Омилен лик од книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Magnolija, 31 јануари 2010.

 1. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.335
  Споменка-Горјан Петревски
  Ја читав од поодамна ама некако во мислите ми остана Споменка девојчето со плави очи... :inlove: :angel:
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  Чувствувам дека ќе ми стане Лизи од „Гордост и предрасуда“. Се пронаоѓам во ликов. Револуционер на своето време!
   
 3. Sara2

  Sara2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  Миа од книгата ,,Дневникот на принцезата“. :inlove:
   
 4. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  158
  Зоја од истоимената книга на Даниела Стил, јака личност која и покрај тоа што ќе ги изгуби сите сакани и се што ќе има продолжува со животот и успева да стане влијателна особа.
   
 5. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  718
  Допаѓања:
  2.379
  Пол:
  Женски
  Кетрин, Хитклиф и Нели Дин од Оркански височини,Раскољников и Соња од Злосторство и казна...не ми текнуваат други.
   
  На starbucks му/ѝ се допаѓа ова.
 6. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  718
  Допаѓања:
  2.379
  Пол:
  Женски
  пошо не можам да редактирам ке напишам ново мислење...сеа ми текна на уште 2 омилени ликови-франческа и роберт кинкејд од мостовите на округот каунти
   
 7. Hell0.kitty

  Hell0.kitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  40
  Х а м л е т оф корс :) жртва на сопствената мајка и чичко, живот преплавен со лаги, неправди,очајување,темнина.........
   
 8. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.448
  Први што ми паѓаат на памет се Жан Валжан и Фантина. И Дарси. Има многу и ќе се надополнам во друга прилика, но овие ми се нај нај.
   
 9. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.262
  Женско: Роза Фјоре - Кујна
  Машко: Левин - Ана Каренина
   
  На Trendafilka и senjorita-v им се допаѓа ова.
 10. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  226
  Џејн Ејр од истоимената книга на Шарлот Бронте ми беше омилен лик во тинејџерските денови. Денес не знам кој лик би можела да го издвојам. Можам да кажам дека сеуште ме инспирира Џејн Ејр, и покрај денешното динамично време и губење на моралните вредности кај човекот. Џејн Ејр е фосил од една посебно морална, интелектуална жена со префинет вкус, достојна за восхит. Природна, без никаква извештаченост, вљубена жена со која преовладуваат чувствата но и разумот. Слаткоречив е нејзиниот стил на изразување, жена која фантазира, која е облеана со копнеж, вера и љубов кон се што ја опкружува. Жена која без страв ги прифаќа сите ситуации кои животот ги носи и тоа на еден достоинствен, хуман начин. Дефинитивно лик кој би сакала да биде оживеан во моја најдобра другарка, сестра или ќерка.
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 11. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  20.391
  Felix Krull-носечкиот лик од последниот и недовршен роман на Томас Ман „Прибелешките на измамникот Феликс Крул“. Неверојатно (барем за мене :D ) харизматичен лик. Просто мораш да го сакаш и да се вљубиш во него, неговиот начин на живот и тоа колку ужива во животот и неговите благодети. Без оглед на „професијата“. :D Никако не успеав да го доживеам како негативен лик. Премногу вешт измамник, добива буквално се' што ќе посака во животот, по секоја цена. Средствата воопшто не се битни за него, и секогаш ја оправдуваат целта. Хедонизмот, боемскиот живот и измамништвото ги доведува до степен на перфекција, просто ги претвора во уметност. А сето тоа е секако, на најсликовит можен начин прикажано и доловено од страна на овој Нобеловец.
   
 12. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.698
  Допаѓања:
  9.142
  Пол:
  Женски
  Камрин Матика дефинитивно од книгата Ќерката на мојата најдобра пријателка :)
  И се восхитувам на девојката која и покрај се ќе го земе детето на нејзината најдобра пријателка која ја изневери да го чува по нејзината смрт како да е нејзино.Ни малку нема да и биде лесен животот на почетокот со дете но со тек на времето ќе се навикне .
   
 13. Nymeria

  Nymeria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  3.653
  Пипи долгиот чорап, Хаклбери Фин и Том Соер од детските книги- бидејќи секогаш беа разиграни, весели и секогаш имаа нови авантури. Кога бев помала многу сакав да бидам на нивно место, ептен се соживував, и затоа тие ми имаат оставено најсилен впечаток.

  Вилхелм Мајстер од Годините на учењето на Вилхелм Мајстер од Гете- бидејќи е нежен, не знае што да прави со животот, анализира околу него, а особено се поистоветив со него при едно тешко раскинување, баш тогаш бев на почеток со книгава и тој се соочува со изгубена љубов.
  Кога сум кај Гете, и Мефистофел од Фауст - си имам јас афинитети кон злото, обожавам како успева на итар начин да си поигрува со Фауст.

  Хамлет-затоа што е Хамлет, еден и единствен :) Го обожавам, како успеа генијално да си ја постигне целта, иако трагично заврши на крајот.

  Луцифер од Изгубениот Рај од Милтон- и не сум единствена. Милтон ко да го фаворизира него во книгава, иако се опишува борбата на доброто против злото, не може а да не го сакаш Луцифер.
   
 14. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  537
  Папата Јована-Јована :)
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.489
  Хм..Анџела од ,,Го сакам Њујорк,,.
  Прилично интересен лик :emo:
   
 16. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  537
  Морам да се цитирам :!: Секако го заборавив Дон Вито Корлеоне!
   
 17. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  па Хари Потер дефинитивно !!
  го сакам едноставно затоа што е многу убаво претставен во сите делови, ми се допаѓа храброста и искреноста како што е опишан.. и уште 10 пати да ги прочитам деловите мислам дека ќе ми биде како првиот пат.. навистина се соживувам во овој лик и додека читам, се чувствувам како јас да сум Хари :]
   
 18. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.657
  Мерсо од Странецот. Многу ми се допаѓа таа негова бесчувствителност, ладнокрвност.
  Велика од Пиреј.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.184
 20. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  733
  Пол:
  Женски
  Рафаел-Шагринска Кожа
  Холи-П.С Те Сакам