1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Османлиско царство (Bir Zamanlar Osmanlı: Kıyam) 2012

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од DreamAngel, 26 ноември 2012.

 1. DreamAngel

  DreamAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  353
  Уште една турска серија која овој пат го следи владеењето на Султанот Ахмед III, кога Отоманската империја се наоѓала во тежок период да ги продолжи дипломатските односи со Европа.
  Еден од хероите во приказната е Мурад, командант на телохранителот на султанот, кој по смртта на неговата сопруга Гонџанигар која била сведок на убиството на Шејхо, се наоѓа во сплетот на настаните.
  Шејх Аџем сака да го постави својот син како престолонаследник на османлискиот трон, држејќи се до замислата „Непријателот на мојот непријател е мој пријател!“, за остварување на таа цел тој го задолува својот син Касим и неговата ќерка Џансеза.
  Љубовта која Мурат ја чувствува спрема Џансеза го доведува во дилема за освета.
  Касим, кој се движи на патот со цел да ја исполни одмаздата на неговиот татко го обзема желба за одмазда која воедно го подготвуваи неговиот крај.

  Сценариото е доста интересно и истото го одразува сегментот на владеењето на османлиската династија, збогатено со доста интересни и силни ликови инспирирани од историски личности,кои го одбележале своето време.
  Снимањето се одвива на локацијата поставена во паркот СЕКА кај Коџаели и во одредени историски делови на Истанбул. Сценариото на серијата е фокусирано на важните фигури на османлискиот сарај.

  Во серијата се појавуваат многу познати турски актери помеѓу кои:
  Türkan Şoray, Tolga Karel, Aslı Tandoğan..

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Серијата се емитува на каналите на Турската Радио и Телевизија ТРТ, а можете да ја гледате и овде. :)
  http://www.serije.biz/browse-osmanska-v ... -date.html


  Па што мислите, можно е ли да ја надмине гледаноста на Величествениот? :^)
   
 2. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  277
  јас искрено незнам дали е подобра ама е слична како величествениот како што гледам јас знам и уште една серија слична на двете се вика ХАРЕМ[​IMG] се емитува на FOX тв во Tурција 3 4 епизоди мислам дека има снимено :)
   
 3. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.736
  Пол:
  Женски
  Интересни ми се чинат бидејќи јас сакам вакви историски драми.
  Ама се прашувам дали сега после Сулејман ќе почне ерата на турски историски серии за султаните.... :D :!: