1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Организирање на свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од dragana21, 12 јули 2011.

  1. IvanaBiH

    IvanaBiH Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Феминки,
    јас имав искуство со Евент Планер, ми ја организираа свадбата, јас само кажував ова сакам и ова, тоа не сакам. Сите услуги што ми ги понида беа по редовна цена, исто како јас да одам, да трчам и да се замарам. За цена од 5.000, мкд се ми организираа и ме кошташе целата свадба уште поевтино бидејќи знаат што има и каде и колку кошта. А за квалитетот да не зборуваме, без ниедна замерка. Топло ви ги препорачувам
    https://www.facebook.com/eventplannerskopje/?ref=br_rs
     
    На cresa-jagoda и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
  2. nelars

    nelars Нов член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    -Jas za mojata svadba imav najmeno agencija, bidejki mi bese mnogu haoticno tolku mnogu trcanici i odgovornosti.. i resiv da prepustam na profesionalci. Deckite se vikaat Event Planner -organiziraat sve mozno i jas sum iskreno mnogu zadovolna, a i ne se skapi, 100ev.
     
    На IvanaBiH му/ѝ се допаѓа ова.
  3. nelars

    nelars Нов член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Hahahaa daaa, i jas taka napraviv i prezadovolna sum.
     
  4. Izi bela

    Izi bela Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Женски
    Feminki pomos dobiv snaa (malce trudna)rokot za svadba kratok zasto ide zima a naprolet edinstven termin poradi postite 2i 9 mart ili najkasno 5 maj pomos ako nekoj znae koj restoran e sloboden i se razbira so normalna cena
     
  5. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Zdravo , kolku vreme vi odzemaa odprilika site podgotovki okolu svadbat. Se mislime dali ke mozeme da stigneme se da organizirame za eden mesec. Sakame svadba da zakazeme sredina na fevruari mesec. Od moja strana ke imame okolu 80tina gosti , od maska okolu 170.
    Osven zakazuvanje restoran, crkva, maticno , slikar, muzika , torta , pokani, sto drugo treba da se doorganizira ?
     
  6. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.880
    Допаѓања:
    34.227
    Пол:
    Женски
    Ke stignete... so toa sto izvodi vi trebaat ne postari od 6meseci pokani od foto studioto ke si imate torta nie imaevme od restoranot
     
  7. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.946
    Допаѓања:
    18.058
    Бурми, венчаница, одело, чевли, китенки, бонбончиња и евентуално бовчи:) освен за венчаницата, другото се средува за неколку дена.
     
  8. Arijana22

    Arijana22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    А дали прават декорација за дома и за во ресторан?
     
  9. VioletMK

    VioletMK Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    ve molam dali mozete da pishete broj od ovie event planer,linkot pogore sto e za fb poveke ne postoi.Mi e potrebno za orgnizacija na svadba
     
  10. Ajla11

    Ajla11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Девојкии ве молам кој имал искуство со музичките групи да ми пише кој прават убава забава неможам да одлучам на ниту една свадба кај што свирела не сум била
    -Харизма бенд
    -Ориентал бенд Кавадарци
    -Група Круна
    -Амајлија бенд Скопје
     
  11. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.753
    Пол:
    Женски
    Ориентал се одлични
     
  12. deteriora

    deteriora Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки,
    Сакаме да правиме свадба во ноември но не знам баш се како иде во организација. Бидејќи свадбата е далеку од сега сакаме сами да организираме. Ние сме венчани во црква и во матично и ова ќе биде само прослава директ во ресторан.
    Кои се најбитни работи и како редоследно се прават во организација на свадба?
    Прво колку што знам, треба да знам колку гости отприлика имам за ресторанот, да знам која музика ќе свири, да имам фотограф - и овие три работи треба да ги ги договорам на исти датум!
    Друго во свадбата е декорации на местото, кетеринг доколку не нуди ресторанот, венчаница/костим. Што испуштам? Ви благодарам :*

    PS: Може и да споделите фирми за организација и цени отприлика вие поскоро што сте правеле свадби, во случај организацијава да испадне мачно да се обратам за помош
     
    Последна измена: 24 мај 2023
  13. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    1.881
    Допаѓања:
    3.588
    Пол:
    Женски
    Си организиравме се сами (не за во Скопје ако нешто менува).

