1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оставање на детето само дома

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 15 декември 2019.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.794
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Инспирација за темава е една дискусија на инстаграм во која мајката вели дека своето дете уште од мало, пред годинка ми се чини беше, го оставала само дома за она да тркне на 10-15 мин до продавница.

    Имаше и интересни коментари за и против, дека децата со ваква постапка побрзо се осамостојувале, а биле премногу галени и пазени во денешно време и од другата страна, дека е лудост толку мало дете да се остава само, може да направи било што и во толку мало дете не треба да се има доверба.

    Што мислите вие за ова? Дали практикувате да не го влечкате детето со вас на кратка релација, па да го оставите дома само? И од која возраст? Или сте строго против?
     
    На CameliaMiller, ivi1987, theowndemon и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.246
    Допаѓања:
    124.526
    До 10 години само не. Ни на 2 минути. Знаете пред некој месец, у Аеродром детето спиело, мајката до банка за 15 мин, детето од 7ми кат паднало, се разбудило. Дете со мене секогаш, секаде.
     
    На CameliaMiller, Kolin, kikin и 17 други им се допаѓа ова.
  3. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    8.354
    Пол:
    Женски
    Не го оставам сам, ми се случило да ми стигне пакет да морам да се симнам на втори спрат сум додека спие сум го будела, еднаш така и тропав на комшиката да седи во дневна додека он спие јас завршам нешто важно 3 минути беше. Колку цврсто и да спие ми е страв секој момент може да се разбуди.
    Дете на година, две, три не би оставила ( можеби да земам пакет од доле пола минута да ама повеќе не). За поголемо дете неножам да кажам.
    Свекрва ми кажуваше како на горниот спрат го оставале сам девер ми да спие како бебе што мене ми е лудо со оглед на тоа што можеш да не го слушнеш ако се разбуди, плаче, падне...
     
    На CameliaMiller, Rama, duffi и 5 други им се допаѓа ова.
  4. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Дотичната особа што ја започна дискусијата треба малце да си го стави прстот на чело бидејќи сепак има влијание врз мајки.
    Не, оставање дете само дома не е во ред. Не е модерно и не е просперитетно и не треба да добива поддршка за истото.
    Малтене е истото што и оставањето во кола за до продавница.
    Дете ќе напраи беља некогаш и дур ти е пред очи.

    НЕМОЈТЕ ДА ГИ ОСТАВАТЕ ДЕЦАТА САМИ ЗА ДА ОДИТЕ ДО ПРОДАВНИЦА, ВЕ МОЛАМ!!
    Да се едитирам: зборам за деца стари колку моето.
    Околу оставањето сами дома кога се повозрасни односно кога одат во школо е веќе одлука на родителот според способностите и довербата на родителот во детето.
     
    Последна измена: 15 декември 2019
    На Minnie-e, FallenAngell, Milobebence и 27 други им се допаѓа ова.
  5. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Мајка ми ме оставала сама дома од 4-5 годишна возраст и тоа на по еден час.
    Од тоа што памтам знам дека сама ќе си се задавев дури три пати со лигувче.
    Потоа се роди и брат ми, и ме оставаше сама со него да го нишам на креветче лулашка ако случајно заплаче, и да не знам колку пати го имам превртено.
    Од кога направи 3-4 годинки тој, додека бевме сами дома, се правевме лом и крш. Еднаш за малку ќе му го скршев ‘рбетот. Еднаш го искршивме прозорецот, буквално лом правевме. И кога ќе погледневме дека доаѓа мајка ни, брзо брзо средувавме. Освен прозорецот.

    И пак ќе бидам офф топик, зашто немам деца, ама во случај да имам, никако не би го оставила само детето до 7-8 годинки, натака можеби би го оставила на 15-30 минути, ако е едно, во случај да имам повеќе деца, тогаш нема да ги оставам сами, зашто некои работи од играчка стануваат плачка.
     
    На CameliaMiller, TutiFuti, Rama и 7 други им се допаѓа ова.
  6. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Против! Дури и со закон да се забрани треба!!!
    Го читав постот и запрепастена сум колку ја поддржуваат и колку навеле дека истото го практикуваат. Стварно негативно се изненадив од одредени коментари :x
    Се сложувам со @Cka , до 10 а и за тогаш два пати ќе размислам.
    Колку и да ни е чајлд френдли домот и колку и да ни се самостојни тодлерите, сепак е ОГРОМЕН РИЗИК, секунди се во прашање, секунда, батали колку зен личност си и колку праќаш позитив вајбс на универзумот ..
    Не, не и не за оставање деца сами дури и во соба за да се тушираш, а камо ли дома за куче да врши физиолошки потреби. НЕ!!!
     
