Општи прашања

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 10 декември 2011.

 1. dahlia_desire

  dahlia_desire Активен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2018
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  каде можам да купам костими како маскенбалски? пример оние диносаурус, вонземјанин....
   
 2. lawyermm

  lawyermm Активен член

  Се зачлени на:
  1 април 2019
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  Веро Џамбо има, ама се сомневам дека им се сега изложени по рафтови.
   
  На dahlia_desire му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dafe993

  dafe993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Женски
  Во 8-ми ноември, одма спрема стадионот, Зендолино маркет .
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.212
  Допаѓања:
  21.150
  Побарај во поголемите продавници за играчки, а може и во помали да има. Обично ги изложуваат пред 1ви април, ама ако побараш ќе ти извадат и да не се изложени. Види во Локо Кроко, Анаконда и слични на нив.
  Едит: ова ако ти требаат детски.
   
  На dahlia_desire му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  15.993
  Пол:
  Женски
  Девојки ми треба помош итно.
  Ако може некоја да ми објасни која е процедурата за стапување во брак.
  Каде се закажува? Колку време порано треба?
  На кои локации може да се одржи церемонијата?
  Дали изводите на родени треба да се понови од 6 месеци, и за колку време ги вадат?
  Дали веднаш го добиваме венчаниот лист? И како да извадиме и интернационален?
  Колку време одзема промената на личните документи по брза постапка?

  Било каков одговор ќе ми биде од помош.
  Благодарам однапред.
   
 6. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.139
  Допаѓања:
  16.068
  Пол:
  Женски
  1. Каде што се вадат извод оф матична книга на венчани (во мојот град сите изводи и од умрени и од родени и од венчани се на едно место) таму се закажува за венчавка во општина
  2. Зависи кога сакаш да биде церемонијата. Ако сакаш во работен ден може да има термини, ако сакаш викенд за брзо тешко.
  3. Церемонијата обично ( и во мојот град) се одржува во зградата на општината. Можеш да ја одржиш каде сакаш, матичарот ќе дојде каде што сакаш ти, но се плаќа 6000 денари (ако се венчаш во општина, уплатница за склучување на брак кошта не повеќе од 200 ден. Тие ги плаќаш кога ќе бараш термин во службата за матични книги) и плус превоз на матичарот.
  4. Изводите се вадат за 24 часа. Треба да е нов (не сум за ова 100% сигурна)
  5. Венчалниот лист го добивате одма.
  6. Не знам.
  7. Промена на податоци во документи оди минимум 2 недели. Брза постапка за вадење лична карта нема (не постои), а пасош (може по брза постапка за двојно од износот по редовна) се вади врз основа на податоците во личната карта, така што и да сакаш брза постапка за пасош мораш да ја чекаш да излези новата лична карта а тоа е 10 работни дена од кога ќе се сликаш. За сликање ти треба да закажеш термин, и се разбира (|( ) нема да добиеш термин од денес за утре.
  :whew:
  Прашај слободно ако нешто не ти е јасно.
   
  На didisi, Animali и Luminary им се допаѓа ова.
 7. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  15.993
  Пол:
  Женски
  @fana ти благодарам многу :hug:
  Дали е возможно да го извадам прво пасошот и да одам до странство со него, а потоа да ја извадам личната карта?
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 8. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.139
  Допаѓања:
  16.068
  Пол:
  Женски
  Не.
  Мораш нова лична карта, па нов пасош. Можеби ти се брза, но постапката е таа. Со врски можеби можеш да ја убрзаш но пак ќе е тоа тоа. Прво лк, па пасош.
  500€ е казната ако патуваш со стариот пасош, а веќе си променила некои од податоците кои ги пишува таму (не мора да е само свадба во прашање)
  Најбезболно според мене е да направиш венчавка после патувањето во странство.
   
  На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
 9. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.024
  Допаѓања:
  7.063
  Пол:
  Женски
  Да,на полу влажна
   
 10. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.615
  Допаѓања:
  28.934
  Пол:
  Женски
  Или опција е да не менуваш презиме, па да не мора да ги менуваш ни документите.
   
  На didisi и Luminary им се допаѓа ова.
 11. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.139
  Допаѓања:
  16.068
  Пол:
  Женски
  А адресата? :)
   
 12. An-na

  An-na Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.005
  Допаѓања:
  18.905
  Пол:
  Женски
  За промена на адреса не мора да смени лични документи т.е не знам за лична карта, ама пасош не мора. Така нас ни кажаа кога сопругот сакаше да го смени. Немало потреба бидејќи не менувал лични податоци :?:
  А и не мора да живеат на иста адреса, еден куп парови имаат различни адреси на живеење.
   
  На Bubce38 и Luminary им се допаѓа ова.
 13. Dreamerbaby

  Dreamerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2016
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  1.371
  Пол:
  Женски
  Женски, дали знаете тезгите за гардероба на зелен пазар до колку работат преку недела?
   
 14. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.139
  Допаѓања:
  16.068
  Пол:
  Женски
  Според член 8 од законот, мора да се направи промена :)
  lična karta.jpg

  https://mvr.gov.mk/upravni-rab/1
  @Luminary
   
 15. dahlia_desire

  dahlia_desire Активен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2018
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  прашањево не знам за која тема е соодветно, па затоа ќе го поставам во две- кога некој има напишано погрешен број за карго и мене ми стигне порака да ја подигнам пратката, како да дадам до знаење дека не сум јас тој што порачал? само да пишам на бројот дека им е погрешен, па они да си мислат или?
  баш пред 15 минути ми стигна порака да подигнам пратка и сега не знам што да направам
   
 16. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.615
  Допаѓања:
  28.934
  Пол:
  Женски
  Во право си, само што за адреса навистина може да каже да живее на друга адреса, а за презимето има извод од венчани и тоа може да го проверат. Само размислувам :wasntme:
   
 17. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  15.993
  Пол:
  Женски
  @fana @Ano
  А доколку го оставам моето презиме и се преселам во странство, што се случува тогаш со адресата на македонските пасош и лична карта? Останува иста нели? :):wasntme:
   
  На Animali и fana им се допаѓа ова.
 18. Leviosa2503

  Leviosa2503 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  676
  Пол:
  Женски
  Да, мајка ми го направи тоа и истата адреса и остана.
   
  На Animali и Luminary им се допаѓа ова.
 19. macalavica

  macalavica Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  620
  Допаѓања:
  471
  Пол:
  Женски
  Дали бевте во овој хотел?
   
 20. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  9.967
  Пол:
  Женски
  каде има свилени теписи во Ск? Glam-banana-silk-Silver_cu1 (1).jpg