Оскари 2013

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од boomsleng, 28 ноември 2012.

 1. boomsleng

  boomsleng Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  544
  Иако има уште неполни два месеци до објавувањето на номинациите за оскарите во голем број на категории од страна на американската филмска академија, во најголем дел веќе се излезени филмовите кои можат да влезат во трката за една од статуетките во различни категории.
  Сметам дека е време да се отвори темата и секој од нас да си го каже своето видување, став во врска со неговите фаворити за оскар во повеќе категории.
  Од филмовите но и од трејлерите кои се излезени досега, можам со сигурност да кажам дека веќе се позиционирани најсериозните кандидати за оскар во најзначајните категории и тоа за најдобар филм, за најдобра режија, најдобар актер, актерка, најдобра споредна машка и женска улога.
  Филмови кои сметам дека ќе добијат номинација и ќе влезат во потесниот круг за оскар според мене се
  мојот фаворит за кој бев сигурен уште од пред една година кога беше објавена информацијата дека ќе излезе 2012 година тоа е филмот The Master, филмот според мене е ремек дело на маестралниот Пол Томас Андерсон, еден од најдобрите режисери моментално, знаејќи ги неговите претходни филмски остварувања немав воопшто дилема дека ќе создаде уште едно врвно кинематографско дело. Актерската екипа во филмот The Master е брилијантна почнувајќи од Филип Сејмор Хофман за кој сум убеден дека ќе биде номиниран за главна или за споредна машка улога сепак тоа го одлучуваат членовите на академијата, вистинско изненадување во филмот е камбекот на одличниот Хоакин Феникс кој просто воодушевува со својот перформанс и дефинитивно сметам дека ќе добие номинација за оскар за главна машка улога но и сум убеден дека битката за оскарот ќе се води помеѓу него и Даниел Дел Луис кој ја толкува улогата на Линколн во автобиографскиот филм за американскиот претседател Абрахам Линколн.
  Ејми Адамс е стандардна во своите извонредни перформанси, премногу талентирана актерка една од најдобрите актерки моментално, номинирана 3 пати досега од 2005 година, ова најверојатно ќе и биде 4та номинација за оскар и веќе конечно академијата треба да и го додели оскарот (најверојатно за најдобра споредна женска улога) Нејзиниот преформас во The Master е моќен и достоен за оскар.
  Втор филм за кој сметам дека ќе биде насериозен кандидат за оскар за најдобар филм е Lincoln одличен филм автобиографски за еден од најпознатите американски претседатели кои оставил белег во американската историја шеснаесетиот претседател на САД Абрахам Линколн.
  Филмот Арго е исто според мене еден од најсериозните претенденти за оскар за најдобар филм, се работи за вистинска приказна за настаните во Иран во 1980 година.
  Silver Linings Playbook е филм кој сериозно ќе се трка за оскар со претходниве филмови
  Beasts of the Southern Wild - овој филм просто ме воодушеви иако не ми е гледан, впечатокот го добив гледаќи го трејлерот, заклучив дека филмот преставува вистинска магија, уметнички направен со актерска екипа која воодушевува, особено малата Quvenzhané Wallis која според мене е откритие на годината и заслужено треба да го добие оскарот за најдобра актерка(вака мала актерка досега ме нема воодушевено од нејзиниот перформанс, вистинска звезда, премногу талентирана на која и предстои блескава кариера.
  Django Unchained - филмот има голем потенцијал за оскар во повеќе категории и тоа за најдобар филм, режија, главна и споредна машка улога.
  Les Misérables исто така ќе биде еден од најсериозните кандидати за оскар во повеќе категории.
  The Sessions - овој нискобуџетен филм има доста голем потенцијал и ме потсејќа на филмот Winter's Bone кој исто така беше пријатно изненадување на оскарите пред две години.
  Life of Pi - филмот е еден од најсериозните кандидати за оскар за најдобар филм и режија.
  Во категоријата најдобра режија мислам дека "битката" ќе се води помеѓу
  Пол Томас Андерсон за филмот The Master
  Стивен Спилберг за Линколн
  Том Хупер режисерот на Говорот на Кралот за филмот за Клетници
  Енг Ли за Life of Pi
  Дејвид О Расел режисерот (на филмот Фајтер од 2010 год) за филмот Silver Linings Playbook
  Бен Афлек за Argo
  Квентин Тарантино за Django Unchained
  Најсериозни кандидати за оскар за најдобар актер според мене се:
  Хоакин Феникс за неговата маестрална улога во филмот The Master и заслужено треба да ја добие статуетката бидејќи тоа и го заслужува
  Даниел Дел Луис за извонредната улога на Абрахам Линколн, исклучително талентиран актер кој може да го освои својот трет оскар во неговата досегашна актерска кариера
  Бен Афлек иако не е актер кој ми е омилен, сепак морам да признаам дека со својата досегашна работа се покажа многу особено во последниве неколку години.
  Бредли Купер - сметам дека многу коректно си ја заврши својата одлично одиграна улога во филмот Silver Linings Playbook и заслужува номинација.
  Џон Хоакс - исклучителен актер со огромен талент кој не е премногу експониран, прв пат го забележав во филмот Зимски коски, потоа во Марта, Марси, Меј, Марлен каде исто така го покажа својот талент, има големи шанси да го освои оскарот за најдобар актер.
  Хју Џекмен - солиден актер кој има шанси да добие номинација.
  Ентони Хопкинс за Хичког
  Џејми Фокс за Django Unchained
  За најдобра актерка трката ќе се води помеѓу
  Quvenzhané Wallis малата ме одушеви со нејзиниот преформанс (дефинитнивно според мене го заслужува оскарот)
  Марион Котилард - мој фаворит за оскар за филмот Р ѓа и Коски
  Џенифер Лоренс - талентирана актерка една од најдобрите актерки од помладата генерација која заслужува оскар потврдуваќи го тоа со своите исклучителни улоги во повеќе филмови
  Ен Хатавеј за Клетници
  Хелен Мирен за Хичког
  Хелен Хант за The Sessions
  За споредна машка улога најсериозни претенденти за оскар се
  Филип Сејмор Хофман кој според мене и треба да го освои оскарот
  Томи Ли Џонс за Линколн
  Леонардо Ди Каприо за Django Unchained
  Вилијам Х Мејси за Сесијата
  Том Хенкс за Cloud Atlas
  Роберт Де Ниро за Silver Lining Playbook
  Алан Аркин за Argo
  За женска споредна улога трката ќе се води помеѓу
  Ејми Адамс мој фаворит за филмот The Master
  Сали Филд за Линколн
  Никол Кидман за The Paperboy
  Хелена Бонам Картер за Клетници
  Лора Лини за Hyde Park on Hudson
  Од филмовите од англиско неговорно подрачје мој фаворит е филмот Intouchables (2011)
   
