1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оскари 2014 (86th Academy Awards 2014)

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Vikica.cuci, 16 јануари 2014.

  1. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    На мое големо задоволство излегоа номинациите за овогодинешните Оскари кои ќе се одржат на 2 Март.

    Најдобар Филм
    American Hustle,
    Captain Phillips,
    Dallas Buyers Club,
    Gravity, Her, Nebraska,
    Philomena,
    12 Years a Slave,
    The Wolf of Wall Street.

    Најдобар режисер
    Alfonso Cuarón – Gravity
    Steve McQueen – 12 Years a Slave
    Alexander Payne – Nebraska
    David O. Russell – American Hustle
    Martin Scorsese – The Wolf of Wall Street

    Најдобар актер во главна улога
    Christian Bale – American Hustle as Irving Rosenfeld
    Bruce Dern – Nebraska as Woody Grant
    Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street as Jordan Belfort
    Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave as Solomon Northup
    Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club as Ron Woodroof

    Најдобар актер во споредна улога
    Barkhad Abdi – Captain Phillips as Abduwali Muse
    Bradley Cooper – American Hustle as Richie DiMaso
    Michael Fassbender – 12 Years a Slave as Edwin Epps
    Jonah Hill – The Wolf of Wall Street as Donnie Azoff
    Jared Leto – Dallas Buyers Club as Rayon

    Најдобра актерка во главна улога
    Amy Adams – American Hustle as Sydney Prosser
    Cate Blanchett – Blue Jasmine as Jeanette "Jasmine" Francis
    Sandra Bullock – Gravity as Dr. Ryan Stone
    Judi Dench – Philomena as Philomena Lee
    Meryl Streep – August: Osage County as Violet Weston

    Најдобра актерка во споредна улога
    Sally Hawkins – Blue Jasmine as Ginger
    Jennifer Lawrence – American Hustle as Rosalyn Rosenfeld
    Lupita Nyong'o – 12 Years a Slave as Patsey
    Julia Roberts – August: Osage County as Barbara Weston-Fordham
    June Squibb – Nebraska as Kate Grant

    Оригинално сценарио
    American Hustle
    Blue Jasmine
    Dallas Buyers Club
    Her
    Nebraska

    Адаптирано сценарио
    12 Years a Slave
    Before Midnight
    Captain Phillips
    Philomena
    The Wolf of Wall Street

    Најдобар анимиран филм
    The Croods
    Despicable Me 2
    Ernest & Celestine
    Frozen
    The Wind Rises

    Најдобри филмски ефекти
    Gravity
    The Hobbit: The Desolation of Smaug
    Iron Man 3
    The Lone Ranger
    Star Trek Into Darkness

    Најдобра костимографија
    American Hustle – Michael Wilkinson
    The Grandmaster – William Chang Suk Ping
    The Great Gatsby – Catherine Martin
    The Invisible Woman – Michael O'Connor
    12 Years a Slave – Patricia Norris
     
    На anuskaNESTLE и Hipster им се допаѓа ова.
  2. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.346
    Допаѓања:
    8.117
    Пол:
    Женски
    Моето најомилено телевизиско случување во годината.

    Никогаш не го пропуштам, без ралзика викенд не ли, се гледа маратонски до 5,6 наутро. Го обожавам првиот дел црвениот тепих, а потоа опуштено се гледа доделувањето на награди.
    Само нашата МТВ подхитно да најде нова водителка која ке го води Оскарот, мислам крајно непрофесионално и мизерно е водењето на Миланка. Па не пренесува Златно славејче побогу, туку Оскар. Сакам да ги слушам нив кога даваат изјави, водителот кога ке почне доделувањето, а не Миланка која тресе глупости како од ракав, па уште една година кога и го додадоа Ношпал...хахаха циркузи.
    Затоа културно си пуштам спрски или хрватски канал, секогаш пренесуваат и тие, па си ги гледам на рат, без нервози.
    Најдобро никој нека не ни пренесува, ем тие ке си ги скратат трошоците, ем ни е публиката ке уживаме.
    Криминал е Миланка да го води преносот, криминал.

    За оваа година Gravity ми се чини како фаворит, па ке видиме никогаш не се знае. Од анимираните мислам дека Frozen ке ја понесе наградата. За другите категории сеуште немам некоја своја прогноза :).

    Со душа го чекам 1ви март :)
     
  3. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    За жал ни еден од номинираниве филмови не ми е гледан,се надевам до оскариве ќе видам барем еден за да ми е поинтересно кога ќе го гледам доделувањето.ја обожавам Сандра Булок но филмов Гравити е цел само со неа и многу мразам филмови само со една или две личности така да сигурна сум дека нема него да го гледам,а исто и Her со Јоаким Феникс не верувам дека би го гледала.
     
