1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опседнатост од демони и егзорцизам

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Bitter-Sweet, 27 јули 2016.

  1. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Веќе имам психијатриска помош пред еден час имав видео разговор со мојата психијатарка
     
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.798
    Пол:
    Женски
    Ако добро паметам од Америка е?
    Ако да, како би ти препишала терапија доколку ти е потребна?
    Посети психијатар тука, да ве дели само една масичка или пак ни масичка.
     
  3. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    таа рече нема пореба од терапија јас пијам веќе доволно лекови за срцето и за мн други работи.
     
  4. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    не е несериозно премногу сериозно си ја имам сватено оваа работа
     
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.141
    Допаѓања:
    76.531
    Пол:
    Женски
    Ти си знаеш... доволно совети доби, јас можам само да ти посакам што поскоро да го надминеш тоа.
     
  6. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    фала ти
     
  7. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Нема врска дали разговорот е преку нет или во живо. Ако е во живо, нема психијатарот со биоенергија да ја лечи, туку со разговор и совети. А тоа може и преку нет. Битно психијатарот да е добар.
     
    На maca cvet му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Ако е некоја психоза неопходна ти е помош и терапија. Без апчиња ова нема да може. Послушај ги советети на девојките, добронамерни се.
    Тоа е одлично што имаш некаква поддршка, па и од стручно лице, но се работи за твојот живот, бори се, оди и на второ и трето мислење. Мораш, ова може и хронично да стане и лечењето секако ќе е отежнато.
    Разговарај со некој што е информиран, сподели со твоите. Ова не е нешто што преку ноќ ќе мине, сепак ти го посакувам тоа. Се најдобро понатака!
     
    На Mishela и DAngel им се допаѓа ова.
  9. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Знам но мојата ситуација не ми дозволува да земам дополнителни апчиња
     
  10. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Јас го послушав нашиот Зоки од фемина :) Му благодарам од се срце. Почнав со пост и се трудам што можам повеќе да му се посветам на бог и да не се занимавам поточно не верувам на други глупости (од типот гледање на кафе и сл.) , си читам молитви пред спиење и МИ Е МНОГУ ПОДОБРО (y) на почетокот сеуште имаше по некоја случка, што си мислам дека е и нормално ѓаволот да меша прсти кога се обидуваме да сме поблиску до бог, но со помош на бог и тоа си исчезна.Засега е добро :) И планирам да го посетам обавезно манастирот Бигорски што ми го препорачавте и вие. Фала ви на сите кои одвоивте бар 5минутки да ми се посветите :hug: :l:
     
    На maca cvet, korisnichka и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  11. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    @maca cvet

    Сите овие работи ти се случуваат додека спиеш, или и на дневна база во будна состојба?
    Ако ти се случуваат во текот на сонот, можно е да станува збор за парализа или вивиден сон. Модриците на твоите раце и на другарката е можно да се здобиени со помош на притискање и гребење во обид за будење. Впрочем, по начинот на изразување гледам дека си сосредоточена, координирана, умееш да составиш реченица, што значи дека не е нешто толку опасно. Не е дојдено до граници да не може да се поправи. Но, во секој случај мора да појдеш кај психијатар, на разговор. Може ќе поминеш и без медикаментозна терапија, никогаш не се знае. Или во краен случај ќе ти биде препишана терапија која ќе биде во сооднос со твоите здраствени потреби.

    Честопати и анксиозноста знае да се манифестира на овој начин. Ноќта го засилува нејзиниот интензитет. Но, да не се повторувам, неопходна ти е невролошка евалуација.
     
    Последна измена: 8 јануари 2018
    На Lianna Anna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    @Nigredo Odor јас од пред неколку години имам вакви чудни работи. Зобрувам со некои личности гледам се и сешто го видов и ѓаволот повеќето од тие работи се случуваат во сон. Бев на психијатар и кога и кажав што се случи таа рече дека тоа не било ништо само кошмар, но знам дека не е отидов и кај друг таа ми се виде малку постабилна и ме свати но сепак запнати се со нивните кошмари не сваќам зошто не сваќаат дека не се кошмари пола сон пола реалност е. Ама не им обрнувам големо внимание знам зошто ми се случува ова го знам одговорот на ова така да не му придавам некое големо значење.
     
  13. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Чекај малку, контрадикторна си. Прво велиш дека знаеш дека е сон, а потоа негираш и не се согласуваш кога психијатрите ти велат дека е кошмар (сон)?

    Ако добро разбрав, ти имаш вивидни соништа. Тоа е состојба на умот во која сонот се чини премногу реален и ти си свесна дека можеш да реагираш на сите стимуланси и манифестации. (Односно, тебе само ти се чини дека си цело време будна и свесна додека трае сонот затоа што делува премногу реално, иако во суштина не си). Изгуглај и види. Куклата и демоните се твои стравови од нешто во реалноста. Што е тоа поточно ќе мора да ти кажат психолозите со кои се консултираш.

