1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ортопедски обувки

Дискусија во 'Дете' започната од CrazyGirl15, 13 јануари 2016.

  1. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Јaс секoгaш му купувaм oртoпедски пaтичињa и сaндaлчињa , имa нaследенo стaпaлцa кaкo сo спуштени глуждoви нaвнaтре и секoе oбувче oбичнo гo искривувa нaвнaтре a вaкa oртoпедските се пo цврсти и не дoзвoлувaaт искривувaње , инaку синкo имa 2,9 гoд.
     
  2. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.327
    2 години и 5 месеци

    Мислиш на антомски чевли, претпоставувам. Инаку и јас досега не сум купувала било какви чевли , без разлика дали патика, чизма или сандала, обрнував внимание да го има тоа перничето на влошката но сето тоа внимавање не ми помогна многу. Ете не сега, на возраст од скоро 2 ипол години ќе носиме ортопедски обувки. Ортопедските обувки се даваат во случај кога има искривување на стапалото, се зема мерка на стапалото и потоа детето треба да ги носи подолго време, со обнова на секои 6 месеци.
     
  3. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Не не oрдoпедски имaшд еден пaр и не ги oбнoвивaвме / менувaвме зa 6 месеци , ги нoсеше се дoдекa дa му oмaлaт и му купив нa Цицибaн пaтичињa , чизмички и сaндaли сo пoгoлемo/пoиздигнaтo перниче кaј тaбaнчињaтa , сегa зa сегa мнoгу е дoбрo .

    Вo Пекo вo ГТЦ ги имa мнoгу убaви нa цицибaн нa другo местo незнaм кaде имa цицибaн ,нaс педијaтaр ни ги препoрaчa.
     
    На snegulkata му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Мојов ортопед ми препорача да се рамни, без перниче кај табанот, јас цело време купувам рамни, детето супер гази и немал никаков проблем до сега. Грешка да не сум? Зашто се повеќе слушам дека анатомски се купуваат со перниче на табан, а мене баш ми нагласи да нема такво перниче, да се лесни и не многу крути... Поради таа причина и не му купив топлинки од Цицибан бидејки сите се со перниче во средина на табанот.
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Штом ортопедот ти рекол, послушај го. Син ми малку неправилно гази, па затоа мене ортопедот ми рече да носи анатомски, а на 3 години ќе провериме пак.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    И ние купивме на почеток рамни ама ништо стапалото пак ги искриви птичињата, го ставив на рамно да стои и што да видев и одма кај матичната негова и по совет нејзин моравме да купиме цицибан патичиња со големо перниче.
    Ортопедски му беа рамни патичиња и добро е брзо му омалеа а ич не му помогнаа.
     
  7. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    10.085
    Јас до сега и имам купено два пара од чевличките на чико со flex zone, за среќа ги земав летото на попуст. Многу и е погоден калапот, мојата малечка сега проодува, патка, стои и се движи држејќи се за мебел. Скоро цело лето беше боса, ама како залади времето почнав да и ги облекувам и за надвор и за дома. Видоевски ми препорача од најмеките чевлички меѓутоа купивме такви и не може да оди во нив стапалото не и е стабилно и ги вади. И овие што ги имаме се со гума кај е еластична меѓутоа не се од оние како за бебе.
     
  8. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    ортопедски се ?
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Мислиш анатомски. Ортопедски чевли нема во слободна продажба.
     
    На Bozica1980 и TheSecret им се допаѓа ова.
  10. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Ne obicna vloska. Nasiot ortoped,antonije, ne preporacuva otropedski i anatomski bidejki tie se za onie koi veke imaat problem so stapalata a zdravo stapalo treba obicni normalni vloski zosto vo sprotivno so anatomskite kaj zdravoto stapalo ke nastane problem kaj stapaloto.

    Mnogu gi mesaat terminite ortopedski i anatomski
     
    Последна измена од модератор: 3 декември 2017
    На ^angel^, LiliBoz, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  11. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Што знам, одам во кеги ми викаат ортопедски се, одам во една продавничка каде што држат обукви на дсм ортопедика ми викаат ортопедски се :?:
     
  12. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Nemoj vo kegi, nie kupivme tie so patentot za prooduvanje koga ne vide antonije ne iskara. I bas ni pokaza na nodzeto od vnatresnata strana kaj mekoto sto e toa vdlabnato od stapaloto (ama objasniv) od ortopedskite (bidejki neli bas na toj del imaat pernice) se pravi topce na nogata na toj del i toa site go imaat bas zaradi tie ortopedski vloski na zdravo stapalo.
     
  13. ^angel^

    ^angel^ Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    1.262
    Пол:
    Женски
    Исто и ние првите ги земавме од кеги и антоније вчера не искара :D што ти прави маркетинг, одма одам во мат стар по нови
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  14. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    И вo Мaт стaр имaaт "перниче"
     
  15. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Da imaat. Ama toa e zalepeno odozdola pod vloskata, kako pena e, i lesno se vadi. Bas sea bevme na kontrola nesto kaj antonije i gi izvade pernicinjata ili kako i da se vikaat na kondurcinjata. Vika od mat star sekogas imaat takvi pernicinja i ne e strasno lesno moze da gi izvadis. A na drugite kako na primer od kegi samata vloska e takva pa nemoze da se izvadi.
     
  16. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @TheSecret перниче кај кренатиот дел на стапалото од внатрешната страна? Јас па од Цицибан и лани чевли и летото со такво му купував.
     
  17. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.976
    Пол:
    Женски
    Da od vnatresnata strana na stapaloto, toj vdlabnat del sto e na stapaloto. Ne e nisto strasno ama ke primetis mozebi na toj del ima topce na stapaloto, toa kaj site se pravi bas od takvi otopedski vloski, a ortoledsite vloski se samo za bolno stapalo ne za zdravo
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  18. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки бевме на ортопед во филип фтори бидејки син ми со едната нога гази кон внатрешната страна..Бидејки е приватно прашавме во една аптека ни рекоа 4000ден и жената не праша колкаво е детето и реков 17месеци..Ме погледна и ми рече подобро купи ми добри обувки за по дома бидејки уште е ладно па надвор многу и не се движи и облекувај му ги наопаку ке видиш ке му помогне бидејки детето ти е многу мало за такви обувки тие се тешки тоа ке знае како ке оди со нив..Сега сум во мисли незнам што да правам за парите не ми е ни најмалку само детето да почне да гази убаво..Секој совет е добредојден
     
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Не разбрав, кој препиша ортопедски чевли ортопедот или аптекарката.
    Дај побарај си уште едно мислење. Имаш во темата за ортопедски прегледи неколку ортопеди кои се ок, нека го види некој од нив.
    Мал е за ортопедски чевли. Ако до сега детето е редовно ортопедски следено и било здраво, на 17 месеци газење на внатре не е проблем. Во таа возраст прават варијации во газењето. После третата година е друг муабет.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Bevme i nie na redoven pregled na ortoped vo sistina. I maliot koga odi ponekogas so ednoto odze odi na vnatre. Mi rece deka e normalno na ovaa vozrast i do 3 godini nikako ne se koregira od lekarska strana. Sovet edinstven bese da ne sedi kako W koga e na zemja i ako dava da mu oblekuvam patikite naopacki (ama sega za sega ne planiram zaso mislam ke se utepa). A po doma da odi bos ili po corapi.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.