  На femina90 и Hipster им се допаѓа ова.
 2. xxx-ba

  xxx-ba Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  364
  Допаѓања:
  263
  Оскари 2012 година номинации, ваши предвидувања,фаворити

  Се надевам на Џенифер Лоренс и Silver Linings Playbook
   
 3. boomsleng

  boomsleng Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  544
  Оскари 2012 година номинации, ваши предвидувања,фаворити

  Конечно се објавени номинациите за оскарите за 2012 година
  Во продолжение следи листата со номинираните филмови по категории
  Тhe 85th Annual Academy Awards

  Nominations announced Thursday, January 10, 2013; ceremony on Sunday, February 24, 2013.

  Best Motion Picture of the Year
  Nominees:

  Ljubov (2012): To Be Determined

  Argo (2012): Grant Heslov, Ben Affleck, George Clooney

  Beasts of the Southern Wild (2012): Dan Janvey, Josh Penn, Michael Gottwald

  Django Unchained (2012): Stacey Sher, Reginald Hudlin, Pilar Savone

  Les Misérables (2012): Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward, Cameron Mackintosh

  Life of Pi (2012): Gil Netter, Ang Lee, David Womark

  Lincoln (2012): Steven Spielberg, Kathleen Kennedy

  Silver Linings Playbook (2012): Donna Gigliotti, Bruce Cohen, Jonathan Gordon

  Zero Dark Thirty (2012): Mark Boal, Kathryn Bigelow, Megan Ellison
  Best Performance by an Actor in a Leading Role
  Nominees:

  Bradley Cooper for Silver Linings Playbook (2012)

  Daniel Day-Lewis for Lincoln (2012)

  Hugh Jackman for Les Misérables (2012)

  Joaquin Phoenix for The Master (2012)

  Denzel Washington for Flight (2012/I)
  Best Performance by an Actress in a Leading Role
  Nominees:

