1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оскари за 2010

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од AlicaInWonderland, 12 февруари 2011.

 1. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.761
  Доделувањето на Оскарите оваа година ќе се одржи на 27ми февруари. Номинациите ги имаме веќе скоро еден месец и сега останува само уште да видиме кој ќе ги понесе статуетките дома :) Инаку водители на вечерта ќе бидат Џејмс Франко (главниот лик од 127 Hours) и Ен Хатавеј.
  Еве ги и номинациите:

  Најдобар филм:
  Black Swan
  The Fighter
  Inception
  The Kids Are All Right
  The King's Speech
  127 Hours
  The Social Network
  Toy Story 3
  Тrue Grit
  Winter's Bone

  Actor in a leading role (Најдобра машка главна улога):
  Javier Bardem -“Biutiful”
  Jeff Bridges -“True Grit”
  Jesse Eisenberg - “The Social Network”
  Colin Firth - “The King's Speech”
  James Franco - “127 Hours”

  Actor in a supporting role (Најдобра машка споредна улога):
  Christian Bale - “The Fighter”
  John Hawkes -“Winter's Bone”
  Jeremy Renner -“The Town”
  Mark Ruffalo -The Kids Are All Right”
  Geoffrey Rush -“The King's Speech”

  Actress in a leading role (Најдобра женска главна улога):
  Annette Bening - “The Kids Are All Right”
  Nicole Kidman - “Rabbit Hole”
  Jennifer Lawrence - “Winter's Bone”
  Natalie Portman - “Black Swan”
  Michelle Williams - “Blue Valentine”

  Actress in a supporting role (Најдобра женска споредна улога):
  Amy Adams - “The Fighter”
  Helena Bonham Carter - “The King's Speech”
  Melissa Leo - “The Fighter”
  Hailee Steinfeld - “True Grit”
  Jacki Weaver -“Animal Kingdom”

  Animated feature film (Најдобар анимиран филм):
  “How to Train Your Dragon”
  “The Illusionist”
  “Toy Story 3”

  Cinematography:
  Black Swan - Matthew Libatique
  Inception - Wally Pfister
  The King's Speech - Danny Cohen
  The Social Network - Jeff Cronenweth
  True Grit - Roger Deakins

  Costume Design:
  Alice in Wonderland - Colleen Atwood
  I Am Love - Antonella Cannarozzi
  The King's Speech - Jenny Beavan
  The Tempest - Sandy Powell
  True Grit - Mary Zophres

  Directing (Најдобра режија):
  Darren Aronofsky - Black Swan
  David O. Russell - The Fighter
  Tom Hooper - The King's Speech
  David Fincher - The Social Network
  Joel Coen and Ethan Coen- True Grit

  Foreign Language Film:
  Biutiful - Mexico
  Dogtooth - Greece
  In a Better World - Denmark
  Incendies - Canada
  Outside the Law (Hors-la-loi) - Algeria

  Music (Original Score):
  How to Train Your Dragon - John Powell
  Inception - Hans Zimmer
  The King's Speech - Alexandre Desplat
  127 Hours - A.R. Rahman
  The Social Network - Trent Reznor and Atticus Ross

  Visual Effects:
  Alice in Wonderland
  Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
  Hereafter
  Inception
  Iron Man 2

  Овие ги издвоив како поинтересни. Сите номинации можете да ги видете на oscar.go.com

  Па ајде да видиме кои се вашите очекувања, претпоставки, желби. Дали мислите дека оваа листа е реална, дека сите овие се едни од најдобрите и заслужија да се најдат овде или пак може има некои филмови што мислите дека се далеку подобри ама ете не стигнале до тука. Кој според вас заслужува да си понесе оскар оваа година?

  Јас очекувам Social Network да собере многу награди и не ме радува тоа баш, не ми е по ќеф ич филмот. Сметам дека стигна волку далеку паради самиот фејсбук и целиот маркетинг. Мене фаворит ми е Black Swan, задно со Aronofsky и Natali Portman.
   
