1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опседнатост од демони и егзорцизам

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Bitter-Sweet, 27 јули 2016.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ne si za na psihijatar nitu za tableti tuku da pojdes na manastir i da ti procitaat molitva.nema nisto ubavo vo toa da go gledas gjavolot.
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  2. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Коначно некој што разбира во што е работата
     
  3. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Има врска. Уверувањата ги потикнуваат чувствата. Затоа и мислиш дека си поинаква, но во суштина не си. Бар не натприродно посебна. Имаш проблем и ова ти е можеби coping mechanism.

    Мислам дека само се тешиш но, во ред. Викаат со сила убавина не бидува, а јас викам со сила некому добро да учиниш не можеш ако не сака. Твој е изборот.
     
    На theowndemon, Asparagus, Indiegurl и 4 други им се допаѓа ова.
  4. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    pa bas i ne razbrav mnogu go zacitav problemot i mi se slosi iskreno i edino resenie mislam deka e toa sto go pisav
     
  5. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    немам коментари повеќе
     
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Кому мислиш дека правиш зло ако "немаш коментари"?
    Никој не рече да не одиш на молитви, ама факт е дека мораш да работиш на себе, а не да очекуваш дека само од себе ќе ти помине.
    Не си играј со здравјето, посети психијатар, не е ништо натприродно тоа што ти се случува. Се е во твојата психа.
     
    На theowndemon, sweet-cherry, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    751
    Допаѓања:
    2.869
    Пол:
    Женски
    Жалосно е во 21 век млада девојка со вакво размислување да се влечка по манастири.
    Имав една пријателка виде демон исто каде што се зголемуваше ама од забранети супстанции, кога помина дејството си замина демонот. Имам и нормална пријателка која се справува со парализи, престрашно е знам, и секогаш има модрици од одбидувањата да мрде, раце, нозе..Исто така и вивидни соништа (во кои ти си убедена дека ти иди демонот) сите сме имале. Сигурно имаш прочитано некаде дека кога спиеме сме најранливи па ти се внесило у глава. Ниту живееме во источна Германија ниту си Анализ Мичел која замисли разликата, пред колку години се десило, а родителите и свештеникот беа осудени зашто и ја тупеа главата со религија, демони..Наместо да и овозможат адекватно лекување.Сега сме 21 век.
    Викаш дека разговараш со психијатарката која имала поминато низ истото на жената треба да и се одземи лиценцата човек базиран на наука им праве мајндфак на пациентите.
    Најискрен совет тргни се од пријателките кои ти веруваат и те влечкаат по манастири, така само уште повеќе ќе навлезиш, и веднаш кога ќе се разбудиш денес побарај стручна помош. Има квалитетни психијатари не е ништо страмота, секој треба да си има свој психијатар да си го истушира мозокот, кажи се за твојата состојба ќе направи неколку тестови зашто ова мора под хитно адекватно да се лекува.
     
    На Црна Ружа, Matotheja, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.427
    Пол:
    Женски
    Имав т.н. парализи во сон, сум видела некои работи што не е нормално да се гледаат, сум била сведок на паранормални ствари. Сѐ тоа исчезна, престана, кога почнав да постам редовно, да одам во црква редовно, да живеам според верата своја. Премногу ја потценувате моќта на Бог со тоа што било 21 век. Па што ако е? Бог е вечен, не знаевте? Религиозноста требало да остане во минатиот век? Ако за вас е така, не е за сите, а патем, има преголем број позитивни искуства, меѓу кои и моето, каде религијата чуда направила и го донесла мирот и спасот. А тие ваши психолози, не се така ефикасни како што ви се чини. Сум видела и чула. Ама ете, 21 век бил.
     
    На sonuvana, Rama, carangigia и 4 други им се допаѓа ова.
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    mene me interesira koi se tie online psiholozi i kade mozam da gi najdam
     
  10. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Постојат безброј страници за онлајн советување, но не знам ниту една на која не се плаќа со картичка. Сите одат со онлајн плаќање. Еве ти линк од оние кои имам чуено дека се добри.

    https://www.talkspace.com/

    https://counsellingresource.com/therapy/service/live-online-therapy/
     
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Има и страници кои нудат соговорници за active listening бесплатно, кај што обични луѓе после некоја кратка обука седнуваат на другата страна и се достапни да те ислушаат без осудување, без да ти даваат совети, преку прашања и размислување да ти помогнат некако да го согледаш проблемот. Ама пазење, сепак не знаеш со кого зборуваш, може да помогне, а може да е некој кој што наместо да помага дошол со друга намера. Обично таквите брзо ги банираат, ама не значи дека не можеш да налеташ на таков.
     
