1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опсесивно цртање на одреден симбол

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од sillygirl, 21 март 2011.

  1. Nika666

    Nika666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    217
    опсесивно цртање на одреден симбол

    И јас скроз исто.. срциња и коцки па од неа уште милијарда коцки се прават демек... :?:
     
  2. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    опсесивно цртање на одреден симбол

    Да видам лист и пенкало, се потпишувам ама обавезно. Прееска читав весник и низ цел весник мое име и презиме :D :D :D
     
  3. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Некој ке мисли дека се зезам јас, ама и јас опсесивно цртан еден симбол. :geek:
    И тоа, што ако не - ТОЧАК.

    Па кај и да ми текне јас си чкртам точачиња, кога на две, кога на три тркала... некогаш со едно седиште, некогаш и со придрушно. Некогаш со корпа. Често машки, често женски точак.

    Го цртам секаде, на листови хартија или весник, на стакло со фломастер, на замаглено стакло со прсти... И тоа чудно некако, секогаш гледам од лево надесно да биде... Рачките од лево па натака продолжува.

    Уживам и постојано го усовршувам.
    Своевремено длабоко размислував да станам точако-креатор. Ама ништо. Ме уби високава технологија со тротинетиве. |(
     
    На unique123, LivingGlam и Neytiri им се допаѓа ова.
  4. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    кога зборувам на телефон - цртам цвеќиња
    кога слушам предавање на нова лекција - цртам цвеќиња
    кога и' зборувам на мајка ми за школо - цртам цвеќиња
    кога читам весник - го испошарувам со цвеќиња

    Уште од мала знам, некоја ЦВЕЌАРКА мора да станам ;) :D

    Моите се со многу многу густи листови обиколени од сите страни.
    Не мислам што цртам, не гледам што цртам, мислите ми летаат, а раката сама ми оди. :)

    И квадрати знам да цртам, и мики мауси. :geek:
    Ама тоа поретко се дешава.

    И мајка ми црта цвеќиња кога разговара на телефон и од неа се навикнав. :$ :)
     
    На interesna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    смајли што се крсти, две секунди пауза, смајли што се онесвестува, пет мин пауза, се освестува и ви кажува дека можеби сето ова немаше да биде толку трагично ако темата не се наоѓаше во категоријата „Другата“ наука. Инаку јас цртам бабароги за да ги јадат неумните деца :hai:
     
    На Marilyn-Monroe му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    А тек па една наставничка што имам, нон стоп единици црта. :?:


    Шала на страна, пак ќе кажам, само желба за внимание е. :D
     
  7. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.591
    Допаѓања:
    3.269
    Смајлиња, срциња, коцки и името мое.
    Ама секогаш кога ми е досадно, и имам хартија и лист пред мене..
     
  8. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    од дете цртам само цветчиња, ги обожавам :inlove:, а поретко сонциња.
     
  9. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Отсекогаш кога ќе се задлабочев во мислите и си чкрткав нешто безвезно , на крајот излегуваше цртеж на стрелки во сите правци и со заеднички центар .Ова се случува целиот мој живот ,буквално . И дури пред некој ден открив дека тој мој „чкртки - мртки “ цртеж , всушност бил симбол на хаосот . Е ај сега да те видам ?
     
  10. unique123

    unique123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    373
    И се мразам заради ова, али откога знам за мене цртам и боже мили уште цртам само срциња :l: :l: :l:
    На сите могуќи страни, на сите тетратки на сите книги, па уште и кога ќе напишам онака полу несвесно FOREVER TOGETHER, па ми иде да се самозапалам
     
  11. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Штом пред мене имам пенкало и некаква хартија, си цртам цветчиња, по некоја пеперутка меѓу нив, а поретко и срциња. Незнам што е работава, али гледам имало многу како мене. До сега никогаш не сум помислила на тоа дека стварно цело време цртам цветови, а никогаш не сум се запрашала зошто го правам тоа :lol:
     
  12. The.Rainbow

    The.Rainbow Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    32
    Мене ми се има случено пред две години на секаде да го цртам она занкочено на Хитлер

    И кога видоа моите си помислија се поремети девојчево :lol: :lol: :lol:

    А сега многу често цртам прашалници,што е и многу реално пошто се наоѓам на животна раскрсница и имам многу дилеми. Јас верувам дека цртањето на ваквите знаци е потсвесно и дека ја отсликува нашата психолошка состојба :?:
     

    Прикачени фајлови:

    • swastika.png
      swastika.png
      Големина на фајлот:
      7,8 KB
      Прегледи:
      213
  13. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    А јас со показалецот се бројки си цртам, незнам тоа како навика ми е.
     
  14. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Несвесно цртам ѕвездички по работ на тетратката, листот или било што додека не ги поминам сите рабови во круг. Не сум размислувала никогаш зошто е тоа така :?:
     
  15. SanjaKirchner

    SanjaKirchner Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    760
    Што кажуваат чкртаниците за вашата личност?

    Положба на цртежот
    Особено е важно каде се наоѓа цртежот во делот од листот:
    Ако цртежот е на средина, вие сте оптимист по природа;
    Ако се наоѓа на десната страна, вие сте отворени за промени и сте љубопитни;
    Ако е на левата – оставате впечаток на затворена личност која сè крие во себе.