    На LadyC, Milobebence, CameliaMiller и 18 други им се допаѓа ова.
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Немам ни размислувано воопшто на темава. На крај на памет не ми е да ја оставам сама. Никогаш. До 10 год сигурно не. За потаму не знам.
     
    На CameliaMiller, Rama, mariz и 2 други им се допаѓа ова.
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.794
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Ова јас ли?

    Инаку, сум строго против. Јас одам со трчање до надвор кога треба да земам некое алиштенце од страв да не се случи нешто. Сум дека во деца не треба да се има доверба. Не ми е јасна мајкава од инстаграм или оние кои ова го прават и ја поддржале, премало е детето, пре. Не е регулирано ли ова со закон кај нас?
    Страшно е, за секунда може нешто да се случи, па и пред очи да ти е, не па само да е за цели 10 минути.
     
    На CameliaMiller, Rama, mariz и 8 други им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Дајте линк да видам шо се зборало?
    Не користам инстаграм.. иако имам профил
     
    На CameliaMiller и didisi им се допаѓа ова.
  10. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Не не.
    За личноста на инстаграм мислев.
    Претпоставив дека од таму ти е идејата за темава.
     
    На CameliaMiller, Melinda1985, duffi и 5 други им се допаѓа ова.
  11. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Ги оставам сами во соба на две три минутки, јас седам пред врата и ги гледам на камера. Ова го правам за да видам како функционираат без присуство на возрасен. Обезбедени се секако, малото во креветче од кое не може да падне со една играчка (меченце) а поголемкото со цртани (знам кога ќе се загледа ништо не го интересира) а и имам доверба во него затоа што до сега не направил ништо лошо без мое присуство. Али за подолго време без надгледување не би ги оставила никако.
     
    На Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Шанса нема!
    Ни на тераса не го пуштам сам,уплав имам од тераси, јас како мала 3 год. сум фатила да се качувам таман да скокнам ме фатила мајка ми а тука била само на другиот крај. Се случувало кога сум нарачувала нешто онлајн да ми каже тој што ја носи нарачката симни се , а викам со дете сум ти ќе се качиш. Одма се качувале. Дете СЕКОГАШ на видик.
    Остај осамостојување и други тракаташки.
     
    На CameliaMiller, TarantulaA, 24.07 и 10 други им се допаѓа ова.
  13. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Апсолутно не. Дете на 1 година, уште нема развиено когниција. Па и да спие, шансите да се разбуди баш во моментот кога е само, според Марфи се 102,2%. За секунда можат да се случат лоши работи пред наши очи, а не пак сами да ги оставам. Не би ризикувала ниту 5 минути да се во прашање.

    За помала возраст, доволно е да си ги собираат играчките, да го местат креветчето, да се облекуваат сами или да си го кренат чинивчето и други ствари. Секако, исклучиво соодветно на возраста. Така почнува одговорноста и самосталноста, а не со оставање сами од 1 година.

    Многу ме заинтересира темава па побарав и на нет да видам дали има официјални препораки за возраста кога можат да бидат децата оставени сами. Индивидуално е за секое дете, соодветно неговата способност за истото која треба да ја процени родителот, но сепак, не се препорачува пред 10, евентуално 11 годишна возраст. Уште немам дочитано, ама е ова првото што ми изелезе на гугл.
    https://www.webmd.com/parenting/guide/home-alone-or-watching-younger-siblings
    Некоја реченица од текстот погоре, ме потсети на
    Имам читано за дешавка, каде родители си ги оставале сами децата додека биле на одмор. Заспани во хотелот, додека овие си пиеле кафе и си вечерале во кафанчето карши од каде наводно ја гледале хотелската соба. Во прашање беа 2 бебиња близначиња и едно 4 годишно девојче. Ова го правеле секој ден, можеби не со лоша намера, но ваквата тотална непромисленост и негрижа завршила фатално, со киднапирање на 4 годишното. Можеби сте слушнале за случкава со малата Медисон. Никогаш не е пронајдена. Примеров е можеби екстремен и можеби не е за темава, ама ете, покрај многуте лоши работи и ова доаѓа во предвид. Дете мора да знае како да се однесува во ситуација кога е дома само, а на врата ѕвони непознат. Тоа на дете од 1 година не може да му се објасни.
     