    Едит: По дифолт, според стандардната дефиниција за "луцидност" многу луѓе кои луцидно сонуваат се свесни дека не се будни, а сепак може да го контролираат сонот. Меѓутоа постојат и такви како Маца, кои не се во потполност свесни дека сонуваат, но сепак до одреден степен можат да го контролираат сопствениот сон мислејќи дека е реалност.

    Again, everything is a state of mind.
     
    Последна измена: 8 јануари 2018
    На sweet-cherry, theowndemon, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    @maca cvet Психолошки проблем е. Комбинирана терапија, односно психолог и психијатар. Првиот за психотерапија, вториот да оцени дали има потреба од медикаменти и редовна контрола кај истите. Долго трае, не е во ред. Мора да реагираш. Во право се што ти кажале. Тоа што го гледаш никако не може да биде вистинито. Ти си во луциден сон. Можеш да го контролираш многу лесно. На крајот, дури и интересно станува. :D

    Ако ова ти се случува и во будна состојба, тогаш, повторно е психа, но се работи за халуцинации, за кои е потребно што поскоро реагирање. Проблемот е секогаш во реалноста.
     
    На sweet-cherry, theowndemon, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ли, нема потреба од таблети ако се во прашање луцидни соништа.
    Потреба од реагирање има ако овие работи се случуваат on a daily basis, во спротивно не е толку страшно, редовни сеанси со психотерапевт, и ќе биде во ред.

    Верувањето во постоење натприродни сили, исто така може да придонесе за нивна претстава за време на сонувањето. Психата е моќно, но и креативно оружје. Дури и оние личности со полесна форма на психотични нарушувања неретко може да научат како да прават дистинкција меѓу своите психотични епизоди и реалноста, секако ако тоа им се предочи преку интерактивно советување со стручно лице. Праксата покажала дека ваквите нарушувања додека се во почетна фаза може да ги снема во потполност доколку се најде коренот на проблемот и се работи на тоа, иако како што знаеш сѐ е индивидуално.
     
    На daylight и Lianna Anna им се допаѓа ова.
  16. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Апсолутно. Ама не знам дали станува збор исклучиво за кошмари. Девојчето нигде не кажа дали има нешто во будна состојба или јас сум промашила.
     
  17. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Јас мислам дека нејзинта "состојба" е последица на одредени религиски сфаќања и стравови. Не мислам дека се работи за психоза. Впрочем ако матичната докторка погрешила, веројатно online психолозиве или што и да се стручните лица со кои разговара, не се до толку неажурни и безобразни да ја лажат ако е во прашање нешто сериозно. Иако, знак прашање е колку често разговара со нив и како се одвиваат тие разговори.
     
    На Lianna Anna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Не се работи ни за некои религиски сваќања ни халуцинации нема тоа никаква врска. Едноставно сум малку можеби поинаква и имам некои да ги наречам потешки соништа. Знам како се чувствувам кога тоа ми се случува и е различно од се друго не е како повикуање духови (што никогаш не сум го пробала) едноставно е. Навикната сум да ми се случуваат вакви работи и кога сум во црква чувството е посебно. И нема такви таблети или глупости кои јас би требало да ги пијам фала богу, а од психијатрите невидов никаква помош само што ми ги земаа парите не добив никаква помш за жал така да мислам дека има нешто повеќе тука и тоа е дел од мене јас не можам да го сменам а мојот чувар секогаш ми помага и посилна сум од се
     
    На zoran43m.k му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Не знам зошто се навреди кога пишав религиски сфаќања, кога и сама потврди дека си религиозна личност. Одиш во цркви и манастири, зарем тоа не е очигледен заклучок?
    Меѓудругото, мислам дека ти не сакаш да признаеш дека имаш проблем, а и да не беше навистина така, не би пишала пост овде. Реалноста е дека си исплашена и целата оваа ситуација ти ствара психички тегоби, но не сакаш да бидеш искрена кон себе, па ти е полесно да се затскриваш зад маската на супериорност и тврдењето дека си "поинаква".
    Млада си, прифати добронамерен совет, не рипај одма. И не ми се верува дека психијатрите не сакале да ти излезат во пресрет, повеќе мислам дека тебе не ти се допаѓа да го слушнеш она што тие имаат да ти го кажат. Тие не веруваат во натприродни сили, и тоа е она што тебе ти пречи.

    Патем, луцидноста не е халуцинација, а ниту психоза.
     
    Последна измена: 8 јануари 2018
    На Црна Ружа, Someonespecial, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
  20. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    jа глеај сеа со има врска религија со ова за мене ова е сосема нормално. Шо има врска дека сум религиозна или не. Не се дешава ова на секого и не секој можи да го поднеси јас пример можам и не ми е страв од ништо и со психијатрите имам расчистено нема аир од нив така да го решавам секој проблем на оној начин на кој се бара од мене не ја знаеш цела приказна од почеток така да
     
    На zoran43m.k му/ѝ се допаѓа ова.