1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оскари 2014 (86th Academy Awards 2014)

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Vikica.cuci, 16 јануари 2014.

 1. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.291
  Пол:
  Женски
  На мое големо задоволство излегоа номинациите за овогодинешните Оскари кои ќе се одржат на 2 Март.

  Најдобар Филм
  American Hustle,
  Captain Phillips,
  Dallas Buyers Club,
  Gravity, Her, Nebraska,
  Philomena,
  12 Years a Slave,
  The Wolf of Wall Street.

  Најдобар режисер
  Alfonso Cuarón – Gravity
  Steve McQueen – 12 Years a Slave
  Alexander Payne – Nebraska
  David O. Russell – American Hustle
  Martin Scorsese – The Wolf of Wall Street

  Најдобар актер во главна улога
  Christian Bale – American Hustle as Irving Rosenfeld
  Bruce Dern – Nebraska as Woody Grant
  Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street as Jordan Belfort
  Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave as Solomon Northup
  Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club as Ron Woodroof

  Најдобар актер во споредна улога
  Barkhad Abdi – Captain Phillips as Abduwali Muse
  Bradley Cooper – American Hustle as Richie DiMaso
  Michael Fassbender – 12 Years a Slave as Edwin Epps
  Jonah Hill – The Wolf of Wall Street as Donnie Azoff
  Jared Leto – Dallas Buyers Club as Rayon

  Најдобра актерка во главна улога
  Amy Adams – American Hustle as Sydney Prosser
  Cate Blanchett – Blue Jasmine as Jeanette "Jasmine" Francis
  Sandra Bullock – Gravity as Dr. Ryan Stone
  Judi Dench – Philomena as Philomena Lee
  Meryl Streep – August: Osage County as Violet Weston

  Најдобра актерка во споредна улога
  Sally Hawkins – Blue Jasmine as Ginger
  Jennifer Lawrence – American Hustle as Rosalyn Rosenfeld
  Lupita Nyong'o – 12 Years a Slave as Patsey
  Julia Roberts – August: Osage County as Barbara Weston-Fordham
  June Squibb – Nebraska as Kate Grant

  Оригинално сценарио
  American Hustle
  Blue Jasmine
  Dallas Buyers Club
  Her
  Nebraska

  Адаптирано сценарио
  12 Years a Slave
  Before Midnight
  Captain Phillips
  Philomena
  The Wolf of Wall Street

  Најдобар анимиран филм
  The Croods
  Despicable Me 2
  Ernest & Celestine
  Frozen
  The Wind Rises

  Најдобри филмски ефекти
  Gravity
  The Hobbit: The Desolation of Smaug
  Iron Man 3
  The Lone Ranger
  Star Trek Into Darkness

  Најдобра костимографија
  American Hustle – Michael Wilkinson
  The Grandmaster – William Chang Suk Ping
  The Great Gatsby – Catherine Martin
  The Invisible Woman – Michael O'Connor
  12 Years a Slave – Patricia Norris
   
  На anuskaNESTLE и Hipster им се допаѓа ова.
 2. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  2.127
  Допаѓања:
  7.637
  Пол:
  Женски
  Моето најомилено телевизиско случување во годината.

  Никогаш не го пропуштам, без ралзика викенд не ли, се гледа маратонски до 5,6 наутро. Го обожавам првиот дел црвениот тепих, а потоа опуштено се гледа доделувањето на награди.
  Само нашата МТВ подхитно да најде нова водителка која ке го води Оскарот, мислам крајно непрофесионално и мизерно е водењето на Миланка. Па не пренесува Златно славејче побогу, туку Оскар. Сакам да ги слушам нив кога даваат изјави, водителот кога ке почне доделувањето, а не Миланка која тресе глупости како од ракав, па уште една година кога и го додадоа Ношпал...хахаха циркузи.
  Затоа културно си пуштам спрски или хрватски канал, секогаш пренесуваат и тие, па си ги гледам на рат, без нервози.
  Најдобро никој нека не ни пренесува, ем тие ке си ги скратат трошоците, ем ни е публиката ке уживаме.
  Криминал е Миланка да го води преносот, криминал.

  За оваа година Gravity ми се чини како фаворит, па ке видиме никогаш не се знае. Од анимираните мислам дека Frozen ке ја понесе наградата. За другите категории сеуште немам некоја своја прогноза :).

  Со душа го чекам 1ви март :)
   
 3. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  24.777
  Пол:
  Женски
  За жал ни еден од номинираниве филмови не ми е гледан,се надевам до оскариве ќе видам барем еден за да ми е поинтересно кога ќе го гледам доделувањето.ја обожавам Сандра Булок но филмов Гравити е цел само со неа и многу мразам филмови само со една или две личности така да сигурна сум дека нема него да го гледам,а исто и Her со Јоаким Феникс не верувам дека би го гледала.
   
 4. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Повеќето филмови ги немам гледано, на листа ми се следниве денови.

