1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Онлајн шопинг

Дискусија во 'Мода и стил' започната од lady-gaga, 13 јуни 2010.

  1. lady-gaga

    lady-gaga Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Dali nekoj znae stranici kade sto mozi da si poracas obleka,sminki.cevli....i ako nekoj ima napraveno vakvi poracki preku net neka pisi :*
     
    На monikagirly му/ѝ се допаѓа ова.
  2. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    На MDonovich, k.i.m и simon4ee им се допаѓа ова.
  3. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    досега не сум правела онлине шопинг,незнам страни :( ама знам луге кои не се задоволни од онлине шопинг,демек им земале повеке пари од што треба :^)
     
  4. lady-gaga

    lady-gaga Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    jas imav poracano od victoria secret ostaviv podatoci se potpolniv ama ne znam zs ne mi stasa,mozi go nadminav limitot za poracki pa zatoa ne mi pratija :rofl:
     
  5. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    незнам лејди гага :) јас сакав да порачам шампон за коса и маска,ама моево маже не ме остава :D демек не било сигурно со онлие порачкиве
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Еден другар си порачува Конверс старки преку онлајн шопинг - и поевтино ги купувал, за разлика ако купиш од продавница.
     
  7. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Јас книги си порачувам преку интернет и од Авон козметика :) Кај нас онлајн куувањето не е толку развиено, ама да се надеваме дека за некоја година се ќе можеш да купиш на интернет, па да не морам да се влечкам по продавници ;)
     
  8. swety

    swety Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    5

    stvarnoo mozes da si poracas od avon bez da si zaclenet nesum znaela aj kazi ako sakas kako pozzz
     
  9. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Мислам дека не би купила нешто што претходно не сум го пробала и што не сум го осетила материјалот каков е.. Ташни, бижутерија, марами и хулахопки да, но друго од облека не :)
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Јас би ви препорачала да не нарачувате многу по интернет оти во Македонија нема ставено заштита на системот и кога ќе пишете број на кредитна картица или незнам тоа како иде , хакери го зимаат и ви црпат пари од картицата.. Така да побезбедно е да одвоите малку време за сигурен шопинг :rofl:
     
  11. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Имам многу пати нарачувано патики преку интернет ( т.е татко ми ). Ептен поевтино ми се фаќа , овде и да купам не знам дали би било оригинал .
     
  12. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    А не ли се плаќа за патот што ќе ти ги донесат ?
     
  13. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски

    Ахам, типично размилување.
    Лани бев на презентација одн.предавање за ваквото онлајн купување. Моментално во Македонија има еден или два сјата преку кој може да се нарача се и свашта, и се заштитени и сигурни. Не наплаќаат за испорачка, зошто нели, се во Македонија. За тие од странство, нормално е дека се наплаќа, особено ако е прекуокеански.
    Премногу прашања имаше баш за ова што ти го имаш напишано. Вистина е дека тоа може да се случи, ако воглавно тоа е многу ретко. Обично сите вакви сајтови, кога треба да се изврши наплатата сами те префрлуваат на сајт на некоја банка со која имаат склучено договор. Или пак едноставно, каде што треба да оставиш информации има катанче, знак кој покажува дека е безбеден сајтот. БАрем така може да се заштитат луѓето од несакани можности.
    Онлајн купувањето е секаде во светот широко применувано.
    Кај нас и на балканот воопшто, има големи предрасуди и страв кои главно потекнуваат од неинформираност. А и таков народ сме...во се се сомневаме, се критикуваме, и ретко кој има храброст да си седне и да купува преку нет.
    Лично јас не сум купувала. Ама сестра ми да, и никогаш не се случило нешто да не е во ред. ПОнекогаш може да се чека подолго, ама се разбира тоа е заради далечината. Друг проблем немало.
     
    На marija09_16 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    starfish а кој се тие сајтови во Мк, ако можеш дај ми линк
     
  15. femina.sk

    femina.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2010
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    144
    Eве од мене еден предлог:
    http://www.ioffer.com/
    Има различни предмети.. ;)
     
    На LittlePinky и GirlFromMars им се допаѓа ова.
  16. littlegirl92

    littlegirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    Знам дека многу барам ама доколку некој може да ми го објасни целиот процес на нарачување и плаќање, поточно дали се дава број на картичка и од неа се земаат пари или.....?????
    фала ви :*
     
  17. Whatsername

    Whatsername Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    344
    Пријатели на моите родители имаат купувано од Интернет и велат дека им доаѓало поефтино доколку истото нешто го купат онлајн, а и поквалитетно е. На пример, старки кои што јас ги купив од Загреб се исто пари и тука, но ако ги земев онлајн ќе дојдеа дупло поефтини. Луѓево купуваат преку дебитна картичка - ставаат онолку пари колку што чини тоа што го купуваат, па така не можат да им земат повеќе пари од што треба :)

    Лично искуство немам, бидејќи не сум купувала ништо онлајн до сега, но се надевам дека моите ќе ми купат една книга онлајн која во Америка ќе излезе во јануари, а кај нас ќе биде достапна по повеќе време. :angel:
     
  18. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Фемина имаш нешто купено од овде ?
    Гледам дека е како оглесник, нешто како ибеј, па ме интересеира дали имаш искуство со оваа страница ?
    Шипингот го рачунаат во цената, а царина се плаќа на нарачката, и како се царини ?
     
  19. femina.sk

    femina.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2010
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    144
    Немам искуство Ирена,случајно наидов на сајтот.
     
  20. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јас имам искуство на купување онлине со Викторија Сикрет, Дизни и Амазон. Со кредитна картичка и сега за сега фала богу несум била ограбена. Одам во пошта го подигам пакетот и платам некоја мала сума 100-150ден за царина и завршена работа.
    Имам разговарано со еден банкар што е баш на кредитни картички и ми има кажано да кога дојде налогот за извршување во банката кога е онлине, ако им е сомнителен тогаш банката има право и да ти ја блокира картичката. Као и дека банките имале листи на сајтови каде што не е дозволено да поминат нивните картички во стил ако сајтот е сомнителен и не е заштитен.
    Инаку трошоците за испорака се на сметка на испраќачот.
     
    На swwetyyy и marija09_16 им се допаѓа ова.