1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Осигурување

Дискусија во 'На работното место' започната од westt, 1 декември 2016.

 1. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  163
  Извинете ако ја има бришете. Кој документи ги барат за осигурување на работно место? Мене ми побараа само сметка и лична карта. Дали тоа значи нема осигурување?
   
 2. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  3.541
  Допаѓања:
  63.399
  Пол:
  Женски
  Ако си пријавена во АВРМ имаш и здраствено осигурање автоматски. А сметка и лична карта ти бараат за плата да ти пуштат.
   
 3. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  163
  Samo sto se vrabotiv na 29ti a na 30 dok mi pobaraa. E sega zdravstvenoto od koga pocnuva da tece? Primer sega ako odam na doktor zdravstveno imam ili mora prva plata da mini?
   
 4. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.777
  Пол:
  Машки
  Ако си редовно вработена, а не со договор на дело, тогаш фирмата те пријавува во АВРМ како вработена (откако ќе потпишеш договор) и со тоа, автоматски би требало да си осигурана.

  Нема врска првата плата, ако си се вработила на 29-ти, до сега би требало секако да си осигурана. :)
   
 5. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  163
  Znaci mi e kazano.deka sum prijavena jas pocnav so rabota 29 noemvri prv pat na rabota
   
 6. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.777
  Пол:
  Машки
  Тогаш, веќе си осигурана. Со лесно работата и што поретко да го користиш здравственото осигурување. :)
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.898
  Допаѓања:
  198.362
  Пол:
  Женски
  Мoрa првa плaтa дa пуштaт, пa пoсле тече oсигурувaњетo, тaкa јaс знaм. Ти си oсигурaнa, aмa дoдекa немa плaтенo фирмaтa придoнеси, ќе се лекувaш привaтнo.
   
  На pravnicka_2604 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.776
  Пол:
  Машки

  Nema vrska. Porano mozhebi beshe taka. Sega sami treba da se prijavime i vo AVRM I fondot.
  Jas bev prijaven privatno, od firma, posle me odjavija i ne bev prijaven nikade. ( zdravstveno )
  Otidov vo AVRM za da se prijavam kako nevraboten i mislev deka avtomatski kje bidam i zdravstveno osiguran ali vraboteniot od shalter mi kazha deka povekje ne e taka i deka treba da idam vo FOND ZA ZDRAVSTVO za da se prijavam manuelno sam za da imam zdravstveno osiguruvanje. Se prijaviv i sega sum zdravstveno osiguran.
  Ne znam na kolku vreme treba da se prijavuvam za da bidam zdravstveno osiguran ali eve vekje nekoi 2 meseci se paftam po lekari i imam zdravstveno osiguruvanje. Ako znae nekoj neka kazhe neshto povekje okolu ova...
   
 9. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  3.541
  Допаѓања:
  63.399
  Пол:
  Женски

  Сега се пријавував и го кажав тоа што го знаам. А прочитај убаво во работен однос е не зборува за невработено лице
   
  На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.776
  Пол:
  Машки

  Da,da ... mala greshka vo muabetot. Se izvinuvam! :)


  Mislev ako ne si vraboten i sakash da bidesh osiguran zdravstveno treba da idesh sam da si se osigurash.
  Ako te osiguruva firmata , zaedno so AVRM te osiguraat najverojatno avtomatski i zdravstveno...
   
  На macka91 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  768
  Пол:
  Женски
  Dali osven na 8casa (polno rabotno vreme) i na 4 casa (skrateno raab vreme) moze da bides oosiguran i na drugo pokuso rabootno vreme?
   
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.609
  Допаѓања:
  31.696
  Пол:
  Женски
  Не. Најмалку може да те осигураат на 4 часа.
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.