  4. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Повеќето филмови ги немам гледано, на листа ми се следниве денови.

    Само за Gravity да искоментирам. не ми се верува дека има 10 номинации :x. Глупост станаа оскариве со тоа што форсираат филмови со само добри визулени ефекти, и ништо освен тоа. Така и со Аватарот беше, и со ред други филмови последните години. Уште малку и за видео игрите со добра графика нека дават оскари, и крај ќе биде.

    Се знае што е битно за филм, дејствие, дијалози, ликови. Ако земе Сандра Булок оскар за оваа улога се бесам.
     
    На mims-89, Gioia и Edie.S им се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    За анимиран филм дефинитивно сакам The Croods да ја однесе наградата. Иако мислам дека ќе биде Frozen, ама The Croods спаѓа повеќе во жанрот анимиран филм. За песна сум секако за Let it Go , ми легна песничето ептен. Плус сцената е прекрасна.
    За филмовите уште не ми се изгледани, Gravity ми е следен на листата и 12 години роб. The Wolf го гледав, одлично филмче, три саати ко ништо поминаа.
     
  6. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    НА Е телевизија ќе ги даваат .. Во живо..и со кратко интервју на актерите,режисерите и сл..
     
  7. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.206
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој на која наша ТВ ќе се емитува оскаров оваа година?
     
  8. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    ќе даваат на сител ама не пишува точно час...околу 12,1 мислам започнува црвениот тепих а во 2 церемонијата (така било претходни години).
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Карпетот почнува во 11 и 30, после 1 ќе почне преносот.
    Јас се спремив ги изгледав сите филмови кои беа номинирани за нешто, апсолутен фаворит ми а Далас Бајерс Клаб, од најдобар филм до глумци до приказна до се.
    Метји Мекони е брилијантен глумец му стискам палци за оскар за најдобра машка главна улога.
    Нека поминат оскариве за сите филмови ќе напишам рецензија.
    Влу Јасмин ми е исто на листата на одлични филмови, али Вуди ретко кога ме разочарува, јас сум заљубена во неговиот стил, па може и сум релативно субјективна.
    Д Крудс е феноменално анимирано филмче, одамна се немам така насмеано.
    Одвај чекам утре вечер, спремна сум за 6 часовно уживање.
    Елен мислам дека ќе направи шоу како што само она знае.
    20 филма изгледав за 5 дена, мај ал тајм рекорд :lol:
     
    На anuskaNESTLE и Vikica.cuci им се допаѓа ова.
  10. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    ^^^
    Хипстерке исто ко јас да сум го пишувала мислењето. И јас со душа ги чекам Оскарите и како што напомена 6 часа уживање. Повеќето филмови ми се веќе изгледани, всушност ми останаа уште Далас Бајерс Клаб и Капетан Филипс. Ако имам време планирам и Небраска да го гледам.
    Си имам мои фаворити во трката за Оскар, но секако имам и објективно гледање на тоа кој ќе го земе.
    Кога ќе ги изгледам и горенапишаните два филма ќе си дадам и мое мислење за тоа кој сакам и кој мислам дека ќе си оди дома со златната статуетка.
    А и едвај чекам да ја видма Анџелина на црвениот тепих, лани ми фалеше.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Викица најдоброто за крај ти останало, гледај го па ќе дискутираме, најоригиналниот и најинтересниот филм ми е Далас Б. К. јас сум воодушевена.
    Капетан Филипс ми е просечен, само последниот пола час вреди во филмот, највозбудлив ми беше.
    Блу Јасмин требаше да се најде во најдобрите 9, много подбар и од Небраска и од Американ Хасл, па и од Волкот дури, мое мислење. Потсеќа на старите добри филмови на Вуди.
    Битката ќе се води кај главна женска улога мислам, се собрале се брилијантни глумици да не знаеш на која е подобра.
     
    На rhcpfan и Vikica.cuci им се допаѓа ова.
  12. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    Jared Leto дефинитивно заслужува оскар за споредна улога значи предобар е ! Исто така и Dallas byers club :D
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Имам чувство дека American Hustle или Gravity ќе го добие оскарот,не знам зошто,а не ми се ништо посебни.
    12 years a slave е феноменален,а за Далас незнам што и да кажам..Метју ми е еден од омилените глумци,човекот нема улога што не знае да ја изглуми,алал да му е.
    Лео заслужува Оскар,ама не би му дала за Вол Стрит,може он и подобро :lol:
    The Croods ми е најдобар од номинираните,а после него Фрозен,иако прилично сум сигурна дека Фрозен ќе го однесе Оскарот,ултра популарен е..
    Ајде ќе видиме утре вечер,јас си ги догледувам уште некои од листата,да бидам опремена за критикување :D

