Омилен писател - домашен и странски

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Trendafilka, 19 април 2010.

 1. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  омилен писател ми е Пауло Коељо
   
 2. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Николас Спаркс, Даниела Стил и Џин Сасон а од нашите не би можела за издвојам
   
 3. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.215
  Николас Спаркс, го обожавам!!!
   
 4. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  Еве Трендафилче, се гледа дека ја сакаш литературата, да набројам неколку омилени писатели :
  Од домшните Венко Андоновски( ме плени со Вештица и Папокот на светот), Блаже Конески (поезија)
  Од странските Ден Браун , Флобер, Коелјо и сега МИР-ЈАМ читам моментално :)
   
 5. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.768
  Венко Андоновски / Горан Стефановски.

  Од странските моментално омилен ми е Мураками, многу го сакам и Дејвид Лоџ, Алберт Ками, Ернест Хемингвеј заради описите...Оскар Вајлд, еден и единствен и преполн со сарказам, Вирџинија Вулф, Керуак, на овие ми текнува моментално, секако дека имам и многу други.
  Ах да и сонетите на Шекспир ги обожавам :)
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 6. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.996
  Добра земја од Перл Бак-ја прочитав многу одамна (основно) ,иако е читлива книга обработува навистина јака тема.....јас ја најдов во колекцијата на мајка ми и малку се исплашив кога ја видов колкава е,ама кога почнав да ја читам се внесов во книгата:)
   
 7. Miah

  Miah Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  10
  Омилена ми е Агата Кристи :)
   
 8. Mikicka

  Mikicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  25
  Димко Тасевски
   
 9. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.996
  Една од најомилените теми до сега:)

  Сега ми паѓаат на памет Хироши Мори,Пауло Коељо и од нашите Гоце Смилевски,Божин Павловски

  Секако има и други ама ете од прва овие ми се некако највпечатливи:)
   
 10. TrueReligion

  TrueReligion Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  172
  Паоло Коелјо
  Тој е човек кој на книгата и дава живот.Некоја магија која не те остава рамнодушен,тоа се дела полни со живот кои ме тераат да читам уште и уште!Ретка длабочина која ќе те натера да се замислиш и да разбереш дека нештата за кои цел живот мечтаеш се пред тебе и дека малку фали да бидеш среќен!Од одредена причина можеби ми се допаѓа тоа што во него се гледам себеси.Можеби звучи смешно но јас така тоа го чувствувам.Половината ако не и сите дела раскажуваат за неговите чувства во текот на неговиот живот.Ги немам сите негови дела прочитано и не можам да тврдам за сите ....
  Како што и самиот рекол-Писателите секогаш носат наочари и никогаш не ја чешлаат косата" и нивна должност и нивна обврска е никогаш да не биде сватен од својата генерација ".
  Можеби тоа е причината поради која многу луѓе неговите дела ги сметаат за апсурдни или делумно комерцијални !Сепак,се работи за различни вкусови!
  Вероника реши да умре е практично негова психолошка автобиографија за она што му се случува на 17-годишна возраст.
  Неговите дела владеат со цитати но овој дефинитивно ми оставил најголем впечаток-Зар и со приближување на смртта не научи ништо?Немој сето време да си мислиш дека предизвикуваш незгоди и дека им пречиш на другите.Ако некому не му одговара твоето друштво,самиот ќе си каже,а ако нема смелост да го направи тоа,тогаш тоа е негов проблем!
  Коелјо е идеалист,романтичар во душа.Можеби ја нема дарбата за префинета медитација во пишувањето како одредени автори,но сведочи за идниот голем раскажувач.И покрај проблемите и предизвиците од животот интелектуално и естетски е совршено оформен.Галерија од човечки карактери,болката,среќата,страдањата,воздишките се само дел од неговите дела!Коелјо е задушен од душевната борба и големите страдања!Неговите дела се несекојдневен предизвик..Тоа се зборови кои дават јасна слика за секојдневниот живот и убавите нешта кои се околу нас,но ние не ги гледаме.
  (ЗА МЕНЕ)!Јас така го доживувам!
   
 11. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.533
  Петре М. Андреевски, не можам да заборавам како се чувствував кога првпат ја фатив „Дениција“ во раце.

  Чарлс Буковски, гледам во последно време многу луѓе почнаа да го читаат, и Х. П. Ловкрафт, има интересен стил на изразување.
   