  Jessica Chastain for Zero Dark Thirty (2012)

  Jennifer Lawrence for Silver Linings Playbook (2012)

  Emmanuelle Riva for Ljubov (2012)

  Quvenzhané Wallis for Beasts of the Southern Wild (2012)

  Naomi Watts for Lo imposible (2012)
  Best Performance by an Actor in a Supporting Role
  Nominees:

  Alan Arkin for Argo (2012)

  Robert De Niro for Silver Linings Playbook (2012)

  Philip Seymour Hoffman for The Master (2012)

  Tommy Lee Jones for Lincoln (2012)

  Christoph Waltz for Django Unchained (2012)
  Best Performance by an Actress in a Supporting Role
  Nominees:

  Amy Adams for The Master (2012)

  Sally Field for Lincoln (2012)

  Anne Hathaway for Les Misérables (2012)

  Helen Hunt for The Sessions (2012)

  Jacki Weaver for Silver Linings Playbook (2012)
  Best Achievement in Directing
  Nominees:

  Michael Haneke for Ljubov (2012)

  Ang Lee for Life of Pi (2012)

  David O. Russell for Silver Linings Playbook (2012)

  Steven Spielberg for Lincoln (2012)

  Benh Zeitlin for Beasts of the Southern Wild (2012)
  Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
  Nominees:

  Ljubov (2012): Michael Haneke

  Django Unchained (2012): Quentin Tarantino

  Flight (2012/I): John Gatins

  Moonrise Kingdom (2012): Wes Anderson, Roman Coppola

  Zero Dark Thirty (2012): Mark Boal
  Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
  Nominees:

  Argo (2012): Chris Terrio

  Beasts of the Southern Wild (2012): Lucy Alibar, Benh Zeitlin

  Life of Pi (2012): David Magee

  Lincoln (2012): Tony Kushner

  Silver Linings Playbook (2012): David O. Russell
  Best Animated Feature Film of the Year
  Nominees:

  Brave (2012): Mark Andrews, Brenda Chapman

  Frankenweenie (2012): Tim Burton

  ParaNorman (2012): Sam Fell, Chris Butler

  The Pirates! In an Adventure with Scientists! (2012): Peter Lord

  Wreck-It Ralph (2012): Rich Moore
  Best Foreign Language Film of the Year
  Nominees:

  Ljubov (2012)(Austria)

  Rebelle (2012)(Canada)

  No (2012/I)(Chile)

  En kongelig affære (2012)(Denmark)

  Kon-Tiki (2012)(Norway)
  Best Achievement in Cinematography
  Nominees:

  Anna Karenina (2012/I): Seamus McGarvey

  Django Unchained (2012): Robert Richardson

  Life of Pi (2012): Claudio Miranda

  Lincoln (2012): Janusz Kaminski

  Skyfall (2012): Roger Deakins
  Best Achievement in Editing
  Nominees:

  Argo (2012): William Goldenberg

  Life of Pi (2012): Tim Squyres

  Lincoln (2012): Michael Kahn

  Silver Linings Playbook (2012): Jay Cassidy, Crispin Struthers

  Zero Dark Thirty (2012): William Goldenberg, Dylan Tichenor
  Best Achievement in Production Design
  Nominees:

  Anna Karenina (2012/I): Sarah Greenwood, Katie Spencer

  The Hobbit: An Unexpected Journey (2012): Dan Hennah, Ra Vincent, Simon Bright

  Les Misérables (2012): Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson

  Life of Pi (2012): David Gropman, Anna Pinnock

  Lincoln (2012): Rick Carter, Jim Erickson
  Best Achievement in Costume Design
  Nominees:

  Anna Karenina (2012/I): Jacqueline Durran

  Les Misérables (2012): Paco Delgado

  Lincoln (2012): Joanna Johnston

  Mirror Mirror (2012/I): Eiko Ishioka

  Snow White and the Huntsman (2012): Colleen Atwood
  Best Achievement in Makeup and Hairstyling
  Nominees:

  Hitchcock (2012): Howard Berger, Peter Montagna, Martin Samuel

  The Hobbit: An Unexpected Journey (2012): Peter King, Rick Findlater, Tami Lane

  Les Misérables (2012): Lisa Westcott, Julie Dartnell
  Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
  Nominees:

  Anna Karenina (2012/I): Dario Marianelli

  Argo (2012): Alexandre Desplat

  Life of Pi (2012): Mychael Danna

  Lincoln (2012): John Williams

  Skyfall (2012): Thomas Newman
  Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
  Nominees:

