Освежителна лимонада со праски

Дискусија во 'Рецепти' започната од MaCa-Swiss, 26 јули 2013.

 1. MaCa-Swiss

  MaCa-Swiss Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2013
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  959
  Мислам дека нема ваква тема, ако има слободно клуч :lol:
  Потребни состојки:
  - 5-6 шолји вода
  - 5-6 крупно исечкани праски
  - 1 шолја шеќер
  - 1 шолја сок од лимон
  - Половина кафена лажичка лимонтус
  - Мраз

  Подготовка:

  - Во големо тенџере се ставаат водата, праските, шеќерот и лимонтусот, и се редат на оган :) Откако водата ќе зоврие, се варат 7-8 минути за праските да омекнат..
  - Откако праските ќе омекнат, течноста низ голема цедилка претурете ја во друг сад, а праските пасирајте ги со лажица за да ги отстраните лушпите и месестиот дел.
  - Ставете го сокот од лимон, и течноста ставете ја во фрижидер 3-4 часа.
  - Откако ќе се олади течноста, ставете коцки мраз, и лимонадата со праски е готова :)

  Вистинско освежување за овие летни горештини :inlove:
   
 2. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  11.552
  Допаѓања:
  128.033
  Пол:
  Женски
  Интересно ќе и кажам на мама да ми го направи :) :*
   
 3. UnPaso

  UnPaso Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2013
  Пораки:
  1.002
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Го испробав рецептот и одличен е! ;)