1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Омилен лик од книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Magnolija, 31 јануари 2010.

 1. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.644
  Кој е вашиот омилен лик и од која книга? Зошто ви оставил голем впечаток?
   
 2. femme123

  femme123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  14
  Роберт Ленгдон.Се среќава во книгите на Ден Браун.Исто така и Поаро на Агата Кристи.Двата лика ми се некако посебни, ме воодушевува начинот на размислување кои го имаат.Особено тој на Ленгдон, забавен до некој степен :)
   
  На sweetyB му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  се согласувам за Поаро. Го обожавам човечево 8)
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.703
  Допаѓања:
  65.025
  Пол:
  Женски
  Скарлет О' Хара-Одвеано од Виорот.
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Папата Јована и Јованка Орлеанка,според мене претставуваат симбол на храброста,хуманоста,женственоста,мудроста итн.Им се воодушевувам на нивниот карактер.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  89
  Sayuri од Мемоарите на една Гејша...толку елегантно и инзвонредно преку неа е претставен животот на гејшите(кои според мене се совршенство од жени) :)
   
 7. Peace.Love.Happiness

  Peace.Love.Happiness Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  34
  Сидарта и Демјан.... потрага по самиот себе, спознавање на самиот себе...
  Има многу други ама овие ликови од делата на ХЕСЕ се број 1 за мене...
   
  На honorthyself и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 8. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  мерсо од странецот албер ками и андреј соколов од судбината на човекот михаел шолохов
   
 9. eka

  eka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  papata jovana sajuri, demijan, veronika od veronika resi da umre i dr. No pretezno sakam silni zenki likovi, zavisi ako si najdam nesto da se povrzam so likot toj ostanuva da zivee vo mene zasekogas . :D
   
 10. MissPagane

  MissPagane Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  32
  хм. Демијан (еептен ми е по кејф), Хитклиф од Оркански Височини од Бронте, Дамблдор од Хари Потер (човеков ги има најубавите мисли во сите дела)
   
 11. Kiara

  Kiara Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  9
  Мои омилени ликови се сите машки ликови кои Николас Спаркс ги создава во своите книги. За такви мажи може да сонува секоја девојка :D
   
 12. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Дефинитивно омилени ликови од книги ми се жени, со силно изразени емоции кои ескалираат од дното до врвот и обратно.

  Таков лик е Лејла од "Илјада неверојатни сонца" која го преживува ужасот на војната прикажана во Авганистан. Санча од Арагон во "Невеста во Борџии". Тита од "Како вода за чоколадо".

  Сите три книги обработуваат различна тема, но сепак жените се оние кои го водат дејството со своите емоции.
   
  На La.Reina.Del.Sur му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Tinker-Bell

  Tinker-Bell Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Женски
  Edward Cullen дефинитивно, од Twilight на Стефани Мајер
   
  На Mar4u му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.898
  Допаѓања:
  198.353
  Пол:
  Женски
  Немам омилени ликови... ама има такви кои ми оставаат силен впечаток... како Поаро и Мис Марпл од Агата Кристи, Дирк Пит на Клајв Каслер, Лејла од Илјада Чудесни Сонца, Наташа од Војна и Мир, Кралицата Марго од истоимената книга, па и Едмонд Дантес од Грофот Монте Кристо... ги има многу, уште да ги бројам до утре ќе пишувам овде :D
   
 15. zajak.23

  zajak.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  мадам Бовари од истоимената книга од Густав Флобер.Совршен опис на секоја жена....
   
 16. anije

  anije Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  39

  Дефинитивнооо :)
  Потоа и Џејкоб Блек од истата
   
  На selly.gomez му/ѝ се допаѓа ова.
 17. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Годо од Чекајќи го Годо :P
  Се шалам, не ми текнува на некој посебен лик во моментов.
   
 18. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  хммм... Па можеби е тоа инспектор Поаро, а СИГУРНО и Кери Бредшоу! Но како поетеса ќе се осврнам на поезијата и морам да кажам омилен лик ми е ДЕНИЦИЈА на Петре М. Андреевски!
   
 19. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  ana karenina od istoimenata kniga :) citam navistina mnogu knigi no so nieden drug lik ne sum se soziveala kako so nea
   
 20. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Голем впечаток ми остави ликот на малиот принц од истоимената книга... не ми се смејте.