Освежувачи на здив

Дискусија во 'Лице' започната од k.i.m, 16 јуни 2010.

 1. Gargamel

  Gargamel Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  413
  Допаѓања:
  129
  Топчињата не ми се допаѓаат..лентите се поубави :)
  но сепак, Orbit зелени се незаменливи :rofl: :rofl:
   
 2. Krusata

  Krusata Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  а и плус мастиките го лажат стомакот и мозокот дека ти си јадел значи ако ти се јаде а нејќеш да јадеш за да не се здебелиш земи си мастика проверено :P
   
 3. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  каде има нешто за освежуванје на здивот? освен мастики орбит има ли спреј или сл?
   
 4. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Женски
  Има спреј али лентите се стварно убави поубави од топчињата и спрејот според мене
   
 5. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  517
  Пол:
  Женски
  Јас си имав спреј за освежување на здивот и супер ми беше. Беше многу мал а свеж здив во секој момент без да си ја мачиш устата :D И имаше многу пријатен вкус. Си го носев во ташна, а беше мал па не зафаќаше место. Но си го изгубив :worried: :D Инаку ервејс мастики во секое време за свеж здив. Но спрејче мора да си купам пак!
   
 6. lovergirl19

  lovergirl19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  23
  ервејс и решен проблем со здивот !!
   
 7. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.908
  Пред некој ден еден другар на час се шприцаше со спреј , сакам и јас да си купам . Интересно ми е :)
   
 8. od-samrak-do-zori

  od-samrak-do-zori Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  58
  i jas gi obozavam Orbit zeleni bidejki poveke im trae vkusot.vo eden razgovor so stomatolog mi kaza deka so mastikite lesno mozela da se izvadi plomba od zabot posto mene mi ispadna edna.a isto znam deka za cistenje na zabite e jabolce. toa ke zavrsi dobra rabota.najdobro gi cisti zabite i osvezuva.poz
   
 9. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.898
  Пол:
  Женски
  Mастиката те огладнува.
  Со џвакањето се активираат мускулите и мозокот дава сигнал дека уште малку ќе дојде јадење, па желудникот се спрема и си бара. Арно ама не стига јадење, и почнуваат да гргаат цревата, си го чека јадењето. :D
  Така да, мастика и не е баш добра за таа намена.
  Инаку еднаш користев спреј за освежување на здивот, ама мастика си е мастика подобро ми е.
  Не трае толку долго дејството од спрејот.
   
  На anste и Name им се допаѓа ова.
 10. marince87

  marince87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  158
  Colgate течност за миење на усната шуплина, се жабурка на претходно добро измиени заби. Потоа мастика, само од лично искуство знам дека тие ервејс лилјаковите имаат добар вкус додека се кај тебе во уста, ама недај Боже некој да ти зборува од блиску и да џвака таква мастика. Без разлика колку е мијан/а заби смрди на пот здивот од тие мастики. Јас лично не ги џвакам нив, ги џвакам Орбит Whitening и ми се супер. А за да не мириса здивот - редовно миење на заби после секој оброк, четкање на јазикот со специјална четкичка за јазик - затоа што јазикот е најчесто причинител за лошиот здив бидејќи собира бактерии; помалку кафе, помалку цигарчиња, редовно вода пиење, јадење јаболка, млеко/јогурт/млечни производи, и никако да прегладнувате, затоа што желудникот со самото варење на храната испушта желудечен сок кој ако нема храна во желудникот, знае да мириса многу лошо.
   
  На Chocoholic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. al4e

  al4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2011
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  11
  Јас лентите си ги користам и баш ми се убави, си ги купувам од веро негде околу 40 ден се
   
 12. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.687
  Пол:
  Женски
  Ја прв пат слушам за овие ленти и спрејови. :tmi: Мастика си е мастика.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 13. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.467
  Порано користев спејче што го купував во Зегин ама последното го потрошив во прва година и тоа не јас, туку другарите за демек да го сокријат мирисот на никотин. :rofl:
  Сега имам во чанта неколку пакетчиња мастики и лути бомбони. А ако ми треба да се освежам мало пастиче и мини четче за заби.
  Обично купува орбит темно сини, снегулки има на нив. :D
   
 14. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.136
  Спреј и освежувачки ленти не сум користела одамнааа, уште кога се криев од татко ми дека пушам (демек облеката не ми мирисала) а сега само Orbit clean.
  Немам проблем со здивот, здрави заби, редовно ги четкам со паста, лук не јадам :D ни мирисам .... :D :D
   
 15. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  223
  Мене па топчињата ми се убави, но само тие од ментол и си ги купувам.
  А инаку (не)миењето заби не секогаш е виновникот за лошиот здив, има луѓе кои редовно мијат заби, а пак имаат проблеми со здивот.
   
  На vesevska му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mace1

  mace1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  непријатен мирис

  како да го отстранам непријатниот мирис од устата? :x
   
 17. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.023
  И јас редовно се мијам заби и насабајле и навечер и имам непријатен мирис во устата...и имам приметено дека од кога ќе се измијам заби здивот уште повеќе ми мириса...од што може да е тоа?
  И ако знаете некој ефикасен лек за непријатен здив кажете?
   
 18. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.091
  fisherman's friend ги обожавам а особено жолтите и баш онака ми ја прават устата свежа
   
 19. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.023
  Колку пари се тие и од каде се купуваат?
   
 20. HeelsLover

  HeelsLover Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  654
  Пол:
  Женски
  Само мастиката ми го прави здивот свеж . Друго немам купено а сакам да купам спреј за освежување на здивот . Само да најдам одма купувам да видам дали е ефикасно.