Ослаби 8кг за 8 дена

Дискусија во 'Диети' започната од love23, 13 декември 2010.

 1. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  3.491
  Пол:
  Женски
  Исфрли вечера, леб и бели пецива, макарони, шпагети и благо намали на минимум, јади со ручекот умерено леб интегрален по едно парче, за појадок овошје. За месец дена ќе ослабнеш на здрав начин 8кг сигурно. Јас ослабнав 5кг на овој начин.
   
  На Tan4ence, minneymouse82, ludamaja10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.176
  Допаѓања:
  12.669
  Пол:
  Женски
  Испробано и неефикасно за мене
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  3.491
  Пол:
  Женски
  Знам но поентата ми е: ни 8 дена нема да се ефикасни ако после тоа не се држиш до некој режим. Ако си јадеш како по старо ќе ти се вратат килограмите. Затоа потребно е нешто што ќе биде долготрајно решение.
   
  На Animali и Justicija им се допаѓа ова.
 4. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.176
  Допаѓања:
  12.669
  Пол:
  Женски
  После диетава ке се држам до тој режим
   
  На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
 5. babybubu

  babybubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  Дали некој ја држи моментално диетата? И дали има резултати?
   
 6. Ма.нев

  Ма.нев Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  1.206
  Пол:
  Машки
  Уште пред да пишам на темава, не се согласив со насловов и решив да пишам и да ви укажам како не се слабее.

  Јас држев диета, т.е. бев на здрава исхрана, ослабев за многу кратко време многу килограми и завршив во болница поради таа причина.

  Не е само да ослабете, туку треба да знаете како да ослабете. Ете кај мене имаше лош ефект.
  Ова ви го кажувам од лично искуство и сакам да ве предупредам да внимавате кога сте на диета.

  Има многу несакани ефекти, до расипување на желудник, метаболизам и тн...

  И нека не ве лаже некој со диети за да фрлате пари или да слушате нутриционисти.

  Се слабее со здрава исхрана, волја за слабеење и физичка активност (кардио вежби).
   
  На Snowflake97, Tan4ence и Adriana.O им се допаѓа ова.
 7. Adriana.O

  Adriana.O Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2017
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  303
  Пол:
  Женски
  Има, но не 8кг за 8 дена. Некаде до 3-4 максимум ( кај повеќето, сепак зависи од организмот и со колку кг. почнуваш ) и плус тоа е водата од организмот. Килограмите се враќаат многу брзо.
   
  На vectra20 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Adriana.O

  Adriana.O Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2017
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  303
  Пол:
  Женски
  За ова се согласувам! Но јас кога имам пишано ден за ден или доручек, ручек, вечера сум по дисциплинирана. Ослабнав 7кг. јадејќи овошје, зеленчук, месо, манџи без брашно...но еве веке трета недела не мрдам со килажата надоле, а зошто незнам...
   
 9. Ма.нев

  Ма.нев Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  1.206
  Пол:
  Машки
  Стагнира системот. Кај сите е така и кај сите е различен период на стагнација. Кај мене 20 дена се случи да стагнирам и ни килце да не оди надоле. Не е ништо страшно и нема простор за паника.
   
  На Adriana.O му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.176
  Допаѓања:
  12.669
  Пол:
  Женски
  Дали може јогуртот да го заменам со кисело млеко?
   
  На Adriana.O му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Adriana.O

  Adriana.O Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2017
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  303
  Пол:
  Женски
  Може,јас јадев кисело млеко, а и подобро е башка и резултати имав.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  634
  На каква диета си во моментов?
   
 13. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.176
  Допаѓања:
  12.669
  Пол:
  Женски
  На никаква ....од утре планирам да почнам со оваа диета ....
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  634
  Која ?
   
 15. Alpha010

  Alpha010 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Машки
  НЕ ја почнувајте диетата. Не е здрава, килограмите што ќе ги исфрлите се гликоген и вода а не масно ткиво.
   
  На Tan4ence и vectra20 им се допаѓа ова.
 16. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.176
  Допаѓања:
  12.669
  Пол:
  Женски
  Па оваа на која ја коментираме...Диетата е на почетна страна ...
  Јас ослабнав и масно ткиво
   
 17. Alpha010

  Alpha010 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Машки
  Како знаеш? Провери на DEXA скен?
   
  На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.233
  Допаѓања:
  21.366
  Наместо да ве привлекуваат тие бројки 8 кг за 8 дена едноставно отфрлете сѐ нездраво (леб, тестенини, благо, пржена храна, газирано итн) или пак одберете медицински одобрена диета која бавно слабее зашто масно ткиво не се топи толку брзо, особено не неколку кила за една недела. И побитно е визуелно да се види разликата отколку на вага, зошто на вага е релативно.
   
  На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.941
  Допаѓања:
  33.177
  Пол:
  Женски
  Не е здраво толку брзо да се ослаби 8 кила, а и најверојатно е дека дупло ќе се вратат после прекинот на ваква исхрана. Како што кажа @Tan4ence отфрлете се што е нездраво и внесете многу свежо овошје и зеленчук во исхраната. Нормало дека можеш да се почастиш некогаш, но да не биде повеќе од два пати месечно.

  Ова е само малтретирање на организмот. Се што се постигнува брзо си оди брзо. За трајно слабеење потребно е трајно придржување кон здрави навики. Јас слабеам само до 4кг месечно (некогаш дури стагнирам и помалку постигнувам) и океј ми е тоа иако уште имам вишок многу. Тоа што со години се таложело не се губи туку така, време треба.
   
  На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.176
  Допаѓања:
  12.669
  Пол:
  Женски
  Не може 20 кг да се вода и да нема губење на масти .... а и стомакот не е можно да бил полн со вода и гликоген .
  Како прво не може да се ослабе 8 кг за тие 8 дена од искуство кажувам , а тоа со без леб и благо имам држано мн месеци и крајниот резултат ми беше разочарувачки (дури не добивав мензис тие месеци)