1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Онлајн ветеринар

Дискусија во 'Дом' започната од GossupGirlxoxo, 24 ноември 2014.

  1. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    Сигурно има тука некој што е ветеринар, па ми треба совет како да одржам мало куче во живот без мајка. Секаде каде што прочитав треба барем 4 недели мајката да го храни, а ова има 10 дена па ако може некој совет.
    И вие што не сте ветеринари а знаете ве молам коментирајте итно е.
     
  2. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Давај му млеко преку шприц или шишенце со цуцла,гледај да биде на топло :)
     
    На GossupGirlxoxo му/ѝ се допаѓа ова.
  3. GossupGirlxoxo

    GossupGirlxoxo Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    32
    ама прочитав на интернет од млекото се создавале глисти во стомачето, па сега што да му давам незнам...
     
  4. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Козјото млеко ја има сличната густина и сличните витамини на мајчиното (кучешко) млеко. Греј му го и давај му го со шише.
    Трева да се храни со млеко на секои 5 часа. До 3 недели, храни го само со млеко, потоа храни го со мелено месо и ориз (изблендирано или направено во кашичка). Исто така треба да се храни на секои 5 часа до 2 месеца. По 2 месеца треба да се храни 5 пати на ден. На 4 месеци 3 пати на ден и по 6 месеци храни го 2 пати на ден.
     
    На GossupGirlxoxo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
     
    На GossupGirlxoxo му/ѝ се допаѓа ова.
  6. *Tamara*

    *Tamara* Нов член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo lugje. Imam problem so moeto milenice, belo gluvce. Go dobiv za sv. trifun , prodavackata kazala deka za 2 ndeli dreba da se pripitomi i da mozeme da go vadime od kavez. E tuka e problemot. Prvo ako probam so prst preku resetkite od kavezot da go pogalam toa napragja i saka da me grzine toa me zagrizuva, dali nekoj imal vakvo ili slicno iskustvo ve molam [ppomognetemi, dokolku znaete nekoj sovet. I uste edna rabota sabajlevo go vidov kako si go jade svojot izmet dali e toa normalno ili ne ????? :(
     
  7. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае да ми каже за што може да се работи,го најдовме вучјакот умрен со подуен стомак.Нема пена на устата незнам дали може да е отруено.
     
  8. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    http://petsportal.mk/ обратете се овде (пошто темата е онлајн ветеринар)..докторот одговара на прашања :)
    ^ инаку, многу ми е жал за кучето ..
     
  9. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    982
    Допаѓања:
    1.624
    Итно ми треба ветеринар ако имаме овде за консулатации , благодарам
     
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.052
    Допаѓања:
    76.052
    Пол:
    Женски
    Имам сибирски хрчак, тешко го поднесува топлово време... Како да го заштитам и дали смеам да го разладувам со вода?
     
  11. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Ne go razladuvaj so voda, stres za zhivotnoto kje bide. Stavi go na ladno mesto, no da ne mava promaja vo nego, menuvaj mu svezha voda na sekoi 3-4 saati. Mozhesh da mu dadesh jabolche da gricka za osvezhuvanje.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Reachel

    Reachel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.902
    Пол:
    Женски
    Вака, денеска околу 18h мачката моја фатила глушец и нормално го изеде. После саат време почна да се однесува многу чудно, да се занесува додека оди, па наеднаш да падне... и ете дојде до степен целосно да ја изгуби рамнотежата и не може да се исправи на нозе. Верувале или не, се јавив на четворица ветеринари и сите ми велат да ја однесам утре, а јас искрено не можам да чекам до утре...

    Што се случува со мачката? Дали е можно да е затруена?
    Што да направам да и биде подобро?
     
  13. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Можеби сега малку се размазува поради постигнатото :D
     
    На Oscar Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Reachel

    Reachel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.902
    Пол:
    Женски
    Не, се гледа дека не глуми. Се труди да стане на нозе и да си излезе надвор, ама не може.. како и да ја наместам не се помрднува,а инаку е многу хиперактивно маче.
     
  15. TheSparkle89

    TheSparkle89 Нов член

    Се зачлени на:
    15 март 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Кученцето има проблеми со газенцето и не му е прв пат но претходно поминуваше за ден два, го боли и едвај кака а кога ќе се покака меко е не е тврдо како за запак но има многу проблеми едва успева евего денес пак исто вчера успеа и му бееше меко денес не може ич да се покака и вришти буквално и му течат солзи многу ми е жал, не сака да излезе од куќарка се пикна во ќоше. ПОМОШ ПЛС ;(;(;(;(;(;(;(;(:sweat::l::l::l:
     
  16. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Дo сегa не си гo oднелa нa ветеринaр? Сo кoјa хрaнa гo хрaниш?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TheSparkle89

    TheSparkle89 Нов член

    Се зачлени на:
    15 март 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Редовно го носиме и му даваме најчесто стек плескавици и леб и паштета, тоа најмногу го сака...
     
  18. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Тоа не е правилно избалансирана храна. Подобро купи му дехидрат (Husse Mаcedonia испорачува низ цела Македонија, имаат акаунт на фб, од таму се нарачува и за 1 ден ти е пред врата храната. Валп можеш да нарачаш, за почеток 2 кг (450 денари беше), најефтина, квалитетна храна со папи формула, можеш да ја даваш до 1 година) или ако не сакаш да му даваш купечка, префрли го на правилно избалансирана сирова исхрана (имам тема отворено, ако мислиш дека не се доволни тие информации, пиши ми во ЛП ќе ми биде мило да ти одговорам на секое прашање). Тоа што сака најмногу не значи дека е добро за него, моето куче на пример обожава грозје, а грозјето е опасно за кучиња зашто проблеми со бубрезите прави. Да не зборам за чоколади...

    И кога сте го носеле редовно на вет, зошто тогаш не сте му кажале на ветеринарот дека го имате проблемов. Тој најдобро ќе ве насочеше и ќе знаеше што е проблемот.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. TheSparkle89

    TheSparkle89 Нов член

    Се зачлени на:
    15 март 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ќе може ли линк од темата да ми дадеш? И инаку ти благодарам многу :*:*:*
     
  20. TheSparkle89

    TheSparkle89 Нов член

    Се зачлени на:
    15 март 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Moжеби сеа ќе те напнам малку извини однапред ама гледам дека се разбираш во овие работи а јас воопшто прв миленик ми е, па сакам да те прашам нешто.
    Знам дека некои луѓе ги шишаат своите миленици а некои воопшто не го препорачуваат тоа, особено на главчето бидејќи можеле да ослепат. Е сега дали е тоа точно, затоа што на моево му теба многуу шишање особено летни периоди бидеќи не издржува на сонце, а 2ра причина ми е хигиената, со толкаво крзно лом се прави и влакната од лавата му се мрсни од тоа што влегуваат во јадењето, млекцето и сл.