1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оркански височини (Емили Бронте)

Дискусија во 'Книги' започната од Vitorija, 13 јули 2011.

  1. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Уште во средно сосем случајно ја гледав оваа верзија и се заљубив во приказната, за мене останува најдобра филмска верзија и покрај тоа што е стара.

    Книгата ми е една од омилените, иако првпат кога ја читав не ми беше јасна романтичната љубов меѓу први братучеди, подоцна сфатив дека кај нив било нормално.
     
    На Anne Boleyn му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anne Boleyn

    Anne Boleyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2021
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    1.834
    Пол:
    Женски
    Колку само сум плачела,колку реалистична глума,на видео касета го имав дури снимено ,па повторно гледано.
    Иначе Хитклиф и Кети не се братучеди,ако на нив мислеше.Хитклиф е донесен од на улица од страна на татко и на Кети.
     
    На Elenpelen и st-el им се допаѓа ова.
  3. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Не Хитклиф и Кети, сети се на крајот, го нема тоа во оваа филмска верзија, ама во книгата...
     
    На Anne Boleyn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Од муабетов, и мене ме фати мерак да ја препрочитам книгата. :)
    Читана ми е како дете, дали бев средношколка не знам, навистина одамна беше. Ама би ја читала пак.
    Си ја најдов како бесплатна e-book на Амазон, ја симнав на Киндл. Ќе оставам линк ако уште некој сака да си ја симне.
    https://www.amazon.com/gp/product/B077711TRG/ref=kinw_myk_ro_title
     
    На Anne Boleyn му/ѝ се допаѓа ова.