1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи работи кои треба да се знаат!!!

Дискусија во 'Слободно време' започната од Snow-Queen, 3 февруари 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Еве ја првата работа која треба да се знае:

  *Крадец ви приоѓа на банкомат
  Ако некогаш ви се случи, крадец да ви пријде на банкомат и да ви побара пари, вие внесете го пинот наопаку, ако пинот ви е 1235, вие внесете 5321, банкоматот ќе ви го даде бараниот износ, но автоматски ќе се активира повикот за помош и ќе биде повикана полиција - за што крадецот не знае.
  Овааопција постои на сите банкомати, но многу луѓене ја знаат.


  *Мобилниот телефон може да биде прва помош во вонредни ситуации
  Како да повикате полиција,итна помош, ... било каде во светот.
  Единствениот број за вонредни ситуации е 112,на кои можете да свртите,неважно каде се наоѓате.
  И да се наоѓате надвор од мобилната мрежна територија, свртете 112, а вашиот телефон ќе бара мрежа на местот каде што се наоѓате.Потоа на дисплеот на мобилниот телефон, ќе ви се појави број на итна службана подрачјето на кое се наоѓате.
  + интересна информација: бројот 112, можете да го изберете на вашата тастатура од телефонот,дури и кога е таа заклучена - обидете се и сами !


  *Далечински за автомобил
  Ако некогаш си го заклучите далечинскиот управувач од автомобилот во него, а другиот далечински од автомобилот (резеевниот) ви се наоѓа дома, тогаш не грижете се - има решение.Јавете се на некого од домашните, нека во едната рака го држи далечинското,а во другата мобилниот,а вие со вашиот мобилен телефон бриближете се до автомобилот 30тина cm.
  Вашата далечина со другиот мобилен воопшто не е важна.


  *Сокриена резервна батерија во вашиот телефон
  Во моменти кога телефонот ви е неопходен а вашата батерија е пред исклучување,апак полначот не е со вас.Nokia телефоните имаат можнос за надополнување од резервната батерија. За да ја активирате, морате да отчукате * 3 3 7 0 # и вашиот телефон ќе биде надополнет со 50% батерија. Испразнетата резервна батерија, автоматски се надополнува со следното полнење на мобилниот телефон.


  *Оневозможете ја работата на вашиот мобилен телефон во случај на кражба.
  Првенственоморате да го познавате серискиот број на вашиот мобилен телефон, за да го дознаете, отчукајте * # 0 6 # и на дисплејот на вашиот мобилен телефон ќе ви се покаже серискиот број на вашиот мобилен телефон. Овој серискиброј зачувајте го на сигурно место, и во случај на кражба на вашиот телефон, обратете се до операторот чив корисник сте, кажете му го серискиот бројна вашиот мобилен телефон,и тие веднаш ќе го блокираат вашиот телефон, дури крадецот и да ја смени сим картичката телефонот нема да биде во употреба.
  Кога сите би постапувале вака, крадците не би имале причина да ги крадат мобилните телефони.
  Извор
   
  На GoodGirl45, buba4e89, dahlia_desire и 41 други им се допаѓа ова.
 2. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.995
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Ауу интересни работи :lol:
  Фала за информацијата Сноу,верувам дека многумина не го знаеле ова.
  Али ова со банкоматов е :x .Несфатливо ми е 8)
   
  На Kristina.R му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Одлично, интересно е да се прочита :)
   
 4. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.148
  Интересно, ама претпоставувам дека е преведувано од некој американски сајт, па кај нас не важат некои работи. Навистина и со заклучена тастатура може да се избере 112, па и 911, но не се добива итната служба. А и ова со банкоматите не знам колку важи кај нас :?:
   
  На Biny му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.087
  Допаѓања:
  62.536
  Пол:
  Женски
  За првото, помислив дека станува збор за играчка, бидејќи тие имаат далечински управувач, автомобилите имаат клучеви, не функционираат со далечински управувачи.
  А и не функционира, испробано и докажано како неточно, кога ги заклучив клучевите во автомобилот го имав прочитано ово и пробав и не успеа, спасот е или некој да ти го донесе резервниот или да си повикаш служба да ти ја отклучат вратата.