    На Someonespecial, theowndemon и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Автосугестија. Сама си се убедила дека бог ти помогнал. Психата е чудесна работа.

    Ми се случувало и мене да ми се причинуваат чудни и непостоечки работи сред ноќ, но гледам да останам при здрав разум и да се убедам дека све ми е замислено, све доаѓа од психата. Видиш, помага и ова. Многу е полесно кога не си верник, немаш страв од натприродни работи :)
     
    На Annath, JollyGirl, theowndemon и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Психата на човекот е толку чудна, што тој, се убедува себе дека постојат натприродни ентитети и дека од истиве е опседнат. :devil:

    Како можете да кажете дека психолозите и психијатрите не вредат и не се ефикасни? Кај истиве, секогаш се оди со добра препорака. И добро што размислувањата за нив не се исти како во стариот еон, иначе, ќе ни беше речиси целото човештво од демони опседнато. :devil:
     
    На Annath, crimson, JollyGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.427
    Пол:
    Женски
    Можеме, затоа што гледаме луѓе кои пропаѓаат иако посетуваат стручни лица.

    Вчера на Канал 5 во Отворената програма имаше добра дебата. Гледаше некој? Ако не, ќе видам снимка дали има на YouTube да ви ја покажам, да слушнете и видите.
     
  15. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Доволно за генерализација?

    Не се наведов себе како пример, а можев. Затоа што посетував психолог и психијатар исто. Бев и на медикаментна терапија. Не е доволно да генерализарам, затоа што е ова субјективен став. Ама е доволно да кажам дека речиси се што се случува со мозокот и психата е објаснето. Медицинско, стручно лице, може да помогне, не и да одмогне. Не се доволни две до три посети на психотерапија, ами истата може да трае со месеци. Религиските убедувања, никако не можат да помогнат кога се работи за тешка психичка состојба.
     
    На theowndemon и Someonespecial им се допаѓа ова.
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Se si ima svoj udel vo zivotot , taka i psiholozite , taka i religijata . Ne si vadete oci , bidejki nekoj posetil los psihijatar pa si nasol uteha vo religijata , nekoj pak posetil crkva/manastir i nemalo efekt pa se obratil na strucno lice . Kaj sekoj razlicno :)
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Еве девојчево редовно оди и по цркви и манастири, па по долго време уште продолжува да ги доживува истите ствари. И што правиме сега?

    Демони и духови не постојат. Не треба да се справува со тоа, да се навикне и да нема страв од истите, туку треба да се најде сериозен и квалитетен стручњак да ја сфати озбилно и да понуди трајно решение.
     
    На Joi, crimson, JollyGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.427
    Пол:
    Женски
    Можат. Зборам од искуство. :) Плус, вчера во емисијата се јавија луѓе кои баш потврдија дека религијата и тоа како може да ги реши тешките психички состојби. Ако ти немаш такво искуство, некој друг има.
     
  19. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Битер, демони не постојат. Следствено, како се лечите религиски? Тие луѓе, немале искусено тешка психичка состојба, најодговорно тврдам. Оти таквата, бара медицинско, стручно третирање. Црквата, знае да делува смирувачки, не знам зошто. Веројатно поради атмосферата која ја владее. Но никако не може да исцели нешто што воопшто не е во нејзиниот домен, а всушност, не ни постои.

    Според твоево писание, испаѓа дека индивидуите кои страдаат од шизофренија, се опседнати од демони и стручно лице не може да им помогне. Дали треба да се вратиме на егзорцизмот? Знаеш дека приказната за Емили Роуз е вистинита? Знаеш дека црквата го убива девојчето, а нејзина единствена вина е што страда од психичко растројство.
     
    На DAngel, crimson, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.427
    Пол:
    Женски
    @maca cvet да те прашам, постиш ли, се причестуваш ли, се исповедаш, одиш во црква само да запалиш свеќа или присуствуваш редовно на литургии, се бориш ли со своите страсти, ги имаш победено? Еве да видиме, да ја удостоиме @Someonespecial со одговор зошто сеуште се соочуваш со истите нешта.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.