    Туку ќе даваат на некоја друга програма освен сител? Не ми се слуша некоја од нашиве како коментира во позадина,ми го уништува настанот :D
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Значи ако Леонардо Ди Каприо не добие оскар оваа година не гледам веќе холивудски филмови. И се разочарав што Големиот Гетсби има само една номинација и тоа за костимографија |(
    Гравити некако го прецениле, скоро во се е номиниран, мене не ме воодушеви ниту пак Сандра Булок, фууј, најверојатно нема да ги гледам оскариве, лани исто ме разочараа. Се гледа дека многу форсираат одренеди глумци и филмови од незнам кои причини, ама Ди Каприо треба дефинитивно да земе оскар оваа година, кога веќе го пропуштија за многу поробри филмови од Волкот од Вол Стрит нека му дадат за него годинава, многу добар глумец е! ... :yawn:
     
  15. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    И јас ви се придружувам во чекањето на оскари, ги обожавам, уживанција заедно со мајка ќе ги гледаме, конечно оваа година се погодив дома за заедно да си дискутираме. На неа се метнав филмоман и серијоман. :)
    За Лео жал ми е што не добил оскар, но сметам дека годинава ќе добие за волкот, иако нема да се согласам, мене филмот ми беше предолг и на моменти досаден, го исфорсираа ептен, само за него се збореше цел месец кога испадна, па баш и затоа сметам дека ќе летне некој оскар. A Лео, како Лео е извонреден актер со страшен шарм.
    Aмерикан хастл ме изненади што е номириран во толку многу категории, овој ми беше многу подосаден и без живот, едноставно не допре до мене, не ме освои ич.
    A пак за Гравити да не зборам, ужасен, заедно со Сандрето, дури и да го гледав у кино нема шанси да сменам мислење, тотално промашување е филмот, а толку многу номинации, ми се иде да си ја окубам косата од нервоза.
    Најпрво воодушевување добив од Капетен Филипс, после сите овие наброени, овој ми дојде и ми легна убаво, интересен филм, и стварно многу добра глума. Но тука не ми се допадна воопшто рекламирањето и форсирањето на Фоките, како Америка се грижи за своите граѓани, бла бла, за еден човек, сите можни сили се собраа, некако само тој дел ме изнервира, и тоа што дејството можеше да биде многу понапнато во текот на цел филм, а не само последните 40 минути.
    Ама па затоа Далас бајерс клаб ми е врвот и навивам со сите нозе и раце за него! Метју беше перфектен, целата приказна страшно допадлива и интересна.
     
    На Marossa и Hipster им се допаѓа ова.
  16. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Јас искрено да ви кажам (осеќам ке ме каменувате) ама не би му дала оскар на Лео за Волкот. Греота е да земе за овој филм, а не за Шатер Ајланд, Инсепшн или ред други каде многу добро одглумил. Човекот е цар, стварно е греота да не земе Оскар, ама па оваа улога воопште не ми е оскаровска. Не е така тешка како што знае да одглуми.
    Како и да е, останува на нас само да чекаме и ќе видиме :)
     
    На mims-89, anuskaNESTLE и Hipster им се допаѓа ова.
  17. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Ајде Лео, навиваме за тебе! :D Стварно редно време е да се закити со некој Оскар.
     
  18. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.196
    Допаѓања:
    235.274
    Јас годинава немам изгледано ниту еден филм, освен Гетсби :tmi: .
    Ама гледам дека има само една номинација.
    Ми се расипа лап топот, а на персоналниот немам навика да гледам, но причината е и малиот кој си бара внимание, па мама нема многу време за филмовите. Ај на лап топ ќе си пуштам филмче, он ќе си цица, ама вака на персоналниот не бива ]:) .
    Ама имам во план да ги изгледам сите филмови иако ми се насобрале прилично многу. А и сериите...
    Оскарите не ги пропуштам, а и плус син ми не спие по цела вечер, така да барем Оскари ќе гледаме утре :) .
    Навивам за Лео, го немам гледано филмот, ама знам дека е добар. Плус со Мартин ми се тандем број еден. Го обожам Скорсезе. Стискам палци и за двајцата.
     
  19. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    На која програма вечерва ќе го емитуваат преносот на доделувањето на оскарите за 2014? Гледам во програмата на МТВ1 нема такво нешто :/ Ај ако некоја знае или пронајде линк на интернет со life streaming нека го постига ќе ѝ бидам многу благодарна.
     
  20. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    сител,23:30h
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.