  Само за Gravity да искоментирам. не ми се верува дека има 10 номинации :x. Глупост станаа оскариве со тоа што форсираат филмови со само добри визулени ефекти, и ништо освен тоа. Така и со Аватарот беше, и со ред други филмови последните години. Уште малку и за видео игрите со добра графика нека дават оскари, и крај ќе биде.

  Се знае што е битно за филм, дејствие, дијалози, ликови. Ако земе Сандра Булок оскар за оваа улога се бесам.
   
  На mims-89, Gioia и Edie.S им се допаѓа ова.
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.083
  Допаѓања:
  61.935
  Пол:
  Женски
  За анимиран филм дефинитивно сакам The Croods да ја однесе наградата. Иако мислам дека ќе биде Frozen, ама The Croods спаѓа повеќе во жанрот анимиран филм. За песна сум секако за Let it Go , ми легна песничето ептен. Плус сцената е прекрасна.
  За филмовите уште не ми се изгледани, Gravity ми е следен на листата и 12 години роб. The Wolf го гледав, одлично филмче, три саати ко ништо поминаа.
   
 6. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  НА Е телевизија ќе ги даваат .. Во живо..и со кратко интервју на актерите,режисерите и сл..
   
 7. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.043
  Допаѓања:
  32.604
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој на која наша ТВ ќе се емитува оскаров оваа година?
   
 8. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  2.038
  Допаѓања:
  3.720
  Пол:
  Женски
  ќе даваат на сител ама не пишува точно час...околу 12,1 мислам започнува црвениот тепих а во 2 церемонијата (така било претходни години).
   
  На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.413
  Пол:
  Женски
  Карпетот почнува во 11 и 30, после 1 ќе почне преносот.
  Јас се спремив ги изгледав сите филмови кои беа номинирани за нешто, апсолутен фаворит ми а Далас Бајерс Клаб, од најдобар филм до глумци до приказна до се.
  Метји Мекони е брилијантен глумец му стискам палци за оскар за најдобра машка главна улога.
  Нека поминат оскариве за сите филмови ќе напишам рецензија.
  Влу Јасмин ми е исто на листата на одлични филмови, али Вуди ретко кога ме разочарува, јас сум заљубена во неговиот стил, па може и сум релативно субјективна.
  Д Крудс е феноменално анимирано филмче, одамна се немам така насмеано.
  Одвај чекам утре вечер, спремна сум за 6 часовно уживање.
  Елен мислам дека ќе направи шоу како што само она знае.
  20 филма изгледав за 5 дена, мај ал тајм рекорд :lol:
   
  На anuskaNESTLE и Vikica.cuci им се допаѓа ова.
 10. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.291
  Пол:
  Женски
  ^^^
  Хипстерке исто ко јас да сум го пишувала мислењето. И јас со душа ги чекам Оскарите и како што напомена 6 часа уживање. Повеќето филмови ми се веќе изгледани, всушност ми останаа уште Далас Бајерс Клаб и Капетан Филипс. Ако имам време планирам и Небраска да го гледам.
  Си имам мои фаворити во трката за Оскар, но секако имам и објективно гледање на тоа кој ќе го земе.
  Кога ќе ги изгледам и горенапишаните два филма ќе си дадам и мое мислење за тоа кој сакам и кој мислам дека ќе си оди дома со златната статуетка.
  А и едвај чекам да ја видма Анџелина на црвениот тепих, лани ми фалеше.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.413
  Пол:
  Женски
  Викица најдоброто за крај ти останало, гледај го па ќе дискутираме, најоригиналниот и најинтересниот филм ми е Далас Б. К. јас сум воодушевена.
  Капетан Филипс ми е просечен, само последниот пола час вреди во филмот, највозбудлив ми беше.
  Блу Јасмин требаше да се најде во најдобрите 9, много подбар и од Небраска и од Американ Хасл, па и од Волкот дури, мое мислење. Потсеќа на старите добри филмови на Вуди.
  Битката ќе се води кај главна женска улога мислам, се собрале се брилијантни глумици да не знаеш на која е подобра.
   
  На rhcpfan и Vikica.cuci им се допаѓа ова.
 12. rhcpfan

  rhcpfan Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  1.027
  Jared Leto дефинитивно заслужува оскар за споредна улога значи предобар е ! Исто така и Dallas byers club :D
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  Имам чувство дека American Hustle или Gravity ќе го добие оскарот,не знам зошто,а не ми се ништо посебни.
  12 years a slave е феноменален,а за Далас незнам што и да кажам..Метју ми е еден од омилените глумци,човекот нема улога што не знае да ја изглуми,алал да му е.
  Лео заслужува Оскар,ама не би му дала за Вол Стрит,може он и подобро :lol:
  The Croods ми е најдобар од номинираните,а после него Фрозен,иако прилично сум сигурна дека Фрозен ќе го однесе Оскарот,ултра популарен е..
  Ајде ќе видиме утре вечер,јас си ги догледувам уште некои од листата,да бидам опремена за критикување :D

