turna, kate89 и 15 други им се допаѓа ова.
  10. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    А, омилени производи на месецот и на цел век, све од La Roche Effaclar.
     
    На buba4e89, My Make Up Bag M, beautys20 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    Јас се извинувам , случајно разгледувајки на темата видов дека си ставила слика од гелот за миење на лице од чајно дрво , како си задоволна бидејки сакам да го порачам ?
     
  12. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    1.Балеа масло за туширање - почнав да го користам пред една недела , 70% е масло и одлично ја чисти кожата , многу добро хидрира и нема потреба потоа од млеко за тело и убаво нежно мириса. Одлично е за зима и есенски период
    2.Рексона без алуминиум - одлично заштитува и има прекрасен свеж мирис
    3. Авене гел за миење лице , одлично измива потребно една трошка и прави многу пена трае со сигурност 3-4 месеци . Акните ги суши , само пофалби за него
    4.Масло од чајно дрво- ги убава акните преку ноќ планирам да го пробам и како освежувач на здив разреден можеби со некој чај во прскалка
    5.Најдобриот шампон со бразилски кератин , какао путер , кокосово масло и авокадо масло . Дава сјај , косата ми е многу нека од него , лесно се расчешлува имам волумен и најважно од се тоа е прв шампон што на 4-5 ден се мијам , косата не ја мрси
    * Од истата линија го имам и регенераторот заедно ги користам Одлични се , преував мирис кој 3-4 дена се задржува на косата
    6. Сода која е без алуминиум - незаменлива после секое туширање ставам на влажни пазуви . Спас за непријатно потење !
    7.Силиконска четка за лице - има полнач одлична е , нежна и одлично го чисти лицието
    8. Мојата омилена маска од лореал
    Ставам од неа неделно два пати , лицето ми го препороди после неа лепам од овие за црнки РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ WOW , сите црнки извадени !
     

    Прикачени фајлови:

    На Turna, marchi-cool, EMoonlight и 14 други им се допаѓа ова.
  13. My Make Up Bag M

    My Make Up Bag M Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2016
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Прв пат пробувам руменило и бронзер од Мах фактор, и мора да ги споделам тука со ВАс. Воодушевена сум и мислам дека си ги најдов идеалните производи за оваа намена кои постојано ќе си ги чувам во несесерот. Само никако да најдам така добра пудра. Некој предлог ,нормална до масна кожа??
    За истиве производи напишав и рецензија на блогот. IMG_20180902_103936.jpg IMG_20180902_104022.jpg IMG_20180902_104110.jpg
     
    На Turna, Glossy-girl, EMoonlight и 4 други им се допаѓа ова.
  14. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.403
    За жал содржи силикони, ако е тоа нешто што ти смета или не сакаш да ги употребуваш.

    1. Balea Olfreies Creme-gel
    upload_2018-9-19_17-41-33.png
    2. Batiste clean&classic dry shampoo
    upload_2018-9-19_17-42-50.png
     
    На Turna, EMoonlight, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @x.Daisy.x сега проверив состојки со толкави букви пишува dimeticone. И текстурата му е таква, а јас цело време убедена дека не содржи. (facepalm)

    My bad што не истражив на време, сепак не ми смета силиконот во составот. Второ пакување трошам и не планирам да го сменам, барем за сега.
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  16. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Засега овој месец ми е на Софи сапунот со невен и бадем за осетлива кожа
    neven_i_badem_sapun_488.jpg

    Го гледав во DM по 199 денари нонстоп и ме заинтересира дали е доста добар бидејќи барав и некој сапун што ќе ми помогне за акните на лицето и е со природни состојки.
    Овој е со масло од јојоба што е супер за моето лице и некаде 5 пати го користев или повеќе и е супер.
    Ми го измазнува лицето, го осветлува, намалени се и акните, а тие што се таму се дебело смалени и откако ке го измијам лицето го чувствувам некако поисчистено ама не е како да го триеш со обичен сапун.
     
    На RockNroLLGirL, Turna, EMoonlight и 7 други им се допаѓа ова.
  17. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Масло од јојоба Биокосмос

    Првпат маслово е дел од мојата козметика. Премногу сум задоволна. Читав позитивни искуства, но не до степен на беспрекорен производ кој заменува низа други козметички средства (балзами, маски, спрејови, серуми).
    Го користам редовно за нега на кожата и косата. Резултатите се видливи по само неколку дена.Косата ја прави мека и свиленкаста, а кожата помалку се масти и има убав природен сјај.
    Го прогласувам за производ на сите времиња.
    Редовна цена е околу 320 ден. Го земав на намалување по цена од 265 ден.

    [​IMG]
     
    На Turna, Pocahontas9, Mrs. Lovett и 9 други им се допаѓа ова.
  18. kitty.m

    kitty.m Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.903
    Пол:
    Женски

    Ако може да ми кажеш од каде го зема маслото ? фала
     
  19. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Од продавницата на Био Космос кај Работнички универзитет Кочо Рацин во Скопје.
     
    На kitty.m му/ѝ се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Estee Lauder Advanced night reapir serum

    Серумов е одличен , го користам од јули месец и лицето ми е кристал чисто , без црвенила , навистина ми се промени структурата на кожата. Многу го фалат серумов , не само на форумов , туку и на многу страни на нет па решив да му дадам шанса. Откритие ми е на годината , се надевам дека и ќе помогне во првите знаци на стареење и во иднина (иако уште ми е рано :rofl: ) ставам по 4-5 капки на прстите , ги тријам и нанесувам на лице , се упива веднаш. Серумот има безмасна формула , и не го мрси додатно , можат сите да го користат и тие со најмасна и тие со најсува кожа. Бев скептик за серумов , мене навистина ми го прави лицето убаво.

    [​IMG]



    Lush - Let the good times roll


    Прекрасен чистач за лице , го меркав скоро година и сега реков ќе го пробам па што сака нека биде :D
    Мириса боженствено , на колач некој , дури ти доаѓа да го изедеш. Внатре има пуканки , ама ставени се така , како за украс. Ми се допадна многу што прави и благ пилинг и лицето го остава многу нежно. Но , јас би рекла дека е повеќе за нормална до сува кожа , не дека ми направи проблем , ама дава некој сјај на лицето по миење.. може да го земам во иднина за тело , во поголема количина :)

    [​IMG]

    Alverde repair avocado shampoo -

    Уште еден супер шампон , презадоволна сум од сите шампони за Алверде , смао што за жал ќе морам да го сменам , косата ми паѓа па морам да земам соодветен... :( инаку дава неверојатен сјај на косата , и иако е за сува коса , мојата мрсна коса не ја мрси..супер е (y)

    [​IMG]


    Dr.Hauschka bronzing powder 01 -

    Бронзерот на Др.Хаушка го користам скоро месец , нијансата е многу убава , мојата е 01 за мојот тен е таман , мириса многу убаво на некои билки , плус има супер состав. Нијансата не е ниту кафена со ладен подтон ниту па портокалова , нешто измеѓу ако ме свативте :D
    Негативно е што морам да ја порачувам да ја чекам 5 дена :lol: оваа што ја имам сега ја порачав преку брат ми да ми ја купи од Германија :lol:
    [​IMG]
     
    На ivancekitty, duffi, do-re-mi и 12 други им се допаѓа ова.