1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ориз

Дискусија во 'Рецепти' започната од maja8, 2 ноември 2010.

 1. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Јадете ли ориз и како го приготвувате?
  Знае ли некој да ми каже како го прават оризот да биде сув, како што го сервираат во ресторани како гарнир? Па има во него и малку морковче и грашок. Ако знае некој рецпт нека пише :)

  Инаку ориз најчесто јадам кога ќе направат дома со пилешко
   
 2. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Mаја кога го видов насловов,ми се отвори апетит :) јас го правам на два начина,бел ориз:-сечкам кромид,малку лукче и да се пропржат малку на тивко,сега зависи колку ориз правиш,ако ставиш 1 чаша ориз-на крај 3чаши вода му ставаш :) значи ги пржиш кромидот и лукчето,и му додаваш 1 чаша ориз и пржиш некаде 5-10 мин.после земаш тава,распоредуваш оризот,му ставаш вода со малку сол во неа(3чаши) ако сакаш одозгора стави му грашок ама сварен,изрендај морковче,вегета,сол,црн,бибер и в релна.гледај го одвреме-навреме зашто за брзо е готов,јас го вагам дури е сешуте водест,поубав ми е така :P другиот начин ориз со црвен пипер : ја правиш истата постапка,со кромид,лук,и ориз пржеш,само што му додаваш 2-3 лажици црвен пипер,пржеш убаво,после ставаш во тава,па вода,и солиш,ако сакаш можеш да ставиш колбаси да се испечат заедно со оризот :mm: јас и вака правам дури се пече оризот без ништо така,си пржам печурки,па после заедно ги мешам :) кажи како испадна оризот :wasntme:
   
  На Libera, Mateya и rici.aaaaa им се допаѓа ова.
 3. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  јас повеќе по бел ориз. значи јас исто како и волфче, со мали исклучоци. не ставам ни кромид ни лук , смао ориз пржам со рендан морков и еден цел исцеден лимон. па после во тава со вода да се пече...исто и со печурки пржени е многу вкусно :) оризот ми е омилено јадење.
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Обожавам ориз и ми е едно од омилените јадења. Најмногу го сакам потпечен со малце запржено кромидче и пилешко. Исто така многу ми е убав с спанаќ и + одозгора кисело млеко :mm:
   
 5. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  651
  Пол:
  Женски
  Ориз сакам исклучиво со пилешко, знам сама да си го зготвам и го обожавам така направен. Може некогаш и со риба на скара, ама поретко :)
   
 6. ivanapinki

  ivanapinki Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Јас вака го правам оризот: Во 1 литар вода ставам 2 коцки пилешки за супа да зоврие.Во тепсијата каде што ке се пече оризот тставаме малку зејтин и 3 големи црпалки или како сакате кутлачи ориз и тоа се пропржува 1 минута кога ке се пропржи ја додаваме зовриената вода и сето тоа треба да врие од 10 до 15 минути а одозгора може да се стави мелен црн пипер по желба и потоа се става да се пече 15 минути.Многу лесен рецепт и вкусен затоа сто коцките зовриени со водата му даваат посебен вкус :P
   
  На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.567
  Пол:
  Женски
  wolf4e прво печурките ги пржиш и потоа ги додаваш во тавата со ориз заедно да се печат во релна?
   
 8. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  126
  Не и е омилено јадење, ама онака си јадам нормално. Како хипица, го сакам со пилешко или со спанаќ и кисело млеко :)
   
 9. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.131
  Допаѓања:
  88.389
  Пол:
  Женски
  Сакам многу ориз. Го сакам со пилешко, го сакам како посно тавче со компир, со спанаќ, или пак ориз со грашок и морков. А многу сакам и сутлијаш.
   
 10. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  He туку дури се пече оризот,јас пржам печурки,и после го вадам оризот дури е прикрај така водест и пржените печурки му ги ставам :) а можеби е убав оризот и со печени печурки,немам пробано,ке пробам и ке пишам :P
   
  На liders му/ѝ се допаѓа ова.
 11. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Да не знае некој рецепт за приготвување на интегрален ориз, но без пржење ??? :)
   
 12. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Ориз обожавам :inlove:
  Сакам во тавче кога е подпечен си го јадам онака без леб со уживање лезетски. :D
  Многу сакам и сутлијач е и тоа ми е еден вид на замена за благо, мајка ми не става многу шеќер во него.
   
 13. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Уфф ориз сакам многу.Мама го прави на повеќе начини.Мене највкусен ми е со печурки.Ставаш ориз да се вари.Во меѓувреме ситно сечкаш кромид или праз-по желба и на ливчиња ги сечкаш печурките.Откако оризот ќе се свари преостаната вода од него ја цедиш.Настрана ги ставаш на масло да се пржат кромидот и печурките.Кога ќе зарумени кромидот го додаваш оризот и ги пропржуваш онака колку да се измешаат и во пржењето додаваш сол и бибер по вкус.
  Превкусно е така. :)
   