  Chasing Ice (2012): J. Ralph("Before My Time")

  Les Misérables (2012): Alain Boublil, Claude-Michel Schönberg, Herbert Kretzmer("Suddenly")

  Life of Pi (2012): Mychael Danna, Bombay Jayshree("Pi's Lullaby")

  Skyfall (2012): Adele, Paul Epworth("Skyfall")

  Ted (2012): Walter Murphy, Seth MacFarlane("Everybody Needs a Best Friend")
  Best Achievement in Sound Mixing
  Nominees:

  Argo (2012): John T. Reitz, Gregg Rudloff, José Antonio García

  Les Misérables (2012): Andy Nelson, Mark Paterson, Simon Hayes

  Life of Pi (2012): Ron Bartlett, Doug Hemphill, Drew Kunin

  Lincoln (2012): Andy Nelson, Gary Rydstrom, Ron Judkins

  Skyfall (2012): Scott Millan, Greg P. Russell, Stuart Wilson
  Best Achievement in Sound Editing
  Nominees:

  Argo (2012): Erik Aadahl, Ethan Van der Ryn

  Django Unchained (2012): Wylie Stateman

  Life of Pi (2012): Eugene Gearty, Philip Stockton

  Skyfall (2012): Per Hallberg, Karen M. Baker

  Zero Dark Thirty (2012): Paul N.J. Ottosson
  Best Achievement in Visual Effects
  Nominees:

  The Avengers (2012): Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams, Daniel Sudick

  The Hobbit: An Unexpected Journey (2012): Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White

  Life of Pi (2012): Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik De Boer, Donald Elliott

  Prometheus (2012/I): Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley, Martin Hill

  Snow White and the Huntsman (2012): Cedric Nicolas-Troyan, Phil Brennan, Neil Corbould, Michael Dawson
  Best Documentary, Features
  Nominees:

  5 Broken Cameras (2011): Emad Burnat, Guy Davidi

  The Gatekeepers (2012): To Be Determined

  How to Survive a Plague (2012): To Be Determined

  The Invisible War (2012): To Be Determined

  Searching for Sugar Man (2012): To Be Determined
  Best Documentary, Short Subjects
  Nominees:

  Inocente (2012): Sean Fine, Andrea Nix

  Kings Point (2012): Sari Gilman, Jedd Wider

  Mondays at Racine (2012): Cynthia Wade, Robin Honan

  Open Heart (2013): Kief Davidson, Cori Shepherd Stern

  Redemption (2012/V): Jon Alpert, Matthew O'Neill
  Best Short Film, Animated
  Nominees:

  Adam and Dog (2011): Minkyu Lee

  Fresh Guacamole (2012): PES

  Head Over Heels (2012): Timothy Reckart, Fodhla Cronin O'Reilly

  Paperman (2012): John Kahrs

  The Simpsons: The Longest Daycare (2012): David Silverman
  Best Short Film, Live Action
  Nominees:

  Asad (2012): Bryan Buckley, Mino Jarjoura

  Buzkashi Boys (2012): Sam French, Ariel Nasr

  Curfew (2012/I): Shawn Christensen

  Dood van een Schaduw (2012): Tom Van Avermaet, Ellen De Waele

  Henry (2011/III): Yan England
   
  На SimonLimon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.283
  Пол:
  Женски
  Оскари 2012 година номинации, ваши предвидувања,фаворити

  Ајде сега тука да прокоментирам и да дадам мое мислење за оскариве.
  Баш како што очекував Линколн на Стивен Спилберг(како и скоро секој негов филм) има најмногу номинации-12. Повеќето номинации не ме изненадија, едниствено Бредли Купер ме изненади и Австискиот филм Amour. За најдобара актерка дефинитивно сакам Јенифер Лоренс да победи, а за актер Хју Џекмен. Најтесно во изборот според мене е кај најдобра актерка во споредна улога бидејќи како номинирани ги имаме Ен Хетавеј, ејми Адамс и Сали Филд кои сите три се прекрасни и предобри актерки. Сепак јас потајно си навивам за Ен Хетавеј и ќе ми биде многу мило ако таа победи, но тоа останува да видиме на 24 Фебруари. A и да не заборавам изреволтирана сум што Трето Полувреме го нема меѓу номинираните!!!
   
