1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Османлиско царство (Bir Zamanlar Osmanlı: Kıyam) 2012

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од DreamAngel, 26 ноември 2012.

  1. DreamAngel

    DreamAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    353
    Уште една турска серија која овој пат го следи владеењето на Султанот Ахмед III, кога Отоманската империја се наоѓала во тежок период да ги продолжи дипломатските односи со Европа.
    Еден од хероите во приказната е Мурад, командант на телохранителот на султанот, кој по смртта на неговата сопруга Гонџанигар која била сведок на убиството на Шејхо, се наоѓа во сплетот на настаните.
    Шејх Аџем сака да го постави својот син како престолонаследник на османлискиот трон, држејќи се до замислата „Непријателот на мојот непријател е мој пријател!“, за остварување на таа цел тој го задолува својот син Касим и неговата ќерка Џансеза.
    Љубовта која Мурат ја чувствува спрема Џансеза го доведува во дилема за освета.
    Касим, кој се движи на патот со цел да ја исполни одмаздата на неговиот татко го обзема желба за одмазда која воедно го подготвуваи неговиот крај.

    Сценариото е доста интересно и истото го одразува сегментот на владеењето на османлиската династија, збогатено со доста интересни и силни ликови инспирирани од историски личности,кои го одбележале своето време.
    Снимањето се одвива на локацијата поставена во паркот СЕКА кај Коџаели и во одредени историски делови на Истанбул. Сценариото на серијата е фокусирано на важните фигури на османлискиот сарај.

    Во серијата се појавуваат многу познати турски актери помеѓу кои:
    Türkan Şoray, Tolga Karel, Aslı Tandoğan..

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]


    Серијата се емитува на каналите на Турската Радио и Телевизија ТРТ, а можете да ја гледате и овде. :)
    http://www.serije.biz/browse-osmanska-v ... -date.html


    Па што мислите, можно е ли да ја надмине гледаноста на Величествениот? :^)
     
  2. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    јас искрено незнам дали е подобра ама е слична како величествениот како што гледам јас знам и уште една серија слична на двете се вика ХАРЕМ[​IMG] се емитува на FOX тв во Tурција 3 4 епизоди мислам дека има снимено :)
     
  3. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Интересни ми се чинат бидејќи јас сакам вакви историски драми.
    Ама се прашувам дали сега после Сулејман ќе почне ерата на турски историски серии за султаните.... :D :!: