1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опседнатост од демони и егзорцизам

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Bitter-Sweet, 27 јули 2016.

  1. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Гледам дека повеќето сте го спомнале егзорцизмот на Емили Роуз и сте го земале како пример за вистинска приказна.

    Проблемот е што филмовите многу лабаво си ја сфаќаат реченицата „Based on a true story“, а гледачите многу лековерно ја земаат здраво за готово.

    Доволни се само пет минути пребарување за да се дознае онаа другата, преќутена и нераскажана страна од „вистинитата“ приказна, која филмаџиите вешто ја прескокнуваат, бидејќи е контрадикторна на „вистината“ која тие сакаат да ни ја пренесат. Затоа е и делот „based on“, за да можат да се оградат од сите извртувања на вистината во нивната „вистинска“ приказна.

    Вистинската Емили Роуз се викала Анализ Мичел и била германка, а целиот случај се одвивал во Германија. Вистината е дека имала епилепсија и депресија и кога конвенционалните медицински третмани не и’ помогнале, нејзините религиозни родители се свртеле кон црквата и егзорцизмот како лек. Вистината е дека почината од неухранетост и дехидрација. Вистината е дека никој друг во куќата, ни родителите, ни свештениците кои го вршеле егзорцизмот, не биле сведоци на никакви паранормални појави. Вистината е дека и родителите и свештениците биле осудени за убиство од небрежност, но добиле само условна казна. Вистината е дека официјалниот став на католичката црква е дека Анализ не била опседната, туку психички болна.

    Улрих Ниман, језуитски свештеник и психијатар, кого свештениците го консултираат во случаи кога се сомневаат на егзорцизам, го вели следново:

    „As a doctor, I say there is no such thing as possession... In my view, these patients are mentally ill. I pray with them, but that alone doesn't help. You have to deal with them as a psychiatrist. But at the same time, when the patient comes from Eastern Europe and believes that he's been impaired by evil, it would be a mistake to ignore his belief system“

    Така да, ете колку од вистинитата приказна на Емили Роуз е всушност вистина. Ама, што се продава подобро - филм за демонско опседнување и егзорцизам или филм за тешко болна девојка, родители кои не го знаат правилниот начин да се справат со тоа и двајца свештеници кои се во заблуда дека ја прават вистинската работа? You tell me. :D
     
    На Annath, Indiegurl, Mini90 и 7 други им се допаѓа ова.
  2. ушко

    ушко Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    2.264
    Пол:
    Машки
    И стандард ако е американска продукција опседнатата личност обично е женско и спомнува секс во 70..80 % од филмовите такви....американци.....
     
    На EraBon му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Во ред во ред ќе те послушам,сепак да не ризикувам.така си е како што велиш.Сигурно си е сигурно.
     
    На korisnichka и sonuvana им се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    @LadyInTheDark од кој град си? Сигурно има некој манастир во близина, таму побарај помош :)
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Леле во многу затупано градче неможам да кажам бидејки анонимен форум.Но може да ми препорачате некој манастир во градот Прилеп често одам.
     
  6. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Не сакам да верувам дека постојат демони, магии, неприродни сили само поради тоа што верувам дека Бог е најголем па како биде така иако животот ми е далеку до совршен....по мене поголеми демони од зли луѓе со лоши јазици нема. :|
     
    На mynameislove, Meckicja, carangigia и 2 други им се допаѓа ова.
  7. ушко

    ушко Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    2.264
    Пол:
    Машки
    Odi prvo na konsultacii vo Rajcica..mislam zenski manastir e...a povisoko mesto t.e najvisoko vo mkd...jovan bigorski
     
    На korisnichka, EraBon, Petra777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Види на линков пишува кои манастири каде се (од тој регион), ќе најдеш некој што ти е најблиску. Не е важно кој манастир, важно да е манастир. :)
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Фала ти многу :*
     
    На korisnichka и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Летечки калуѓер со црвени очи ќе оди како алва.
     
    На Meckicja и Anacid им се допаѓа ова.
  11. ушко

    ушко Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    2.264
    Пол:
    Машки
    Секој втор филм денеска е хорор во стилот со опседнување...не прават мн пара или да се блокбастери ама изгледа најширок материјал имаат филмовите од тоа поле.
    Сепак сеуште не направиле филм со марсовци опседнати :)
     
    На EraBon му/ѝ се допаѓа ова.
  12. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Пред Велигден ја спасив својата цимерка од тоа да биде опседната од демон. Но за несреќа го навлеков на мене. Беше страшно можев да го видам беше ужасно, почна да ми ја зема силата од ден на ден беше се помоќен и помоќен. Но ден пред велигден успеав да се спасам од него. Беше страшно. Една вечер јас неможев да спијам. Тој беше тука и со своите црвени страшни очи гледаше во мене ме фаќаше за нозете имав големи модринки можев да ги видам прстите на моите нозе и раце. Две од моите цимерки се разбудија и станаа, пробав да им зборнам ама не излегуваше глас од мојата уста. Демонот почна да се смее се надевав дека цимерките ќе ме видам едната помина низ него и беше очигледно дека не го гледа и се сврте кон мене и рече види колку слатко ни спие цимерката. Тој почна да се смее уживаше да ме гледа како се мачам тоа му даваше сила. Наредниот ден мојата другарка случајно ги виде отпечатоците од прсти на моите раце и кажав се. Таа ми рече да одиме во црква. По пат тој беше зад мене бев единствена која можеше да го види. Кога стигнав кај црквата се измив со света вода и се вратив. Вечерта тој дојде повторно. Со страшен глас ми рече Јас сум посилен не се плашам. Тогаш имаше силна светлина и наеднаш се почуствував мн моќна и почнав да му зборувам му реков што сакаш господ е со мене, но тоа не беше мојот глас како да имаше нешто во мене. Го испрскав со светена вода и се врати во нормална големина и исчезна. Се спасив од него. После празникот Велигден се врати и сакаше да ја напрадне мојата друга цимерка. Не мислев дека ќе го стори тоа но видов модринки на нејзиниот врат и нејзините раце. Вечерта го почувствував неговото присуство и се разбудив видов како и ги притиска рацете и расте. Станав повторно ја осетив таа сила и светлина и му реков Престани нема да дозволам да ја допреш му турив света вода на него и тој изчезна. Од тогаш се нема појавено се надевам дека нема никогаш повеќе
     
    На Bender Rodriguez и Meckicja им се допаѓа ова.
  13. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    сериозна си?
     
    На Kathrynn и elimkd им се допаѓа ова.
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da postojat demoni I toa kako ova e svedostvo na edna koleska bila da se poklone na ikonata na bogorodica vo crkvata sveti petnaeset tiveropolski macenici vo strumica I videla kako dvajca maz I zena vodat edna mlada zena vo crkvata I odednas na vlezot od crkvata taa mladata koga pocnala da vika da se dere oti ne Saka da vleze vo crkvata no za sreca uspeale na Sila da ja vnesat I svestenikot pocnal da I cita molitva ija dopiral so krstot I odednas zenata ja izgubila svesta I koga se prisvestila rekla oti na nisto ne se sekava I pocnal a normal no da se odnesuva vo crkvata toa se e slucilo pred ikonata na bogorodica pred koja deteto prozbore
     
    На korisnichka, maca cvet и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  15. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    да
     
  16. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    А како ја спаси цимерката?

    Најдобронамерен совет, посети психолог.
     
    На Cherish33, Kathrynn, Viktorijaaa5 и 10 други им се допаѓа ова.
  17. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Станав и се прекрстив кога ме виде дојде. Знам дека треба да посетам ама премногу сум зафатена
     
    На zoran43m.k му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    v2htYBU.gif

    21 век вие вaкви муaбети прaвите? *смaјли штo се крсти*
     
    На Herrera, Indiegurl, Viktorijaaa5 и 9 други им се допаѓа ова.
  19. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Со што си толку зафатена што е поважно од твоето здравје? Затоа гледаш демони наоколу, бидејќи не сакаш да си помогнеш.
     
    На crazylady, Victorian, Sanjichka007 и 4 други им се допаѓа ова.
  20. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    се зафршува кога ќе отидам во манастир и ќе ми прочитаат молитва ми се имаат десено и постаршни работи од ова
     
    На zoran43m.k и Petar80 им се допаѓа ова.