1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Омилени продукти на месецот

Дискусија во 'Тело' започната од frutini, 25 февруари 2011.

  1. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    1. The Body Shop - Shea butter hand cream
    Супер за зимно време. Ги омекнува рацете и прекрасно мириса

    [​IMG]

    2. Bath and body works - Lavender & vanilla body cream
    Го обожавам, прекрасен мирис. Ја омекнува кожата и ми е погоден за овој период

    [​IMG]

    3. L'Oreal Infallible foundation
    По препорака на другарка ја земав пудрава и сум многу задоволна како покрива.

    [​IMG]
    4. Eos lip balm

    [​IMG]
    5. L'Oreal Telescopic Mascara

    [​IMG]
     
    На Zivyle, EMoonlight, sorbet и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Turna

    Turna Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2018
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    @Skyfall од каде ја зема маскарата и што пари?
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да го завршам редот како што иде за овој месец па во новата година пак со нешто да се пофалиме.

    1. Вет ен вајд - хајлајтер за лице
    Омилен ми е, дефинитивно замена за сите хајлајтери што ги имам од Анастасија и Аура. Го имам три месеци и уште имам од грамажата, а секогаш ставам двојна доза т.е. по двапати. Вреди за секој денари, дава здрав изглед на лицето и трае додека не го избришете.
    [​IMG]

    2. Focallure - молив за веѓи
    Преубав производ, траен и пигментиран. Го нарачав од Joom ми се чини и сум презадоволна. Немам повеќе зборови за ова.
    [​IMG]
    3. Четка за блендање на сенки Аура
    Четката на Аура ја имам 2 години и ја користев за блендање сенки, квалитетна е ниту едно влакно и нема паднато, сега старата ја користам за нанесување хајлајтер, а другата за блендање на сенки.
    [​IMG]
     
    На Ana-Marija24, Harper, mssuniquee и 12 други им се допаѓа ова.
  4. viviette

    viviette Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Ова се моите топ 5 најомилени производи не само на овој месец, туку на годината. Ги користам сите со месеци и сум презадоволна! :inlove::l:

    1. Маската DALTON Marine Cosmetics - Magical Effect Beauty Mask со морски минерали, уреа, камфор и хамамелис. Ми ја хидрира, храни, смирува и измазнува кожата. Исто ми ги намали црнките и ми ги избледе флеките од акните.

    5651850-face-care-schoenheitsmaske-144dpi-opt.jpg
    2. DALTON Marine Cosmetics - Natural Correcteur крем со витамини А, Е и Ц и масло од авокадо и дива роза. Го користам веќе 3-4 месеца и сум презадоволна, ми ја храни и хидрира кожата.
    6038000-natural-correcteur-creme-144dpi-opt.jpg
    3. Балзамот за усни Blistex - инстантно ги хидрира и негува усните, дури и да ми се најсуви и испукани, откако ќе нанесам целосно ми ги обновува. Порано го купував во Скопје, но повеќе за жал не ги увезуваат и само кога одам во странство ги купувам.
    61mfkxaw4QL._SY355_.jpg
    4. Млекото за тело од Yves Roche со мирис на кокос ми е омилено. Содржи шеа путер и екстракт од кокос, многу убаво хидрира и мирисот долго трае. Исто така има природен состав.
    3D-yves-rocher-lotion_D.jpg
    5. Сенките од Urban Decay Naked 2 ми се омилени, многу се пигментирани и долго траат. Ги користам секој ден. За жал не се продаваат кај нас, па само во странство може да се набават.
    nk22.jpg
     
    На Selest, Sexybaby86, Turna и 7 други им се допаѓа ова.
  5. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Ова го земав на почеток на декември имаше попуст тогаш и дури сега ми се потроши едно.
    Многу се убави и мирисаат прекрасно и нема некое тешко чувство
     
    На ivanchos, shining_star, sorbet и 8 други им се допаѓа ова.
  6. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    1. Alverde дневна крема од дива роза
    [​IMG]
    Кремава е прекрасна и е погодна за сите типови кожа. Јас имам масна кожа и ја користам во деновите кога сакам да го одморам лицето од шминка и после третманот со АХА-БХА киселини. До сега сум ги пробала маслото и водата од дива роза кои се предобри и ги користам постојано. Навистина нема грешка кај оваа колекција, голема предност е што не содржи штетни состојки и може да се користи за било која возраст и било кој тип на кожа.