  На Chocolate.me му/ѝ се допаѓа ова.
 2. k.i.t.t.y

  k.i.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  74
  Баш ја разгледаував листата на номинирани на официјалната страна на оскар и некако не ми се допаѓа премногу изборот на филмови. Точно е дека The Social Network е многу добар филм, меѓутоа да биде номиниран за најдобар филм некако не ми оди. Од Inception исто така не сум нешто многу воодушевена, можеби тоа е до мене затоа што сите други се воодушевени од филмот меѓутоа мој апсолутен фаворит е Black Swan ко што може да се види и по мојот аватар :lol: Сметам дека Black Swan ке собере многу оскари :)
   
 3. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  јас сум за
  “The Social Network”
  “The King's Speech”
  за мене и секако според мене го заслужуваат целото ВНИМАНИЕ...
   
 4. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  Вечер ли ќе го има ова? На која програма? :)
   
 5. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  MTВ наша.

  Од 12 часот до 2 сигурно ќе е црвениот килим.
  А после 2 почнува церемонијата.
  За жал мож ќе гледам само до 2 часот.
  Потоа нема шанси, утре сум на работа :|

  Иако нашиве сигурно ќе го тупат со информации, па вајда ќе си гледам ред карпет на Е!
  Али видов на Е! Црвениот Килим започнува во 2 часот.
  Хмммм па што ќе даваат на МТВ од 12? :^)
   
  На Avril.09 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.403
  Пол:
  Женски
  Ќе пукнам што не можам да гледам :devil: Има интересни филмови, си имам фаворити, а ете, до сабајле трае :(
   
 7. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  баш да видам дали ќе погодам со прогнозиве. Иначе многу ми е криво што нема да можам да гледам, утре сум на работа, а од кога знам за мене немам пропуштено ниту едно доделување за Оскар.Уфффф.. баш ми е криво :(
   
 8. imorena

  imorena Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  3.116
  Пол:
  Женски
  Mila Kunis најубава досега...
   

  Прикачени фајлови:

 9. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Аууу мене ме воодушеви Кејт Бланшет. Прекрасна е, грациозна, елегантна со доза на екстраваганција, совршено.
   

  Прикачени фајлови:

  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.803
  Колку и да не ја почитувам како глумица, со изгледот вечерва ме воодушеви Scarlett Johansson, прекрасна е :x

  За жал, морам да спијам. Навивам за Натали и за Black Swan, за машка улога засега за Colin Firth (Javier Bardem сеуште не сум го гледала па не можам да речам дека ми е фаворит, но не се сомневам во неговиот актерски квалитет).

  Ајде утре со возбуда ќе ги читам победниците :)
   
 11. Tomcia

  Tomcia Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  126
  Не гледав ни еден филм од номинираните, ми ја нема Мерил Стрип и се откажав годинава
  Ама затоа со најголемо внимание го следам црвениот тепих
  До сега, највеќе ми се допадна Ејми Адамс
  [​IMG]
  Едноставен фустан, а преубаво изгледа во него
  Има 10-ка од мене

  Симпатични фустани носат и Скарлет Јохансон и Хали Бери
  [​IMG]
  [​IMG]

  Фустанот на Мила Кунис е супер, ама таа некако ми изгледа како извенато лале, тон шминка и пак и се гледаат подочњаците :(
   
 12. k.i.t.t.y

  k.i.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  74
  До сега најубави ми се фустаните на Мила Кунис и на Џенифер Хадсон..... :inlove: :inlove:
   
 13. Tomcia

  Tomcia Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  126
  [​IMG]
  Најпрекрасен пар до сега :inlove:

  А и Гвинет не изгледа лошо вечерва, добро ја сокрила ковчестата става
  [​IMG]

  А девојкава не за џабе ја има титулата America's sweetheart. Absolutely stunning
  [​IMG]

  А Натали Портман ме остави без зборови.
  Преубава е. Бременоста и прилега многу.
  [​IMG]
  [​IMG]