 14. Pandelka.o.O

  Pandelka.o.O Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  14
  Пред некој ден го пробав овој рецепт,ми го кажа една пријателка...Предобар е....
  Си вариш ориз,без масло,без зачини..ништо да нема....Од како ќе се довари,го ставаш на цедилка. Потоа земаш во тавче,му ставаш масло,сенф и морковчиња...Тоа го подпржнуваш и му го ставаш оризот...Можи и зачини по желба...После 10тина минутки пржење,се става оризот во сад и му се полева киселинка малце.И толку...Вреди да се проба... :D
   
 15. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Штом ја видов темава се залетав да коментирам ама го видов и твојот коментар па ќе се надоврзам..
  Значи обожавам обожавам обожавам ориз и исто како тебе највеќе го јадам со пилешко и со спанаќ па ај ќе ги напишам рецепт како ги правам ;) ;)

  Е сега зависи колку количински сакате да подготвите :D

  Потребни состојки за ориз со пилешко:
  1 голема шоља(од овие за чај) ориз
  3 шољи вода
  1 кромид поголем или 2 помали
  2 морковчиња средни
  2 копани (со надкопан дека тие се големки)
  2 лажици вегета (или по вкус)
  малку црн бибер

  Првин ги варам копаните и тоа да зовријат во една вода па им ставам друга. Кога ќе бидат готови ги чистам од кожа и коски и ги ситнам на ситни парчиња месо, па ги ставам во садот за печење а водата ја чувам.
  Потоа во тавче го пржам првин кромидот ситно исецкан да омекне, па го ставам претходно срендано морковче и пржам уште малку па потоа го додавам и оризот и пржам уште 3-4 минутки. Смесата од тавчето ја ставам во садот за печење и од водата во која се вареле копаните ставам 3 шољи вода, додавам 2 големи лажици вегета и малку црн бибер и печам околу 35-40 мин.

  Истиот рецепт си го применувам и кога правам ориз и спанаќ само што не ставам морков, а спанаќот го превривам 5 минути со малку сол во водата и после тоа неговата вода ја фрлам.

  И двата мои специјалитети си ги јадам со кисело млекце...а поретко оризот со пилешко може да го јадам и со некоја салата..ама оној со спанаќ исклучиво со кисело млеко
   
  На Pocahontas9 и mamence им се допаѓа ова.
 16. del-fin

  del-fin Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  20
  Во тавЧе ставам кромид сецкан да се потпржи пото истурам една Часа орис и 3 Часи вода зовриене со половина коцка за супа.Потоа му додавам една конзерва риба туна и пеЧурки.Малку да врие и го ставам во рерна.Сервиран во Чинија му додавам рендан каскавал.
  А кога не ставам риба му ставам грасок,брокули,морков исто пеЧурки.
   
 17. del-fin

  del-fin Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  20
  Па мозес да не го пржис стави го во вода веднас да врие.
   
 18. Hova

  Hova Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  127
  Јас најчесто оризот го правам на стандардниот начин со пропржено кромидече, морковче зачини. Но последниве години многу почнав да готвам кинеска храна, и со неа подготвувам ориз како во рестораните. Ќе ви ја откријам тајната.За оризот на има млечно бела боја и да е компактен, најпрво земам ориз и го мијам. Ја истурам водата и пак ставам вода нежно го промешувам со лажица и пак ја истурам. Водата е бела, матна , и го мијам додека водата не биде проѕирна( околку седум осум пати). Потоа тој ориз го варам во многу вода десетина петнаесет минути( не смее да се превари). Откако ќе се свари ја истурам водата. Овој ориз најмногу одговара со кинеска храна,,,јас ваков најчесто со неа го комбинирам... а убаво одговара и со пржени печурки и малку соја сос ... :mm:
   
 19. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.719
  Допаѓања:
  7.085
  Го обожавам оризот на пареа на мама.
  Се става околу половина до 1 чаша фиде за супа да се пропржи во тенџере со загреано масло. Кога ќе зарумени му се додава количината ориз која што сакате да ја приготвите. Се додава малку вода и се остава на тивок оган да се готви. Фидето му дава посебен шмек и мене лично многу ми се допаѓа.

  Сега мојот начин на приготвување ориз - Ставам ориз да се свари со сосема малце сол во посебно тенџере. Го тргам настрана и во друг тенџере ставам маслиново масло, кромид и исчекан морков и го пржам додека да зарумени кромидот. Потоа го додавам сварениот ориз со лажица. Една чаша замрзнат грашок ја ставам во врела вода околу 1мин да не се свари и да не омекне само да се обари. Го додавам и грашокот во оризот и морковот и мешам. Додавам малку црвен пипер, мелен црн бибер,оригано и до душа секој зачин што ќе ми се најде при рака. Пропржувам уште малку и по потреба додавам уште малку маслиново масло. Оризот најчесто ми добива кафеаво/кремаста боја и е превкусен! :)
   
 20. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.894
  Па каков ориз сум направила... мх мх мх... Маро мори, мед да лижеш. ]:)

  Во масло пропржив кромиче, му додадов 1 филџан ориз, пропржив заедно, па 4 филџани вода.
  Се вареше некое време... значи на рингла, не во рерна како стандардниот рецепт.
  Леле луѓе милиииииииии................. ух оргазам е оризов.
  Не ве викам, зашто се соса.
  Наредниот пат ке направам мегаориз за сВите. ]:)
   
  На pikolino му/ѝ се допаѓа ова.