1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опишете си ги собите :)

Дискусија во 'Дом' започната од Iki.Olsen, 25 февруари 2010.

  1. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Новава соба е прекрасна. За почеток е во една таква старинска куќа, со дебели ѕидови. Два ѕида се бели, а два се дрвени односно прекриени со дрвени штици. Прозорите се дупли, едни има што се отвараат нанадвор во силно зелена боја, а другите навнатре, дрвени. Кога влегуваш, од десно има прозор, право тросед и после еден огромен регал со фиоки и огледало. Лево од вратата има огромен плакар после него една мала ниска масичка со две столици и над неа прозор. Креветот е висок, дупли со висок дрвен наслон. Десно од креветот бела маса, висока, во функција на биро со две бели столици. И до креветот од двете страни, наткасни.


    Соба сон.
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  2. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
    Мојата соба... :lol:
    Ѕидовите се бојадисани зелено и потрокалово. Горе колку пола метар има зелено,надолу портокалово.
    Шкафчињата исто така се зело со портокалово. Имаме еден дупол прозорец кој не се отвара,но е доволен затоа што ни е мала собата,не многу. Имаме сопствена тераса,прилично голема. Лустерот ми е бел со црвени цветови. Имаме слики од тинејџери и деца. Немаме постери. Обични полици имаме четири и четири во вид на квадрати и една комодичка за телевизорот. Тепихот ни е со цветови. Имаме две комодички до креветите. На мојата има лампа. Имаме биро на кое стои: фотрлоти за ЦД-ња, украс од Пазарџик,цвет со насмеано лице,свеќник,украси,омилената честитка и секако компјутерот. Имаме два кревети,но сестра ми сеуште спие со мајка ми и татко ми. :lol:
     
  3. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.586
    Допаѓања:
    6.182
    Пол:
    Женски
    Сега сум во фаза на реновирање, фалат уште некои ситници.
    Значи ѕидовите ми се бојадисани сиви. Имам прозор - врата со бели завеси и тегет драпер. Имам голем плакар на цел ѕид моментално е розе ама ќе му најдам чаре. До креветот од едната страна имам биро од карши огледалце со наткасна за шминки и креветот ми е сив ( не е класичен кревет туку гарнитура на ГЕ) со шарени перничиња.
     
  4. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    До пред 4 години собата ја делев со брат ми, ама откако реновиравме проширивме, секој си има своја соба :)

    Мојата е жолто-портокалова комбинација
    Жолт плакар, со потрокалови фиоки, жолта масичка и три портокалови табуретки, бирото ми е портокалово со жолто столче, ѕидовите се бели, тука таму има по некоја плишена играчка закачено а над креветот имам направено рамка од фотографии
    Нешто вака:

    [​IMG]
     
  5. Winter222

    Winter222 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    7
    Мојата соба не ја делам со никого бидејки нема сестра/брат.Виолеово-жолта е,но на некои места има и розево.На виолетовиот ѕид има лепенки (шаренки кругови и цветчиња) имам и виолетова фотеља ,бела масичка,а исто така сега за празниците и зи ја украсив собата. :)
     
  6. stefiy

    stefiy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2011
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Јас и брат ми сме 12 години разлика така да тој сеа има 1 година и 5 месеци и собата си е само моја розева е ама летово и следува реновирање :lol:
     
  7. dream.queen

    dream.queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    па вака кога влегуваш ја затвараш вратата и на вратата имам закачено ташни и марами што во последно време ги носам
    потоа одма откако ќе влезеш од левата страна имам огледало и еден како елемент со 4 фиоки.
    од вратата право има прозор и биро и телевизор
    и од вратата десно има полици кревет и плакар
    собата ми е малечка ама добра ми е.
    мебелот ми е зелено со бело ама сакам да си купам поточно да ми купат моите онака обичен кафеав мебел се надевам дека до летоска ќе бидне :)
     
  8. Caliopea

    Caliopea Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    61
    Mojaта соба е светло виолетова боја,голем кревет,голем прозор затоа што сакам светли простории,и има некои слики од природа на ѕидовите.Ја сакам и таман ми е :)
     
  9. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Мојата соба е светло виолетова боја, а еден ѕид е бел и на некоја ми ја имаат нацртано Ајфеловата кула само во виолетова боја. Имам кревет, биро и на него компјутер, полици, плакар, тоалетна маса, 2 мали кауча и една мала масичка (кога ќе дојдат другарки да имаат каде да седнат), а каучите се пуштаат кога ќе ми преспиваат другарки, роднини, комшики и слично. Убава ми е собата и си ја сакам :inlove:
    П.С.:Покрај прозорот имам како полица за седење и таму си имам ставено перници и можам да си гледам кога врне надвор! :)
    Имаме дома во цел стан ламинат (светол) и имам бушав тепих (исто светло виолетов) :)
     