  А Селин е класика
  [​IMG]

  Леле претерувам :$
  Се заљубив вечерва
   
 14. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  до сега овие два ми се допаѓаат...веќе не гледам си легнувам, добра ноќ |-)
   

  Прикачени фајлови:

 15. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  И јас морам да легнувам :( За жал...
  Инаку сите ми се прекрасни вечерва, неэнам што е работата :) Џејмс Франко е срце, толку е шармантен, да ме остава беэ эборови :)
  Хавиер Бардем стандард, sexy as hell :inlove: само погледнете како го гледа плавата женска на сликата погоре :D Иначе стварно се совршен пар со Пенелопа
  Рис Витерспун е совршена, Хали Бери исто така, Ен Хатавеј е прекрасна :)
  Многу ми се допадна почетокот на церемонијата, добро направено,. и многу смешно. Ваљда утре ќе има реприэа па ќе го гледам и остатокот :(
   
 16. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.451
  Hатали портман го освои Oскарот за црниот лебед :)
  најдобар анимиран Tој стори
  инцепшн или пресадување фатија 4 Oскари, и сoцијалната мрежа 3 Oскари :D
  машка главна улога Kолин фиртх ;)
   

  Прикачени фајлови:

 17. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.761
  И официјално најдобар филм за годинава според академијата е The King's speech. Режија исто. Овој собра 4 статуетки.
  Заслужено според мене, јас мислев оној фејсбук ќе земе ама се излажав и сум многу среќна поради тоа пошо мислам дека е преценет.
  Најдобра машка главна улога Colin Firth, а споредна Christian Bale.
  Најдобра женска главна Natali Portman, споредна Melissa Leo.
  Анимиран филм Toy Story 3

  Само ми е криво што 127 Hours остана без статуетка, ама тоа е. Горе долу, задоволна сум од целиови избор. Некои не се по моја желба :) ама неможам да оспорам дека е незаслужено. Нема некои големи неправди оваа година, да ме остават да се нервирам со денови :D

  На црвениот тепих Натали ми беше преубава, дали поради бременоста ама поубава ја немам видено :) И Мила исто ме воодушеви, фустанот прекрасен, а и она не џабе се наоѓа на врвот на листите за најпосакувани жени
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.803
  Ех колку ми е мило за победнициве! King's Speech!!! :rock: Прекрасен филм, и сосема заслужено ги доби наградите.

  Фала богу што оној Social Network не доби ништо значајно! Исто како Алис сметам дека е далеку преценет филмов и навистина не гледам ама баш ништо посебно во него.
  И искрено ми е мило и за Inception :wasntme: знам дека можеби за овој филм ќе најдам малку истомисленици, но ете, цврсто си стојам на тоа што го пишав за филмов во дадената тема.

  И секако, за Натали ми е ептен драго. Сега на листата ми останува The Fighter - толку луѓе ми го препорачаа, а сега после Оскариве грев е да не се гледа Christian Bale.

  И мене ми е криво за 127 Hours, ама што да се прави.

  Алис види, и ти си освоила награда :lol:

   
  На Stam и LivingGlam им се допаѓа ова.
 19. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.057
  Пол:
  Женски
  И јас неможев да ги догледам, а баш сакав... Дали некој знае кога ке има реприза? ... само од тоа после 2
  :) Инаку не успеав сите да ги видам но многу ми беше мила 14годишната номинирана Hailee Steinfeld ...

  [​IMG]
   
 20. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.761
  :D Несакав да се фалам. Ама ете да кажам дека и на црвниот тепих бев уондерлендски :D

  Social Network и Inception (според мене) се филмови кој се интересни во моментот додека ги гледаш, ама не се филмови кои се паметат и за оскар, немаат некоја тежина и вредност. Повеќе се за комерцијала и маркетинг, со некои ефтини трикчиња.
  Значи истомисленици сме :)
  The Fighter е единствениот од номинираните што уште не сум го гледала од проста причина што го нема на замунда, ама после ова мора да го побарам.
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.