    2. Alverde балзам за усни
    [​IMG]
    Иако дома имам 4 балзами, не можев да одолеам на преслаткото пакување. Балзамот има убав зимски мирис и пружа феноменална нега на усните. Штета што е лимитирана едиција, треба навреме да се снабдам со залихи.

    3. Schaebens маска за проблематична кожа
    [​IMG]
    Маската за лице содржи масло од чајно дрво кое се чувствува по самото отварање. Има бела структура и не се суши како класичните маски од глина туку е во вид на крем кој постепено се впива. По третманот кожата значително е поблескава и акните се намалени. Едно пакување (две половинки со маска) ми трае за 6-7 нанесувања.

    4. Balea Glow тоник
    [​IMG]
    Тоникот е наменет за сите типови кожа и содржи екстракт од комбуха и ферментација на црн чај кои даваат свежина на кожата. Не содржи алкохол. Вообичаено го користам навечер на чиста кожа и потоа го прскам лицето со водата од дива роза и нанесувам арганово масло. Помага во избледувањето на темните дамки и дава здрав сјај на кожата.

    5. Nivea Fresh flower дезодоранс
    [​IMG]
    Дезодорансот има пријатен цветен мирис и не содржи алуминиумови соли. Во текот на денот не се менува мирисот како кај некои други дезодоранси и иако предизвикува потење не се умирисувам без разлика какви активности сум вршела.

    6. Keune Vital Nutrition протеински спреј
    [​IMG]

    Протеинскиот спреј ми е откритие на годината. Не содржи силикони и не ја сплескува косата. Дава сјај и го спречува frizz ефектот. Вообичаено во зима поради влажноста на воздухот косата ми се разлетува на сите страни, но со овој спреј повеќе го немам тој проблем.

    6. Lavera Repair and Care третман за коса
    [​IMG]

    Третманот се користи еднаш неделно како маска по шампонирањето и се остава 5 минути па се плакне со вода. Содржи органска роза и растителен кератин кои го потхрануваат и зајакнуваат влакното. Не содржи силикони и го омекнува влакното, а косата може многу полесно да се стилизира.
     
    На Selest, Annath, ivanchos и 16 други им се допаѓа ова.
  7. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Од каде го земаш спрејчето за коса и Лавера производите? :)
     
    На EMoonlight му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    И двете од Космо, ама почекај кога ќе се на попуст бидејќи соленки им се цените.
     
    На EMoonlight и UnordinaryOne им се допаѓа ова.
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Баш сакав да го земам лабелово. Остава некоја боја?
     
  10. marta993

    marta993 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2017
    Пораки:
    1.549
    Допаѓања:
    29.030
    Пол:
    Женски
    Еве јас ќе ти одговорам затоа што и јас го користам :) Остава некоја бледа боичка која што не е премногу воочлива, не е целосно проѕирно како сјај. Лабелото навистина има преубав мирис и е доста пријатно на усни :)
     
    На Oxymoron, wannaBeMomma и sorbet им се допаѓа ова.
  11. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.389
    Допаѓања:
    42.623
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Лабелово од Алверде, поомилено ми е и од тоа жолтото :lol:
    Одлично хидрира, мириса убаво, и дава преубав сјај на усните со тоа што им ја истакнува природната боја. Има многу ситни светки низ него и изгледа преубаво.:inlove:
    Број 1 ми е од лабелата на Алверде.

    [​IMG]
    Оваа зима, за нега на сува кожа на лицето, ја користам кремава, исто така на Алверде. Дава одлична хидратација, смирува иритации и го прави лицето премеко. Одлична замена ми е за таа од роза, да сменам малку.:wasntme:

    [​IMG]
    Лосион против акни. Го нанесувам директно и само врз акните, за да не ја сушам кожата без потреба. Спас ми е за акните на лице, деколте, грб. Ги смирува и суши истовремено, а и брзо дејствува. Пишува дека може да се користи неколку пати во денот, но јас го ставам само 2 пати. Не сум сретнала друг производ кој подобро и побрзо ми ги средува акните.
     
    На EMoonlight, Harper, Coco31 и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Каде ја има маскава низ Скопје?:inlove:
     
  13. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @wannaBeMomma има ситни златни светки кои не се ептен воочливи и остава бледа бела боја како сите останати безбојни лабела. И @marta993 долови што сакам да кажам. :D
     
    На marta993 и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  14. grungy

    grungy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2013
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Каде може да се најде лосионот од Леа и по која цена?
     
