1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оскари 2016

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од blackpanter, 4 декември 2015.

 1. blackpanter

  blackpanter Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2015
  Пораки:
  1.077
  Допаѓања:
  6.095
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека нема ваква тема, ако има клуч.

  Лејдис енд џентлмен..... Ја имам честа да ви го претставам осумдесет и осмото доделување на наградите на Американската филмска академија ќе се случи на 28 февруари 2016. на старото место - Dolby Theatre во Холивуд, Калифорнија.

  Ја отварам темева малку порано се со цел да продискутираме и сумираме се она што се случило на филмското платно изминатава година.

  Можеме да си составиме некоја сопствена листа на филмови кои би сакале или имаат реална можност оваа година да бидат номинирани за Оскар.

  Јас би сакала да бидат номинирани следниве филмови:

  1.Bridge of Spies
  [​IMG]

  2.In The Heart of the Sea (уште не е излезен ама имам позитивни очекувања)
  [​IMG]

  3
  . Spectre
  [​IMG]


  Немам нешто посериозно изгледано, па затоа не можам да кажам уште некои кои учекувам да бидат номинирани. Па кои се вашите фаворити номинација, па зошто да не и за освојување на Оскар?

  Темата е отворена, па момци и девојки повелете..
   
  На kajl и jelena.rozga им се допаѓа ова.
 2. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  На temily му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.931
  Еве јас како би гласал:

  Best picture
  The Martian

  Best actress
  Cate Blanchett, Carol

  Best actor
  Matt Damon, The Martian

  Best director
  George Miller, Mad Max: Fury Road

  Best supporting actor
  Tom Hardy, The Revenant

  Best costume design
  Cinderella - Sandy Powell

  Best original song
  Writing’s on the Wall, Spectre

  Best cinematography
  The Hateful Eight - Robert Richardson

  Best make-up and hair
  Mad Max: Fury Road - Lesley Vanderwalt, Elka Wardega and Damien Martin

  Best visual effects
  Star Wars: The Force Awakens - Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan and Chris Corbould

  Best sound editing
  Mad Max: Fury Road - Mark Mangini and David White

  Best editing
  Star Wars: The Force Awakens - Maryann Brandon and Mary Jo Markey
   
  На yo lee и jelena.rozga им се допаѓа ова.
 4. kanella

  kanella Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2015
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  10.190
  Пол:
  Женски
  Кога ќе го видам овој Еди Редмејн во било кој филм страв ме фаќа, секогаш завршува со по некоја номинација за оскар :D Дечково е доста талентиран но ми е крајно антипатичен, и јас како голем љубител на Хари Потер франшизата се стаписав кога видов дека тој има главна улога во новиот филм, тој со чудовиштата (додуша не се поврзани филмовите со Хари потер, но сепак можеле некој друг актер да најдат, кој е далеку поискусен и талентиран, значи некој што не е Редмејн).

  Сакав само за тоа да искоментирам. Инаку, само The Revenant го изгледав од номинираните и мислам дека филмов не е за оскар. Можеби ќе сменам мислење, да ги изгледам прво другите филмови па ќе видиме.
   
  На LilacWine, jelena.rozga и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
 5. jelena.rozga

  jelena.rozga Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2014
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  205
  За жал не сум изгледала ниеден понов филм бидејќи кај нас киното исто и како да не работи. Љубител сум на оскарите и одвај чекам да видам кој ќе ги освои. Најмногу сакам Леонардо ди Каприо да освои зашто многу го сакам како актер а никако да се посреќи со Оскар. Исто така и Рајан Гостинг ми е миленик па би сакала филмот во кој тој глуми The big short да одвои Оскар. Можеби и Рејчел Макфакс, Кејт Винсент, Кејт Бланшет, Силвестер Сталоне. Најмногу ме изненади што Сем Смит нема номинација за песната и брзи и бесни.

  Аха Сем Смит има номинација. Се извинувам. Песната е за Оскар. Преубава е.
   