    На LadyC, FreeMind, CameliaMiller и 25 други им се допаѓа ова.
  14. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    И јас ја читав блогеркава на Инстаграм.
    Едно големо Не за оставање дете само дома. Што разбира мало дете од година и пол, две. Може да падне, да се засркне од храна.. абе се може да се случи, не дај Боже. Мојот имаше една навика, се качуваше на фотелјата одозгоре, за да привлече внимание, а малку фали да му се лизне ножето, ќе се испокрши кога ќе падне.
    Цело време кажува како е сама дома. Еве и јас сум по цел ден сама дома, во странство, па малиот иде секаде со мене, буквално.
    Има и време и други начини како да се осамостојува детето.
     
    На TutiFuti, Rama, duffi и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Сама во соба не ја оставам,камо ли сама дома.

    Против!!!
     
    На Rama, duffi, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам никако.
    Немам деца, но со самата помисла дете од 1, 2, 3, 8 години само дома ми е незамислива.
    Повеќето од децата на тригодишна возраст па дури и помали почнуваат да гледаат видеа на јутуб, играат игри на телефони и на некој начин им се прикажува една погрешна слика за светот и за тоа како функционира.

    Еве, мој личен пример. Тетка ми ги остава братучедите сами, седум и три години. Кога се заедно и ги чуваш се дотепуваат, со боксови колци, со се'. Тешко ми е да ги гледам. Но родителот треба да ги воспитува децата, многупати имам посочено дека е невкусно, но не можам да се мешам во мајчинството.
    А кога ги одделуваш еден од друг, двајцата плачат и врескаат. Слично на примерот на @smb asr
    Сами ги остава може двапати неделно по 2 часа преку ден, кога оди на работа, додека да се врати тетин ми. Што прават сами-не знам. Страшна спојка се, еден човек не може да ги чува. Сешто можат да направат и Господ нека ги чува.
    Некогаш се случува свекрвата да биде дома, но сепак децата се сами на горниот спрат.
     
    На Rama, M&M, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Oстaвaв првo нa 5 минути, пa нa 15, нa пoлa сaaт, сaaт, сегa дo 2 чaсa. Мнoгу реткo aмa се случувa. Не исфoрсирaнo и сo стрaв дa имa туку сo пoдгoтoвкa. Плус телефoн и прoверкa. Кoгa се мoрa -се мoрa.
    Дa беше темперaментнo дете штo не седи нa еднo местo и нoн стoп бељи прaви верoјaтнo не би, вaкa не гледaм прoблем, ниту пaк дрaми прaвење зa 5 минути.
     
    На Kitten, CameliaMiller, Stressed Out и 4 други им се допаѓа ова.
  18. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Немам деца, ама ќе дадам мислење според тоа кога јас бев дете.
    Јас имам 4 години постара сестра. На мои 4 до 5 години, не оставале сами под надзор од комшии (преблиски пријатели кои и ден денес ги гледам како втори родители) да не проверуваат дали сме заспани, пресоблечени и слично. Мирни сме биле, сестра ми многу внимавала на мене.
    Од прво одделение јас со најдобрата другарка имам одено во школо и назад дома. Сами. Ако сме биле прва смена, сме седеле кај неа или кај мене додека се вратат нашите од работа или постарите браќа/сестри од училиште.
    Втора смена кога ќе бевме, сама сум седела дома и сум си пишувала домашни или сум гледала цртани.
    Морам да напоменам дека ние живеевме во зграда во којашто сите со сите се знаевме и дружевме, и постојано ако имаше дома некој од постарите станари, ќе дојдеше и ќе не провереше. Ме имаа научено од 7 години како да ѕвонам на телефон и кој да барам ако ми треба нешто.
    Никогаш ама баш никогаш не се случило нешто лошо и страшно. Можеби затоа што јас бев многу мирно и послушно дете.

    А бебе или помало детенце да оставиш само дома, за да одиш до некаде на брзина е апсурдно.
    Ако е итно можеш да го земеш со себе. Ако не е, ќе почекаш да се врати мажот дома.
     
    На Stressed Out, Rama, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Сами дома би ги оставила после 7мата година, здравје до тогаш зависи и од децата.
    Ама мало дете не иде предвид во никој случај.
    Од мене големо не.
     
    На Rama, Purplelilac, Chantal и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Ама за која возраст станува збор?
    Дискусијата на инстаграм беше започната за дете што не знае да одговори на слушалка.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.