1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оскари 2015 (87th Academy Awards 2015)

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од DzingrlakaDzikica, 15 јануари 2015.

?

Кој ќе ја земе златната статуетка за најдобар филм?

Анкетата е затворена на 23 февруари 2015.
  1. American Sniper

    11,5%
  2. Birdman

    6,6%
  3. Boyhood

    16,4%
  4. The Grand Budapest Hotel

    9,8%
  5. The Imitation Game

    34,4%
  6. Selma

    3,3%
  7. The Theory of Everything

    18,0%
  8. Whiplash

    0 глас(а)
    0,0%
  1. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    ^Се мислев да пишам мејл на Сител,да не биде она :D
    Лани ништо не слушнав од Елен,а оваа година Барни ќе биде,а он е awesome,па мора да се слуша :D
    Па кога ќе почне со нејзините предвидувања,притисокот ми се качува :D
     
    На kolovoz, Hipster и do-re-mi им се допаѓа ова.
  2. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Мене Елен ми беше фантаситична, ги надмина и Били Кристал и Стив Мартин како доста чести и познати водители. Најлоши како пар ми беа Хатевеј и Франко, барем од тие што ги паметам и ги имма гледано. Ужасни беа, не знам како се прелажаа нив да ги земат. Мене Ен ми е одвратна и што и да направи ќе биде одвратна безхаризматична особа.
    Крис Рок ми беше исто фантастичен и Вупи ја паметам.
    Били Кристал беше добар во поранешните и поодамнешните изданија, во поновите ми е некако досаден.
    Али сепак е одличен водител.
    Ми се допаѓа Нил за избор како водител, ги има водено Тони наградите неколку пати ако не се лажам одличен е, супер избор нема да не разочара верувам.
    Нека не ги повтораат само секоја година истите, мислам Холивуд ако нема вакви шоумени за извоз кој има.

    Сепак многу е битно кој е водител на настанов, ако не и клучно, зашто Оскари не се само доделување на награди, најпрестижни, пред се е едно шоу. Многу скапо и најгледано шоу.
     
    На mackica1, Marossa, mims-89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    А на некоја од странскиве програми да не има пренос во живо знаете?
    Јас не гледам само заради тоа што неможам да ги слушам нашиве синхронизатори да кажам :punch:.
    Ко божем не разбираме англиски сите што сакаме да гледаме, сигурно нема баба ми да стане и да гледа оскари, морало да има наш го*нојадец да ни „преведува„ (wtf)
     
  4. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Според закон мора да има превод, некој што ќе преведува, од српскине шоуа преведуваат па тек од англиски.
    А во живо е не може да има титл одоздола.
    Додуша во Америка има едно многу јако нешто за глувонемите, има титл на сите програми дури и на хоуа што одат во живо, ептен брзо се куца како они зборат, али на англиски се разбира. Симултан титл на македонски е невозможно да има. Принудена сме да ја слушаме Миланка.
    Додуша не сме, ќе има стрим асален сигурно.
    Пренос дава на ХРТВ1 колку што памтам од тие што ние ги иаме. Србите даваа порано на РТС.
    Ако има на Хртв1 јас таму ќе гледам, хрватите ми се секогаш најокеј во се, не само толерантни туку супер коментатори имаат на место, не се напорни толку плус коментари на место даваат, се гледа дека се упатени во тоа што го коментираат. Милана чита само кратка содржина на филм и тресе зелени, потпрочитнува странски критики ама не ги дочитува. Хрвативе барем знаат што зборат и правнилно ги изговараат имињата на глумците и филмовите. Барем пред 2 години јас ги гледав таму, лани пола на Шител гледав, пола на стрим.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.794
    Допаѓања:
    65.511
    Пол:
    Женски
    Ќе бараме стрим и годинава. Лани мислам едвај се најде, туку и полни се со вируси, лом ми се направи компјутерот тогаш. Ама не се слуша бре Миланка човече, додека дрнда глупости сите интересни моменти се пропуштаат. Уште малку, уште десет дена.
     
    На mackica1 и mims-89 им се допаѓа ова.
  6. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Еве луѓе проверено, наши браќа хрвати ќе имаат пренос, од 1 саат по полноќ. Решен проблем, ем без вируси ем на голем екран т.е телевизор.
    http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=2&datum=2015-02-22

    Ма да за 24 часа ќе го има целиот настан на торент, јас обично ги симнувам и ги прегледувам пак од ново, зашто секогаш нешто сечат или ќе станам и ќе испуштам некој добар момент.
     
