1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оригами

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од pdb123, 23 април 2020.

 1. pdb123

  pdb123 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  5.760
  Оригами претставува уметност каде што творбите се добиваат преку виткање на хартија. Потеклото на оригами е непознато (се знае дека во неколку земји се знаеле различни начини на виткање на хартија), меѓутоа Јапонците биле првите кои почнале да виткаат хартија за уметнички цели, па затоа оригами асоцира најмногу на јапонската култура. Впрочем, и името „оригами“ доаѓа од два јапонски зборови: „ори“ (виткање) и „ками“ (хартија).

  Во минатото, оригами било еден вид на традиција која усно се пренесувала од генерација на генерација и притоа се правеле истите стандардни модели. Тоа се сменило во 20-тиот век кога почнале да се издаваат книги со техники и упатства и да се дизајнираат нови, модерни модели, носејќи ја уметноста на ново ниво.

  Традиционалното оригами значи творење само преку виткање на хартијата (без обележување), но некои помодерни верзии вклучуваат и сечење, лепење, помош со обележување итн. Така, во оригами спаѓа сè од обично авионче до вакви дела.

  Ја отворив темата за споделување на оригами што самите ние сме ги направиле. Знам дека не е популарно, но можеби некој ќе се почувствува „инспириран“ да направи и сподели нешто, кое не мора да е којзнае колку комплицирано. Сите сме аматери, а и не користиме оригинална оригами хартија (која е потенка и подобра за обликување), така што јасно е дека нашите оригами нема да се совршени :).

  За почеток, ќе ставам нешто што скоро сум направила. Користев обични канцелариски ливчиња во боја.

  94103113_305837140401312_4105668158617026560_n[1].jpg 94567606_509166086447022_3213459509703868416_n[1].jpg

  94740002_686976852053806_3911112896091783168_n[1].jpg 94159615_223910318871171_6884616688956866560_n[1].jpg

  94111042_715857545819690_2626001450689363968_n[1].jpg 94380131_366318587608510_1814502689036304384_n[1].jpg
  *јас не го залепив на крај
   
  На LittleChili, jasbi, mula и 14 други им се допаѓа ова.
 2. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  11.403
  Пол:
  Женски
  Кога ги видов видеата посакав и јас да пробам.

  Прво @pdb123 браво! Прекрасно изгледаат. Се надевам ќе те дружам почесто.

  Инаку јас почнав со нешто едноставно и сега не можам без да си го вклопувам цело време.
  IMG_20200423_220914.jpg IMG_20200423_221043.jpg IMG_20200423_221032.jpg
   
  На Guns N` Roses, LittleChili, annii и 8 други им се допаѓа ова.
 3. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.069
  Пол:
  Женски
  Од оригами знам молерско капче

  :rofl:
   
  На Izaabella, marija305, annii и 8 други им се допаѓа ова.
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.539
  Допаѓања:
  31.546
  Пол:
  Женски
  А чамец знаеш? :rofl:
   
  На annii, cresa-jagoda, pdb123 и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.069
  Пол:
  Женски
  Ааа да, и чамче :rofl:
   
  На annii, cresa-jagoda, pdb123 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  5.082
  Допаѓања:
  27.321
  Ми се појавува темава во нови мислења и ми се чита Оргазми:tmi::rofl:
  Лоша работа ова карантинов.
  ***
  Инаку скоро ништо не знам.
  Едно време знаев брод, пеперутка, птици, сега сум заборавила.
   
  На jasbi, Star_dust, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.539
  Допаѓања:
  31.546
  Пол:
  Женски
  А може ли во темава да се споделуваат и слики од нет? Чисто колку да ни послужат за инспирација понатака.

  maxresdefault.jpg
  unnamed.jpg
   
  На LittleChili, smile:), jasbi и 5 други им се допаѓа ова.
 8. pdb123

  pdb123 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  5.760
  Yay :l: И јас се надевам дека почесто ќе ме дружиш :inlove:
  Супер изгледа, мислам дека пред години и јас истото го направив на почеток :D

  Може, супер е. Ако наидете и на туторијал на YouTube, уште подобро :inlove:
   
  На smile:), cresa-jagoda и Blue.Sky им се допаѓа ова.
 9. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  6.670
  Допаѓања:
  25.213
  Пол:
  Женски
  Леле каква идеа ми даде :inlove: Одма идам да правам и ќе сликам,имам листови во боја
   
  На cresa-jagoda и pdb123 им се допаѓа ова.
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.539
  Допаѓања:
  31.546
  Пол:
  Женски

   
  На cresa-jagoda и pdb123 им се допаѓа ова.
 11. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  6.670
  Допаѓања:
  25.213
  Пол:
  Женски
  Како ги правите оригамиве јас пиле правев авион испадна (facepalm)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.539
  Допаѓања:
  31.546
  Пол:
  Женски
  15462320090_9763a029b0_o-1.jpg
   
  На cresa-jagoda и Blue.Sky им се допаѓа ова.
 13. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  4.436
  Допаѓања:
  32.346
  Пол:
  Женски
  Ние со малата често правиме некои работи меѓу кои и оригами.На тел ја имам само оваа силка . 20200330_190445.jpg
   
  На Guns N` Roses, LittleChili, jasbi и 5 други им се допаѓа ова.
 14. Snowflake97

  Snowflake97 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  2.174
  Допаѓања:
  8.859
  Пол:
  Женски
  Кога имав околу 10ина години бев на еден летен камп и таму секој ден имавме час по оригами, секој ден правевме најразлични работи, и тогаш ми беше навистина интересно, и дома кога се вратив постојано правев нешто што сум запаметила. Но веќе се имам заборавено, одлично е ова да се пополни слободното време, ќе се обидам нешто да направам и ќе ставам слика.
   
  На pdb123 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 15. Billy Idol

  Billy Idol Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  4.404
  Допаѓања:
  36.000
  Пол:
  Машки
  Оригамите се всушност еден од најголемите човечки изуми на кој сеуште му го немаме откриено целиот потенцијал. Сепак, и така наоѓаат огромна примена во многу полиња, во науката, од вселената, се до медицината.
  Видеово нуди прекрасна можност за подетално запознавање на нивната примена и колку се всушност комплексни, mind blowing engineering things.

   
  На smile:), jasbi, pdb123 и 2 други им се допаѓа ова.
 16. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.165
  Допаѓања:
  105.696
  Пол:
  Женски
  20200426_004907.jpg
   
  На LittleChili, Mantub, DAngel и 5 други им се допаѓа ова.
 17. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.922
  Допаѓања:
  75.488
  Пол:
  Женски
  Само авионче знам да направам од хартија. :tmi:
   
 18. Rioers

  Rioers Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2020
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  2.720
  Пол:
  Машки
  Нaпрaвив Пикaчу вчерa :inlove::hug:
  Keeping my shite together during quarantine :D^_^
  20200508_191901_HDR.jpg
  инструкциите ги следев oд oвa видеo
   
  На Guns N` Roses, Ketchup, Nigredo Odor и 5 други им се допаѓа ова.
 19. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  941
  Допаѓања:
  11.403
  Пол:
  Женски
  И овој пат нешто лесно направив.
  Ги сакам оние оригами кои можам да ги движам. :D
  IMG_20200511_224214.jpg IMG_20200511_224256.jpg IMG_20200511_224318.jpg
   
  На LittleChili, pdb123 и Rioers им се допаѓа ова.
 20. Rioers

  Rioers Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2020
  Пораки:
  771
  Допаѓања:
  2.720
  Пол:
  Машки
  8-|:):inlove:
  IMG_20201021_220501_2.jpg
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.