Омилен лик од книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Magnolija, 31 јануари 2010.

 1. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  75
  Еден од моите омилени ликови од книга е Поаро на Агата Кристи и Мис Марпл исто така се среќава во книгите на Агата Кристи... :)
   
 2. afroditaa

  afroditaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  97
  е баш интересна е темава, доста омиелни ликови имам ама сега на памет ми падна од AMANDA KVIK(AFERA)
  Šarlot Arkendej,и секако бекииии блумвуд од купхолицарка ...
   
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.467
  Жан Валжан - Клетници;
  Поаро; Јан, Лора, и убиецот од Неочекуваниот Посетител - Агата Кристи;
  Фатима Мерниси,
   
  На la.parisienne му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MoDeRnA

  MoDeRnA Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  45
  Даниел од „Сенка на ветрот“ едно навистина живо, љубопитно и вредно момче :) има и некои други ликови ама сеа не ми текнуваат :)
   
  На Buttterfly и 1209 им се допаѓа ова.
 5. Blondydevil

  Blondydevil Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  44
  Дефинитивно, Хедер Хамилтон, главниот лик од „Внимавај што посакуваш“ од Александра Потер :lol: Страшно се пронајдов во нејзе, исто како да читам опис на самата себе :D :D Амбициозна млада девојка која посакува да има се во животот, конечно да ја пронајде љубовта на својот живот, но секогаш наидува на незгодни ситуации, и уште некој “испад“ плус во нејзиниот живот :lol: :lol: Разликата е тоа што таа е за неколку :!: годинки постара од мене :D :D
   
 6. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  199
  Едвард од Самрак..
  ме ‚освои‘ со тоа кога се заљубуваше во Бела, па неговата претпазливост, грациозност, совршеност.. :*
   
 7. CocoSumner

  CocoSumner Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  11
  Демијан ,Густав фон Ашенбах- "Смрт во Венеција" ..(don't judge me :D ) , Папата Јована ..

  Секој од нив си носи трегедија со себе, на овој или на оној начин..
   
  На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.657
  Раскољников (Злосторство и Казна), Кетрин (Оркански височини) и Комако (Земјата на снегот)
   
  На Lilit, MarchelineAmaru и LivingGlam им се допаѓа ова.
 9. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.461
  Допаѓања:
  754
  марта :$
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 10. la.parisienne

  la.parisienne Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  172
  Незнам колку од вас ја прочитале „Парфем“ на Патрик Зискинд, јас ја читав минатото лето, а филмот сеуште не го имам гледано бидејќи најчесто сите филмови направени според книги се разочарувачки, и морам да кажам дека Гренуј (главниот лик) го обожавам. Покрај тоа што е убиец и одвратен, читајќи... Го сфаќав. И на моменти се чувствував како него ( но не убиствено настроена, да не ме сфати некој погрешно :lol: ). Неговата самотија, неговиот талент, за мене беа нешто совршено.

  Така да, сеуште ми е тој fave. A, лани по „Парфем“, веднаш ја прочитав и „Сликата на Доријан Греј“ и едно време и Доријан ми беше посебен. :)
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 11. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.375
  Допаѓања:
  26.450
  Пол:
  Женски
  Се извинувам за оффтопикот ама и филмот е исто толку добар колку и книгата :) Мене ми е еден од омилените според книги бидејки не ме разочарал како некои погледни го.
   
  На MarchelineAmaru и la.parisienne им се допаѓа ова.
 12. malechkata

  malechkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.141
  Омилен лик од книга ми е Rebecca "Becky" Bloomwood од "Confessions of a Shopaholic" од Sophie Kinsella.
  Целосно е откачена, забавна, модерна, се пронаоѓам во тој ликот премногу. :lol:

  Исто така, Mr. Darcy од "Pride and Prejudice" - Jane Austen. Ја обожавам таа книга ! Се заљубив во Господин Дарси уште при првото негово појавување. Сум го гледала и филмот со Keira Knightley во улогата на Elizabeth Bennet од 2005 година, а летово сакав да го симнам и серијалот со Колин Фирт од 1995 година.
   
 13. Vitorija

  Vitorija Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  601
  Жан Валжан-"Клетници"
  Книгава ми е од одамна читана и сите кои ја имаат прочитано знаат зошто ;)
  Се што сум читала досега било онака квалитетна и добро проверена литература со огромна мудрост и поучни животни пораки и доживувања, но овој лик ми остави посебен впечаток на комлетна личност и нејзините особености се наоѓаа само поединечно кај останатите јунаци :)
  Едноставно човек кој со доживеаното колку и да е тешко на крај успева и полека низ животот се учи како да го постигне она совршенство кое се крие во секој од нас...
  Чисто срце, здрав разум и мисли со љубов наместо сите оние ниски страсти кој денес ги има се повеќе во ова извитоперено секојдневие...
   
  На GreenEyes, AlicaInWonderland и LivingGlam им се допаѓа ова.
 14. Mandarinna88

  Mandarinna88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  92
  Елизабет Бенет („Гордост и предрасуди“ - Џејн Остин)

  Омилена ми е затоа што е права ДАМА. Многу важни лекции сум научила од нејзиниот лик. Често знам да ја препрочитам книгата, а со секое читање откривам нова тајна. Често посакувам да живеам во тоа време, на тоа место..
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 15. MilanoGirl

  MilanoGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  152
  Трејси Витни од Ако го дочекам утрото - Сидни Шелдон.
  Самиот начин на кој размислува девојкава, нејзината интелигенција, толку ми се допаднаа..
   
 16. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  833
  Доријан е вонвременски. Од енглезиве, Меги Таливер (The Mill on the Floss), Џејн Ејр, Кетрин од Оркански височини, Мартин Идн, многу се... Од лектирските, Демијан, Мерсо ѕвер, па и од Смрт во Венеција батето, и Раскољников. Ја и Хамлет го сакав многу.

  Малиот Принц и Џонатан Ливингстон исто, не се тоа уопште безазлени книги, Малиот Принц особено. И од Алан По све! :inlove:
   
  На mamma-mia, La.Reina.Del.Sur, Lilit и 2 други им се допаѓа ова.
 17. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.416
  Мене омилени ми се Мариус од „Клетници“ и Флорентино Ариса од „Љубов за време на колера“. :)
   
  На Magnolija и LivingGlam им се допаѓа ова.
 18. DeadMary

  DeadMary Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  53
  Лажливката Вера и нејзината сестра Хјуп од „Шминкерка“
   
 19. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.459
  Допаѓања:
  7.881
  Херкул Поаро на Агати Кристи.
  Tравис Паркер во Одлука на Никола Спаркс.
  Велика од Крпен живот на Стале Попов.
   
 20. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.632
  Допаѓања:
  58.109
  Сара Кру, од A little princess.

  Затоа што колку и да беше тежок нејзиниот живот, никогаш не престана да се смее, да биде позитивна и да фантазира. Некако се соживувам со неа, се трудам да бидам како неа и да не потклекнам пред било што. Чудно е некогаш колку можеме да научиме од малите деца, нели. :D

  Лејди Брекнел, од The importance of being Earnest.

  За сите нејзини иронични и саркастични коментари, за сите ,,ненамерно,, стропани бисери. :D

  Хари Потер, од истоимениот книга.

  Зашто пораснав со него, голема причина за да го сместам овде. Заедно со сите други јунаци од таму. :D

  Сигурно има уште, не ми текнуваат моментално... :?:
   
  На HappyOne и tigerlady им се допаѓа ова.