  На SimonLimon му/ѝ се допаѓа ова.
 5. boomsleng

  boomsleng Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  544
  Оскари 2012 година номинации, ваши предвидувања,фаворити

  Номинациите се објавени, почнува трката за најдобрите во сите номинирани категории.
  Во престојниот период следува многу работа, реклама, лобирање помеѓу сите номинирани
  Според моето мислење кое го дадов пред неколку месеци во врска со филмовите, режисерите, актерите, актерките во најголем дел се остварија предвидувањата.
  Изненадување е номинацијата на филмот Амор за најдобар филм, Емануел Рива за најдобра актерка.
  Исто многу сум изненаден и револтиран поради тоа што филмот The Master на маестралниот Пол Томас Андерсон кој беше мој фаворит за оскар не доби номинација за најдобар филм и за најдобра режија кои апсолутно ги заслужи, но тоа е, како што и претходно имам напишано се прават огромни неправди од страна на членовите на академијата.
  Во врска со номинациите за најдобар филм нема некои големи отстапки од моите предвидувања, сметам дека најсериозни претенденти за оскарот се Линколн, Клетници, Животот на Пи, Арго, Zero Dark Thirty.
  Во категоријата за најдобра режија мислам дека битката ќе се води помеѓу Спилберг и Енг Ли.
  За најдобра актерка според мене имаше голема неправда затоа што Марион Котилард не доби номинација, од номинираните најголеми шанси има Џесика Честејн актерката е одлична една од новите актерки кои посебно се истакнаа овие две три години во неколку филмски проекти, лани беше номинирана за оскар за споредна женска улога за филмот The Help, Џенифер Лоренс повторно се докажа како врвна актерка која заслужува да ја добие престижната награда за својата одлично одиграна улога во филмот Silver Linings Playbook, Куванзан Валис е вистинско изненадување и освежување оваа година, малата мене ме воодушеви уште кога го гледав трејлерот на филмот, уште тогаш знаев дека ќе добие номинација, искучителниот талент кој го има оваа млада актерка треба соодветно да се вреднува, доколку го добие оскарот тоа ќе биде сосема оправдано и заслужено.
  Во категоријата најдобар актер трката ќе се води помеѓу Хоакин Феникс и Даниел Дел Луис, мене фаворит ми е Хоакин Феникс.
  За споредна женска улога мој фаворит е Ејми Адамс за која не се сомневав дека ќе добие номинација за оскар уште кога прочитав дека ќе биде дел од екипата на филмот пред година и пол, Ејми е феноменална актерка ова и е четвртта номинација за оскар и конечно треба да го добие тоа што од порано го заслужи, Ен Хатавеј е исто така одлична во улогата во Клетници, но исто така одлични се и Сали Филд и Хелен Хант. Изненадување е номинацијата на Џеки Вивер која мене ми остави впечаток со нејзината улога во австралискиот филм Animal Kingdom за кој пред две години беше номинирана во истава категорија.
  Во категоријата за оскар за споредна машка улога мој фаворит е Филип Сејмор Хофман и сметам дека тој сосема заслужено ќе го добие оскарот, и другите номинирани се одлични но сепак оскарот го заслужува маестралниот Хофман.
  Од филмовите од англиско неговорно подраче за мене беше изненадување и разочарување тоа што мојот фаворит филмот Недопирливите не беше номиниран тоа е голема неправда, од останатите номинирани сеуште немам фаворит бидејќи не ми се гледани откако ќе ги изгледам ќе го дадам моето мислење за филмовите и мојот фаворит.
   
 6. mona.s

  mona.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  144
  Оскари 2012 година номинации, ваши предвидувања,фаворити

  Дали може некој да ми каже линк за да можам да ги гледам оскарите онлајн вечер оти нема да можам да ги гледам на сител тнх ;)
   
 7. Leeloo

  Leeloo Популарен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2010
  Пораки:
  644
  Допаѓања:
  290
  Оскари 2012 година номинации, ваши предвидувања,фаворити

  Ќе излезат торенти на другите денови, ќе можеш да си ги симнеш.
  Додуша и сител секако ке даваат реприза.
  А онлајн, преку идивиди на макств пак на сител ако неможеш на тв.
   