  10. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Мојата соба не ја делам со никого.Многу е топла,во лето не се издржува.Ја сочинуваат три бои:светло ит емно виолетова и кремаста.Правоаголна е по облик.
    Мала е,но имам повеќе нешта.Ѕидовите(освен тој со тапетот),се бели.
    Кога ќе влезете,од левата страна е виолетовиот тапет со цветови.Од десната страна е креветот,а над него има четири полици и шкафчиња,тие висечите во светло виолетова боја.Спроти вас е кремастото биро со компјутер,а под него има три фиоки,темно виолетови и една бела.Над бирото на белиот ѕид има уште две кремасти полици,каде ги чувам училишните книги,тетратките,некои украси.До нив е прозорецот со едно цвеќе.
    Кога ќе се свртите кон креветот,од вашата десна страна се висечите,а спроти вас,на белиот ѕид над креветот има полица со неколку книги и ламба.До прозорецот,во ќошот имам светло виолетов со кремасто плакар.Тепихот ми е виолетов собело и кремасто,а лустерот темно виолетов.Имам и неколку розеви-виолетови цветови на едниот ѕид каде што е плакарот,а на другиот ѕид каде што еплакарот календар.Имам и многу украси и рамки за слики.Имам и две плишни животинчиња на креветот и едно перниче-срце. :)
     
  11. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.308
    Допаѓања:
    28.835
    Пол:
    Женски
    Мојата соба ја делам со сестра ми, собата е прилично голема, има една комода, нема ТВ има 2 бироа, и многу фиоки, ѕидовите се бели! Има и еден шкаф а и постери, мебелот е воглавно виолетово со сино, и тук там портокалово, тепихот е помеѓу розево и виолетово и има шараници по него (не со пенкала, фломастери маркери, туку шари на самиот тепих :lol: ) и масичка има горе виолетово доле сино :)
     
  12. Alegriaa

    Alegriaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    Собата е ужасна. Боите се како да си влегла во фустаните на Ники Минаж односно све ми боје лепо стоје.
    Зидовите ми се виолетови-едниот темно а другите посветли. Потоа мебелот е од иверица и има шара онаа како да е дрво. Но секаде каде што има простор за линија има ставено СИНА линија . Тоа во комплет се купувало и сега фиоките ми се сини,на полици имам сини линии.И да биде најтрагично моментално имам ЗЕЛЕН покривач. :@
     
  13. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Па всушнош моево не е соба, имам нешто како апартман, соба ,вц и кујна како посебен дел од куќата , со родителите имам само заедничка излезна врата.
    Собата ми е и соба за спиење и место каде што ги дочекувам другарките.Бидејки многу го сакам оној планински стил на куќи имам голем прозор без малку колку целиот ѕид [​IMG] вака некако, има убав поглед, дека живееме во периферија на градот се гледаат прекрасни ридови со дрвја :!: .Од внатре едниот ѕид ми е со панели(ламинат или незнам како се вика-[​IMG] вака) и таванот и подот и она малку ѕид од кај прозорот е исто.Третиот ѕид има помал прозор и тој е целиот бел, а четвртиот беше бел но јас нацетав нешто на црно сиво и окер-и многу убаво се вклопи
    Имам кревет- софа која се спушта и масичка - мала,покрај прозорот и биро иии уште само една комода на црно.Тое е се што имам во собата :)
    На тарасата од мојата соба имам мноогу цвеќиња и ондак тоо :D :D
     
  14. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    Црвена со жолто ми е целата!На ѕидовите имам слики од најмилите,огледало и две полици.Под полиците се наоѓа телевизорот.Една голема полица,која не е на ѕид,полна со книги. :$ Огроомно биро,и два плакари.Ааа и темно црвен тепих. :lol: :$
     
  15. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.968
    Пол:
    Женски
    За сите соби кај мене горе-долу важи истово.

    Oд мебел само она најнеопходното и да зафаќа што помал простор. Помалку е повеќе, велат, а и лично не сакам соби пренатрупани со мебел. Големи прозорци, ѕидовите се во беж и праска боја...
     
  16. nirvanaholic

    nirvanaholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    147
    Еве ви слика од мојата соба :lol:
     

    Прикачени фајлови:

  17. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Ѕидовите се светло зелени нежна боја не дреч. Елементите во неа се бели со розево. Два кревети розеви со зелени јорганчиња. 6 прозорци има од двете страни, 3 на една 3 на друга. На третата има полица со книги и други тракатанци и на четвртата закачени мечиња. Малечка е многу ама пријатна и многу топла во лето :)
     
  18. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Лиљакова, не ја делам со никого фала богу :D , и имам една комода а над неа полица и околу полицата срца :D ,биро, еден кревет, два плакари (еден за закачалки а другиот е со полици :wasntme: ) и сето ова е во лиљакова, розева и бела боја :)

    И да заборавив да напоменам дека имам и мала тераса 8)
     
  19. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Епа вака собата ми е мала ама си ја сакам
    на едната страна имам полица со книги , парфеми и други работи
    потоа имам гооооолем шкаф
    на ѕидовите имамм многу слики потоа крететот и на другата страна ми стои масата со лап топот
    и двата големи прозорци :)
     
  20. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Собата ја делам со брат ми, двата ѕида се розови, двата зелени, до едниот зелен ѕид е на брат ми креветот, до едниот розов ѕид е мојот кревет, до другиот зелен ѕид е шифуњерот, до кој има нешто како мало шкафче ама не е баш шкафче нз како се вика :D На него има мечиња. парфеми, книги и др. До другиот розов ѕид е бирото со компјутерот, таму има и голем прозорец, долу има паркет и зелен тепих со шолто бело и незнам уште што има :lol: До на брат ми креветот има зелена масичка на која е лаптопот и то :)