Омилен лик од книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Magnolija, 31 јануари 2010.

 1. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  92
  :D А зошто да ти се смееме???? И јас ја имам читано книгата.
  И зошто баш тој лик, ако може да знам? Малку поконкретно.
   
 2. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  660
  Бидејќи тој лик има толку длабока поента за животот.

  Не можеш да гледаш убаво без срцето, суштината е невидлива за очите.
  Или пак ова:
  Времето што си го минал со својата роза ја прави неа толку важна.
  И неговиот пристап, појавата во целата книга... мелахонијата што владее додека се чита книгата... :*:
  Се тоа. Ги има сите луѓе во светот опишано. Кажува за светот на возрасните и му го променува целиот став на авторот за вистинската вредност на животот.
  А сепак е само дете.
   
 3. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  92
  :y: Една од омилените.Толку мала, навидум едноставна, но со огромна симболика и мудрост.
   
 4. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  92
  ја имам прочитано како помала и тогаш не ми остави некој голем впечаток бидејќи ја читав онака колку да се рече но сепак некои мисли кои ги имам најдено се навистина добри
   
 5. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.678
  Пол:
  Женски

  и мене овој лик ми се има врежано најмногу од сите ликови за кои сум читала, оваа книга ја имам препрочитувано многу пати и секогаш ми буди силни емоции. Начинот на кој живее, воспитанието, целата популација на гејшите која полека изчезнува, стварно е детално опишано за да се внесе читателот. Просто прекрасна е...  А , оваа книга баш заради тоа што го имаш кажано дека има длабока смисла за животот, треба секој да ја прочита во подоцна фаза од животот. Барем не додека сме деца. Бесмислено е што ја имаат ставено за лектира во 2 или 3 одделение, кога длабокото значење на делото не може да биде сфатено од неразвиен капацитет.
   
 6. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  141
  да да најбоље е
  ја обожавкам :)
   
 7. AnneTheStrange

  AnneTheStrange Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  1
  Мис Џејн Марпл од книгите на Агата Кристи, Џејкоб Блек, Емет Кален и Алис Кален од Самрак :)
   
 8. santa

  santa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  7
  Папата Јована од истоимената книга :)
   
 9. SashaFierce

  SashaFierce Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Секако најубавиот и перфектиот Едвард Кален и најдобриот и најсмешниот, најзгодниот Џејкоб Блек од Сагата Самрак :inlove: ( мај мен :D ) Потоа Аро Волтури од истата книга. Ликот Иван од книгата "Далеку од Рајот". Џејми и Лендон од Чекори за памтење - A walk to remember :l: И скоро сите главни ликови од некој книга ми се омилени :D
   
  На Mar4u му/ѝ се допаѓа ова.
 10. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  388
  Ликот на Херкул Поаро од крими романите на Агата Кристи,кој секогаш во секоја ситуација се снаоѓа и го следи својот инстинкт во откривањето на убиствата.
  Ликот на Доријан Греј во истоимената книга. Тој се откажува од сите вредности и желби на обичниот човек со една цел, да ја задржи својата младост и својата убавина.
   
 11. FortuneTeller.xD

  FortuneTeller.xD Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јули 2010
  Пораки:
  655
  Допаѓања:
  381
  :y: :y: :y: :y:
   
 12. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  170
  Херкул Поаро и Мис Марпл од книгите на Агата Кристи. :)
   
  На aNy-to му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  114
  Исто, Прееееемногу добро е извден и објаснат животот на Гејшите.Многу добра книга
   
 14. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.899
  Edward Cullen од „Twiligh“ и бебето Бен од „Петтото Дете“
   
 15. Little-one

  Little-one Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  77
  Ана Каренина од истоимената книга дефинитивно лик со кој најмногу сум се соживеала
  Роберт Ленгдон - кодот на Да Винчи
  Папата Јована од истоимената книга лик кој ме фасцинира со својата храброст и решителност
  Жан Валжан - Клетници
   
 16. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.726
  Допаѓања:
  5.142
  Овој лик е Прекрасен! И се воодушевувам на жената. Идол ми е :)
   
 17. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.083
  И јас го делам истото мислење за Поаро.. 8)

  А исто и со Киара се согласувам..Ликовите се :inlove: :inlove:


  Сега засега толку....Трагам по нови ликови... :D
   
 18. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.379
  Допаѓања:
  26.089
  Пол:
  Женски
  Роберт Ленгдон на Ден Браун. Човекот е подвижна енциклопедија, го обожавам
   
 19. Minniex3

  Minniex3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2010
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  12
  Џејкоб Блек :l: - Самага Самрак, и Едвард Кален од истата,
  Пилар - "Крај Реката Педра Седнав И Плачев",
  Kitou Аyа - "Еден Литар Солзи".
  Дефинитивно ликови за паметење :)
   
 20. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  101
  Хелен Роси од Историчарка на Елизабет Костова интересена жена со јак карактер
  Марија Антоанета од Версај на Марија Антоанета вистинска дама
  Малечката Фадета од Малечката Фадета девојка која ги знае вистинските вредности
  Лорд Хенри '' Хари '' од Сликата на Доријан Греј исклучително интелегентен