 8. stojanovskata

  stojanovskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  473
  Допаѓања:
  122
  Оскари 2012 година номинации, ваши предвидувања,фаворити

  на сител ќе има реприза во понеделник во 23:30 :)
   
 9. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.450
  Допаѓања:
  9.274
  Оскари 2012 година номинации, ваши предвидувања,фаворити

  Всушност е Оскари 2013, без разлика што се доделуваат статуетки на филмовите од 2012та година
   
 10. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  9.933
  Пол:
  Женски
  Гледа некој? :)
   
 11. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.283
  Пол:
  Женски
  Da da, ja gledam na E :)
   
 12. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  9.933
  Пол:
  Женски
  ЈАс гледам на Сител,ама ок :) Незнаев дека и на Е ги има :) Ај да видиме што ќе направат и што ќе изберат,а и како се облечени :)
   
 13. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.952
  Допаѓања:
  33.898
  Пол:
  Женски
  Планирав да гледам ама ништо, брат ми е собран со друштво и гледаат филм |(
   
 14. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  9.541
  Допаѓања:
  152.531
  И јас гледам ;) .
  Се надевам дека нема да заспијам и ќе ги догледам бидејќи утре сум на работа.
  Имам изгледано неколку филмови кои се номинирани за најдобар филм и си имам фаворит.
  Се надевам дека ќе победи Silver Linings Playbooк, а Џенифер Оскар за најдобра женска улога :) .
  Ама тешко, ми се чини дека Арго ќе го лапне Оскарот |( .
   
  На DeMelo, Vikica.cuci и ludoto19 им се допаѓа ова.
 15. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.204
  Допаѓања:
  41.238
  моите палчиња одат за
  женска улога

  Jennifer Lawrence for Silver Linings Playbook (2012)
  споредна улога

  Robert De Niro for Silver Linings Playbook (2012)

  или

  Christoph Waltz for Django Unchained (2012)

  Django Unchained (2012): Quentin Tarantino - режисер

  и за ефекти
  :

  The Avengers (2012):
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  9.933
  Пол:
  Женски
  Абе јас ги немам гледано филмовите,ама барем ќе знам кој да го гледам,ќе кажите кој е најубав :D
   
 17. zarah

  zarah Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2012
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  1.557
  Пол:
  Женски
  Израдувајте ме дека Миланка не збори вечер! Знам дека нејзината водителска работа се сведува само на една ноќ ама стварно не ми се гледаат Оскари со коментатор, плус ова е единствена вечер освен НБА што се осудувам да ја преседам (официјално сум болна за сите што ќе прашаат утре зошто сум отсутна). Иако во прв план ми се фустаните и сихронизацијата на Миланче, ако се прашувам јас фаворит ми е Клетници. Ама како што гледам Арго и Линколн се фаворити, м? Сеедно ми е кој ќе победи, пошто Ле Мизерабле нема шанса меѓу овие два. Филмовите се просечни, ништо посебно за главна награда на Оскар - типично американски, американци си гласаат така да колку пари толку музика. Ах колку би сакала Силвер Лајнингс да им замати вода од нигде никаде..

  Едит: Таман се израдував дека не коментира, ете ти ја! Редно е да добие статуетка пошто ги има искоментирано сите 85 изданија на оскар :*:
   
  На Vikica.cuci му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.391
  Пол:
  Женски
  Се согласувам за Jennifer Lawrence дефинитивно ми е омилена.
  И како што ја ѕирнав добро изгледа.
  Бредли Купер исто ми беше солиден во Silver Linings Playbook, уште од кичен кофиденшл ми го имаше оној ит факотор. Али и Дензел Вашингтон не е за потценување. Ќе биде неизвесно во таа категорија.
  Мене life of pi многу ми се допадна, и навивам за него за best picture.
  За друго немам некоја посебна желба, не нагаѓам многу однапед, зашто во последниве 2 години слабо ми се исполнија желбите.
  Добро е барем нема нем-црно бел филм со одвратен француз годинава, уф лани никогаш нема го голтнам тој момент.
  Утре си земав слободен ден од факултет можам цело комлетно да го гледам, ако не заспијам од умор :D
   
 19. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  9.933
  Пол:
  Женски
  Еее кај можи оскарите да поминат без неа? :D
   
  На zarah му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.283
  Пол:
  Женски
  Мене па клетници ми е фаворит ама тешко освен за Ен сум сигурна, после и Џенифер Лоренс ми е фаворит кај жените а Бредли кај мажите, па ќе видиме. Инаку јас си гледам на Е пошто на сител ме нервират комѓнтаторине.