Онлајн шопинг

Дискусија во 'Мода и стил' започната од lady-gaga, 13 јуни 2010.

 1. lady-gaga

  lady-gaga Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  Dali nekoj znae stranici kade sto mozi da si poracas obleka,sminki.cevli....i ako nekoj ima napraveno vakvi poracki preku net neka pisi :*
   
  На monikagirly му/ѝ се допаѓа ова.
 2. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  На MDonovich, k.i.m и simon4ee им се допаѓа ова.
 3. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.886
  досега не сум правела онлине шопинг,незнам страни :( ама знам луге кои не се задоволни од онлине шопинг,демек им земале повеке пари од што треба :^)
   
 4. lady-gaga

  lady-gaga Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  jas imav poracano od victoria secret ostaviv podatoci se potpolniv ama ne znam zs ne mi stasa,mozi go nadminav limitot za poracki pa zatoa ne mi pratija :rofl:
   
 5. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.886
  незнам лејди гага :) јас сакав да порачам шампон за коса и маска,ама моево маже не ме остава :D демек не било сигурно со онлие порачкиве
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.496
  Еден другар си порачува Конверс старки преку онлајн шопинг - и поевтино ги купувал, за разлика ако купиш од продавница.
   
 7. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  492
  Јас книги си порачувам преку интернет и од Авон козметика :) Кај нас онлајн куувањето не е толку развиено, ама да се надеваме дека за некоја година се ќе можеш да купиш на интернет, па да не морам да се влечкам по продавници ;)
   
 8. swety

  swety Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  5

  stvarnoo mozes da si poracas od avon bez da si zaclenet nesum znaela aj kazi ako sakas kako pozzz
   
 9. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  391
  Мислам дека не би купила нешто што претходно не сум го пробала и што не сум го осетила материјалот каков е.. Ташни, бижутерија, марами и хулахопки да, но друго од облека не :)
   
  На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  42
  Јас би ви препорачала да не нарачувате многу по интернет оти во Македонија нема ставено заштита на системот и кога ќе пишете број на кредитна картица или незнам тоа како иде , хакери го зимаат и ви црпат пари од картицата.. Така да побезбедно е да одвоите малку време за сигурен шопинг :rofl:
   
 11. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.911
  Имам многу пати нарачувано патики преку интернет ( т.е татко ми ). Ептен поевтино ми се фаќа , овде и да купам не знам дали би било оригинал .
   
 12. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  42
  А не ли се плаќа за патот што ќе ти ги донесат ?
   
 13. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.704
  Допаѓања:
  9.986
  Пол:
  Женски

  Ахам, типично размилување.
  Лани бев на презентација одн.предавање за ваквото онлајн купување. Моментално во Македонија има еден или два сјата преку кој може да се нарача се и свашта, и се заштитени и сигурни. Не наплаќаат за испорачка, зошто нели, се во Македонија. За тие од странство, нормално е дека се наплаќа, особено ако е прекуокеански.
  Премногу прашања имаше баш за ова што ти го имаш напишано. Вистина е дека тоа може да се случи, ако воглавно тоа е многу ретко. Обично сите вакви сајтови, кога треба да се изврши наплатата сами те префрлуваат на сајт на некоја банка со која имаат склучено договор. Или пак едноставно, каде што треба да оставиш информации има катанче, знак кој покажува дека е безбеден сајтот. БАрем така може да се заштитат луѓето од несакани можности.
  Онлајн купувањето е секаде во светот широко применувано.
  Кај нас и на балканот воопшто, има големи предрасуди и страв кои главно потекнуваат од неинформираност. А и таков народ сме...во се се сомневаме, се критикуваме, и ретко кој има храброст да си седне и да купува преку нет.
  Лично јас не сум купувала. Ама сестра ми да, и никогаш не се случило нешто да не е во ред. ПОнекогаш може да се чека подолго, ама се разбира тоа е заради далечината. Друг проблем немало.
   
  На marija09_16 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.629
  starfish а кој се тие сајтови во Мк, ако можеш дај ми линк
   
 15. femina.sk

  femina.sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2010
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  144
  Eве од мене еден предлог:
  http://www.ioffer.com/
  Има различни предмети.. ;)
   
  На LittlePinky и GirlFromMars им се допаѓа ова.
 16. littlegirl92

  littlegirl92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  13
  Знам дека многу барам ама доколку некој може да ми го објасни целиот процес на нарачување и плаќање, поточно дали се дава број на картичка и од неа се земаат пари или.....?????
  фала ви :*
   
 17. Whatsername

  Whatsername Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  344
  Пријатели на моите родители имаат купувано од Интернет и велат дека им доаѓало поефтино доколку истото нешто го купат онлајн, а и поквалитетно е. На пример, старки кои што јас ги купив од Загреб се исто пари и тука, но ако ги земев онлајн ќе дојдеа дупло поефтини. Луѓево купуваат преку дебитна картичка - ставаат онолку пари колку што чини тоа што го купуваат, па така не можат да им земат повеќе пари од што треба :)

  Лично искуство немам, бидејќи не сум купувала ништо онлајн до сега, но се надевам дека моите ќе ми купат една книга онлајн која во Америка ќе излезе во јануари, а кај нас ќе биде достапна по повеќе време. :angel:
   
 18. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.407
  Пол:
  Женски
  Фемина имаш нешто купено од овде ?
  Гледам дека е како оглесник, нешто како ибеј, па ме интересеира дали имаш искуство со оваа страница ?
  Шипингот го рачунаат во цената, а царина се плаќа на нарачката, и како се царини ?
   
 19. femina.sk

  femina.sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2010
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  144
  Немам искуство Ирена,случајно наидов на сајтот.
   
 20. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.300
  Допаѓања:
  5.231
  Јас имам искуство на купување онлине со Викторија Сикрет, Дизни и Амазон. Со кредитна картичка и сега за сега фала богу несум била ограбена. Одам во пошта го подигам пакетот и платам некоја мала сума 100-150ден за царина и завршена работа.
  Имам разговарано со еден банкар што е баш на кредитни картички и ми има кажано да кога дојде налогот за извршување во банката кога е онлине, ако им е сомнителен тогаш банката има право и да ти ја блокира картичката. Као и дека банките имале листи на сајтови каде што не е дозволено да поминат нивните картички во стил ако сајтот е сомнителен и не е заштитен.
  Инаку трошоците за испорака се на сметка на испраќачот.
   
  На marija09_16 му/ѝ се допаѓа ова.