    Цвеќе, лисја, сонце
    Ваквите цртежи делуваат радосно, но тие зборуваат за вашето моментално расположение.
    Личностите кои го цртаат ова најчесто немаат внимание, делуваат отсутно, им недостасува љубов и другарски односи. Тие се ранливи, премногу се сентиментални и подложни на меланхолија. Би требало многу повеќе внимание да посветат на својата околина.

    Спирали, кругови
    Личностите кои цртаат кругови и спирали имаат потреба од помош – тие се чувствуваат затворено во круг без излез. Главно живеат туѓи животи, другите ги искористуваат и честопати не го гледаат излезот од ситуацијата во која се наоѓаат

    Многуаголници
    Овие личности често лесно се откажуваат, иако сè прават пополека и играат на сигурно. Би требало на работите да гледаат поедноставно и во склад со тоа да ги решаваат проблемите. На овие личности успехот им е особено важен, па затоа ретко ризикуваат.

    Куќа
    Во зависност од типот на куќата која ја црта некој, се даваат следниве објаснувања:
    1. Доколку е симетрична и уредно нацртана, со сите елементи, личноста има внатрешен мир и се наоѓа во хармонија со себеси.
    2. Многуте патишта кои водат до куќата, од неа или околу неа претставуваат потрага по пријателите и излез од моменталната ситуација.
    3.Доколку куќата е стара, без кров или е тој чудно нацртан (крив, без сите елементи), ако нема ниту врата ниту прозорци, тогаш личноста има некој семеен проблем и таа се чувствува непријатно во друштво на домашните.

    Срце, усни
    Судејќи по цртежите, овие личности се среќни и секогаш имаат некого на кого му се восхитуваат. Но, тие се плашат да ги откријат мислите и емоциите. Инаку, не се плашат да преземат иницијатива и кажуваат гласно за она што им лежи на срце

    Мрежа
    ртежите кои потсетуваат на мрежа (линии со кои добивате квадратчиња) укажуваат на бавни реакции и агресивност.
    Ако цртежот наликува на црно-бела шаховска табла, се мисли дека во личноста е насобрано многу незадоволство и разочарувања. А ако повеќе наликува на саќе од пчели или на обична мрежа, без пополнување на црни полиња, тогаш се смета дека личноста се убедува самата дека сега е вистинско време да ги стави најблиските на прво место. Ако мрежата е во рамки, значи дека таа личност не дозволува никому да и навлезе во интимата.

    Ножеви, стрели
    Ако врвовите на стрелите и ножевите се свртени нагоре, личноста е во топ форма и е спремна за своите цели да се бори до крај. Доколку се свртени надолу, значи дека не верува во тврдењето на другите. Не навлегува во дебати и спорови и не се обидува насила да ја дефинира својата позиција и мислење.

    Лица, фигури, oчи...
    Овие цртежи укажуваат на беспомошност, страв од нови искуства, како и од осуда на околината. Најчесто ваквите личности се плашат да не направат нешто погрешно. Би требало да размислат повеќе за својата корисност.

    Икс - нула
    Овие личности не обожаваат игри и игрички, туку сакаат да знаат на што се. Можна е веројатноста дека околината вешто манипулира со нив, користејќи ја нивната грижа на совест за да ги занемарат своите цели. Ако често цртате икс-нула, ставете точка на лошите вибрации, бидете насмеани и отворени.

    Надевам се дека темава ке ви биде интересна :) а колку е точно тоа треба вие да кажете :)
     
  16. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Секогаш цртам шепа на маче на долен раб на тетратки, книги што и да е..
     
  17. GarpovaV

    GarpovaV Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Јас секогаш смајлиња и секогаш срќни, вакви :) и си ги цртам или : ) или =) хаха
     
  18. BlueEyess

    BlueEyess Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Што кажуваат чкртаниците за вашата личност?

    Фала ти целосно се пронајдов во тоа лица,фигури и очи и тоа само тие три ги цртам а најмногу очи прво окото па лицето и тоа на левата страна и само половина од лицето се гледа и да малку офтопик зборував ама точно е дека се плашам да не згрешам нешто фала ти и поздрав :*
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Што кажуваат чкртаниците за вашата личност?

    И јас уште од почетоците кога почнав да го увежбувам цртањето секогаш цртав лица, меѓутоа на средината на листот. Проблемот беше што секогаш почнував и јас од левата страна на листот, т.е десното око ќе му дојде и таа страна продолжував да ја цртам, за потоа да не можам да ја нацртам другата страна. И тоа ме фрустрираше страшно многу бидејќи никогаш не ми излегуваше како што треба цртежот. Цртав и други работи но ова е нешто што најмногу сакав да го цртам и се уште најмногу цртам профили, дали е карикатура, дали е лик вистински, тоа е тоа што сакам да цртам, само веќе е усовршен од моето пречесто пробување да ги изравнам двете страни на лицето, пак сега ги цртам паралелно двете страни, но се уште си почнувам од очите. Како блу ајс, :) тебе дури и името и фотографијата ти се тоа. :) Има нешто веројатно во ова.
     
    На BlueEyess му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Што кажуваат чкртаниците за вашата личност?

    Ова од што не е точно, ми иде од земја да се треснам.