1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ортопедски прегледи

Дискусија во 'Бебе' започната од Jagoda123, 11 ноември 2014.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    На 5 бевме ние.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Јас гледам дека не се замараат многу докториве кога треба прв, кога втор преглед... Ние добивме термин кога имаше 4 месеци, а вториов термин ни е дури сега на 28ми, ќе има 7 и пол месеци.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    А ние дури на 7 месеци го правевме вториот ортопедски преглед. Првиот на 2 ипол, вториот на 7 месеци. За тртиот преглед ортопедот ни кажа дека не очекува околу деветиот месец на бебето, а педијатарот пак ми вели дури на годинка ќе го правите третиот преглед.
    Само збунки ни прават, нема нешто конкретно по кое сите би се придржувале. Сепак за бебиња станува збор и на секој мајка и е важно да навреме да ги направи тие прегледи. Ама тоа е!
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мами јас кај Темелковски одам бевме првпат на 2 месеци,тогаш ми кажаа на 4 месеци да одиме сега си викам може поубаво е на 5 месеци,веќе закажав се мислам што да праам кога е најдобро да одам
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Можеш и на пет нема страшно.Носите ли широк повој?
    Ние третиот преглед на 7 ке го имаме
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Не мила не носиме на 2 месеци ни кажаа да го извадиме широкот повој немало потреба веќе..супер му биле колкчињата јас сум задоволна од Темелковски супер се ,и тој и докторката Александра Димова што работи кај него,претходно во Филип Втори работеше Димова тогаш и јас на 5 ќе го носам поубаво мислам поголем ќе биде поздравче :*
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.680
    Пол:
    Женски
    @TIGARCE86 нас вторит преглед ни беше на полни 5 месеци, а третиот ни е на полни 8. Иначе ние одиме кај Видоевски :)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    и ние одиме таму, ако одиш на 5 полни после дури на 9 полни ќе ти закаже.
    А ако одиш на 4, ќе треба на 6,5 месеци и полни девет. Ако е се во ред со бебето, не троши пари за џабе, мислам ако има развиени јадра и се др.ок. Ние закаснивме зошто др.беше на одмор и вика сега сте 5 да не доагате за месец дена, се е во ред, ќе се видиме на 9. И бевме на 9. Наредно е два три месеци по проодување.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Леонче и јас пρетпоставив аκо го носам сега ќе тρеба паκ на 6 месеци да го видат за седење, од κога дубаκ џампеρ сега е ρано и бидејќи се во ρед има ρазвиени јадρа шиρоκ повој не носиме,нема потρеба да фρлам паρи убаво виκаш, со тие паρи ќе κупам нешто за него фала ти миличκа :*
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Nie bevme na 1mesec pa ni kaza na polni 4 meseci, treba sega vo fevruari. Inaku vo remedika bevme...
     
  11. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Со препорака за широк повој ... Издржавме до 3,5 месеци, веќе не се издржуваше а и многу плачеше кога го преповивав. Прв преглед на 2 месеци- породена во ск - препорачано по 1 капка вигантол. Во нашата болница ПП докторот вика давај Д3 вигантолот се за остеопроза ... ?! Во ред сменив на Д3.
    А прегледот траеше 5 мин детево си премираше додека го прегледаа, јадра не развиени , совет вежби ( ќе си видиш на youtube) и широк повој.
    Контрола на 4 месеци , прегледот траеше 30 мин од кои 25 минити чекавме со голо бебе додека докторот средуваше документација!!!
    Совет од него ништо ново исто како минатиот пат...
    Со препорака заминаве ск во неуромедика кај др. Тони Талески , секоја чест за него... Не прими како да се знаеме цел живот а со бебушко се однесуваше како со свое дете, толку милно толку го испочитува како да е големо дете :) го прегледа до ковче , малиов А не кажа, да премира? Што беше тоа? :) поглед не тргна од докторов :D
    Се е во ред јадра развиени , широк повој не , позиција на нозете како на жабче да ги местиме... Од тогаш не сме билр на преглед... Паткаме со помош од мама , скокаме на џампер малку дубак... Здравје преглед на година :)
     
    На ZRNO му/ѝ се допаѓа ова.
  12. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Нас минатиот пат на наодот ни напишаа контрола за 60 дена. И си пишува се со датум, време, број на преглед - исто како на упат што пишува само ова долу во дијагнозата.