 6. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.546
  Пол:
  Женски
  Јас се чувам за The Revenant мислам дека заслужува да го гледам на кино. Од номинираните ги имам изгледано следниве:
  1.The Martian
  2.Brooklyn
  3.Joy
  4.Spotlight
  5.The Danish girl

  Воодушевена сум од глумата на Еди Редмајн и колку и да сакам Ди Каприо да земи оскар, сметам дека тој најмногу го заслужува. За актерка во главна улога не сакам да формирам мислење пред ги ги изгледам The room и Carol. Сепак некако намногу кеиф ми се прави С'рша Ронан да земи оскар за Brooklyn. За најдобар филм мислам дека ќе земе или The Martian, после Гравити и Интерстелар, овој може конечно да му упали, а исто така е голема веројатноста и за The Big Short.
   
  На Someonespecial, Lella и yo lee им се допаѓа ова.
 7. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.908
  Иако требаше тоа да го направат уште при Титаник, сепак, редно е еден брилијантен глумец како Дикаприо да добие Оскар.
   
  На iloveyou29, temily, yo lee и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.931
  Леонардо Ди Каприо мислам дека нема до сега оскар. А би требало да добие. Не сум го гледал филмот, ама доста го фалат.
   
  На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.908
  @Marick14 За Оскар секогаш го номинираат, но никогаш не добил, што според мене е чиста глупост.
   
  На jelena.rozga, Lella и Marick14 им се допаѓа ова.
 10. untitled12

  untitled12 Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2015
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  31
  Женски да не знаете точно во колку часот ќе бидат оскарите утревечер на Entertainement HD каналот ?
   
 11. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.297
  Допаѓања:
  28.801
  Пол:
  Женски
  Еве јас како мислам дека ќе ги доделат наградите (не како сакам).

  Best Picture
  The Revenant

  Best actor in a leading role:
  Leonardo DiCaprio, The Revenant

  Best actress in a leading role:
  Saoirse Ronan, Brooklyn

  Actor in a supporting role:

  Tom Hardy, The Revenant

  Actress in a supporting role:
  Rachel McAdams, Spotlight

  Film editing:

  Star Wars: The Force Awakens

  Makeup and hairstyling:
  Mad Max: Furry Road

  Music (original score):
  The hateful eight

  Music (original song):
  "Writing's on the wall", Spectre

  Production design:
  The Martian

  Cinematography:
  The Revenant

  Costume design:
  Cinderella

  Directing:
  Room (не знам со кој памет не е номиниран The Hateful Eight)

  Sound editing:
  The Martian

  Sound mixing
  The Revenant

  Visual effects:
  The Martian

  Writing (adapted screenplay):
  Room

  Најдобар филм: The Martian
  Најдобар главен актер: Леонардо ДиКаприо, Повратникот
  Најдобра главна актерка: Бри Ларсон, Соба
  Актер во споредна улога: Марк Рафало, Рефлектор
  Актерка во споредна улога: Џ. Џ. Ли, Хејтфул 8
  Монтажа: The Revenant
  Шминка и фризура: Mad Max: Furry Road
  Музика: The hateful eight
  Музика (авторска песна): "Writing's on the wall", Spectre
  Дизајн: The Martian
  Кинематографија: Тhe Revenant
  Костими: The Danish Girl
  Режија: Spotlight
  Монтажа на звук: The Martian
  Визуелни ефекти: The Martian
   
  На tockaAa. му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.870
  Пол:
  Женски
  Озбилно и јас да прашам,освен Сител некоја друга програма ќе пренесува целосно во живо?
  Бидејќи на Сител ќе поцркнеме до 6 сабаjле :D

  Инаку за наградите,малку неизвесно ми е годинава,само се молам Повратникот да не земе за best picture,бидејќи ми е преценет.
  Јас искрено најмногу сум за Spotlight,некако ме погоди таа приказна.
  А шоуто очекувам да биде добро,Крис Рок водител,ќе има смеење ако не друго.
   
