1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ортопедски прегледи

Дискусија во 'Бебе' започната од Jagoda123, 11 ноември 2014.

  1. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    zeni jas mojot bebus go nosam na privaten pedijatar i sekogas go pregleduva detalno (tezina,visina,obemot na glavceto mu ja meri go gleda stomaceto,gi gleda kolkovite i go podiga vo sedecka pozicija ) i ne ni kazal da go odneseme na ortoped,nie na 4 meseci imame ekografija i posle rezultatite kaj treba da gi odneseme kaj pedijatarot li? ili kaj ortoped? malku se zbuniv citajki gi komentarite.
    dali e pedijatarot toj sto treba da ni kaze koga da se nosi bebeto da ortoped ?
     
  2. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Првиот преглед е на 2 месеци, а потоа ортопедот ти кажува кога повторно на преглед.
    Јас син ми треба да го носам овие денови (Ова ќе и биде четврти преглед)
    На ортопед се носат само првата година? И колку прегледи се вкупно?
     
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    @N.Kety uste si vo italija?
    Mojava se redi pred vreme i togas ja pregledaa detalno i kaj kolkovite i se.
    Ima regioni vo italija kade treba samata da baras da se vrsi ovoj pregled(koj se plajka dosta,oti e privatno) ima regioni kade do 6meseci tie gi pregleduvat kaj nodzinjata.
    Kaj nas ne se pravat tie pregledi,kaj ovoj del sto sum jas,ama ete oti predvreme rodeni se napravi a inaku ne se pravi.
    Jas te sovetuvam da si zboruvas so pedijatrata za ova sto pobrzo,bidejki da ne ima odredeno vreme za na ortoped,rezultatite gi gleda sekogas pedijatrata.
     
  4. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мајки јас сум многу загрижена. Бевме на контрола кај Темелковски и ми рече широк повој до 6 месеци. После прегледот се сушнав со една пријателка и ми кажа никако да не сум одела кај него(да не наведувам сега зошто). Сакам второ мислење, би одела кај Видоевски но треба да чекам 2-3 месеци. Ми го препорачаа педиајтарот од Систина. Дали има некој искуство од Систина? Дали да одам таму или да чекам 2 месеци за кај Видоевски??
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  5. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Chocolate јас се јавив за кај Видоевски и ги замолив да ми дадат термин за порано, и ми закажаа за нецел месец... Пробај замоли ги може ќе те вметнат порано
     
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Кажи зошто, и ние одевме таму. Кај кој др.конкретно бевте? Ме испаничи сега.,.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.459
    Пол:
    Женски
    Поради кој проблем ви рекоа широк повој?
     
  8. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.201
    Пол:
    Женски
    Јас ја носам малата таму и никогаш не ми спомнал за широк повој?
    Сигурно ти кажал зошто ти препорачува широк повој?
    Ти секако имаш право, а во некои ситуации е и препорачливо, да си побараш второ мислење, па и трето ако треба.
     
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Денес и ние бевме на ортопед. Се е во ред, следен преглед кога ќе прооди. И да продолжиме со Д3 по 4 капки.
     
  10. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    @leona83 Темелковски не прегледа ако може да се нарече преглед. Траеше вкупно 5 секунди прегледот.
    @joy1 едниот колк и бил развиен како за 7 месечно бебе а другиот и е на граница. Но ме загрижи другарка ми кога ми кажа дека го избркале од Систина.
    @An-na ќе барам второ мислење обавезно, се додека не бидам сигурна во докторот и во тоа што го тврди.
    @chache87 ќе пробам утре ќе кажам дека ми е по итно. Фала ви на сите.
     
  11. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Бевме денес кај Видоевски, супер е малата. Презадоволна сум од докторот. Си закажавме и преглед за после 3 месеци :)
     
    На LaDyDoLl, TIGARCE86, leona83 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.459
    Пол:
    Женски
    Знаев дека така ке испадне.Баш ме радува оти сте добро.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.661
    Пол:
    Женски
    И мене на 2 месеца кога ми беше малата во Мајчин Дом ме извадија од памет дека со едното колкче не е во ред и ние одма закажавме кај Видоевски и испадна дека се си е супер и од тогаш одиме кај него. Наредна контрола ни е на почеток на Март.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Тоа го прават веројатно за да продадат ортопедски помагала/протези за кои сигурно земаат процент (само моја претпоставка)
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    А му кажа што ти рекол Темелковски? Ние кај докторката одиме, ама кај неа одевме и за син ми и ок е ,
     
  16. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Исто и ние одиме κај доκтоρκата Димова супеρ си е,и задоволни сме за доκтоρот нз знам деκа неа ми ја фалат многу мајκи,пρетходно во Филип втоρи ρаботела :)
     
  17. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Да му ги покажав резултатите од кај Темелковски. Уште од врата кога влегов ми ја зема од раце, ја соблече он и не задржа 30 мин на прегледот, ми даде преубави совети. И што беше нај интересно малата му се смешкаше, а она со машки не се смее, па дури и со мм не се смешка.:lol:
     
    На TIGARCE86, leona83 и joy1 им се допаѓа ова.
  18. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Jas bev kaj Ivanka vo remedika i vo red mi bese. Za Vidoevski iskreno ne mi se ceka, dobar e go falat, ama pa ne e edinstven za da cekam so meseci. Plus vo remedika bev vo den sabota, sto super mi odgovara...
     
    На chocolade и joy1 им се допаѓа ова.
  19. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    798
    Moze li mamicki broj da mi kazete za kaj dr.Vidoevski? Nie do denes tocno 1 mesec sme pa da si zakazam so vreme, pedijatarot ni kaza labavo i e levoto kolkce malce ama ke se ispravelo i da nosime sirok povoj. Edvaj go cekam pregledot mnogu me uplasi doktorkata so toa .
     
  20. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.661
    Пол:
    Женски
    3214-076 и 070-235-138 071-350-605 Ортомедика, Видоески
     
    На curious-doll му/ѝ се допаѓа ова.