  За второто, во сите тн развиени држави заради осигурувањето на телефонот, прво мора да се јавиш во телефонската компанија да ти го блокираат телефонот, а после и сим картичката, за да може да ти биде исплатен, а серискиот број е веќе регистриран со самото купување на телефонот.
   
 6. Belieber163

  Belieber163 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  373
  Допаѓања:
  444
  Ти благодарам....
  Пола од овие работи не ги знаев :wasntme:
   
 7. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Многу корисни работи.Вреди да се знаат :)
   
 8. TS-310

  TS-310 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  37
  Интересни работи,а и многу важни!!
   
 9. laryla

  laryla Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  228
  Интересно!Мислам дека сите треба ова да го прочитаат,за ако случајно се најдат во една ваква непријатна ситуација да има помош.Браво за Сноу-Квин! :) :clap:
   
 10. Acerola

  Acerola Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  628
  Во врска со ова за банкоматите.А ако има некој корисник чиј пин код на картичката е обратниот од мојот?
   
 11. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  Прво, не верувам дека овие работи се фукционални.
  Второ, за тоа со банкоматот. Кај ќе ми текне мене во таа збрка, крадец стои до мене, можда и вооружен, да го внесам пинот наопаку??
  Па во тој момент дали ќе го внесам точно пинот, уште пак наопаку...
  Интересни се, добро е да се знаат, ама пак ќе речам, не знам колку се функционални.
   
  На dolly.doll му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  3.258
  Пол:
  Женски
  За овие работи првпат слушам. :)
  Интересни се.
   
 13. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.671
  Ова ми стана интересно со банкоматот,само која паника сум,знам дека во тој момент пинот ќе го заборавам не пак наопаку да го откуцам,и сите пари што ги имам ќе му ги дадам :tmi:
   
 14. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.399
  Па најверојатно дека некаде има, само што им врска тоа кога се работи за друга транскциона сметка.


  Убави совети , само колку се функционални кај нас.
   
 15. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  17.400
  Пол:
  Женски
  A што ако бројките од пинот ти се совпаѓаат и така напишани? Крадецот секако ќе го добие она што го сака...
   
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Човековото тело може да поднесе само до 45dol(единици) на болка.Сепак за време на пораѓање, мајката чувствува 57 dol (единици) на болка. Тоа е слично како 20 коски да се кршат во исто време.
  Сега замислете си која е љубовта и болката на мајката? :l: :l: :l:
   
  На cresa-jagoda, gjoker4e, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.895
  Допаѓања:
  11.637
  Интересно. Ама ова со банкоматот ваљда одма треба да бегаш :D
   
 18. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  133
  Интересно. Не сум ги знаела овие работи :D ;)
   
 19. Saani

  Saani Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  37

  Го пробав ова со телефонот на заклучена тастатура :D
   
 20. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Женски
  *Мобилниот телефон може да биде прва помош во вонредни ситуации
  Како да повикате полиција,итна помош, ... било каде во светот.
  Единствениот број за вонредни ситуации е 112,на кои можете да свртите,неважно каде се наоѓате.
  И да се наоѓате надвор од мобилната мрежна територија, свртете 112, а вашиот телефон ќе бара мрежа на местот каде што се наоѓате.Потоа на дисплеот на мобилниот телефон, ќе ви се појави број на итна службана подрачјето на кое се наоѓате.
  + интересна информација: бројот 112, можете да го изберете на вашата тастатура од телефонот,дури и кога е таа заклучена - обидете се и сами !


  А што ако телефонот ми е на тач? :^) :D
  А ова со резервната батерија е добро, ама штета што не е на сите телефони.
   
  На RiRii му/ѝ се допаѓа ова.