1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Организација на домот

Дискусија во 'Дом' започната од INNERBEAUTY, 22 октомври 2019.

 1. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  576
  Допаѓања:
  977
  Пол:
  Женски
  Уште еден тренд што никна по Западов(на мое големо задоволство) Барајќи по категоријава најдов слична тема -Минимализам и поедноставување на животниот простор(declutter your home) Читајки ја темата мислам дека правецот е малце поинаков, оваа тема би била малку поинаква-не за decluttering туку за мали (и големи) трикчиња за организација на истиот и секако поедноставување.
  . Може и да се поставуваат слики од исти што купено што ''искреирано'' и изникнатно од сопствениот мозок и мака.Јас лично уште од мала сакав да ми биде организирано таква сум и денес како козметика,облека,храна,куфер така и се останато по дома. Во маркет без шопинг листа сум ко мува без глава и трошам на беспотребни глупости за разлика кога купувам со список и доста заштедувам.Кога и да гуглам по нетов за вакви решенија се осеќам како дете во Дизниленд нема што нема.
  Еве во овој стил.

  Мажево на крајот на видеото е бонус, за него не одговарам а верувам ни она :rofl:
   
  Последна измена: 22 октомври 2019
  На Cinnamon Bun, sj *O*, nightingale и 2 други им се допаѓа ова.
 2. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  Ауу и тоа како е потребна ваква тема. Еве јас во моментов престојувам во една соба сосе кујна а другата ми е буквално магацин. Организација нула. Башка што и времето не ми дозволува да се посветам на уредување и средување па мора барем местово на престој да го одржувам.
   
  На Elen4e_sonce и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
 3. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.887
  Допаѓања:
  19.653
  Пол:
  Женски
  И во куќата и во станот, ни е се топ организирано.Смислено е да има простор за се, и има простор за се.
  Се ќе беше уште подобро, ако моите беа педантерии како мене и се враќаа одма на место.
  Не дека се фалам :lol: :rofl: ама мојата соба и мојот тоалет се секогаш најсредени, се ми е уредно и под конец на свое место и за се имам простор пошто добро сум се организирала и сум го искористила просторот.
   
  На INNERBEAUTY и marchi-cool им се допаѓа ова.
 4. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  Кога сме веќе кај организација на домот.... Да ве прашам вакво нешто како заокруженото кај можам да најдам? received_1247939635586706.png освен на алиекспрес :lol:
  Или евентуално што рече една пријателка направи си сама од пакет и картон.
   
  На INNERBEAUTY му/ѝ се допаѓа ова.
 5. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  576
  Допаѓања:
  977
  Пол:
  Женски
  @marchi-cool Не знам дали виде во видеото девојката сама си ги прави од картон и сo фолија по твој вкус/избор/боја/шарка тоа е плус,немој дa ме држиш зa збор но мислам дека вакво нешто имам видено во jumbo.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 6. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  па затоа велам ако веќе нема да се купи ќе си направам, ионака ќе биде со димензии кои мене ми одговараат
   
  На INNERBEAUTY му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Leviosa2503

  Leviosa2503 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  403
  Допаѓања:
  1.112
  Пол:
  Женски
  Во базаро имам видено, не знам дали сѐ уште има
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 8. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  баш сега ќе видам на фејсбук кај нив на профил
   
 9. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.109
  Допаѓања:
  149.379
  Пол:
  Женски
  Не чувствувам никаква потреба да фрлам пари на онакви за поделување на фиоката на неколку дела за што..за на едната половина да го ставам фенот а на другата Лумеата?!.. се знае, секоја фиока си има намена.. нема ни потреба да е претрупана.
  Организатор за папучи? Ни тоа не ми треба. Си стојат во плакарче за чевли..
  Капи немам така да ...
  Чантите немам место каде да ги поставам за да висат онака, па наредени си се по полици..

  Е сега...затоа пак во оставата и кујната си имам кутивче за се. И поголеми за солени грицки, благи грицки, за пудинзи шлагови итн. За супи, сосови, фантови.. за декорации на колачи посебна пластична кутија.. за ќесички сусам, шеќер во прав и такви готвачки работи пак посебна кутија...помали пластични за мед во онакви мали ќесички за гости, посебна кутија за ќесички топло чоколадо итн итн.. посебна дрвена кутија за ќесички чај..
  И здравје догодина кога ќе правиме нова кујна се ќе си има свое место и намена..тоа се планира со време
   
  На Gosh и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
 10. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.796
  Допаѓања:
  20.002
  Пол:
  Женски
  Imam vakvi od jumbo
   
  На INNERBEAUTY му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.122
  Прво правило за да не купувате овакви капиталистички ствари за организирање на ствари шо 70 посто не ви ни требаат, е да не купувате ствари шо не ви требаат.

  Нема на чему.
   
  На dayla, Cinnamon Bun, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  576
  Допаѓања:
  977
  Пол:
  Женски
  Toa e тоа. Како што веќе споменав темава си оди и паралелно со decluttering-минимилизирање(не стегање и одење од еден екстрем до друг нити превише нити премалце туку онолку колку е доволно). Но никој не може да преживее без ништо (храна/покрив над глава,козметика,облека,прибор за јадење итн )и темава е како чекор по ова минимализирање што ми беше целта за дискусија/споделување искуства за првенствено добра организација со цел поедноставување и полесен приастап.
  Ова се само ванила ствари што секој може и сам да си ги направи дома што ги најдов на инстант гуглање но имаш 1001 чудо не можев се да поставам вклучувајки и проекти и начини за организација на цел дом(поединечни соби)

  @Dust не знам кој е модератор на темава ако може да се додаде во насловот Организација на дом-home organization да може да се изгугла на што се мисли пошто на македонски нема превише инфо околу ова да се види за што се работи
   
  Последна измена: 27 октомври 2019
  На Cinnamon Bun му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.796
  Допаѓања:
  20.002
  Пол:
  Женски
  Зашто бе :rofl: сите чорапи и хулахопки ги имам напикано во такво како тоа погоре,имам плус место во фиоката.
   
  На Cinnamon Bun, marchi-cool и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
 14. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.015
  Допаѓања:
  12.735
  Пол:
  Женски
  Како што немам место за уште едно биро за синко и за облека за бебе а немам ни место за плакар овие некако доста практични Screenshot_2019-10-27-12-52-34.png Screenshot_2019-10-27-12-52-43.png
  Имаше во друга тема некоја членка зела за децата за чување играчки.