Опаѓање на косата како последица од ковид-19

Дискусија во 'Коронавирус' започната од martin555, 13 ноември 2020.

 1. martin555

  martin555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  6
  Здраво, пред два месеци прележав корона, со симптоми на бронхопнеувмонија, е сега гледам периодот ми паѓа косата, инаку имам доста густа коса, но сега забележувам дека постојано ми паѓаат влакна, прочотав дека може да биде од прележана корона, но мислам дека и овој период во есента ми паѓаат секоја година само не обрнував внимание, а сега кога прочитав дека може да е како последица од корона и тоа ме плаши, бидејки имам убава коса и не сакам да станам келав уште на 27 год. А доколку е како последица од корона, што мислите дали ке престане и ке се обновува или постојано ќе паѓа додека не оќелавам?
   
 2. Lollipop_123

  Lollipop_123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2019
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  1.057
  Пол:
  Женски
  Мислам дека ќе престане да паѓа доколку било од корона. Но, во овој период на сите ни паѓа косата и ни се обновува. Доколку не престане посети лекар, можеби се работи за некое хормонско пореметување.
  А каде прочита дека паѓа косата како последица од корона?
   
 3. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  38.186
  Пол:
  Женски
  Исто и јас слушам за случаи каде што имале опаѓање на косата поради корона, но имајќи предвид дека е период кога како и секоја година си паѓа косата, не можеме навистина да процениме дали е до вирусот или едноставно е како и секогаш во есенски/зимски период.
  И кај мене има опаѓање, но имаше и претходно, само што сега е малку зголемено.
  Во секој случај, користам производи наменети за ова, ако веќе не спречуваат опаѓање во целост, барем да помогнат колку-толку да биде ставено ова под контрола.
   
 4. Prekrasna38god

  Prekrasna38god Нов член

  Се зачлени на:
  21 декември 2020
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  I jas go imam istiot problem so pagjanjeto na kosata i mene mi kazaa deka posledica moze da e od korona virusot..Se plasam deka e od toa ili nekoj hormonski disbalans ili period e na obnovuvanje ama vaka be mi pagja li nikogas .Pomos
   
 5. sierra

  sierra Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2019
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  903
  Пол:
  Женски
  @Prekrasna38god кога имаше корона?
  Јас мислев дека ќе останам со дупки во косата, буквално кога и да ја допрев излегуваше скоро еден прамен (ок, може претерав малку :D) . После два месеца воопшто не ми паѓа, не повеќе од нормално за овој период од годината.
   
 6. Prekrasna38god

  Prekrasna38god Нов член

  Се зачлени на:
  21 декември 2020
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Pred 3 meseci nemav samo miris ni vkus cela nedela.drugi simptomi nemav.