  На Madam-A, Lella и temily им се допаѓа ова.
 13. christinnn

  christinnn Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  2.651
  Допаѓања:
  20.911
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам само до кога отприлика ќе траат оскарите, за да имам време барем до 6ипол да имам време да повторам биологија па да заминам на училиште?:rofl:
   
 14. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  На српска некоја? Јас обично линкови барам, ама се полни со вируси се, па веројатно на сител ќе остане да се слуша за жал.
  До 5 ипол негде ми се чини траат, може и 6 да фати. :)
   
  На Marossa и christinnn им се допаѓа ова.
 15. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  Еве ги и моите фаворити :D

  Best picture: The Martian - без конкуренција омилен од изгледаните номинирани :)
  Аctor in a leading role: Leonardo DiCaprio, The Revenant (иако филмот во целост не ми се допадна, глумата беше неоспорно фантастична, а и редно време е :D )
  Actress in a leading role: Brie Larson, Room
  Аctor in a supporting role: Tom Hardy, The Revenant
  Actress in a supporting role: Аlicia Vikander, The Danish Girl (се двоумев меѓу неа и Дејзи од The hateful eight којашто ми беше исто прејака, ама улогава некако посебно ме допре)
  Animated feature film: Inside Out
  Cinematography: The Hateful Eight
  Costume design: The Danish Girl дефинитивно
  Мusic (original score): Carol
  Music (original song): “Writing’s On The Wall,” Spectre дефинитивнооо!!! :inlove: (и ова е наградата за која најмногу и навивам :lol:)
  Directing: Room
  Sound editing: The Martian
  Visual effects: The Martian
  Writing (adapted screenplay): Room
   
  Последна измена: 28 февруари 2016
 16. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  694
  Допаѓања:
  1.886
  Пол:
  Женски
  Се надевам дека Лео конечно ќе земе Оскар
   
  На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
 17. bubic.k

  bubic.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 март 2014
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  3.783
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека редно е Лео да земе оскар ... :)
   
  На P.S.love, Marossa и The Saturdays им се допаѓа ова.
 18. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.297
  Допаѓања:
  28.801
  Пол:
  Женски
  Не го мислете Лео, ако земе - земе, ако не - не. :D Макар што мислам дека годинава не му бега.
  Јас нема да можам да ги гледам, прва смена сум утре, ама веднаш штом си дојдам, тоа ќе ми е прва работа. :D
  Јас за најдобар филм ќе стискам палци за Марсовецот, иако и Спотлајт би ми било бескрајно мило да добие, ама мислам дека ќе е Revenant, едноставно премогу пари фрлија на филмов. :emo:
   
 19. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  Додека не почнале да го споделам моите прогнози (поише желби, него ли прогнози али ајде) за некои од номинациите
  - BEST PICTURE - Mad Max: Fury Road
  - ACTOR IN A LEADING ROLE- ќе пишев Eddie Redmayne, The Danish Girl, ама типов доби малина па ај да не се резилам, ќе идам со Мет Дејмон, ама очигледно толку се разбирам :tmi:
  - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE- Christian Bale, The Big Short
  - CINEMATOGRAPHY - нешто тука ми е тенка работава: The Hateful Eight, Mad Max: Fury Road, The Revenant
  - DIRECTING- The Big Short
  - MAKEUP AND HAIRSTYLING- Mad Max: Fury Road
  - ADAPTED SCREENPLAY - The Martian


  Благодарам на вашето внимание. :bow:
  М, :makeup:
   
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.567
  Допаѓања:
  80.640
  Пол:
  Женски
  Лејди Гага - гласиште.
  Уште не ми е јасно зошто не пее таков тип на музика и се бламира со у-ла-ла бед роменс хитчиња. :?:
   
  На rhcpfan и Marossa им се допаѓа ова.