    На RainBow и Marossa им се допаѓа ова.
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ова со торентот е одлична идеја, само нема да ми биде интересно штом ќе уклучам интернет на секоја можна страна ќе има слики од победниците :D.
    Како и да е Хипстер постирај го линкот од торентот кога ќе го најдеш во потпис или на ѕидот стај си го, во букмарк ќе те ставам и прво тоа ќе отворам :lol:.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Шметерлинг

    Шметерлинг Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Знаете што најмногу ме иритира, кога госпожата што си игра симултан преведувач, ке почне да се смее за нешто што не е воопшто смешно. Ќе види некој во публика а еве го Бред Пит хахахахахахаах (гледаме и ние ало не сме слепи). Или на пример еве уште една номинација за Гравити или на македонски Гравитација, и после тоа задоволно се смее пак, чиниш Хамлет успеала да го преведе.
     
    На Name, Hipster, mims-89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Ќе ти го пратам по лп не се секирај нема да збораавам, ама сигурно знам дека од thepiratebay ќе го симнам. Релгиозно верувам со сајтов,ко на бог му се крстам, нема што нема и тоа со брзината на светлината ги ставаат.
    Месец дена беше паднат сајтот, ама фало богу се врати, хакери су најјачи.
    Не шала на страна без вакви торент страни ние ќе пропаднеме, ништо нема кај нас на телевизија асално да најдеш.
    Ќе го постирам линкот и тука за сите заинтересирани.

    @Шметерлинг мене поише од тоа ми смета што ќе почне да ги раскажува филмовите.
    И напиња со некои македонски продукции што работат на визуелно ефект, абе цал настан нив ги збори. Супер тоа и мене ми е мило што наши луѓе работат на холивудски проекти, ама цел настан да го утупиш за нив. Која година беше не знам за кој анимиран филм, не е битно окја категорија се збори, она напна со нашите куќи. Океј сфативме, не мора во секоја категорија да ги спомуваш.
    Плус нема некоја емисија, нема д викне некои филмски критичари па да дискутираат за тоа кој филм како поминал, како се критиките, што тие мислат.
    Не дека неаме луѓе што се разбираат ви филмови. Глумец нека стават некој нека коментира, барем глумци иаме многу солидни.
    Ете им предлог некоја асален глумец нека дава коментари од кај нас, барем тие имаат дикција и правилно знаат да зборуваат.
    Баш сакам да го чујам Гораст Цветковски и Сашко Коцев у тандем, урнебеси ќе биде тоа од смешки, ќе го зачинат супер шоуво како што се двајцата чукнати.
     
    Последна измена: 12 февруари 2015
    На Marossa, Шметерлинг и mims-89 им се допаѓа ова.
  10. Шметерлинг

    Шметерлинг Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    @Hipster јас имам уште кошмари од пред неколку години кога го беше викнала „експертот„ Ношпал па заедно нешто коментираа, влезени во филм и двајцата, па даваа критики како мислиш тие се најкомпетентните.(Ношпал оној што ја облече Каролина на Евровизија со оклопот(facepalm)) Една година, не ми текнува сега како се викаше пејачката од Исланд, мислам дека беше Бјорк, носеше фустан од македонски дизајнер на Оскари, па цела вечер тоа се збореше, а фустанот страм да те фати што го гледаш само, како за на карневал. Moже не се разбирам од мода ама немаше смисла цела вечер тоа да се зборува.И да се надоврзам шансите некој друг да коментира Оскари се многу мали поради тоа што ја имала лиценцата откупено на незнам колку години. Така имам прочитано некаде.
     
    На mims-89, Marossa и Hipster им се допаѓа ова.
  11. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Ми текна одма на фустанот.
    За овој се работи и да Бјорк е.
    [​IMG]
    Тоа се смета за наголема модна утка на оскарите иначе, дури и самата Елен се има исмевано на нејзиниот аутфит.
    https://tv.yahoo.com/video/ellen-degeneres-emulating-björks-swan-180050022.html

    Ношпал, да бледо ми текнува дека он и беше гостин. Нормално нема сигурно режисер да викне, ќе си викне креатор ќе диксутираат фустани, нејнебитен дел од оскарите, јуп.
    Инаку да забораив дека она ја има лиценцата, како се дочепала до сеа бог знае.
    Треба да ја има како пример во учебници по екоомија за монопол. Нека отсапи место на некој друг, не знам како немаат ни грам срам и како не допира до неа ни еден коментар. Јас да бев ќе работев дење ноќе да се поправам и да нема толку критики. Разбирам не може на сите да им се допаднеш, ама на 90 посто да не можат да те слушаат до тебе е. Нека гледа филмови по дома месец дека и нека чита барем правилно како да ги изговара ако ништо друго. Толку може да направи.
     
    На Candid, Шметерлинг и mims-89 им се допаѓа ова.
  12. Шметерлинг

    Шметерлинг Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски

    Може не му е местото во оваа тема,ама морав да го споделам. Ова ми е најискрениот и најомилениот момент во сите Оскари што досега ги имам гледано. Секоја година кога гледам се надевам дека некој ќе го надмине овој момент.
     
    На Candid, Name, do-re-mi и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Едно прашање малку надвoр до темата, како се движат коефициентите во кладилница за оскариве?
    Ќе пуштиме едно лифче? Јас искрено сум у план едно до 2 да играм.
    Јас лани погодив едно 90 посто од добитиниците, ќе си гризнев од газот зашто не стаив едно 100че.
    Додуша рано е уште 10 дена има, а и јас не ги имам догледано сите филмови ама ќе догледам уште 6 за 10 дана сигурно.

    Јас од ни еден не сум воодушевена, Boyhood ме разочара, Theory of everything ми е океј ама не ми е за оскар, Хотел Будимпешта нема шанси за оскар а и просечен е. Игра на имитација не сум ја гледала само и Птицачовек. Сјаперот нема ни да го гледам зашто е бул-шит од приказна. Величење на безчуствителни гадови не толеирам.

    Значи според вас Игра на имитација води, интересно.
    Јас мислам ќе се води битката меѓу Птица-човекот и Боухуд. Холивуд се пали на такви филмови, обично.
    Мене никој не ми се допадна претерано, подпросечни ми беа скоро сите.
    Само судијата така ми легна убаво,ама и тој не е за оскар, па не е ни номиниран.
    Само снајперот да не земе, зашто хрт-локер момент два ќе биде :смајлиштоповраќа:
     
    На Candid и Шметерлинг им се допаѓа ова.
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Бенедикт ќе земе за најдобра главна машка улога сигурно, штом има оболожување ќе пуштам ливче обавезно, а за филм незнам...
    За споредна улога женска гарант ќе земе Мерил Стрип, иако ми беше ужасен мјузиклот и едвај го изгледав т.е. преспав, а знаеме за дизни мјузиклите дека вени се сечат.
    Главната женска се мислам меѓу Розмунд Пајк и Фелисити Џонс, најверојатно ќе отиде кај Фелисити, за да биде типично американски до крај.
    Најдобар филм 100% ќе биде Американ Снајпер и ќе го ставам на ливче тоа, нема да го гледам затоа што мразам вака исфорсирани со нивната америчка политика и како се они увек најдобрите, е баш затоа ќе добие оскар, оти многу трогателен е.
    Ако нешто сакаат да му дадат на Бојхуд барем тоа нека биде за споредна машка улога, а ништо чудно и за режија да лапнат, да не отиде трудот во ветар што го сминале толку години.
    И од анимираните го гледав само Биг Хиро 6 и ептен ептен ми се допадна, ама ќе гледам да ги изгледам и другиве пред да типувам. :)
    Инаку Хипстер во сите кладилници има обложување?
     
    На Candid и Шметерлинг им се допаѓа ова.
  15. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Обложување имало за Оскари,е ова не сум го знаела :D
    Мене уште Birdman и Selma ми останаа,Снајперот не ни планирам да го гледам.
    Единствено Imitation Game ми е за Оскар и стварно сакам да го земат,плус Бенедикт за главна машка улога,ама се си мислам Boyhood ќе земе,нели 12 години сниман и се тоа.
    Into the woods си е катастрофа мјузикл иако го сакам жанрот,овој ич не ми се допадна,а толку добар кастинг имаат.
    Розамунд Пајк мора да земе главна женска,реков и порано,жената е феноменален глумец.
    Од анимираните How to train your dragon 2 ми е убедливо најдобар,исто како првиот дел.
     
    На Шметерлинг и Candid им се допаѓа ова.
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Лани имаше во златна копачка мислам онаа на Панчев кладичницата. Мора да има барем во една две, години уназад имаше во поише кладилници. Има кај нас доста мажи големи филмомани кој си имаат пасија кон кладење(отворенете кајгана само у било која тема за филмови ќе видите какви жестоки дебати има), па си ставаат по некое ливче.
    Ќе мора да откријам каде има годинава, во една мора да има.

    За ништо не сум сто посто сигурна ко лани што бев сигурна за едно 50 посто од категориите, па и оваа година нема толку фама за оскариве, лани имаше поголема мртва трка во поише категории. Сега сите се млитави некако.

    Јас не мислам дека Бенедикт ќе лапне оскар, се мислам дека овој глумецов од птица-човек ќе го лапне оскарот за главна улога, многу паѓаат у трансови по филмов.
    Kитон бе Китон. Или овој дечково од теоријата, интересна приказна за еден од најголемите генијални умови во општеството - Стивен Хопкинс. Тие се во голема трка и еден од нив ќе лапне скоро сигурна сум. Не му дават на Бенедикт оскар уште, британец е, млад е рано му е. На Koлин Флирт после 20 години глума му дадоа, ќе се помачи Бенедикт уште едно 10 години за Оскар. Не го зборам Лео, он е намачен пустиот оскар бара ко оаза во пустина.

    Мерил Стрип не зима оскар, ги има она едно 10 дома, доста и е, башка филмот е испод просечен.
    Патриша Аркет од Боухуд зима оскар од таа категорија, доста убедлива ми беше лично и мене.

    Мртва трка ќе биде меѓу Боухуд и Бртдмен годинава, со по некоја категорија Д Тиори оф евритинг.
    За помалку од 10 дена ќе видиме дали сум во право, и дали ќе изненадат.
     
    На Шметерлинг му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    И ако Boyhood бил сниман 12 години или како и да беше, аутоматски е номиниран за најдобар филм.
    Пфф.. и Оскарите веќе, не се тоа што беа.

    Некаде бев прочитала дека пред неколку години (можеби 2010, 2011) Академијата дозволила повеќе од 5 филма да бидат номинирани за најдобар филм на бројка од 10 филма, меѓутоа оваа година е прва да има 8 номинирани филмови.

    Па и како ги одбраа..
    Unbroken баш го гледав вчера вечерта и од повеќе ми остави впечаток него ли Whiplash.
    Се на се, моментално ми останаа за гледање уште American Sniper и Selma.

    А патем, поправете ме, зар тој Foxcatcher не беше исто така номиниран за најдобар филм? Или само Стив Карел за најдобра машка улога?

    И се согласувам со Hipster, колку е да сметам дека Бенедикт е заслужен за Оскар, се мислам дека ке оди кај Мајкл Китон.. пошто ипак човекот со Birdman направи "wow" comeback. :puke:
    А може да оди и кај Бредли Купер, ипак Американците.. горда нација.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Па мене оскарите никако не ми се мерило за тоа дека некој филм е добар или не, размислете само колку предобри филмови воопшто и не биле номинирани никогаш и колку актери покрај феноменалните улоги не добиле оскар. Мене апсолутно ништо не ми значи ако некој филм добил оскар па мора да го гледам оти демек бил предобар само затоа што добил оскар.
    За некои секако дека се согласувам, за некои не, покрај личниот вкус за тоа, тука постои и мислењето на цела една маса од луѓе кои мислат дека Леонардо Ди Каприо заслужува оскар, а сеуште не го добил ама академијата не прашува.
    Значи овој настан го пратам чисто од забава и не ми е никакво мерило за квалитетот на некој филм.
    Во пресрет на оскарите да се потсетиме на сите филмови кои некогаш добиле оскар:
    http://www.fakulteti.mk/galerija/rang-lista-na-site-dosegashni-dobitnici-na-oskar-za-najdobar-film#1
     
    На Шметерлинг и Marossa им се допаѓа ова.
  19. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    Гледате ли ?
     
  20. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Се чекаат минутите :D
    Очекувам активност на темава,па каде е екипата од лани?? :D
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.