Освежувачи на здив

Дискусија во 'Лице' започната од k.i.m, 16 јуни 2010.

 1. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.881
  Jас нон стоп си носам лути бомбони,дури и зависна сум од нив,на еднаш си лижам по 4-5 :D
  Mастики нејкам ме нервираат,не знам зашто...Cпрејови не ми траат многу,а лентите ми е океј онака,држат пак свежина :wasntme:
   
 2. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.489
  Јас постојано сум со мастики во мене. Најчесто ервејс плавите.
  Бомбони неможам, ме нервира така.. |(
  А спрејче имам употребувано еднаш и не бев нешто видно задоволена ...
   
 3. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.908
  [​IMG]
  Јас го имам ова, го земав од Тинекс за некои 40 денари и сум прилично задоволна. Супер е за кога сум во брзање :)
   
 4. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  511
  За освежување најчесто користам ервејс лилјаковите. Забите ми се направени сите и често ги мијам забите во текот на денот но сепак имам лош здив доколку немам мастика во устата. Причината за лошиот здив се остатоците од храната кои ми застануваат во шуплините на грлото и незнам како да ги отстранам :worried:
  Постои ли некој „лек“ за ова? :sweat:
   
 5. Shpagetta

  Shpagetta Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2011
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  1.158
  Јас мијам заби 2 пати на ден, ако има потреба и 3. За освежување на здивот најдобри се Орбит и Ервејс.
  Има и едни бонбончиња сега Орбит, 30 ден. се и мене ми се убави ама за 1 ден ги потрошив :worried:
  Инаку имам пробано од тие лентите, убави се ама за неколку минути исчезнува свежината :)
   
 6. Jakac

  Jakac Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Ментол бомбони и мастики.
   
 7. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  633
  90% од лошиот мирис на здивод доаѓа од јазикот
  јас пак не користам освежувачи на здив
  секогаш користам на колгејт четките за заби бидејќи тие од позади четката имаат како гумено е или нешто во вид на линија и со тоа се поминува по јазикот и така излегува многу црно
  а во случај да сум излезена користам ментол бомбони или пак мастиќи од ментол :)
   
  На AlanisM му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  133
  За да имаш свеж здив, треба да имаш убави заби и редовно да ги миеш, иначе јас најчесто користам мастики и бонбони. :)
  Особено мастиките Орбит оние зелените хуху :D
   
 9. AlanisM

  AlanisM Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  588
  Се согласувам со Special.Someone .. мислам дека поголемиот проблем , доколку веќе се има непријатен мирис доаѓа од јазикот, но затоа постојат четки со прочистувач на јазик . Но исто така проблеми има и со крајниците доколку се воспалени
   
  На Special.Someone му/ѝ се допаѓа ова.
 10. whistle

  whistle Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  67
  Пол:
  Женски
  јас користам спреј биодент не помага многу но тоа е :D инаку секогаш во мене си имам airwaves :)
   
 11. Palchica

  Palchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2012
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  86
  Обиди се неколку пати на ден да правиш гаргара со солена вода (една чаша млака вода и во нејзе раствори 2 лажички сол). Ќе ти помогне и плус во спречување на инфекции бидејќи не е добро да се собира храна таму.
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Vesna.Spi

  Vesna.Spi Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2012
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  125
  Пол:
  Женски
  ако проблемот е усната празнина и забите - стоматолог и средување, но ако проблемот доаѓа од желудникот, потешко е лекувањето, треба испитувања и најверојатно лекарства..
   
  На Kalinka94 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.892
  Доколку имаш здрави заби и чисти заби ќе имаш свеж здив а доколку не ништо не ти помага..за да имаш свеж здив треба редовно да си ги миеш забите...и да одеш на лекар за контрола на нив..барем 1 месечно ако не повеќе...али зависи и до каде доаѓа мирисот(несвежината)... :) ааа тие освежувачите се краткотрајни и какви и да се и колку да се скапи.. :)
   
 14. BlackMistery

  BlackMistery Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2013
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  230
  Кога имам мастика се е во ред,но нели на училиште не смее мастика да се џвака и лошо ми мириса здивот.Забите 4-5 пати ги мијам,на сабајле само двапати,да не ми мириса здивот и се нервирам,другарка ми порано ми кажуваше дека ми мириса здивот,но во последно време секој ден ми кажува и многу лошо се чуствувам.Може некој да ми помогне? :(
   
 15. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  8.634
  Оди на стоматолог,многу веројатно дека имаш расипан заб или џеб некој што собира храна. Убаво провери ги и крајниците може да имаш таму таков џеб што собира храна што се распаѓа со текот на времето и од таму да доаѓа непријатниот мирис.

