1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оставање на детето само дома

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 15 декември 2019.

  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.653
    Допаѓања:
    95.753
    Пол:
    Женски
    Ова од примерот е 1г и 5м, оставано дома е од 5м.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Е ајде сега да збораме за дете од година и пол.

    Јас не би го оставила само.
    Вие?

    Од која возраст мислите дека е во ред да се остава само дете 'за до продавница'?
    Јас сум ја оставала од 4 години.. или 5.
     
    На mariz, Coco31, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.221
    Не, ни на крај памет не ми е.
    После 4 веќе мислам дека има разлика. Ама ќе видиме, сепак зависи од детето , нели.
     
    На candy.cane, Coco31, Chantal и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Да, зависи од детето.
    Ова моево, за сеќа, многу е мирно... а и нема храброст за некакви егзибиции, па не и' се плашев дека може да го запали станот.. Не дај Боже :lol:
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.263
    Допаѓања:
    8.359
    Пол:
    Женски
    За сега две има се имам изјаснето ни да земам пошта не го оставам. Верувам дека на четири би го оставала да пуштам машина ( во подрум е, а ние на втори), до блиската продавница и сл. Сепак додека не дојде тоа време неможам да знам ако е премногу палав ни тоа нема, ако е мирен може и подолго, сепак тоа зависи од самото дете и околностите. Додека на една или две години сметам дека во никој околности не треба да биде само дома.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.653
    Допаѓања:
    95.753
    Пол:
    Женски
    Па 11 страни за дете од годинаипол збориме уствари. Ова со 11-12 години е ту мач. На 12г имав излаз до 10 саат веќе, без надзор.

    Иначе сум го оставила како што реков за до продавница веќе после 2г кога спие со бејбикам н телефон кај него и кај мене, продавницата ми е карши, ако нешто осетам да летнам. Шо корнфлекс изедов до тогаш тие 2 години, пошто леб немаме навика да купуваме редовно секој ден и е заборавам дека нема нема да кажам н мм да купи, кркај корнфлекс. Па преживеав.

    Да не заборавам, на 3г и 8м немам уште храброст да го оставам, може на 5г би го оставила не знам, ама засега не. За до пред врата да фрлам ѓубре или земам нешто можеби 1мин, поише не.
     
    На candy.cane, mariz, marchi-cool и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Mari-Li

    Mari-Li Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    2.647
    Децата се скроз непредвидливи.
    Ама одма си правам филм " сам дома" и језа ме фаќа од помислата сама дома. Можеби да се две, три деца. Па едно поголемо, да ги хендла.
    Не знам...