Осигурителните компании во Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од friendy, 2 ноември 2017.

 1. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.903
  Допаѓања:
  26.466
  Пол:
  Женски
  Во последно време се повеќе луѓе се одлучуваат за осигурување. Некои плаќаат за животно осигурување, некои материјално, некои и животно и материјално.
  Колку сте запознаени со работата на осигурутелните компании во Македонија?
  Колку агентите за осигурување се спремни да ве убедат за да остварат заработка?
  Дали полисите за осигурување треба да содржат повеќе клаузули?
  Споделете искуство, мислење без разлика дали е ваше или од некој близок.
   
 2. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.083
  Мене ме интересира за приватното здравствено осигурување? Дали некој е запознаен?
   
  На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
 3. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.903
  Допаѓања:
  26.466
  Пол:
  Женски
  Мислам дека тоа спаѓа во животно осигурување. Сега по ново има и исплата на болнички денови, но за да се осигураш треба да најдеш добар агент и некој во кој имаш доверба. Во спротивност може да се случи да плаќаш и на крај да не те исплатат заради некои пропусти кои агентот пример не ти ги спомнал и ги нема во договорот, а се отпосле се базира само на тој договор. Се што е усно договорено не вреди.
  Има посебна тема за животно осигурување. Таму можеш да прочиташ.
   
 4. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.083
  На ова мислев. Демек и во Систина можеш да се лечиш со осигурувањево.:?:
  http://www.femina.mk/новости/занимливости/приватното-семејно-здравствено-осигурување-е-светски-тренд-кој-пристигна-во-македонија
   
  На friendy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  992
  Допаѓања:
  1.340
  Пол:
  Женски
  Само одредени болести ги покриваат, не сите.. За кои претходно си немал таква болест значи доколку ја немаш болеста го правиш осигурувањето за не дај боже, а после ако ја добиеш тогаш ти покриваат.. фактички така функционираат..
  баш јас се распрашував сакав да си направам такво животно и здраство осигурување..
   
  На ceca-1 и friendy им се допаѓа ова.
 6. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.083
  А за кои болести станува збор?
   
 7. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  992
  Допаѓања:
  1.340
  Пол:
  Женски
  Мултиплекс склероза, срцев удар, мозочен удар, сида, малигни заболувања, затајување на црн дроб, хронично затајување на функцијата на бубрези, ревматоиден артритис, паркинсова болест, алцхајмерова болест и исхемична болест на срцето. Исто така во несреќа на траен инвалидитет и дневна болница во случај на незгода.. Имате одлични понуди во СН брокер.

  Баш го најдов ливчето :)
   
  На ceca-1 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.