1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Освежувачи на здив

Дискусија во 'Лице' започната од k.i.m, 16 јуни 2010.

  1. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Мислам дека нема ваква тема затоа ја отворив. Што користите за освежување на здивот? (покрај мастиките) Јас имав спрејче од докторс ама свежината траеше цела една минута,па сакав да се обидам со некое друго има доста скапи спрејчиња само незнам дали вредат. Слушнав имало некои ленти што се топеле во уста. Многу често знам и да си лапнам тик так :lol:
     
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Имам пробано такви ленти, како паста да си ставил на јазик, мене не ми се допаѓаат. Јас користам мастики или бомбони.
     
    На Ellena07 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Oluska

    Oluska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    24
    И јас имам пробано од тие ленти со вкус на ментол и не се лоши.Само и кај овие свежината се губи за неколку минути.
     
  4. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    А кај можам да ги најдам? Ги има по аптекиве?
     
  5. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Во Тинех ги има, кај пастите стојат. Сигурно ги има и во другите поголеми маркети.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    k.i.m, немој да очекуваш чуда од било кој освежувач на здивот, нивното дејство е во принцип краткотрајно. А долготрајно дејство има само уста со средени заби и редовна хигиена. Ако сите заби се средени - пломбирани, ако редовно се чистат и санираат џебовите, ако редовно се мијат забите (барем два пати дневно) и јазикот, не би требало да имаш проблеми со здивот. Ама ако и покрај сето тоа чувствуваш дека здивот не ти мириса убаво - а претпоставувам дека не се „давиш“ во лук и кромид ;) - тогаш проблемот е или во крајниците, или во стомакот. Крајниците знаат да бидат место од кое се шири непријатниот здив, а исто така, ако имаш проблеми со желудникот, со варењето на храната и често подригнување - и тогаш може да се јави непријатен здив од устата.
     
  7. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Нееее јас немам проблеми со здивот туку само така ја отворив темава да си поприкажиме :) и не заради проблеми туку ме интересира што користите пример при долго патување, па откако ке се најадеш и сл. значи општо за освежување
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Хехе, за тоа само мастики и ништо друго... тик так и слични бонбони не делуваат долготрајно. Само мастиките се решение, затоа што ги чистат забите и ја намалуваат и киселоста во устата ;) :)
     
  9. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Па и јас ќе се надоврзам на претходниот пост,дека прво за да имаш свеж здив треба да имаш здрави заби,доколку немаш,се разбира средени - пломбирани итн.,( што е најчесто причина за тоа каков здив имаш,дали пријатен или непријатен) често миење на забите,два пати дневно,насабајле и навечер,секако и дополонително освежување со мастиките.Јас иако имам здрави заби,често користам мастики,други средства за освежување на здивот не користам,немам непријатен здив,мастиките веќе и навика ми станаа,покрај тоа што се добри за забите,па и си џвачкам,балончиња со нив си правам :D претпоставувам дека веројатно има и други причинители за создавање на непријатна миризба.Сепак и незнам колку се корисни тие средства за освежување на здивот,ама мислам дека најдобра варијанта се мастиките за освежување на здивот :)
     
  10. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Orbit зелени :D
     
    На andrea-dea му/ѝ се допаѓа ова.
  11. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    такви ленти со вкус на менотл како мала секогаш ставав на јазик и многу ми лутеа но сепак интересно ми беше :D
    а сега користам орбит од зелените мастики само за бонбончиња не
     
  12. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    јас постојано ги користам ервејс лилјаковите.... 8)
     
    На elenkata20 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ^^^И јас најмногу ги сакам тие Анннни :) И често се мијам заби, и плус си носам бомбончиња во чанта, било какви лути, и се согласува со претходните постови дека хигиената на забите и усната шуплина се многу битни.
    И искрено, ај да си кажам на темава, многу ми е гадно и мразам кога некој ќе ме отруе со здивот :puke:
     
  14. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    да бе посебно насабјле ќе ти презборе некој со некое скапано грло...од гадниот мирис да ти попаѓат трепките....уф....каде им е пастата на луѓето???? :?:
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  15. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Хахаха познавам луѓе коишто мијат заби еднаш месечно. И уште мислат дека нема врска ако не ти се миени. Тешко тие околу нив :D
     
  16. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.692
    Пол:
    Женски
    За освежување користам најчесто ервејвс виолетовите или орбит..освежувачите што се прскаат во уста не траат многу време па затоа најчесто мастиките :)
     
  17. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.083
    Пол:
    Женски
    mene bas mi se dopagaat lentite, a osven vo marketi gi ima i vo apteki
     
  18. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Тие малите лентички ги има во секој вкус , па и кафе ама не сум пробала . Добри се само многу ми лутеа едни и солзи ми течеа. Не се долготрајни , повеќе мастиките се . А нели имаше и топчиња едни што се лижат :D Ќе си земам пак деновиве :)
     
    На Gargamel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Баш денес ги видов во Тинекс тие што се како топчиња, ама некако многу се малечки, може се јаки затоа се мали :^)
    Топчињата не сум ги пробала, а од лентите не сум задоволна, како паста за заби ми имаат вкус и бргу се губи вкусот.
     
  20. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Мислам дека одамна еднаш пробав од лимон од топчињата и многу грд вкус ми имаа.. не знам зошто. :)