1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Омилен писател - домашен и странски

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Trendafilka, 19 април 2010.

 1. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Омилен писател или автор, сеедно, темата е јасна, а не ја видов досега, се надевам не сум погрешила. :)

  Како најомилени би си ги издвоила Габриел Г. Маркез (100 години самотија, Сеќавање на моите тажни проститутки...) и Фредерик Бегбеде (Љубовта трае 3 години, 399). Од женските автори Ерика Јонг (Страв од летање, Во постела со демонот) и Лаура Ескивел (Како вода за чоколадо, Малинче).

  Од домашните автори покрај Венко Андоновски, пријатно сум изненадена од Жарко Кујунџиски :y:

  КОИ СЕ ВАШИТЕ ОМИЛЕНИ СТРАНСКИ И ДОМАШНИ АВТОРИ ? ;)
   
  На girl1985 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.889
  Допаѓања:
  198.271
  Пол:
  Женски
  Многу сакам да читам, и порано повеќе имав време, сега поретко, но се трудам да најдам време да прочитам неколку страници во текот на денот, ако не во денот, тогаш барем во неделата... нешто посебно омилени автори немам...
  ама ќе издвојам неколку имиња чии дела радо ги читам - Габриел Гарсија Маркес, Умберто Еко, Карлос Руиз Зафон, Александар Дима таткото, Франсоаз Саган, Леон Урис, А.Џ. Кронин, Алберто Моравија, Фјодор Достоевски, Лав Толстој...

  А од нашите.... па некако повеќе ми лежат делата на автори од постарата генерација, додуша немам нешто читано од помладите автори, ама сакам да го читам Божин Павловски, Методија Фотев, Живко Чинго.
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Абе некој така омилен автор да издвојам немам. Еве од странските можда Шелдон и Агата Кристи, заради замрсената тематика на нивните дела која ептен ми се допаѓа и не можам да ја оставам книгата.
  Од македонските би го издвоила Горјан Петревски. Одамна немам негова книга прочитано, ама сите тие Марта, Исти очи, Снеговите на Климентина Евин... многу ми се допаднаа.
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.701
  Допаѓања:
  65.019
  Пол:
  Женски
  Од странските Роберт Ладлам, Сидни Шелдон, Агата Кристи и има многу други, ама некако не ми текнува во моментов.
  А од домашните немам некој посебно, мада еве Сашо Тасевски со двете дела ми остави впечаток, а и морам да се сложам со Хипица за Горјан Петрески. Поготово мислам дека многу девојчиња се пронаоѓаат во Снеговите на Климентина Евин ;) :)
   
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Омилени...немам баш, ама еве мислам дека Толстој ми е прв на список, повеќето негови книги сум ги прочитала, добро знаел за што пишува и како да ги смести ликовите без да дојде до забуна кој е кој.(што најчесто ми се случува кај Маркез, иако и него го почитувам). Од поновите Пенелопи Лајвли. Добри книги, кои сакаат да ги прочиташ во еден здив. Иам и други, не бирам кој жанр се, битно ми е да се возбудливи и интересни.
  А од македонските, паааа...сите се мајстори на своето време, јас не сакам многу многу поезија ама Петре М. Андреески и неговата Дениција ми е незаменлив. Горјан Петрески е супер, во сите негови книги има по еден лик во кој би се пронашле. Посебно кога бев седмо-осмо одделение, Марта и Исти очи беа наслада за пубертетлии.
   
 6. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  Од странските морам неможам да ја поминам Перл Бак...сите нејзини дела ми се препрекрасни....полесни книгички, но толку добро напишани чудо едно....исто Драјзер...се од него.....Роберт Ладлам, Мајкл Конели од овие поскорешниве, така да ги кажам :D а од домашните без конкуренција ми е Владо Малески...значи на човекот можат да му се поклонат и многу странски писатели...посебно РАЗБОЈ е дело за ,,сва времена,, ...
   
 7. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  :y:

  Мене Трите ќерки на Госпоѓа Лијанг од Перл Бак ми ја тутна една тетка во библиотеката во трето одделение. :D Јас и реков сакам да читам нешто убаво и веројатно поради гужвата побрзо да ме откачи, ми ја даде, јас детенце - кога ја видов толкава огромна, ќе се онесвестев! :rofl: Ама се заинатив, и читав и читав, дури и рокот и го продолжив! :lol:

  Ја прочитав пак пред некој месец и е преубава. Сфаќам дека тетката со право ми ја дала. ;)
   
 8. orient

  orient Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Од нашите писатели во основно ги обожавав делата на Горјан Петревски а од странските до ден денес ми се незаменливи Достоевски, Балзак , Агата Кристи ...
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.701
  Допаѓања:
  65.019
  Пол:
  Женски
  Уф, да Перл Бак како можев да заборавам. Добра земја ми е најпрекрасното дело, а сакав сега на саемот од Ѓурѓа Мајка да ја купам, ама ја немаше.
   
 10. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Јас пак од домашен немам некој омилен... Ама еве нека биде Петре М. Андреевски заради „Пиреј“. Од странски Сидни Шелдон и Ден Браун, моментално ја читам „ Загубениот симбол“ (од Браун) и не ме остава на мира.Кога ја читам не можам да ја оставам, а кога ја оставам мислам што би можело да се случи понатаму.
   
 11. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  74
  Пауло Коелјо, Достоевски, Толстој...
   
 12. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Григор Прличев, Петре М. Андреевски. / Франце Прешерн(поет) и Достоевски
   
 13. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Николас Спарк и Горјан Петревски

  www.sakamknigi.mk- ПОСЕТЕТЕ :inlove:
   
 14. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  13
  Пауло Коелјо го обожавам а од нашите го ценам Братислав Димитров
   
 15. Nice.girl

  Nice.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Omilen pisatel od stranskite mi e definitivno Paulo Koeljo,potoa Den Braun ,Justejn G. zaradi decojkata so portokali :),a od domasnite Gorjan Petreski - the best :))
   
 16. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  643
  Допаѓања:
  1.888
  Од македонските ги сакам Горјан Петревски,Венко Андоновски,Живко Чинго..
  Од странските Достоевски,Балзак,Џек Керуак,Ален Гинзберг,Кундера,Агата Кристи,Хенри Милер.Херман Хесе....ги има многу што ми се допагаат :)
  Одамна сакам да земам нешто од Маркез и Буковски,немам прочитано ништо,ама никако да ми дојде при рака нешто од нив :)
   
 17. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Nikolas Sparks
   
 18. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Пауло Коелјо, Артур Голден, Херман Хесе, Стефани Мајер- од странска литература.
  Петре М.Андреевски и Горјан Петревски - од нашите.
   
 19. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.699
  Допаѓања:
  130.176
  Достоевски. Неверојатно е тоа што го доживувам секогаш кога го читам! Братот не е саглам!
   
 20. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Од македонскиве, може да се каже Горјан П.
  Од странските имам безброј омилени писатели, писателки но би ги издвоила Пауло К. заприметувам дека сите сте го одбрале него, добар избор. Стефани Маер, Никола Спаркс, Сидни Шелдон, понатаму Ден Браун исто има добри дела, Сесилија Ахерн ако беше таа авторката на пс: те сакам..,Шерилин Кенион...и уште многу други. :rofl:

  пс:Болдираните се најомилените