1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Омилен писател - домашен и странски

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Trendafilka, 19 април 2010.

  1. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    омилен писател ми е Пауло Коељо
     
  2. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Николас Спаркс, Даниела Стил и Џин Сасон а од нашите не би можела за издвојам
     
  3. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Николас Спаркс, го обожавам!!!
     
  4. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Еве Трендафилче, се гледа дека ја сакаш литературата, да набројам неколку омилени писатели :
    Од домшните Венко Андоновски( ме плени со Вештица и Папокот на светот), Блаже Конески (поезија)
    Од странските Ден Браун , Флобер, Коелјо и сега МИР-ЈАМ читам моментално :)
     
  5. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Венко Андоновски / Горан Стефановски.

    Од странските моментално омилен ми е Мураками, многу го сакам и Дејвид Лоџ, Алберт Ками, Ернест Хемингвеј заради описите...Оскар Вајлд, еден и единствен и преполн со сарказам, Вирџинија Вулф, Керуак, на овие ми текнува моментално, секако дека имам и многу други.
    Ах да и сонетите на Шекспир ги обожавам :)
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  6. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Добра земја од Перл Бак-ја прочитав многу одамна (основно) ,иако е читлива книга обработува навистина јака тема.....јас ја најдов во колекцијата на мајка ми и малку се исплашив кога ја видов колкава е,ама кога почнав да ја читам се внесов во книгата:)
     
  7. Miah

    Miah Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    10
    Омилена ми е Агата Кристи :)
     
  8. Mikicka

    Mikicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    25
    Димко Тасевски
     
  9. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Една од најомилените теми до сега:)

    Сега ми паѓаат на памет Хироши Мори,Пауло Коељо и од нашите Гоце Смилевски,Божин Павловски

    Секако има и други ама ете од прва овие ми се некако највпечатливи:)
     
  10. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Паоло Коелјо
    Тој е човек кој на книгата и дава живот.Некоја магија која не те остава рамнодушен,тоа се дела полни со живот кои ме тераат да читам уште и уште!Ретка длабочина која ќе те натера да се замислиш и да разбереш дека нештата за кои цел живот мечтаеш се пред тебе и дека малку фали да бидеш среќен!Од одредена причина можеби ми се допаѓа тоа што во него се гледам себеси.Можеби звучи смешно но јас така тоа го чувствувам.Половината ако не и сите дела раскажуваат за неговите чувства во текот на неговиот живот.Ги немам сите негови дела прочитано и не можам да тврдам за сите ....
    Како што и самиот рекол-Писателите секогаш носат наочари и никогаш не ја чешлаат косата" и нивна должност и нивна обврска е никогаш да не биде сватен од својата генерација ".
    Можеби тоа е причината поради која многу луѓе неговите дела ги сметаат за апсурдни или делумно комерцијални !Сепак,се работи за различни вкусови!
    Вероника реши да умре е практично негова психолошка автобиографија за она што му се случува на 17-годишна возраст.
    Неговите дела владеат со цитати но овој дефинитивно ми оставил најголем впечаток-Зар и со приближување на смртта не научи ништо?Немој сето време да си мислиш дека предизвикуваш незгоди и дека им пречиш на другите.Ако некому не му одговара твоето друштво,самиот ќе си каже,а ако нема смелост да го направи тоа,тогаш тоа е негов проблем!
    Коелјо е идеалист,романтичар во душа.Можеби ја нема дарбата за префинета медитација во пишувањето како одредени автори,но сведочи за идниот голем раскажувач.И покрај проблемите и предизвиците од животот интелектуално и естетски е совршено оформен.Галерија од човечки карактери,болката,среќата,страдањата,воздишките се само дел од неговите дела!Коелјо е задушен од душевната борба и големите страдања!Неговите дела се несекојдневен предизвик..Тоа се зборови кои дават јасна слика за секојдневниот живот и убавите нешта кои се околу нас,но ние не ги гледаме.
    (ЗА МЕНЕ)!Јас така го доживувам!
     
  11. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Петре М. Андреевски, не можам да заборавам како се чувствував кога првпат ја фатив „Дениција“ во раце.

    Чарлс Буковски, гледам во последно време многу луѓе почнаа да го читаат, и Х. П. Ловкрафт, има интересен стил на изразување.
     
