1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Освежувачи на здив

Дискусија во 'Лице' започната од k.i.m, 16 јуни 2010.

 1. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Мислам дека нема ваква тема затоа ја отворив. Што користите за освежување на здивот? (покрај мастиките) Јас имав спрејче од докторс ама свежината траеше цела една минута,па сакав да се обидам со некое друго има доста скапи спрејчиња само незнам дали вредат. Слушнав имало некои ленти што се топеле во уста. Многу често знам и да си лапнам тик так :lol:
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Имам пробано такви ленти, како паста да си ставил на јазик, мене не ми се допаѓаат. Јас користам мастики или бомбони.
   
  На Ellena07 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Oluska

  Oluska Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  24
  И јас имам пробано од тие ленти со вкус на ментол и не се лоши.Само и кај овие свежината се губи за неколку минути.
   
 4. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  А кај можам да ги најдам? Ги има по аптекиве?
   
 5. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Во Тинех ги има, кај пастите стојат. Сигурно ги има и во другите поголеми маркети.
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  k.i.m, немој да очекуваш чуда од било кој освежувач на здивот, нивното дејство е во принцип краткотрајно. А долготрајно дејство има само уста со средени заби и редовна хигиена. Ако сите заби се средени - пломбирани, ако редовно се чистат и санираат џебовите, ако редовно се мијат забите (барем два пати дневно) и јазикот, не би требало да имаш проблеми со здивот. Ама ако и покрај сето тоа чувствуваш дека здивот не ти мириса убаво - а претпоставувам дека не се „давиш“ во лук и кромид ;) - тогаш проблемот е или во крајниците, или во стомакот. Крајниците знаат да бидат место од кое се шири непријатниот здив, а исто така, ако имаш проблеми со желудникот, со варењето на храната и често подригнување - и тогаш може да се јави непријатен здив од устата.
   
 7. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Нееее јас немам проблеми со здивот туку само така ја отворив темава да си поприкажиме :) и не заради проблеми туку ме интересира што користите пример при долго патување, па откако ке се најадеш и сл. значи општо за освежување
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Хехе, за тоа само мастики и ништо друго... тик так и слични бонбони не делуваат долготрајно. Само мастиките се решение, затоа што ги чистат забите и ја намалуваат и киселоста во устата ;) :)
   
 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Па и јас ќе се надоврзам на претходниот пост,дека прво за да имаш свеж здив треба да имаш здрави заби,доколку немаш,се разбира средени - пломбирани итн.,( што е најчесто причина за тоа каков здив имаш,дали пријатен или непријатен) често миење на забите,два пати дневно,насабајле и навечер,секако и дополонително освежување со мастиките.Јас иако имам здрави заби,често користам мастики,други средства за освежување на здивот не користам,немам непријатен здив,мастиките веќе и навика ми станаа,покрај тоа што се добри за забите,па и си џвачкам,балончиња со нив си правам :D претпоставувам дека веројатно има и други причинители за создавање на непријатна миризба.Сепак и незнам колку се корисни тие средства за освежување на здивот,ама мислам дека најдобра варијанта се мастиките за освежување на здивот :)
   
 10. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Orbit зелени :D
   
  На andrea-dea му/ѝ се допаѓа ова.
 11. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.322
  Допаѓања:
  5.838
  такви ленти со вкус на менотл како мала секогаш ставав на јазик и многу ми лутеа но сепак интересно ми беше :D
  а сега користам орбит од зелените мастики само за бонбончиња не
   
 12. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  јас постојано ги користам ервејс лилјаковите.... 8)
   
  На elenkata20 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  ^^^И јас најмногу ги сакам тие Анннни :) И често се мијам заби, и плус си носам бомбончиња во чанта, било какви лути, и се согласува со претходните постови дека хигиената на забите и усната шуплина се многу битни.
  И искрено, ај да си кажам на темава, многу ми е гадно и мразам кога некој ќе ме отруе со здивот :puke:
   
 14. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  да бе посебно насабјле ќе ти презборе некој со некое скапано грло...од гадниот мирис да ти попаѓат трепките....уф....каде им е пастата на луѓето???? :?:
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 15. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Хахаха познавам луѓе коишто мијат заби еднаш месечно. И уште мислат дека нема врска ако не ти се миени. Тешко тие околу нив :D
   
 16. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  6.613
  Пол:
  Женски
  За освежување користам најчесто ервејвс виолетовите или орбит..освежувачите што се прскаат во уста не траат многу време па затоа најчесто мастиките :)
   
 17. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  87.688
  Пол:
  Женски
  mene bas mi se dopagaat lentite, a osven vo marketi gi ima i vo apteki
   
 18. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Тие малите лентички ги има во секој вкус , па и кафе ама не сум пробала . Добри се само многу ми лутеа едни и солзи ми течеа. Не се долготрајни , повеќе мастиките се . А нели имаше и топчиња едни што се лижат :D Ќе си земам пак деновиве :)
   
  На Gargamel му/ѝ се допаѓа ова.
 19. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Баш денес ги видов во Тинекс тие што се како топчиња, ама некако многу се малечки, може се јаки затоа се мали :^)
  Топчињата не сум ги пробала, а од лентите не сум задоволна, како паста за заби ми имаат вкус и бргу се губи вкусот.
   
 20. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Мислам дека одамна еднаш пробав од лимон од топчињата и многу грд вкус ми имаа.. не знам зошто. :)