    Прво ќе си договориш со ресторан ако веќе немате договорено или имате избран датум. Доколку имаш преференцииза ресторан/музика/сликар, а немате избрано датум конкретно во тој случај ќе прашаш кога се слободни термините кај сите што ти се фаворити и на база на тоа ќе почнеш да закажуваш.

    Најчесто се бара и капар за потврда на датумот или потпишување на договор.

    За во ресторанот барем кај нас имаше договор меѓу ресторанот и една цвеќара за декорирање меѓутоа нас не ни се допадна таа, си избравме друга, а дел од сумата за декорација газдата на ресторанот ни префати во порциите она што обично го покривал во цвеќарата со која има договор. Ова не е нешто што сите ресторани го прават.


    Онлајн, на Пинтерест и слично имаш многу идеи за декорација доколку веќе немаш тема и слично.

    За во ресторанот ќе ти треба и торта невестинска.

    Доколку на законитите ставаш китенки и тоа.

    Ако од ресторанот нема опција за чад, светла и слично за прв танц, забавен ден, а сакаш да има тоа е дополнително. Кај нас беше од ресторанот.

    Значи да скратам сумирано
    - Одело за зет и невестински фустан
    - Ресторан
    - Музика
    - Сликар
    - Невестинска торта
    - Декорации на салата
    - Бомбони за гостите, кај нас се даваат на сите, во други градови кај што сум била само на млади и слично
    - Китенки - опционално
    - Апарати за чад, светла и слично и тоа опционално

    Заборавив - па да допишам и покани за свадба ќе ти требаат.
     
    Последна измена: 24 мај 2023
    На deteriora му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.878
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали може да ми понудите кетеринг услуги од кои сте задоволни, ќе правам свадба, па ми треба за кај мене дома и за кај дечко ми.
     
  15. deteriora

    deteriora Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    ok, ova ne lichi prestrashno samo treba nekoi odluki da donesam(doneseme) i da pochneme so vreme. fala ti :*
     
    На Miss_S му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Активен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    448
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски


    Сакам да прашам кога се ставаат китенките? Ние нема да правиме земање на невеста, директ венчавка во црква. Дали се ставаат пред влегувањето и кој ги става? Фала ти
     
  17. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    4.808
    Допаѓања:
    21.478
    Пол:
    Женски
    И кај нас немаше земање на невеста, и немаше китенки, секаде е различно, негде ставаат и кај младоженецот и кај невестата.
    Јас ставив само на кум, на сестра на кумот бидејќи немавме кума, старосват, старосватица, деверуша, девер, плус за деверот и деверуша од моја страна му врзуваше на рака, и се разбира на младоженецот (на мм).
    На женските на рака им ставав, сега може и китенки на самите си пишува кум, кума ...јас не сакав такви, секој имав различен вкус. А за ставање китенки пред врата ги ставаат 3 девојчиња, може да се братучедки, другарки.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    1.881
    Допаѓања:
    3.588
    Пол:
    Женски
    Кај нас имаше земање невеста така да во мојот дом ги ставивме.
    Ако го нема тоа и ако сакаш да ставаш би можело пред црква, пред да започне церемонијата.
     
    На Anyshka и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  19. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Активен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    448
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Сакам да ми препорачате необични идеи за свадба? Како камера 360 и сл... Фала ви
     
  20. JelenaGC

    JelenaGC Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ako ne e docna eve nesto interesno. Skulpturi od kristalno cist mraz.
    https://m.facebook.com/icetechnologymk