  12. chica.bomb

    chica.bomb Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    37
    Николас Спаркс ( Страници за нашата љубов, Одлука, Прошетка за паметење, Порака во шише...), Гијом Мисо ( Затоа што те љубам, А потоа, Што би правел јас без тебе) и дефинитивно Џ.К. Раулинг - ХАРИ ПОТЕР :)
     
  13. missperfect

    missperfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    60
    Дефинитивно омилена писателка ми е Трејси Шевалије, авторка на книгата ,Девојката со бисерна обетка,, како и на многу други книги кои сите сум ги прочитала и ги обожувам, одличен мајстор е за нарација и ме возбудува што никогаш не можам да го предвидам крајот. Од домашните омилен ми е професорот Венко Андоновски, посебно за неговиот концепт за жената и нејзината моќност во светот,но би го спомнала и авторот на ,Разговор со Спиноза, младиот писател Гоце Смилевски кој е доста успешен виртоуз во полето на имагинацијата.Редовно го читам Пауло Коелјо, но и Ог Мандино.
     
  14. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Мене најомилен писател странски ми Пауло Коелјо навистина сите книги му се многу добри и најбитно имаат содржина, а домашен немам.
     
  15. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Херман Хесе. Кога го читам како во друг свет да сум. Ниту еден друг писател не ме натерал после едно прочитано негово дело со брзина на светлината да ги најдам и останатите и во еден здив да прочитам се што има напишано. Омилена "Сидарта".

    Домашен искрено освен Венко и Дитас друго немам читано (не ги бројам оние во средно задолжителни што ни биле :) ). Венко ми се свиѓа ептен, а Дитас не го можам ич
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Петре М Андреевски и Венко Андоновски (од нашите)
    Hesse, Nicci French, Толстој, Чехов, Coelho, Thomas Hardy, Dan Brown...(од странциве :lol: )
     
  17. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Омилени странски ми се Даниела Стил , Пауло Коелјо и Агата Кристи , а домашни Горјан Петревски и Славко Јаневски
     
  18. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Од странските голем впечаток ми имаат оставено-Ерих Марија Ремарк-„Триумфална капија„ „Црниот обелиск„ „Тројца воени другари„ Херман Хесе-„Демијан„ „Степскиот волк„ „Сидарта„ „Нарцис и Златоуст„ а „Игра на стаклените перли„ не сум ја прочитала сеуште,а многу би сакала,исто Габриел Гарсија Маркез ми буди нај,нај импресии.Исто ги сакам делата на Милан Кундера,Умберто Еко и Артур Кларк,Џ.К.Раулинг,Џ.Р.Р.Толкин и Кристофер Паолини-последните четворица од полето на фантазијата и футуристичката фантастика(Кларк),ми се допадна многу!!! и стилот на Мураками,поради необичноста,како што ми се допаѓа и стилот на Чарлс Буковски.За малку ќе го заборавев Селинџер со култниот „Ловец во р‘зта„.Мене и Коелјо ми се допаѓа има необичен стил и идеи,па и различни дела по тематика.Халед Хосеини и „Ловец на змејови„ исто нешто што морам да го споменам.
    Порано бев огромен љубител на класиците и исчитав добар дел од делата на Достоевски,Толстој,Тургењев и Шолохов.
    Од нашите автори ми се допадна многу Томе Арсовски во „Парадоксот на Диоген„ а ги сакам и делата на Петре М.Андреевски.
     
    На honorthyself, LivingGlam и Annath им се допаѓа ова.
  19. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Моите омилените домашни и странски писатели и нивни дела кои ми оставиле најсилен впечаток...
    Алберт Ками (Сизиф),
    Агата Кристи (Опасност во Енд Хаус, Стапица за глувци),
    Оноре Де Балзак (Чичко Горио),
    Достоевски (Злосторство и казна, Идиот, Браќата Карамазови),
    Виктор Иго (Клетници),
    Ернест Хемингвеј (За кого бијат камбаните),

    Петре М. Андреевски (Пиреј),
    Стале Попов (Крпен Живот),
    Коле Чашуле (Црнила),
    Живко Чинговски (Големата Вода),
    Ѓорѓи Абаџиев (Пустина).
     
    На LivingGlam и Annath им се допаѓа ова.
  20. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Петре М. Андреевски, Јован Парлапанов, Венко Андоновски.
    Агата Кристи, Том Мартин, Стив Бери, Сидни Шелдон, Кети Рајкс.