1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оскари 2020

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sejfullai, 13 јануари 2020.

?

Кој филм сметате дека треба да освои Оскар за Best Picture?

  1. Ford V Ferrari

    5 глас(а)
    4,8%
  2. The Irishman

    6 глас(а)
    5,8%
  3. Jojo Rabbit

    1 глас(а)
    1,0%
  4. Joker

    59 глас(а)
    56,7%
  5. Little Women

    2 глас(а)
    1,9%
  6. Marriage Story

    6 глас(а)
    5,8%
  7. 1917

    8 глас(а)
    7,7%
  8. Once upon a time in Hollywood

    10 глас(а)
    9,6%
  9. Parasite

    7 глас(а)
    6,7%
  1. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Мене многу ме интересира и на red carpet што ќе носи. :lol:

    Сега баш ќе побарам за да го симнам Little Women, на страните каде што гледам јас уште е кино снимка.

    Туку настрана фаворити, кои ви се прогнозите?
    За Best Picture мислам дека би требало 1917 да земе, со оглед на тоа што ги зема главните награди на изминатите награди. Но, од академијава знаат да се многу непредвидливи, па да добие некој што не е толкав фаворит, ко Parasite. Сабајлево рандом некаде прочитв дека тој ќе е победникот. За Joker, секако Joaquin ќе земе, но за Best Picture не верувам. За актерка мислам дека кај Renée ќе оди, но ништо чудно и Scarlett да добие.
     
  2. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    81.993
    Пол:
    Женски
    Сакам Паразит да добие,но мислам ќе добие 1917.
    Џокер само за машка улога ќе добие,реално толку и заслужува,да не е Феникс ,филмот би бил просечен.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Џокер за музиката и Феникс за најдобар актер, Скарлет за главна женска улога, а best picture 1917 или Parasite.

    Јас не можам да се одлучам, ама обожавам воени теми па повеќе ми оди мислата накај 1917.
    Ремек-дело.

    Костимографија Little Women, интернационален филм Медена земја.
    Анимиран филм Фроузен можеби, или Клаус ако е номиниран, мојата претпоставка оди кај него, феноменален филм.
    Слабо стојам со овие годинава, поим немам кои се во игра.
     
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Кога почнуваат Оскарите? Без црвен тепих.
     
    На Heavencanwait му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    02:00
     
    На Bridget му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    А до кога ќе траат оскарите?
     
  7. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    81.993
    Пол:
    Женски
    Мислам дека Рене Зелвегер ќе добие за глумица.
    А Паразит за оригинално сценарио и интернационален филм.
    Режија Сем Мендез 1917.

    Адаптирано или Little woman или JoJo Rabbit.
    Костимографија-Little woman.
    Во моментов предвидувањата за документарен се дека највеќе шанси има American factory (Obama + Netflix):|
     
    На dunika, Ketchup и Sejfullai им се допаѓа ова.
  8. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.834
    Допаѓања:
    21.510

    Ги догледав:

    "Ford v Ferrari", филмчето има одлична кинематографија, обожавам ретро ствари. Има предобри кадри со возење, но толку. Треба да си преголем обожавател на автомобили и тркање за филмов да ти е нешто посебен. Барем јас така мислам. Глумата е одлична, приказната е добра, филмот е убав за гледање, но толку. Содржината не плени.

    "Pain and Glory" има убава биографска приказна која, но ништо посебно трогателна или драматична или комична или било што. Едноставно се прераскажува животот на еден режисер, паралелно прикажано дешавки од неговото детство и тоа што денес му се случува. Но она што морам да го пофалам е кинематографијата. Колку прекрасни бои има филмов! Детали во секој кадар! Облеката, шољите за чај, плочките во кујната, итн. Се‘ е перфектно искомбинирано. Бандерас е топ, но повторно не ми е омилен годинава.

    "The Two Popes" е најдобриот филм од минатата година. Не знам зошто не е номиниран за најдобар. За мене, чиста 10ка. Очекував дека ќе гледам досадна дискусија на две личности седнати на маса (постерот ми даде лажна претстава), а што всушност се изнагледав! Не знам колку е вистина целата приказна, но одамна не сум гледала толку специфични ликови кои интимно се соочуваат со специфична тема. Приказната по себе е доволна за да го направи филмов најдобар! Но, она што е врвот е режијата. Кадрите од близу на ликовите на двајцата додека разговараат, сите оние прекрасни сцени од ритуалот на одбирање нов папа, убавите цркви, архитектура, ентериер, облека, музика.... жално е што не е ни номиниран! Во секој случај, најмногу ви го препорачувам да си го изгледате!

    "Jojo Rabbit".... уфф. Требаше да биде комедија... со таква замисла го почнав. Колку жална, но истовремено силна приказна. Се разбира најубавото нешто е односот помеѓу Џоџо и Елса, две страни со две различни перпективи кои полека се претопуваат во една. Но она што посебно ми се допадна е ликот на Хитлер кој малиот го гледа. Преку него можеме да видиме колку му е испран мозокот, што всушност мисли и како го гледа светот. А полека и забележуваме како истите му се менуваат во спротивна насока. Само “1917„ не ми е гледан, но искрено мислам дека овој треба да добие за филм на годината. Преку навидум комична атмосфера успеваат да доловат толку тешка случка...


