1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Онлајн курсеви (Coursera, edX, Open Culture...)

Дискусија во 'Слободно време' започната од butterfly33, 5 март 2016.

 1. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.094
  Mислам дека нема конретна тема за Онлајн курсеви, а ако има- клуч.
  Би сакала да продискутираме за онлајн курсевите и веб страните кои нудат вакви курсеви.
  Дали сте слушнале, сте практикувале претходно, дали имате позитивно или негативно искуство, колку сте научиле?

  Ете да тргнам од мене, од пред 5-6 месеци почнав да слушам бесплатни онлајн курсеви на https://www.coursera.org/. Универзитетите од каде беа курсевите кои ги слушав даваа и бесплатни Statement of Accomplishment ако го положеш курсот со определени поени, па така си добив и 3 бесплатни сертификати дека сум ги положила курсевите.

  Ме интересира вашето мислење за оваа веб страна https://www.edx.org/
  Дали сте имале некое искуство и дали даваат бесплатни сертификати или сертификатите се само со плаќање?
  :hai::wasntme:
   
  На Tanjamm, Ownage и LivingGlam им се допаѓа ова.
 2. VanOjte

  VanOjte Активен член

  Се зачлени на:
  5 март 2016
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  7
  јас имам искуство исто со курсера и има курсеви од разно разни области. така да +1 за курсера. До сајтот едх го немам посетувано но незнам и https://www.pluralsight.com e исто одлична библиотека од курсеви.
   
 3. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.094
  Единствена критика на Курсера во последно време, е што сите курсеви кои започнале овие месеци или месеците кои доаѓаат, ги направија со сертификати од 50 долари. Значи да добиеш документ дека си го положил и посетувал курсот, мора да се плати. Во спротивно, видеата можеш да ги гледаш, но некои определени вежби не можеш да ги решаваш...
   
 4. Arja

  Arja Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  1.296
  Пол:
  Женски
  Ја имам и се уште ја користам Coursera, предобра е ептен сум задоволна. Исто така добра страна е и https://alison.com/course/ - вреди да се посети, има многу курсеви од најразлични области. Многу ми послужи за Биохемија затоа што имаше Биохемија 1, 2 и сл., мислам дека така им функционираат повеќето курсеви.

  Поздрав.
   
  На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. VanOjte

  VanOjte Активен член

  Се зачлени на:
  5 март 2016
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  7
  Да така е ама и не е така. Имаат и доста курсеви за кој не треба да плаќаш. Ти гледај ги видеата немора да решаваш задачи. Па за некои курсеви кој ти се во твој домен и вреди да се плати.
   
 6. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.148
  За да добиеш Сертификат на Coursera мора да им сликаш лична карта или друга ID? :?:
   
 7. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  1.631
  Дали може некој да ми помогне? Некој добар онлајн сајт или нешто за изучување на француски / германски бесплатно?
   
 8. Ownage

  Ownage Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2017
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  81
  Можеш да си симнеш на телефон апликација се вика Duolingo и можеш да гп учиш било кој јазик
   
 9. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  981
  Допаѓања:
  1.631

  Не сум задоволен од апликацијата.
   
 10. Fantasy33

  Fantasy33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2019
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  1.573
  Пол:
  Женски
  Ајде да ја активирам малце темава. Видов погоре има мислење за Duolingo, но би сакала да слушнам повеќе мислења.
  Ја користи некој апликацијава и ме интересира дали може солидно да се научи јазик од неа? :)
   
 11. Arja

  Arja Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  1.296
  Пол:
  Женски
  Јас ја користев кога прв пат почнав да учам германски. Сега пак во последно време се активирав и се уште сум задоволна од целото искуство. Според мене, помага доста околу запомнување на вокабулар. Една негативна страна што морам да ја споделам е тоа што околу граматика, овој пристап не ми е од голема помош. Памтам кога прв пат почнав да учам германски, граматика бев дупка. Знаев основни работи, но никако не ми влегуваа во глава падежи, промена на придавки, заменки и слично според лице, број, падеж. Иако кратко објаснување кај секоја лекција, кога станува збор за граматика, не можеш да се потпреш само на Дуолинго.

  Јас би препорачала симнување на книга (од оние кои ги користат на курс на пример Menschen или Schritte - овие се учење германски на пример, но ако изгуглате сигурно ќе најдете кои книги се користат на курсевите за останати јазици), тоа може да го направите на оваа страна, верувам ги има повеќето книги, како и останата литература (https://b-ok.cc/) и да ја следите програмата на тој начин а Дуолинго да биде само како додатна помош.

  Исто и https://memrise.com/ би ја предложила. Оваа може дури и подобра да е за учење на вокабулар. Има многу курсеви, можете и сами да си направите ваш курс па други луѓе да го учат а има и официјални курсеви што ги направиле самите луѓе од страната и такви има за повеќе јазици, на пример германски, турски, кинески, шпански и многу други.
   
  На Fantasy33 и g8lQQk им се допаѓа ова.
 12. Bezobraznata

  Bezobraznata Активен член

  Се зачлени на:
  12 март 2020
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Јас ја имам DUOLINGO си ја симнав на тел многу одамна и скоро 90% ми помогна да научам нешто,само единствена замерка ми е што не можеш да учеш некои јазици како Албански,грчки и некои др :)
   
 13. BelieberYeahh

  BelieberYeahh Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  1.406
  Допаѓања:
  2.170
  Пол:
  Женски
  Jас ја имам користено, конкретно за Шпански јазик. Солидна апликација, но мислам дека имаат пропуштено некои основни области и граматиката не е многу опфатена. Кога стигнав до одредено ниво ми се чинеше дека сѐ се врти во круг и немаше нови теми,туку сѐ беше повторување од претходните. Сепак, доколку ти е за лична употреба, а не професионална, може доста да се научи.

  Да не знае некој квалитетни страни за учење јазици онлајн?
   
  На Fantasy33 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Arja

  Arja Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  1.296
  Пол:
  Женски
  Има додадено доста јазици меѓу кои и Грчки. Албански се уште нема, но можеш да ја провериш во случај да ставиле некој јазик освен Грчки и Албански кои би те интересирале.
   
 15. Arja

  Arja Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  1.296
  Пол:
  Женски
  Се цитирам сама за да не се повторувам, ама истите совети би ти ги дала и тебе во врска со учење јазици онлајн. Memrise има програма за учење шпански јазик.
   
  На BelieberYeahh му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  8.676
 17. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  844
  Допаѓања:
  4.892
  Сите курсеви на удеми ми се до пола стварно се добри ама не можам да се сконцентрирам да ги довршам
   
 18. NPN

  NPN Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2015
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  353
  Пол:
  Женски
  Бесплатни се?