  15. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.389
    Допаѓања:
    42.623
    Пол:
    Женски
    Јас го купувам од Еурофарм аптека, мислам дека беше докај 200ден, не повеќе :)
     
    На grungy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.754
    Допаѓања:
    8.760
    Пол:
    Женски
    Од Балеа некако повеќе ми се допаѓаат производите. За овој месец имам неколку
    1. Пена за лице за нормална и комбинирана кожа, пената преубаво чисти, сум давала пет пати поскапо за пена за лице, а кога поминам со тупфер лицето недоволно чисто
    2. Тоник на Балеа за комбинирана и нормална кожа, кожата сега ми е посмирена, претходно наутро на исчистено лице секогаш имав мали гнојни акни, а јас имам чисто лице, сега ми е супер дури и во ПМС ретко ми излегува
    3. Маска за коса од арганово масло, преубаво мириса, и не е скапа, косата е мека и мириса после некое време од миење на косата
    4. Шеа путер на органика, го нанесувам навечер на цело лице, кожата ја прави стакло, мека и нежна, за превенција од брчки супер, за прв пат на зима носот да не ми се лупи, претходно ако ставев и пудра ужасно изгледа, цена околу 360 ден
     
    На EMoonlight и Luminary им се допаѓа ова.
  17. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    [​IMG]


    Honey and milk пилингот од Oriflame. Колекција која ја занемарив и веќе подолго време не ја нарачувам заради промена во квалитетот. Го нарачав по препорака и е еден од подобрите пилинзи за мојата кожа. Го барав шеќерниот пилинг исто од Oriflame, ама веќе не е достапен, но ова е сосема солидна замена. Го користам за телото, контраверзно знам ама и за лицето и мислам дека е најдоброто нешто што му се случило на мојата комбинирана кожа последно време. Фино ја ексфолира кожата, ја хидрира со масло и остава убав свиленкаст финиш.

    [​IMG]

    Warm and cosy кремот за туширање на Балеа. Целосно се измива, не остава лепливи траги по кожата што мене ми е многу битно. Мирисот трае и после измивањето. Убава кремаста текстура што апсолутно ми се допаѓа, не е гел кој "бега" низ раце и не измива убаво. Го користам некое време, би го купила пак.

    [​IMG]

    Хајлајтерот го нарачав од Алиекспрес. Речиси никогаш не нарачувам декоративна козметика од таму, заради сомнително потекло ама ова се покажа добитно. Добив многу комплименти. Солидна замена за брендирани хајлајтери од овој вид, доста нискобуџетен, доволно пигментиран, супер се бленда и барем на моја кожа трае до бришење. Сепак не е погоден за користење на очни капаци на пример. Доаѓа во многу убаво пакување за цената, брза испорака и квалитет. Го имам во нијанса 02, би ги нарачала и останатите.
     
    На EMoonlight, lusii, Oxymoron и 2 други им се допаѓа ова.
  18. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    A991554F-B08F-4D46-AE55-6F52C20BFEA2.jpeg C1C4D6F0-FEB5-4F1B-8392-16A5BD140523.jpeg 6C6195A2-77DD-41A9-BE0E-FEECBC72820E.jpeg A3693F47-CB0A-4293-A0B5-37098D5ED6F8.jpeg A1AD54A6-6879-4B11-8881-D54095CC85DC.png 752A43F4-22AD-41DC-8757-DBC80D29CCF8.jpeg EE997898-ECDB-4EC1-A5B3-BC4F383A4D61.jpeg 1. Маска за коса од банана - одлична природна маска , ја прави косата мека и лесно се чешла
    2. Гарниер шампон - одличен е за сува коса
    3.Лак за нокти - дава одличен сјај , многу е пигментиран го имам во неколку нијанси
    4.Essence fix powder - предобра ! Многу добро фиксира и ме држи мат повеќе часови
    5.Сунѓерчето за пудра вреди за секој денар !
    6.Пудра на Кико 2 во 1 ! Преедобра е ! Лесно се нанесува , висока покривност , издржлива !
    7.Carmex лабело ! За зимскиот период е одлично ! 10+
    8. Неутрогена пилинг за лице - нешто најдобро до сега за моето лице го користам секој ден , порите ми ги намали , акните почнаа да се повлечуват , содржи и салицилна киселина. 50C863C3-20E2-47CD-881D-5E0D2E8DC0C6.jpeg
     
    На EMoonlight, sofija014, Fifi84 и 8 други им се допаѓа ова.
  19. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Каде го има пилингот на Неутрогена и која цена е? :)
     
  20. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Јас го барав во дм го немаше :/