1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опсесивно цртање на одреден симбол

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од sillygirl, 21 март 2011.

  1. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Исто и јас :)
     
  2. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Секој цртеж што махинално, но опсесивно го цртаме, ги рефлектира нашите длабоки чувства и нашата потсвест.Случајно, налетав на една листа за најчесто цртани симболи, изготвена од психолозите кои сметаат дека нашите шкработини и трагови многу искрено зборуваат за нивниот автор.

    Положба на мечевите и стрелите
    Ако нивните врвови се свртени нагоре, откриваат дека сте спремни да се борите до крај за своите цели. Ако врвовите се свртени надолу, тогаш тоа значи дека не сте сигурни дали сте во право, па затоа не влегувате во никакви расправи.

    Фигурите предупредуваат на недостаток на верба
    Цртежите на лица (или делови од него) и фигури значи дека иако имате можност за избор, сепак се чувствувате беспомошно, бидејќи се плашите дека не сте во состојба самостојно да го решите проблемот. Со ваквите цртежи откривате дека сте оптеретени со размислувањето дека ќе направите нешто погрешно што луѓето нема да го одобрат.

    Цветчињата откриваат тага и осаменост
    Цртежите на цветчиња, ливчиња или сонциња говорат дека вашето моментално расположение е лошо.Ранлива сте и премногу чувствителна личност.Концентрацијата ви паѓа,се чувствувате осамено, ви недостасува љубов и искрено пријателство.Ќе си помогнете себе си кога ќе сфатите дека ќе почнете да примате љубов тогаш кога ќе научите самите да ја давате.

    Несебичните луѓе цртаат спирали и кругови
    Спиралите и круговите говорат дека во вас се крие личност со добра смисла за хумор и доза темпераментност, која е многу несебична и тешко одбива да им помогне на другите.Не сакате да го нарушите угледот на благонаклонета личност кој ве прати, па наместо својот живот, често ги живеете туѓите животи.

    Коцки и триаголници ги отсликуваат аналитичарите
    Цртежот на триаголник карактеризира личност која ужива во предизвици, има одлична моќ на запазување и дар на добар аналитичар.Коцката открива практичен дух.Во љубовта најчесто се определуваат за долги врски со предаден и емотивно зрел партнер.Квадратот означува непоколебливост.

    Срцољубците се плашат да ги покажат чувствата
    Срце е симбол на изразена сексуалност и романтична природа со голема доза на почит кон верноста и предаденоста. Срце-цвет открива чувствителна личност, која повеќе го слуша своето срце отколку разумот. Доколку цртате срциња и усни, во вашата душа е мир и опкружени сте со симпатични ликови.

    Куќичките се симбол на семејните односи
    Ако куќичката е симетрична и уредно нацртана, со сите елементи кои чинат една куќа,тоа значи дека во вашата душа владее мир и дека сте во хармонија самите со себе си.Ако куќичката ви е искривена или без кров, тоа е сигурен знак дека ве мачи некој семеен проблем.

    Полињата (мрежите) карактеризираат не задоволство
    Цртањето мрежичка доловува црно-бела шаховска плоча, што покажува дека во вас се собрало многу незадоволство и разочарување, поради што чувствувате огорченост.Ако сте нацртале пчелино саќе или обична мрежичка без пополнети црни полиња, е знак дека семејството ви е постојано во мислите и дека чувствувате дека мора да дадете предност на приватниот живот и семејството.


    Се надевам дека толкувањава ќе ви бидат од корист ;)
     
  3. greenpeace

    greenpeace Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    jas bev opsednata so crtanje snegulki..znaci nezamislivo
     
  4. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Јас па цело време цртам срциња, моето име на 209529534 начини и потписот .
     
  5. Alegriaa

    Alegriaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    Само очи цртам. Само десно значи.Опсесија. Цртам каде што сакам и каде што не сакам.Имам цртано секакви, знаци: -црни, црвени, зелени,сини, изразени, темни, ,,длабоки,,.

    А прочитав дека тие што цртаат очи се неоткриен талент за цртање, нешто сме криеле нешто во себе. :^) Тоа е се што слушнав за цртачи на очи. :)
     
  6. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    ^ И јас цртам очи постојано. И тоа само десното. Најчесто сини.
     
  7. Girly101

    Girly101 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Jas samo osmici crtav eden period 2 godini so red neznam zasto.. ali samava pomisla me plasese lol :/ se plasev od samiot crtes :/
     
  8. FashionMonster

    FashionMonster Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    67
    Срциња најмногу си цртам. Зошто не сум баш по цртањето. :)
     
  9. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    -имам прочитано ако црташ очи сакаш да дознаваш многу нови работи,љубопитност. ;)
     
  10. Lallly

    Lallly Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    33
    леле и јас на се околу мене цртам само по едно десно око :|
     
  11. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    И ја само десното око го цртам само, ако има пенкало и ливче прво десно око цртам. :)
     
  12. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Колку е само точно :x
     
    На BeLLaDona23 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    очи и цветчиња се утепувам цртајќи :|
     
  14. Chivas

    Chivas Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    132
    Имав еден школски пред 2 години , цели тетратки испишуваше со бројот 6.
    Само тоа правеше на часовите , ни разговараше со некој , ниту пак се интересираше за учењето, само 6 чиња си чрташе .....боже боже :x
     
  15. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Цртам многу добри малечки спирали и вртени кругчиња. Исто така црткам и триаголници и сите ги правам со различна текстура. Ова ми е опсесијата, ако може да се нарече така иако во принцип ретко шкрткам по книги и тетратки бидејќи ми изгледа неуредно. :$
    А еве што значело:
    Точно, особено за триаголниците. :)
     
  16. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Сите предавања ми се со шаховски табли. Баш си викав што ми е филмот, кога па јас шах сум играла :^) значи стварно е точно ова психолошкото тумачење. Ме погодивте.
    Инаку знам и друго да цртам најчесто срциња, цветчиња, и потпис. Зависи од расположење :D
     
  17. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Јас ли си цртам срценца или некои недешифрирани црти.
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  18. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Ја цел живот одкако знам за мене само квадрати цртам, ма ништо друго.. И кога зборам на тел, и кога чкртам на лист безвезе, и кога ми е досадно само квадрати да се цртале ... :lol:
     
  19. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Па најчесто во тетратка си цртам срциња :l:
    И понекогаш цветчиња :f: и ѕвездички :)
     
  20. Liebe

    Liebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Јас цртам само дрва,гранки дел од дрво итн. опседната сум до дрвја.. и многу сум поврзана до дрвајата.. кога бев помала имав цреша која многу ја сакав.. Копавме дома менувавме цевки и го пресекоја коренот од едната страна и таа се навали. Јас ништо живо не оставав да ја сечат и татко ми ја потпри со шипка за да не се скрши... ама еден ден бев охрид и ко се вратив шо ке видам... 3 сати ко ненормална липав над земјата