  Користи конец за заби за убаво да ги исчистиш просторите меѓу забите.Го има во аптека и во поголемите маркети. И можеш да набавиш чистач за јазик,околу 100 денари е во Дм.

  Постојат и течности за плакнење на усната шуплина што ги убиваат бактериите во неа,побарај во аптека ќе ти препорачаат некој.

  Најважно е редовни контроли на забар,минимум еднаш на секои 6 месеци редовна проверка дури и да немаш никакви проблеми.
   
  На BlackMistery му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Nezna28

  Nezna28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  214
  Лошиот здив најчесто е поради расипани заби а поретко е поради лошо варење на храната.
  Кај помладата популација најчеста причина за лошиот здив се расипаните заби и немањето навика или стравот од одењето на стоматолог.

  Јас наместо освежувачи на здивот, кои нема многу да ви помогнат, би ви препорачала да појдете на стоматолог, и да си ги средите забите и целата усна, шуплина и потоа да можете слободно да застанете пред соговорникот без да морате да ја вртите глаата на страна или да ставате рака како не би се чувствувал лошиот здив.

  Понекогаш лошиот зди може да доага и од желудникот, од неправилното варење на храната што исто така може да се реши со одредени чаеви или лекарства. Она што треба да го знаете е дека било која да е причината за лошиот здив треба да побарате помош од стручно лице.

  Исто така, треба да знаете дека пастите за заби не се за уништување на лошиот здив и тука нивниот ефект е краткотраен, туку се за одржување на веќе здрави заби, бидејки ако забите ви се расипани, тогаш бадијала е миењето. Исто така и мастиките и освежувачите на здивот имаат краткотраен ефект, а со нивно прекумерно користење може да си направите проблем во делот на грлото, да имате чувство на сувост или да имате чувство како нешто да ви стои во грлото.

  Лошиот здив може да ја уништи самодоверата а да не зборувам какви последици може да има врз љубовниот живот на лугето.
  Можеби звучи сурово, но неможам во никој случај да најдам оправдување за лугето кои не се грижат за своето орално здравје. Џабе си обаво скоцкана, во убава гардероба ако ти смрди од устата, подобро оди во скромна гардероба но имај убав здив и блескава насмевка, тоа многу повеќе ќе ги прилече лугето отколку скапиот парфем, гардероба.... а на крајот на краиштата и вие ќе се чувствувате подобро.
   
  На Gordana10 и BlackMistery им се допаѓа ова.
 17. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.404
  Пол:
  Женски
  Тик так помагаат нели?
   
 18. icona.pop

  icona.pop Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2013
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  26
  Тие од портокал не верувам.
   
 19. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.724
  Допаѓања:
  4.807
  Пол:
  Женски
  Како до побели заби?

  Можит не ми е прашањево за тука ама ајде да се обдиам,се надевам дека ќе добијам одговор.
  Прво да кажам дека воопшто не сум задоволна од никоја од пастите Голгејт,не му даваат никаква свежина на здивот ниту пак убаво ги чистат забите.
  Корисам Лакалут Актив и Вајт исто времено ги користам и двете,од нив сум презадоволна.И доста ми помагаат при избелување на забите,задоволна сум.
  Но ми треба паста што го освежува здивот? Ќе може ли да ми препорачате некоја?
  Како помала знам користев една Колинус(мислам дека ќе се викаше) добра беше во таа смисла,но незнам дали сеуште го има истиот тој квалитет.
  Ако може совет,однапред благодарна?
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.887
  Пол:
  Женски
  Како до побели заби?

  Anna-Banana сега и колинус е изменета :| јас ги миев забите со неа и после тоа имав чувство дека сум лижела пепел :puke:
  за освежување на здивот најзадоволна сум од каладонт (плавата) :)
  [​IMG]
   
  На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.