    Е сега прашањето ми е дали треба посебен упат од кај матичната или може да одам со наодот што ми го дадоа тие?
    Јас ја прашав матичната и неколку други "стручни" лица ама никој не знаеше да ми одговори.
     
  13. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    И ние бевме на 4,сега имаме заκажано февρуаρи,со полни 6месеци. Нам ни ρеκоа шиρоκ повој(2+1) до 6месеци,но му ставам 1+1. Моево носи,од пρичини што сеκој ден сме со гости,сеκој саκа да го земе(а не сите имаат исκуство),па потседнало,се навалило,се испρавило,ваκа сум баρ малκу поопуштена. И ние одиме во Пρилеп,но еве до сега немаме лошо исκуство,бебчо се смее на ехо,и доκтоρот си е оκ,а пρегледот тρае 10тина минути. И @Ferfelina совет: Κонκρетно за Пρилеп,на оρтопед е гужва,ние κога одиме е пρилично топло но не моρа да го соблеκуваш κога ќе ρече сестρата,почеκај да ви дојде ρед па слечете се,за да не стои долго вρеме голо.
     
  14. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Ама мој термин ?! Термин на 5 бебиња одеднаш ?! Па кое плачи кое пишти и знаете колку се бебињата колегијални ако едно плачи сите по него...општа паника настана на првиот преглед ... Ама тоа е тоа државно vs приватно :)
     
  15. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    А кај кој доктор одите ако не е тајна? Ние два пати еве супер поминуваме, има бебиња но среќа,моево ,, не удира рецка,, на другите. И да, со мој термин сме еве сега закажав на 19ти февруари во 12.45 може да влеземе покасно но 15тина мин.повеќе не.
    Во право си, државно нема споредба со приватно, но со оглед на тоа што сме Прилеп, а знаеме какво ни е здравството, ако нема посебна потреба не би го малтретирала да го носам до Скопје.
     
  16. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Тајна? Нема тајни :) 2 пати кај др . Василе дека ептен ми го испофалија ама лошо искуство...А скопје го носев дека предвреме родено ... Ми беше мисла дали е се ок ;)
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    Ете сеκој ρазлично исκуство. И ние одиме κај Василе и супеρ поминуваме,се смее со бебчо,внимава κога гледа на ехо,задоволна сум. Последниот пат не ни знаев деκа имаме теρмин(не ми јави матичната)па тој се јави да ми κаже деκа доцниме :D Појдете κај Јованосκи наρеден пат и за него имам слушано пофални збоρови.
     
    На Ferfelina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mamaMace

    mamaMace Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    164
    со првото дете одевме на полн 2 месец, па на полн 4 месец, па на полн 6 месец и после кога прооде.Така ни беше препораката од докторот.
    со второто, кај истиот доктор ни го скокна делот кој е на полн 4 месец и отидовме на полн 7 месец и потоа кога прооде.
    кога прашав зошто вака за едното, а за другото онака?одговорот беше дека тој на полн 4 месец бил за прво дете чисто контрола дали правилно ги правиме вежбите со чекорчиња и за седење.бидејќи сме го поминале тоа со првото дете и сме знаеле што и како треба тогаш нема потреба од малтретирање.меѓутоа ако забележиме дека нешто не чини тогаш да дојдеме.на полн 7 месец бевме бидејќи секое дете било различно и може да почне да седнува од пет и пол месеци до седум ипол месеци, тоа си е најнормален развој.
    никогаш не користевме широк повој
     
  19. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    мајкички препорачајте добар ортопед од јане сандански поликлиника, три пати бевме кај Видоевски детето супер напредува мислам дека нема потреба толку скапо да го плаќаме прегледот а финансиски малку потклекнавме.
     
  20. mamaMace

    mamaMace Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    164
    мислиш мајчин дом.во јане сандански нема ортопед барем до пред 1 година немаше.матичната треба да ви закаже за во мајчин дом преку мој термин.