Омилен лик од книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Magnolija, 31 јануари 2010.

 1. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.873
  Како најпрва ќе ја спомнам Ана Каренина, од истоимената... Некогаш се пронаоѓав во неа, некогаш се сожалував, некогаш ја осудував. Ама вечно ќе остане кај мене пример за женственост и елеганција, која е пренесена благодарение на Толстој.

  Катерина од „Потреби и сеќавања“. Лик кој ме натера да ги откријам најдлабоките и најскриените чувства. И да сепомирам со некои работи.

  Пјамбо од „Портретот на госпоѓата Шарбук“. Од него научив многу и за уметноста и за луѓето...

  има и други, ама сега само на овие ми се сеќавам...
   
 2. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  718
  Допаѓања:
  2.379
  Пол:
  Женски
  Магда од Керката на Магда,Хасан од Ловецот на змејови и Марина,татко и и Оскар Драј од Марина-К.Р.Зафон
   
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.467
  Семјуел Бекет - Чекајќи го Годо
  Мојот омилен лик е од оваа книга. Барем еден од омилените.
  Додека на 90% од луѓето кои ги познавам им беше од досадна, подосадна, мене ми е многу интересна.

  Многу го сакам Естрагон.
  Сликата што си ја створив за него во глава прави да го сакам.
  Ја сакам неговата надеж дека утре навистина се ќе биде подобро и пронаоѓањето на смислата за живот.
  Смотаноста и таа постојана борба со чевелот. :lol:
  За мене овој лик е сладок.

  Исто така и Маријам од Илјада неверојатни сонца. Поради оваа жена сакам така да се вика ќерка ми.
  Не би навлагала зошто. Мислам дека ако некој планира да ја чита книгава и го гледа моето мислење ќе се откаже од читањето.
   
 4. Tearful

  Tearful Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  70
  Хамлет од истоимената трагедија на В.Шекспир
   
 5. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.724
  Допаѓања:
  4.806
  Пол:
  Женски
  Хамлет дефинитивно од истоимената трагедија на Вилијам Шексипир.
   
 6. zarah

  zarah Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2012
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  1.556
  Пол:
  Женски
  Жан Валжан - Клетници
  Ниту деветнаесетте години поминати во затворот, ниту неправедноста од општеството не успева да ја “испие“ добрината и човечноста од него. Иако целиот негов живот бил прогонуван и го почуствувал само студенилото на затворите тој успева да и ја подари на Козета целата своја нежност и љубов.
  Дали да се каже вистината по цена на вечно осамеништво или, пак, да се молчи и да се дозволи да се биде сакан без да се знае вистинското лице?! Валжан секогаш ја одбира првата опција, кај него никогаш нема златна средина. Токму тој - клетникот се извишува врз светот што заборавил за морал, со голема душа и растреперено срце.

  Една од најдобрите книги, класика што мора да се прочита! Книга што во исто време ме разбесни и ме расплака.

  „Ништо не е човек да умре; страшно е да не живее!“ - В. Иго
   
  На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ketrin.Moon

  Ketrin.Moon Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2013
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  7.168
  Пол:
  Женски
  Давид Мартин, играта на ангелот...
   
 8. Witchy-style

  Witchy-style Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2012
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  3.782
  Пол:
  Женски
  Елена од Вујко Вања, Хамлет, Степ од Три метра над небото ;)
   
 9. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  94
  Па малце ќе звучам детинесто :lol: ,ама мене ми е Пипи долгиот чорап.
  Најмногу како помала кога ја читав таа книга,сум се смеела на нејзините будалаштини и гледањето кон светот од нејзиниот агол. :)
   
 10. sara333

  sara333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  27
  Спенсер Хастингс од Слатки Мали Лажливки .Незнам зошто но едноставно многу ми се допаѓа нејзиниот карактер и и се восхитувам. :)
   
  На nati44 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. francais

  francais Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.273
  Сега за сега - ликот на Јована од Папата Јована.
  Храбра, одлучна, жедна за живот, правда, знаење.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mamma-mia

  mamma-mia Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  1.017
  Допаѓања:
  2.246
  Пол:
  Женски
  Иван Фјодорович Карамазов, од Браќа Карамазови на единствениот Достоевски. Затоа што претставува симбол на силна интелегеницијa, умствена силина и аналитичко размислување. Неговото логичко неверување во моралот е ужасно болно за него. Достоинствен, човечен.

  Лорд Хенри Вотон, Сликата на Доријан Греј на Оскар Вајлд. Неговите теории се прилично радикални, претставува симбол за хедонист, покрај Доријан Греј. Голем ум со парадоксални идеи за животот и самото постоење во глобала.

  Караѓоз, Проклета авлија на Иво Андиќ. Тој е типичен контрадикторен лик, борбен, помалку суров и злобен, понекогаш добродушен и крајно човечен. Ја претставува борбата во целиот живот, целиот круг со кој човекот треба да се соочи и да го изоди.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 13. QweenSM

  QweenSM Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  2.070
  Допаѓања:
  12.688
  Лејла од Илјада неверојатни сонца :)
   
 14. donnalia

  donnalia Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Малиот Принц :)

  - Ако им речете на возрасните:

  „Видов една убава куќа со розови тули, со гераниуми на прозорците и со гулапчиња на покривот...“, тие нема да успеат да ја замислат таквата куќа.

  Треба да им се рече: „Видов една куќа од сто илјади франка“. Е тогаш тие ќе извикаат: „Колку убава куќа!“...  „Човек гледа добро само со срцето. Најсуштественото е невидливо за очите. (Најважните работи во животот не можете да ги видите, но можете да ги почувствувате).
   
  На nati44 и Hipica им се допаѓа ова.
 15. sweetyB

  sweetyB Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  78
  Лизбет Саландер од триологијата на Стиг Ларсон...

  Нијзиниот лик ми е идол. Не зависи од никој, живее на начин на кој што смета дека е најубав за неа, паметна е, не трпи неправда, дава се од себе за да дојде до правдата и и се восхитувам што е премногу силна!
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 16. erica

  erica Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2011
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  2.037
  Пол:
  Женски
  Тревис-од книгата ,,Без Страв'' тој е познат нуркач во вода има рак на ногата така што доктрорите морат да му ја одземат едната нога :)
   
  На xxx-ba му/ѝ се допаѓа ова.
 17. nati44

  nati44 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  543
  Малиот принц - не треба објаснување
  Дарси - Гордост и предрасуда - совршенство во човечки облик :inlove:
  Маријана - Разум и чувствителност - знам дека повеќето ја избираат Елинор, но еве мене Маријана ми е меѓу омилените ликови. Можеби затоа што многу наликува на мене, премногу верува и премногу се разочарува :!:
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 18. blosson

  blosson Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  245
  Пол:
  Женски
  Огистен - од на бал со кралот многуу го сакам <3 и Едвард од Самрак.... <3
   
 19. simonna.a

  simonna.a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.691
  Допаѓања:
  19.950
  Пол:
  Женски
  Мене омилен лик ми е Дамблдор од Хари Потер,така мистериозно човече кое имаше премногу тајни но и не беше така истакнат како многу да го чува Хари Потер,иако го чуваше ептен...така мене ми остави впечаток :P
   
  На temily му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  13.198
  Пол:
  Женски
  Dorian Gray ( The picture of Dorian Gray)
  Eric (The Phantom of the Opera)
  Rodión Raskólnikov (Crime and Punishment)
  Dolores Haze (Lolita)
  Anna Karenina ( Anna Karenina)
  Meursault (The stranger)
  Angelique De Peyrac (Angelique - The Marquise of the Angels)

  etc :)