    Моите бетови се следни: филм на годината - "Jojo Rabbit"; машка главна улога - Joaquin Phoenix; женска главна улога - не знам, само "Marriage Story" ми е гледан и тука Scarlett Johansson не ми е ништо посебна; машка споредна улога - Anthony Hopkins; женска споредна улога - Laura Dern; кинематографија - "1917"; костум дизајн - "Jojo Rabbit"; (или "Little Women, не ми е гледан); режија - Sam Mendes; документарец - "Медена Земја"; интернационален филм - "Parasite"; шминка и коса - "Joker"; визуелни ефекти - "1917"; адаптирано сценарио - "Jojo Rabbit"; оригинално сценарио - "Parasite".
     
  9. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    3.887
    Пол:
    Женски
    Годинава многу слаба ми е гледаноста, само 4/9 од номинираните за Best Picture, така да за тоа не типувам.
    Од актерите, сметам Феникс заслужува за Joker. Адам Драјвер не беше лош, но годинава е годината на Феникс. Рене ми беше феноменална во Judy и баш би сакала да освои; Скарлет мене лично не ме воодушеви во Marriage Story, Адам и Лора Дерн ми беа поубедливи во тој филм. Лора женска споредна, а кај мажите само Бред Пит го имам гледано, но како што гледам тој е и фаворит, па најверојатно ќе освои.
    Honeyland според мене шанса има само кај документарците, но и таму оној на Обама е фаворизиран, па да се надеваме на чудо.
    Кај интернационалните сметам дека Parasite ќе освои, мене многу ми се допадна. Мали му се шансите за Best Picture, но овде победата 99% е негова.
    Кај анимираните само Klaus го гледав и баш би сакала да освои, многу прекрасен филм.
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Го гледав и Little Women.
    Многу убава приказна, со оглед на тоа што е напишана пред 150 години, а не е класична Пепелашка.
    Како што кажав, нема нешто поврзано Грета, а да не ми се допаѓа. Баш би сакал годинава да земе за Best Adapted Screenplay.
     
    На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Glimmer

    Glimmer Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Линк до пренос на Academy Awards? :)
     
  12. TheGoldenPeach

    TheGoldenPeach Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    3.669
    Пол:
    Женски
    Уф со нетрпение ги очекувам вечерва, секоја година издржувам до утринските часови, така ќе биде и годинава.
    Тука некаде сме сите со претпоставките од се шо видовме на останатите награди, но од сите шо ве читнав, би сакала @MissChievous да е во право за се. После Џокер најомилен ми е Џоџо рабит, ко шо напишав некни најголем впечаток ми остави, а најмалку очекував од него. И најмногу се молам нашиот барем со едно оскарче да заврши, тешко ќе биде, но надежта е тука. (fingers)
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Еве ги нашите.
    [​IMG]
     
    На P.S.love, dunika, SexiLy и 15 други им се допаѓа ова.
  14. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.451
    Допаѓања:
    81.993
    Пол:
    Женски
    Очекував подобар фустан за Тамара.
    Можеби посмела циклама боја фустан,Тамара убаво носи јаки бои.
    Атиџе е добра.
    Но добро,Кокев одела на сигурно,ненаметливо.
     
    На oblace1 и Heavencanwait им се допаѓа ова.
  15. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Јас набрзинка да прокоментирам. Не успеав сите да ги изгледам од номинираниве, се осеќам неспремно :D

    Joker
    беше добар, ама искрено јас очекував некако повеќе ваљда ради тоа колку хајп имаше околу филмот. Глумата беше врвна, ќе земе за главна машка улога сигурно. Ми се допадна психолошкиот аспект на филмот многу како го долови (y)
    A marriage story, спор ама не ми беше досаден. Длабока тема си обработува, одлично глумеа, би сакала Скарлет да го земе оскарот.
    Јојо rabbit не очекував дека толку ќе ми се допадне. Чудно интересен, тажен, тематиката допира. Ми летна филмот, не го осетив. Ама нема шанси за best picture реално.
    Parasite ми беше најпозитивното изненадување. Нетипична приказна, одлична глума, со добро темпо се одвиваат настаните. Со право е голем фаворит.

    Сакав и 1917 да го гледам ама не најдов добра снимка, исто и за little women. 1917 мислам дека има голем потенцијал за оскар за best picture, ама ќе видиме.

    Од цртаниве Клаус сакам да победи, толку слатко и емотивно цртанче нема шанси да не ве разнежни.

    И секако се надевам вечер за Ханиленд, барем за документарец оскарот да го земеме :*:
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  16. TheGoldenPeach

    TheGoldenPeach Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    3.669
    Пол:
    Женски
    Уау, Атиџе е препрекрасна, креацијата е створена за неа, косата топ, браво. Тамара на забавата ми беше поубава, очекував нешто потипско во нејзин стил. Како и да е стискаме палци на најјако.

    Инаку на Entertainment програмата веќе е почнат ред карпет кој сака да гледа.
     
    На oblace1, Heavencanwait, Waverly Raven и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.820
    Допаѓања:
    10.460
    Пол:
    Машки
    Пренос ќе има на Телма мислам..
     
  18. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    А Телма некако од ПЦ може ли да се гледа?
    Ич не ми текнува лани како гледав, ни на E! моментално не ми го дава Red Carpet-от.
     
  19. Queen Leah

    Queen Leah Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2019
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    Баш сега на Е! у позадина у кадар нашите ги имаше , баш беа срцкасти сите како се движат полека возбудено , посебно Атиџе:inlove:
     
  20. TheGoldenPeach

    TheGoldenPeach Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    3.669
    Пол:
    Женски
    Го даваат на Е!, ама многу реклами има. Нашиве само што стасаа сега. Инаку телма види на max tv online, или пиши на гугл ќе ти излезе некој линк
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.