Омилен писател - домашен и странски

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Trendafilka, 19 април 2010.

 1. Hell0.kitty

  Hell0.kitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  40
  Горјан Петрески од наште, од странските Агата Кристи, Николас Спаркс..и незаменливиот иако ренесансен писател-ШЕКСПИР и неговите фантастични дела(иако се трагедии скоро сите) врвот е..Хамлет 8)
   
 2. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.262
  Венко и Петре, Толстој :bow:
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 3. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  Карлос Руиз Зафон и Агата Кристи од странските.. Во книгите на зафон ми се допаѓа мистичноста и како се одвиваат настаните навистина тоа се книги во мој стил додека кај Агата ми се допаѓа интелегенцијата кај Поаро ос тоа како ги разрешува криминалците .. Кај домашниве писатели можам да го издвојам само Горјан петрески :D
   
 4. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.715
  Допаѓања:
  4.801
  Пол:
  Женски
  Од домашните би ги издоила : Венко Андоновски,Горјан Петревски.
  А од странските : Николас Спаркс,Пауло Коељо и Шекспир.
   
 5. M.arija

  M.arija Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2012
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  268
  Горјан Петревски од нашите, а од странските Трејси Шевалије :)
   
 6. Belieberka666

  Belieberka666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  144
  Пол:
  Женски
  Горјан Петрески и Николас Спаркс
   
 7. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.267
  Е не можам да издвојам само еден писател. Читам многу, читам се, но да започнам прво со најдобрите, врвните имиња во светската литература.
  Ками, Хесе, Достоевски, Балзак, Толстој, Иго, Чехов, Пушкин, Шекспир.....
  Покрај овие безвремеснски автори, морам да ги напоменам Ерика Јонг која ме воодушеви со „Страв од летање“, Пауло Коелјо со неговите поучни и лесно читливи романчиња, Јустејн Гордер со „Светот на Софија“ итн.
  Од авторите на трилери - Сидни Шелдон, Џејмс Патерсон и Нора Робертс.
  Македонска литература слабо читам, но би ги издвоила Петре М. Андреевски, Живко Чинго и Венко Андоновски.
   
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.996
  Допаѓања:
  73.908
  Пол:
  Женски
  Од нашиве, дефинитивно Големиот Венко, дури и не можам да најдам зборови за да опишам колку многу ме восхити „Папокот на светот“. Имам уште негови дела на списокот, кои без сомнение наскоро ќе бидат прецртани од таму, исто како и овие кои ги читав изминатиов период и секако - не ме оставија рамнодушна. :)

  Од странските, Умберто Еко, Маркес и Достоевски.
   
 9. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.282
  Пол:
  Женски
  Од нашиве Горјан Петревски, а од странските Агата Кристи, Синди Шелдон, Паоло Коелјо...
   
 10. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  503
  Пол:
  Женски
  Од македонските Горјан П. а од странските Сузан Колинс , Апрлин Пајк , Јустејн Гордер , Николас Спаркс и др.
   
 11. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  733
  Пол:
  Женски
  Странски Синди Шелдон а домашен Горијан Петрески :*
   
 12. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  93
  Домашни:Горјан Петрески
  Странски:Николас Спаркс,Мерилин Кеј,Муни Вичер... :)
   
 13. Grejsi

  Grejsi Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  73
  Домашен: Горјан Петрески за детски романи :bow: и Венко Андоновски.
  Странски:
  -за трилери: Сидни Шелдон
  -за романи: Даниела Стил
  -за психологија: Пауло Коејло.
  Исто така ги сакам ептен сестрите Бронте иако немаат многу дела на жалост, и Мир-Јам исто така. :)
   
 14. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  835
  за домашен писател не можам а ви кажам о причина што од некој стереотипи ги одбегнувам... можам само да ја спомнам Јагода Михајлова Георгиевска од причина што Индиго Бомбај ме остави без зборови а од странски непобиен ми е Едгар Алан По
   
 15. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  2.371
  Пол:
  Женски
  Од странските-Карлос Луиз Зафон на прво место,Достоевски,Харуки Мураками и Халед Хосеини
  од македонските Венко Андоновски
   
 16. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.491
  Зафон ми се искачи на врвот на листата.
  Неприкосновен засега. :)

  Петре М. Андреевски е чиста магија.
  Од помладата генерација - Иван Шопов.
   
 17. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.348
  странски: Херман Хесе
  македонски незнам баш не ми оставил никој впечаток посебно еве би можела да ги издвојам петре м. андреевски и горјан петревски
   
 18. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.395
  Од странските ги сакам Ден Браун, Сидни Шелдон, Даниела Стил, Нора Робертс ...
  А од домашните Горјан Петревски и Венко Андоновски
   
 19. maria.jackson

  maria.jackson Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ги обожавам делата на странските автори како што се Агата Кристи (Куќата на злото, Отворени карти, Азбучни убиства), Достоевски (Злосторство и казна), Толстој, Петрарка, Николас Спаркс (Страници за нашата љубов, Прошетка за памтење), Коељо и др.
  Од нашиве искрено најдобар ми е Дитас (Крив правец - двата дела)
   
 20. blingy

  blingy Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2013
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  19
  Зигмунд Фројд, Фјодор Достоевски, Михаил Булгаков и Џејн Остин дефинитивно... додека од македонскиве писатели неможам да издвојам, нит сум импресионирана нит би била, но во секој случај:Never judge a book by its cover:)))