1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оркански височини (Емили Бронте)

Дискусија во 'Книги' започната од Vitorija, 13 јули 2011.

  1. sweetyy1

    sweetyy1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    66
    Ја имам дома книгата. Интересна ле е да ја прочитам?
     
  2. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    ^ Најинтересна, седнувај веднаш! :)
     
  3. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Веднаш, незнаеш што би пропуштила ако не ја прочиташ!
     
  4. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Уф, добро е! Мислев дека сум единствената на којашто не и се допаднала книгава! Си викав како е можно бе, само јас да не ја разбирам безгранична таа љубов меѓу Кетрин и Хитклиф. |(
    Ми беше интересна, се до делот кога ги кажува поколенијата од минатото. Понатаму се терав да ја читам, ама не ми беше интересна.
    Ќе го гледам филмот ако имам време за да го видам крајот и тоа што не дочитав.
     
  5. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Ја прочитав книгата, добра е, ама не ми остави некој голем впечаток дека првиот дел воопшто не го разбрав.
    Ни за Кетрин ни за Хитклиф, ќе прочитав по нешто, ама појма немав кои се тие, ни ликови ни ништо.
    Може 100 страни сум прочитала а умот каде ми бил незнам |(

    Ама вториот дел, ќерката на Кетрин, синот на Изабела, Линтон. Е од тоа разбрав.
    Баш завчера ја завршив со читање книгава. Мнгоу ми се допадна, опишано е се убаво..
    Навистина прекрасно. Жал ми е што првиот дел ништо не го разбрав, од вториот натака само..
     
  6. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Само што ја завршив книгава,па да си пишам импресии. :)

    Навистина тажен роман,со не толку среќен крај,но,крај на психичкото и физичкото малтретирање!
    Љубовта знае да го излуди човекот,овде барем тоа може да се заклучи.Се на се добро скоцкан роман со премногу описи кои знам да ги прескокнам,затоа што немам трпение сето тоа да го читам. Мислам дека добро би дошло да се најде некој писател да ја продолжи книгава барем за малку,да знаеме што се случило со Кетрин и Харитон во иднина...само за малку :P
    Прекрасна книга,со прекрасни карактери,која ќе те натера да се соживееш со сите нив.
     
  7. elka.timova

    elka.timova Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    супер книга
     
  8. sweetyB

    sweetyB Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    79
    Се додека не прочитав за што станува збор мислев дека класиците како што е оваа се досадни книги. Многу се каам што мислев така. Сега на наредното одење во библиотека ја земам оваа... :inlove:
     
    На Bage.1117 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nati44

    nati44 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    545
    Само што ја завршив и нема да се повторувам за импресиите, сега само се мислам кој филм да го изгледам, не знам кој е најдобар :tmi:. Се плашам од филмска адаптација на книгава, некако не верувам дека ќе можат да ја доловат таа дивост и емоција на Хитклив но се надевам дека грешам.

    "Cathrine Earnshaw, may you not rest , as long as I am living! You said I killed you - haunt me then! The murdered do haunt treir murderers."..."Be with me always - take any form - drive me mad! Only do not leave me in this abbys, where I cannot find you!"
    Омилен дел дефинитивно. ;(
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Јас ја имам гледано оваа верзија, ама не сум нешто особено импресионирана (додуша, ретко ми се бендисал филм снимен според книга).
    http://www.imdb.com/title/tt1181614/?ref_=nv_sr_2
    Ептен развлечено е дејството, недоволно драматично, недоволно напнато.... она готското баш и го нема.
     
  11. nati44

    nati44 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    545
    Го гледав трејлерот на тој и баш готски ми изгледаше сигурно е варка.. Сепак не планирав тој да го гледам не ми се допаѓа изборот на ликовите- во книгата никогаш не е спомнато дека Хитклив е црнец црн да, ама никаде не прочитав дека е црнец. Јас планирам ова да го гледам, ми изгледа солидно.
    http://www.imdb.com/title/tt1238834/?ref_=tt_rec_tti
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ништо готско. Цело време е облачно, врнежливо, смрдено времето. Може мислеле така се доловува готика, не знам што мислеле. На мојава начитаност не и‘ доловија такво нешто.
     
    На nati44 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.317
    Пол:
    Женски
    http://m.imdb.com/title/tt0104181/ Оваа веρзија е одлична, аκтеρите се супеρ и доловена е пρиκазната доста добρо.
     
    На nati44 и Hipica им се допаѓа ова.
  14. nati44

    nati44 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    545
    @1209 Taa има многу добри коментари, ќе ги изгледам и двете не можам да се решам :wasntme:. Како и да е ви благодарам на помошта :*.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Во топ 10 ми е дефинитивно. Ги сакам екстремните ликови на Хитклиф и Кети и проколнатата љубов. Ова ме потсеќа дека сечиј живот е различен и дека некои се бајаги тешки но не и несфатливи. Посебно го сакам цитатот кај што Хитлиф ја моли Кети да се врати, како дух и да го прогонува и измачува, се' само за да ја почувствува.
     
    На FroggyLover и Briar Rose им се допаѓа ова.
  16. FroggyLover

    FroggyLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    163
    Пол:
    Женски
    Ја завршив скоро книгава и беше многу....интензивна. Одамна некоја книга да не можам да ја спуштам. На англиски си ја читав. Само не е баш љубовна приказна, мене повеќе хорор ми беше зошто Хитклиф буквално испадна злобен.
     
  17. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.015
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно не е книга што се чита за два дена. И некој ако нема доволно години или не е созреан како читател, не би можел да ја разбере. Мене, Емили Бронте како писател потполно ме изненади. Прв пат од нејзе читам книга.
     
    На st-el и Anne Boleyn им се допаѓа ова.
  18. Anne Boleyn

    Anne Boleyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2021
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    1.834
    Пол:
    Женски
    Оркански височини ,ја имам повеќе пати прочитано,една од поубавите книги ми е .На ќерка ми не и се допадна,можеби што викаш не е доволно порасната за неа.
    Во рецензија сум читала,дека воодешувачки е фактот ,што Емили ,така сликовито опишува некои работи,а самата таа живеела практично изолирана од цивилизација,во планинско село...
    Исто така е добра и ,,Џејн Ер,,на сестра и Шарлоте,таа па и се допадна на ќерка ми.
    Жално е што сите три сестри се умрени многу млади ,и оставиле поради тоа скромно творештво.
     
    На Elenpelen и Puellapulchra им се допаѓа ова.
  19. st-el

    st-el Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    3.963
    Пол:
    Женски
    Многу одамна ја имам читано книгава... Некои мрачни емоции ми буди таа,нивната љубов беше темна, болна, чудна... А она што ѝ се случи на ќерка ѝ после толку години... Тој ја затвори во замокот, немам зборови....
     
    На Anne Boleyn му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anne Boleyn

    Anne Boleyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2021
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    1.834
    Пол:
    Женски
    Најдобрата изведба на филмското платно на оркански височини ми е оваа од 1939 година,другите не ми се допаѓаа.Секако во филмот не е прикажано се како во книгата ,но е доловена нивната како да ја наречам мрачна,опсесивна љубов .
     
    На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.