 12. chica.bomb

  chica.bomb Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  37
  Николас Спаркс ( Страници за нашата љубов, Одлука, Прошетка за паметење, Порака во шише...), Гијом Мисо ( Затоа што те љубам, А потоа, Што би правел јас без тебе) и дефинитивно Џ.К. Раулинг - ХАРИ ПОТЕР :)
   
 13. missperfect

  missperfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2010
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  56
  Дефинитивно омилена писателка ми е Трејси Шевалије, авторка на книгата ,Девојката со бисерна обетка,, како и на многу други книги кои сите сум ги прочитала и ги обожувам, одличен мајстор е за нарација и ме возбудува што никогаш не можам да го предвидам крајот. Од домашните омилен ми е професорот Венко Андоновски, посебно за неговиот концепт за жената и нејзината моќност во светот,но би го спомнала и авторот на ,Разговор со Спиноза, младиот писател Гоце Смилевски кој е доста успешен виртоуз во полето на имагинацијата.Редовно го читам Пауло Коелјо, но и Ог Мандино.
   
 14. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  903
  Мене најомилен писател странски ми Пауло Коелјо навистина сите книги му се многу добри и најбитно имаат содржина, а домашен немам.
   
 15. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  7.980
  Херман Хесе. Кога го читам како во друг свет да сум. Ниту еден друг писател не ме натерал после едно прочитано негово дело со брзина на светлината да ги најдам и останатите и во еден здив да прочитам се што има напишано. Омилена "Сидарта".

  Домашен искрено освен Венко и Дитас друго немам читано (не ги бројам оние во средно задолжителни што ни биле :) ). Венко ми се свиѓа ептен, а Дитас не го можам ич
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 16. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.299
  Допаѓања:
  17.969
  Пол:
  Женски
  Петре М Андреевски и Венко Андоновски (од нашите)
  Hesse, Nicci French, Толстој, Чехов, Coelho, Thomas Hardy, Dan Brown...(од странциве :lol: )
   
 17. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  75
  Омилени странски ми се Даниела Стил , Пауло Коелјо и Агата Кристи , а домашни Горјан Петревски и Славко Јаневски
   
 18. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.558
  Од странските голем впечаток ми имаат оставено-Ерих Марија Ремарк-„Триумфална капија„ „Црниот обелиск„ „Тројца воени другари„ Херман Хесе-„Демијан„ „Степскиот волк„ „Сидарта„ „Нарцис и Златоуст„ а „Игра на стаклените перли„ не сум ја прочитала сеуште,а многу би сакала,исто Габриел Гарсија Маркез ми буди нај,нај импресии.Исто ги сакам делата на Милан Кундера,Умберто Еко и Артур Кларк,Џ.К.Раулинг,Џ.Р.Р.Толкин и Кристофер Паолини-последните четворица од полето на фантазијата и футуристичката фантастика(Кларк),ми се допадна многу!!! и стилот на Мураками,поради необичноста,како што ми се допаѓа и стилот на Чарлс Буковски.За малку ќе го заборавев Селинџер со култниот „Ловец во р‘зта„.Мене и Коелјо ми се допаѓа има необичен стил и идеи,па и различни дела по тематика.Халед Хосеини и „Ловец на змејови„ исто нешто што морам да го споменам.
  Порано бев огромен љубител на класиците и исчитав добар дел од делата на Достоевски,Толстој,Тургењев и Шолохов.
  Од нашите автори ми се допадна многу Томе Арсовски во „Парадоксот на Диоген„ а ги сакам и делата на Петре М.Андреевски.
   
  На honorthyself, LivingGlam и Annath им се допаѓа ова.
 19. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  622
  Моите омилените домашни и странски писатели и нивни дела кои ми оставиле најсилен впечаток...
  Алберт Ками (Сизиф),
  Агата Кристи (Опасност во Енд Хаус, Стапица за глувци),
  Оноре Де Балзак (Чичко Горио),
  Достоевски (Злосторство и казна, Идиот, Браќата Карамазови),
  Виктор Иго (Клетници),
  Ернест Хемингвеј (За кого бијат камбаните),

  Петре М. Андреевски (Пиреј),
  Стале Попов (Крпен Живот),
  Коле Чашуле (Црнила),
  Живко Чинговски (Големата Вода),
  Ѓорѓи Абаџиев (Пустина).
   
  На LivingGlam и Annath им се допаѓа ова.
 20. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.465
  Петре М. Андреевски, Јован Парлапанов, Венко Андоновски.
  Агата Кристи, Том Мартин, Стив Бери, Сидни Шелдон, Кети Рајкс.