1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оперска музика

Дискусија во 'Канта' започната од DESTIN, 4 јуни 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. DESTIN

  DESTIN Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  30
  Штом постои темата Класична Музика,мислам дека е неминовно да се отвори тема Оперска Музика.Оперското пеење е нешто за што сум се определила во животот и што опфака голем дел од моето време,па многу ме интересира и нејзината слушаност во нашата земја.Колку вие би одвоиле дел од вашето слободно време за да ја слушате :music: :wasntme:
   
 2. DESTIN

  DESTIN Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  30
  Па како што гледам,дефинитивно е слабо слушана...баш ми е жал...
   
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Љубам да одам на балет, или на опера. :)

  Од изведувачи ги почитувам
  Enrico Caruso, Мaria Callas, Pavarotti, Carreras, Ira Malaniuk, Kiri Te Kanawa...

  Дома да си пуштам многу ретко, ако веќе се случило тогаш си се вртам во круг цело време.
  Dove sono - Mozart
  Non piu andrai - Mozart
  O zittr'e nicht на Моцарт пак
  Aida- Puccini.......
   
 4. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Не ја слушам пошо не ја разбирам.
   
 5. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  837
  Не ја сакав операта првенствено затоа што не ја разбирав, но сега во втора година учевме за опера па и што иам еден многу јак професор, и почнав да ја засакувам,. Глупаво ми беше пеењето што никој не може да го разбере но научив дека операта е опера заради музиката а не заради текстот :inlove:
   
 6. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  7.317
  секогаш кога можам одам на опера :) одвај се одлучив првиот пат да одам :lol: ама од тогаш наваму ЈА ОБОЖАВАМ!!!
  костимите глумата пеењето се одушевува :inlove: :inlove:

  последниот пат бев на отварањето на мајските оперски вечери на ТРАВИЈАТА

  одете нема да погрешите!
   
 7. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.274
  Допаѓања:
  77.206
  Пол:
  Женски
  Јас ја сакам но ете повеќе слушам рок, метал, поп, рап.
   
 9. RedRevolution

  RedRevolution Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  1.333
  Допаѓања:
  3.452
  Пол:
  Женски
  8 пораки има на темава од 2011 год. ??? |( леле мори мајко каде живееме ;(

  Туку ајде да ја заживееме, поздрав!

   
 10. RedRevolution

  RedRevolution Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  1.333
  Допаѓања:
  3.452
  Пол:
  Женски
  Ах да, прекрасната Ана Нетребко, повелете...

   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.