  Туку ќе даваат на некоја друга програма освен сител? Не ми се слуша некоја од нашиве како коментира во позадина,ми го уништува настанот :D
   
 14. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.064
  Значи ако Леонардо Ди Каприо не добие оскар оваа година не гледам веќе холивудски филмови. И се разочарав што Големиот Гетсби има само една номинација и тоа за костимографија |(
  Гравити некако го прецениле, скоро во се е номиниран, мене не ме воодушеви ниту пак Сандра Булок, фууј, најверојатно нема да ги гледам оскариве, лани исто ме разочараа. Се гледа дека многу форсираат одренеди глумци и филмови од незнам кои причини, ама Ди Каприо треба дефинитивно да земе оскар оваа година, кога веќе го пропуштија за многу поробри филмови од Волкот од Вол Стрит нека му дадат за него годинава, многу добар глумец е! ... :yawn:
   
 15. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  И јас ви се придружувам во чекањето на оскари, ги обожавам, уживанција заедно со мајка ќе ги гледаме, конечно оваа година се погодив дома за заедно да си дискутираме. На неа се метнав филмоман и серијоман. :)
  За Лео жал ми е што не добил оскар, но сметам дека годинава ќе добие за волкот, иако нема да се согласам, мене филмот ми беше предолг и на моменти досаден, го исфорсираа ептен, само за него се збореше цел месец кога испадна, па баш и затоа сметам дека ќе летне некој оскар. A Лео, како Лео е извонреден актер со страшен шарм.
  Aмерикан хастл ме изненади што е номириран во толку многу категории, овој ми беше многу подосаден и без живот, едноставно не допре до мене, не ме освои ич.
  A пак за Гравити да не зборам, ужасен, заедно со Сандрето, дури и да го гледав у кино нема шанси да сменам мислење, тотално промашување е филмот, а толку многу номинации, ми се иде да си ја окубам косата од нервоза.
  Најпрво воодушевување добив од Капетен Филипс, после сите овие наброени, овој ми дојде и ми легна убаво, интересен филм, и стварно многу добра глума. Но тука не ми се допадна воопшто рекламирањето и форсирањето на Фоките, како Америка се грижи за своите граѓани, бла бла, за еден човек, сите можни сили се собраа, некако само тој дел ме изнервира, и тоа што дејството можеше да биде многу понапнато во текот на цел филм, а не само последните 40 минути.
  Ама па затоа Далас бајерс клаб ми е врвот и навивам со сите нозе и раце за него! Метју беше перфектен, целата приказна страшно допадлива и интересна.
   
  На Marossa и Hipster им се допаѓа ова.
 16. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  Јас искрено да ви кажам (осеќам ке ме каменувате) ама не би му дала оскар на Лео за Волкот. Греота е да земе за овој филм, а не за Шатер Ајланд, Инсепшн или ред други каде многу добро одглумил. Човекот е цар, стварно е греота да не земе Оскар, ама па оваа улога воопште не ми е оскаровска. Не е така тешка како што знае да одглуми.
  Како и да е, останува на нас само да чекаме и ќе видиме :)
   
  На mims-89, anuskaNESTLE и Hipster им се допаѓа ова.
 17. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  3.516
  Пол:
  Женски
  Ајде Лео, навиваме за тебе! :D Стварно редно време е да се закити со некој Оскар.
   
 18. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  15.578
  Допаѓања:
  218.230
  Јас годинава немам изгледано ниту еден филм, освен Гетсби :tmi: .
  Ама гледам дека има само една номинација.
  Ми се расипа лап топот, а на персоналниот немам навика да гледам, но причината е и малиот кој си бара внимание, па мама нема многу време за филмовите. Ај на лап топ ќе си пуштам филмче, он ќе си цица, ама вака на персоналниот не бива ]:) .
  Ама имам во план да ги изгледам сите филмови иако ми се насобрале прилично многу. А и сериите...
  Оскарите не ги пропуштам, а и плус син ми не спие по цела вечер, така да барем Оскари ќе гледаме утре :) .
  Навивам за Лео, го немам гледано филмот, ама знам дека е добар. Плус со Мартин ми се тандем број еден. Го обожам Скорсезе. Стискам палци и за двајцата.
   
 19. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.543
  Пол:
  Женски
  На која програма вечерва ќе го емитуваат преносот на доделувањето на оскарите за 2014? Гледам во програмата на МТВ1 нема такво нешто :/ Ај ако некоја знае или пронајде линк на интернет со life streaming нека го постига ќе ѝ бидам многу благодарна.
   
 20. doubleinfinity

  doubleinfinity Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  2.038
  Допаѓања:
  3.720
  Пол:
  Женски
  сител,23:30h
   
  На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.